کد خبر 1452973
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۰
حسین شریعتمداری

نشریه فرانسوی «‌شارلی ابدو» اخیراً به اقدام بی‌شرمانه تازه‌ای روی آورده و بار دیگر علیه مقدسات دینی و ملی مردم مسلمان ایران دست به اهانت‌های رذیلانه‌ای زده است.

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

۱- نشریه فرانسوی «‌شارلی ابدو» که چند سال پیش به ساحت مقدس رسول اکرم‌(ص) اهانت کرده بود، اخیراً و در حالی که آمریکا و اروپا از حمایت آشوبگران و تروریست‌های اجاره‌ای طرفی نبسته و از ملت ایران تودهنی محکمی خورده‌اند، به اقدام بی‌شرمانه تازه‌ای روی آورده و بار دیگر علیه مقدسات دینی و ملی مردم مسلمان ایران دست به اهانت‌های رذیلانه‌ای زده است. در پی اهانت بی‌شرمانه نشریه یاد شده، وزارت امور خارجه کشورمان سفیر فرانسه را احضار کرده و به دولت فرانسه نیز هشدار داده است. دولت فرانسه در پاسخ به آزادی بیان استناد کرده است! و توضیح نداده که اگر در فرانسه آزادی بیان وجود دارد چرا زیر سؤال بردن افسانه هولوکاست و حتی ابراز تردید درباره تعداد قربانیان خیالی که صهیونیست‌ها اعلام کرده‌اند نه فقط ممنوع است بلکه در صورتی که در این زمینه سخنی گفته و یا کلامی نوشته شود، گوینده و نویسنده به حبس و پرداخت جریمه‌های سنگین محکوم می‌شوند! گفتنی است در سال ۱۹۹۰ میلادی قانونی موسوم به «قانون گسو» (Gayssot Act) علیه منتقدین افسانه هولوکاست به تصویب پارلمان فرانسه رسید و برخی از کشورهای دیگر اروپایی نیز قوانین مشابهی تصویب کردند که

بر اساس آن، منتقدان افسانه من‌درآوردی و ساختگی هولوکاست به زندان و پرداخت جریمه‌های سنگین محکوم می‌شدند! از جمله محکوم‌شدگان می‌توان به پروفسور رابرت فریسون، پروفسور روژه گارودی، پروفسور اورسولاهاوربک که یک استاد ۸۸ ساله بود اشاره کرد و ده‌ها نمونه دیگر از همین نوع محاکمات منجر به حبس و جریمه صاحبنظران برجسته‌ای که با ارائه اسناد معتبر نشان داده بودند، هولوکاست یک افسانه ساخت صهیونیست‌ها و یک دروغ بزرگ تاریخی است. یکی دیگر از صدها نمونه دیگر، کاریکاتوری است که یک نشریه فرانسوی از ماکرون رئیس جمهور فرانسه کشیده بود که بلافاصله به دادگاه فراخوانده و محاکمه و جریمه شد!

و اما، در این خصوص گفتنی است:

۲- ماه گذشته (۲۲ آذرماه‌) در یادداشتی با عنوان «‌مگر ما ملت امام حسین‌(ع) نیستیم؟!‌» با اشاره به جنایات آشکار دولت‌های اروپایی در حمایت مالی، تسلیحاتی و تبلیغاتی از تروریست‌های آشوبگر و اجاره‌ای، آورده بودیم «اقدام وزارت امور خارجه علیه کشورهای اروپایی در احضار سفیران این کشورها و اعتراض به آنها اگرچه اقدامی قابل تقدیر است ولی در بحبوحه جنگ ترکیبی تمام عیاری که دشمنان بیرونی علیه کشورمان به راه‌انداخته و مدیریت می‌کنند و در حالی که تمامی قوانین شناخته‌شده بین‌المللی را زیر پا گذاشته و آشکارا به حمایت مالی، تسلیحاتی و تبلیغاتی از جنایات وحشیانه آشوبگران تروریست مشغولند، تا آنجا که رسماً از افرادی نام برده و برای ترور آنها جایزه تعیین می‌کنند! تحریم فلان مسئول اروپایی و آمریکایی و یا احضار سفرای آنها به وزارت خارجه در مقایسه با کینه‌توزی‌های بی‌وقفه و پیوسته کشورهای یاد شده نه فقط از توازن لازم برخوردار نیست بلکه ضریب بازدارندگی آن نیز به سختی می‌تواند بالاتر از «‌صفر» تلقی شود»! و تاکید کرده بودیم که، جمهوری اسلامی ایران برای پشیمان کردن آمریکا و اروپای تروریست از حمایت تروریست‌ها، ظرفیت‌ها و اهرم‌های فراوان دیگری در اختیار دارد که تاکنون بلااستفاده مانده و یا کمتر از آن استفاده شده است. اهرم‌هایی که در قوانین بین‌المللی نیز مشروع و قانونی شمرده شده‌اند.

۳- در یادداشت ۲۲ آذرماه از بستن تنگه هرمز به روی نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری کشورهای یادشده به عنوان یکی از اهرم‌های قدرتمند و پشیمان‌کننده برای مقابله با جنایات آمریکا و اروپا یاد کرده بودیم. چرا که؛ تنگه هرمز، دومین تنگه پرترافیک دنیاست که روزانه نزدیک به ۱۸ میلیون بشکه نفت که معادل ۴۲ درصد نفت‌خام حمل شده جهان توسط نفتکش‌هاست، از آن عبور می‌کند. جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های ۱۹۵۸ ژنو و ۱۹۸۲ جامائیکا که موضوع آن «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌هاست» حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند، تنگه‌ هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد و دلیلی ندارد که کشورهای متخاصم از تنگه‌ای که در آب‌های سرزمینی کشورمان قرار دارد اجازه عبور داشته باشند. این حق مسلم و قانونی ایران است که به کشتی‌های نفتکش و شناورهای حامل کالای تجاری متعلق به کشورهای متخاصم اجازه عبور از تنگه هرمز را ندهد.

۴-گفتنی است، مواد ۱۴ تا ۲۳ از کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو و مواد ۱۷ تا ۳۷ از کنوانسیون ۱۹۸۲ جامائیکا به موضوع دریای ساحلی و حق عبور کشتی‌ها اختصاص دارد. ماده ۱۴ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو، ضمن آنکه عبور و مرور کشتی‌های تمامی کشورها اعم از کشورهای ساحلی یا غیر آن را در دریای ساحلی مجاز شمرده، تاکید صریح دارد که عبور و مرور شناورها نباید برای کشور ساحلی

(در این‌جا، ایران اسلامی‌) ضرر و زیانی درپی داشته باشد و در بند ۴ از همان ماده آمده است «عبور و مرور تا جایی بی‌ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم یا امنیت کشور ساحلی آسیب نرساند» و ماده ۱۶ کنوانسیون «‌تشخیص بی‌ضرر بودن و یا خسارت‌بار بودن عبور کشتی‌ها» را بر عهده کشور ساحلی آبراه گذاشته است.

۵- اکنون این سؤال جدی و صد البته منطقی از مسئولان محترم کشورمان (نه فقط وزارت خارجه‌) مطرح است که چرا از این حق قانونی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله پشیمان‌کننده با جنایات کشورهای متخاصم استفاده نمی‌کنند؟! حالا به سه نمونه زیر توجه کنید:

الف: در جریان جنگ تحمیلی هنگامی که خبر اعزام ناوهای آمریکا به خلیج‌فارس برای حمایت از صدام به حضرت امام(ره) رسید، فرمودند؛ اگر از من بپرسید، اولین ناوی که وارد شد را هدف قرار داده و غرق می‌کنم.

ب: در تیرماه ۱۳۹۷ آقای روحانی رئیس‌جمهور وقت خطاب به غربی‌ها گفت «‌کسی که ‌اندکی سیاست بفهمد، نمی‌گوید جلوی صادرات نفت ایران را می‌گیریم. تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست‌». بعد از این اظهار نظر آقای روحانی، رهبر معظم انقلاب فرمودند «سخنان رئیس‌جمهور در سفر اخیر به اروپا مبنی بر اینکه « اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد» سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام است. وظیفه وزارت امور خارجه پیگیری جدی این‌گونه مواضع رئیس‌جمهور است‌».

ج- در همان هنگام شهید بزرگوار سپهبد قاسم سلیمانی در نامه‌ای خطاب به آقای روحانی نوشت:‌ «‌آنچه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر اینکه اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است‌... دست شما را برای ایراد این سخنان به‌موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد، در خدمت هستیم‌».

اگرچه پیگیری ماجرا در بینش و منش آقای روحانی جایی نداشت اما استقبال حضرت آقا و شهید سلیمانی حاکی از آن بوده و هست که عملی کردن این دیدگاه نه فقط بلامانع، بلکه ضروری است.

۶- و بالاخره، اگر با اولین عملیات کینه‌توزانه حریف از ظرفیت و امکان قانونی یاد شده استفاده کرده بودیم و تنگه هرمز را به روی شناورهای نفتکش و تجاری دشمن بسته و در مواردی محموله‌های آن را به عنوان خسارت مصادره کرده بودیم، دشمن جنایتکار و خونریز جرأت ادامه جنایت‌های خود را نداشت.

به قول سعدی که سخنی حکیمانه است؛

سر چشمه شاید گرفتن به بیل

چو پُر شد نشاید گذشتن به پیل

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  2 0
  یک نماد و یا یک رنگ را برای دروغ بودن هولوکاست انتخاب کنید اینها اربابشان صهیونیست ها هستن به اربابشان حمله کنید
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  8 3
  حرف نزنيد مامنتظر اجراى آن هستيم
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
   5 4
   جوانان را دریابید ــ حنای آمریکا ؛ برای بزرگسالان ایران زمین ؛ دیگه رنگ نداره ــ مردم ایران(بزرگسالان) دیگه آنقدر در تاریخ خود با شگرد آمریکا و انگلیس آشنا شدند که دیگه فریب نمی خورند. ـــ از اولین آن : کودتای 28 مرداد ؛ تا آخرین آن : نارو زدن در برجام ـــ شگرد اصلی آمریکا : (گنجشک را رنگ میکنه جای قناری میفروشه) . اما اکنون جوانان را دریابید ـ اولین اولویت امنیت ملی ایران : آگاه نمودن جوانان ؛ مخصوصاً دانشجویان و دانش آموزان از شگرد ها و شعبده بازی های آمریکا در طول تاریخ ـــ
  • کارگر IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
   0 2
   رفسنجانی هم میگفت اگر عراق کشتی های ما را بزند نتوانیم نفت بفروشیم تنگه هرمز را میبندیم. عملا عراق سکوهای نفتی و کشتی ها را زد و ما چاره ای جز پذیرش آتش بس نداشتیم. الان فضای داخلی متفاوتی با آن دوران داریم. اتخاذ سیاست های هیئتی مانند گذشته نظام را به ورطه فروپاشی سریعتر خواهد برد.
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  2 2
  خب الان در اقدام به کشیدن کاریکاتور موهن میگید تنگه هرمز ببندیم ؟
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
   1 0
   اگه سگ پاتو گاز گرفت تو هم پاشو گاز میگیری؟؟! هر عکس اللملی که اونها رو بسوزونه و بهشون ضربه بزنه بر اساس تصمیم ایران درست و بجاست!!!
 • ساس IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  اقدام نرمفزاری را با سخت افزار نمیشود جواب داد. ٢/٥ میلیون نفر آخوند و استاد و کارشناس الهیات و وکیل حقوقی و خداشناس و شیطان شناس و ... و جامعه شناس و روانشناس و نوازنده و نقاش و و اقتصاد دان دارید و یک پایگاه هنوز قوی در جهان اسلام و هزاران مترجم. هسته های پانصد نفری جدا از هم برای هر کشوری تشکیل دهید که مشخصا برای جنگ روانی یا کنترل جنگ روانی اطلاعات جهانی رصد کنند و اطلاعات تزریقی را به شکل منطقه ای نه از طریق اینترنت وارد چرخه تماشا و مطالعه کشورهای زیر دست جهان کنید. تازه اول جنگ جهانی نقطه به نقطه غرب صهیونیزم علیه حکومت ایرانه. ازدواج های ضد حکومتی و تشکیل کپسول مطمئن بشدت در حال افزایش است. یارگیری حجمی شروع شده . متنعمان خوان جمهوری اسلامی برخی با پخی یا چخی در رفتند دسته دوم سکوت کرده اند و یا خانه و شهر عوض مرده اند و یا طلا انبار کرده اند و آماده رنگ عوض کردن هستند و دسته سوم هاج و واجند منتظرند رهبری یا شهیدی یا سرداری یا استادی یا موسایی با عصا معجزه کلامی یا عملی کند دسته چهارم هم ناباورانه در برابر ضربه ها در حال خرد شدن هستند دسته پنجم هم در حال جنگیدن در تاریکی یا گرگ و میشند و حال تنظیم خط حمله و آرایش صفوف بهمریخته و کور کردن معبر ها و گذرگاههای چند بعدی دشمن. بستن تنگه هرمز مدل رجز سال ٢٠٠٦بود امروز باید تنگه های خودشان را بست .ترکیبی از نیروهای ضربه خورده ازجهان غرب در کل جهان باید در راستای اهداف خودشان و با روش خودشان و با تراز و هارمونی خودشان به روابط و تجهیزات و نفرات و منافع صهیونیزم گوشمالی را آغاز کنند
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  آجرک الله حاج حسین. به خدا حرف دل ما رو زدی. اما چه فایده که دولت ها فقط در زمان انتخابات شعارهای انقلابی سر میدن ولی به وقت عمل همه عافیت طلب و مصلحت اندیش می شوند!!! کدام مصلحت؟ مصلحت چه کسانی؟
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  1 0
  تأسف برای دنیایی که در آن توهین به مهم ترین اعتقادات تعداد زیادی آدم، روشنفکریه! به قول شهید آوینی فحش اگر بدهند آزادی بیان است، جواب اگر بدهی بی فرهنگی است. آزادی بیان وقتی براشون معنی داره که همعقیده خودشون باشی. غرب، آزاده برای آدم های بی اعتقاد. وگرنه چرا فرانسه حجاب و حتی مایوی اسلامی را ممنوع کرده؟ البته جالبه که رابطه با محارم در فرانسه آزاده
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  چین را چکار می کنید؟
 • مولا IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  حاجی چند سالی میشه مردم منتظرن ببینن چجوری تنگه هرمز رو میبندین ؟ حاجی بجنب که داره دیر میشه.
 • سعید IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  دستور بستن تنگه هرمز به عهده فرمانده کل قوا هست. شما بهتره نظر ندید.
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  شرف ندارید اگر نبندید شعار ندهید عمل کنید با این رفتار روزنامه فرانسوی دیگر جای هیچ حرفی نیست
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  این چرا نمی توپه
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  آقای وزیر خارجه ومسئولین مربوطه دیگه باید این شیاطین چه کاری انجام دهند تا شما به خود ایید بابا حرکت انقلابی شما این لانه های جاسوسی رو برای چه در ش رو تخته نمی‌کنید چند بار از یه سوراخ باید نیش بخورید
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  با سلام خدمت آقای شریعتمداری؛ اگر به فرض محال که ایران امکان بستن تنگه هرمز را بیش دو هفته ندارد؛ تنگه را ببندیم در آنصورت طبق همان قوانین بین المللی که شما به آنها استناد می کنید ایران می رود زیر فصل هفت منشور سازمان ملل و با یک ائتلاف نظامی غربی غربی عبری که منتظر آن فر صت هستند کل کشور را به باد فنا خواهند داد. شاید بگوئید نمی توانند اما باور بفرمائید خواهند توانست و این وسط باد به خرمن و آب به آسیاب دشمن می افتد. استاد بزرگوار خواهش میکنیم یکی از این نسخه های انقلابیتان را هم برای مختلسین و رانت خو ارها و آقا زاده های مهاجر از کشور و ساکن کانادا و آمریکا و اروپا منتشر بکنید. مختصر پاسخ انتقادی بود اگر مشرق اجازه بدهد
 • رضا IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  تا اين بزرگوار شرّ بزرگى نده دست نظام ول كن نيست ! من كه ميگم براى يه دفعه هم كه شده حرف اين بابا رو نظام عملى كنه بلكم آرزو بدل از دنيا نره !
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  بستن تنگه یعنی اعلان جنگ تو میخوای بری بجنگیهنوز دارن شهید میارن
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  نیروهای مسلح ما زیاد عملگرا نیستند وبیش از حد خویشتن دار سر قضیه حاج قاسم اگر فشار ملت نبود همون چندتا موشک هم نمی‌زدند. بستن تنگه هرمز دل شیر میخاد. بازهم صبر استراتژیک
 • کاظم IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  استاد شریعت مداری این بار چندمه که اینو میگی ولی هیچ کس به صحبت شما توجهی نکرده. شاید واقعا این پیشنهاد شما مشکلی داره که کسی اعتنایی بهش نمی کنه. اندکی تامل بد نیست
 • علی افصحی IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  البته به قول مشهور ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است! خباثت های غرب وحشی با توجه به ماهیت شیطانی و سلطه جویی اشان امری مستمر و دائمی است اما خویشتنداری مصلحت جویانه مقامات ایران اسلامی دائمی نخواهد بود و از همه طرفیت های مقابله خردمندانه با خباثت غرب، احمق های درجه یک غرب وحشی روبه رو خواهند شد.این که در فرانسه و اروپا آزادی هست یا نیست ارزانی خودشان ! دیگر آن دوره گنجشک رنگ کردن غرب وحشی و فروختنش به جای قناری گذشته!همه در دنیای شیشه ای زندگی می کنند و آزادی ادعایی افتضاحیه اروپا کاملا در همه شرایط رصد می شود که تا چه اندازه ادعای پوچی است. آیا پرداخت یک میلیون یورو و چند صد هزار پوند و دلار از طرف دولت های غرب وحشی و مؤسسات صهیونیستی به نشریه هتاک نشان از آزادی است یا نشان از جنگ نیابتی از جانب دول مستکبر غرب وحشی و صهیونیسم علیه نشیع است که به عنوان ننها جریان پویای دینی که به صورت شبکه ای منسجم علیه سطله جویی غرب وحشی در میدان مانده می باشد؟ غرب وحشی خواهد دید با این هجمه های ناشیانه به باورهای شیعی، مکتب تشیع نه تنها آسیب ندیده بلکه پویاتر و جهان گیرتر خواهد شد.
 • حسین IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  این بابا هنوز تو توهم پنجاه سال پیشه. بستن تنگه هرمز!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس