از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

تیم ملی آرژانتین با درخشش لیونل مسی توانست پس از ۳۶ سال به مقام قهرمانی جام جهانی دست پیدا کند.

به گزارش مشرق، پرونده جام بیست و دوم به زیباترین شکل ممکن بسته شد. فیفا نوشت ما بهترین فینال تاریخ را دیدیم. لیونل مسی در آخرین بازی خود در جام جهانی به شکلی حیرت‌آور فاتح دنیا شد و توانست آخرین جام و مهمترین قهرمانی را به ویترین افتخاراتش اضافه کند.

*مسی؛ بهترین بازیکن تاریخ!

در گزارش شب گذشته و پیش‌بازی فینال گفته بودیم که مرز بین عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ و بهترین بازیکن تاریخ، جام جهانی است که حالا مسی آن را بدست آورده. پس بیاییم و قبول کنیم که با بهترین بازیکن تاریخ طرف هستیم.

مسی بهترین بازیکن جام شد. ۷ گل در این جام زد و رکورد بیشترین تعداد عنوان بهترین بازیکن زمین را به نام خود زد. هر کار خواست در میدان کرد و در فینال نیز باز هم ناجی ملتش شد. او که به خاطر شکست‌های قبلی و دشنام برخی هواداران آرژانتین تصمیم داشت از بازی ملی کنار بکشد ولی ایستاد، مقاومت کرد و توانست رویای آلبی سلسته را پس از مارادونا محقق کند.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

*دی‌ماریا؛‌ موش سرآشپز فوتبال!

برای انجام این ماموریت غیرممکن البته مسی تنها نبود. مسی همه کاره آرژانتین بود ولی منصفانه نیست از اهمیت برخی بازیکنان دیگر نیز صحبت نکنیم. به عنوان مثال امیلیانو مارتینز که نقشی حیاتی در آرژانتین ایفا کرد. اگر سوپرواکنش او در آخرین لحظه بازی و در دقیقه ۱۲۳ مقابل کولو موانی نبود، الان مسی با چشمانی اشک‌بار قطر را ترک می‌کرد. یا مثلا آنخل دی‌ماریا که همیشه زیر سایه مسی و رونالدو قرار گرفته ولی کار اصلی را انجام داده است.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

این بازیکن از المپیک ۲۰۰۸ تا جام جهانی ۲۰۲۲ با مسی همراه بوده و در تمامی درخشش‌ها سهیم است. او که گل دسیما را برای رئال ساخت ولی مادرید او را به منچستر فروخت و حالا که ستاره نیمه اول آرژانتین بود ولی کمتر کسی از او صحبت کرد. گریه‌های او روی نیمکت بیشتر سوژه تلویزیون‌ها شد و کمتر کسی گفت که برای تحقق قهرمانی‌های آرژانتین، سهم دی‌ماریا را نباید دستکم گرفت. یادمان نرود، گل برتری آرژانتین مقابل برزیل در فینال کوپا را همین آقای دی‌ماریا به ثمر رساند.

دی ماریای قصه ما بیشتر شبیه موش سرآشپز است. انیمیشنی که داستان یک موش را روایت کرد که زیر کلاه آشپزی قلابی داستان پنهان می‌شد و غذاهای خوشمزه درست می‌کرد. منتقد سرسخت را با غذای «رتتویی» یاد مادرش انداخت و باعث شد تا ثابت کند همه می‌توانند بهترین باشند. دی‌ماریا همیشه زیر آن کلاه پنهان بود. کسی او را ندید ولی مگر می‌شود کسی دست‌پخت او را زیر سوال ببرد.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

*مسی - مارادونا؛ چه تصویر آشنایی!

مسی گفت که خدا خواست من قهرمان جام جهانی شوم. او که به مانند مارادونا روی دست بازیکنان و طرفداران آرژانتین بود، هنوز قصد ندارد از تیم ملی کنار برود و می‌خواهد به افتخارآفرینی ادامه دهد. او که به نظر توپ طلای هشتم را نیز بدست خواهد آورد، باز هم قصه‌ای زیبا برای فوتبال روایت کرد. حالا باید دید چه زمانی داستان این اعجوبه آرژانتینی که فوتبال را زیباتر کرد،‌ به پایان خواهد رسید.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

*مسی با عبای قهرمانی

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نکات مهم زیادی داشت که از آخرین آنها می‌توان به سبک جالب قهرمانی آرژانتین نام برد. مسی در لحظه‌ای که قرار بود جام را به سمت بازیکنان آرژانتین ببرد، عبای عربی بر تن کرد تا رنگ جشن قهرمانی نیز رنگ اسلام گیرد. بی‌شک مسی قطر و این جام را فراموش نخواهد کرد و عکس با عبای او نیز در تاریخ ماندگار خواهد شد.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

*امباپه؛ سربلندترین بازنده تاریخ!

دیگر چه کار می‌خواست بکند. همه کار برای فرانسه کرد و تیم ضعیف دشان را به بازی بازگرداند. ۳ گل زد تا نامش در کنار جف هرست، اسطوره انگلیسی‌ها قرار گیرد. درست است ۲ گل آن از روی نقطه پنالتی زده شد ولی گل دوم را دوباره ببینید! این گل تمام کیفیت امباپه را ثابت می‌کند.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

اولین توپی که به او در محوطه رسید به گل بدل شد تا در ۲ دقیقه ۲ گل بزند و فرانسه را به قهرمانی امیدوار کند. سرعت ویران کننده او باعث شده بود تا هر حمله فرانسه در وقت‌های اضافی رنگی دیگر بگیرد و یک موقعیت خطرناک را ایجاد کند.

آینده از آن او خواهد بود. شاید رئالی‌ها بیشتر الان غصه این را بخورند که چرا او به خاطر کشورش در پاریس ماندنی شد. او نیز باید در کنار مسی تلاش کند تا پاری‌سن‌ژرمن به قهرمانی در اروپا دست یابد. با او، مسی و نیمار همه چیز ممکن است. آنها حالا هدفی دیگر خواهند داشت و آن هم قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپاست.

*دشان؛ جسورترین مربی تاریخ!

باورتان می‌شود؟! سرمربی فرانسه در دقیقه ۴۰، ۲ ستاره بزرگ خود را بیرون کشید و ۲ بازیکن جوان را به زمین فرستاد. بگذارید صریح‌تر بگویم. دیدیه دشان، در دقیقه ۴۰، اولیویه ژیرو، بهترین گلزن تاریخ فرانسه را بیرون کشید و جایش کولو موانی را به زمین فرستاد که در لیست اولیه‌اش جایی نداشت و با مصدومیت انکونکو به قطر رسید.

تعویض‌های دشان نشان داد که چرا او به یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال بدل شده است. او که در دوران مربیگری‌اش در تیم ملی فرانسه، توانسته ۳ فینال را تجربه کند و قهرمانی را برای خروس‌ها به ارمغان آورد. او جزو تاریخ‌سازانی که هم به عنوان بازیکن قهرمان دنیا شده و هم توانسته به عنوان مربی این افتخار را بدست آورد. بی‌دلیل نیست که او در کنار پوزو، بکن‌باوئر و بیلاردو قرار گرفته و توانسته ۲ بار متوالی یک تیم را به فینال جام جهانی برساند.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

فرانسه با اینکه تا دقیقه ۸۰ شوتی به چارچوب نداشت ولی تعویض‌های دشان و جسارت او در آوردن جوانان و تزریق انرژی نشان داد که چقدر او درک بالایی از مسابقات دارد و چقدر می‌تواند در لحظه میدان و بازی را آنالیز کند. او را بی‌شک می‌توان جسورترین مربی تاریخ دانست. مربی که آینده او مشخص نیست و باید دید آیا جایش را به زیدان می‌دهد یا فرانسه می‌خواهد بار دیگر به او اعتماد کند؟

*خواستند بایکوت کنند ولی عجب جام جهانی شد!

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نیز به پایان رسید. جامی که خیلی‌ها پیش از اینکه آغاز شود قصد داشتند بایکوت کنند یا میزبانی قطری‌ها را زیر سوال ببرند، به زیباترین شکل ممکن به اتمام رسید. بیشترین تعداد گل در قطر ثبت شد و زیباترین فینال در ورزشگاه لوسیل رقم خورد. دیگر چه چیزی از یک جام جهانی می‌خواهیم. از نمایش باشکوه مراکش که دلِ همه مردم جهان را بدست آورد تا ژاپنی که با افتخار از جام کنار رفت. از لوکا مودریچی که باز هم برای کرواسی تاریخ‌سازی کرد و تا بازی فرانسه-انگلیس که یکی از تاکتیکی‌ترین دیدارهای تاریخ جام بود.

از مسی فرازمینی تا دی‌ماریا در نقش موش سرآشپز

بیاییم و قبول کنیم، جام جهانی ۲۰۲۲ قطر یکی از زیباترین جام‌ها بود. سوای ایران که نتیجه مطلوبش را نگرفت ولی جام جهانی با تمام اشک‌ها و خنده‌هایش دل تمامی مردم را شاد کرد و فوتبال باز هم باعث شد تا همدلی، هم‌رنگی و زیبایی در زندگی‌ها جریان داشته باشد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس