کد خبر 1438327
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
ماهیت اعتراضات!

گزارش‌های رسیده از سراسر ایران حکایت از آن دارد که حداکثر ۱۰ درصد شهرهای ایران درگیر ماجرای فتنه اخیر هستند، اما گزارش BBC و رسانه‌های آمریکایی اصرار دارند بگویند؛ این به‌اصطلاح جنبش سراسری است.

به گزارش مشرق، محمدکاظم انبارلویی طی یادداشتی نوشت: تنی چند از جامعه‌شناسان در نشستی تحت عنوان «ماهیت اعتراضات» مطالبی فرمودند، که قابل تأمل است. پاسخ به این مطالب از باب ورود به یک گفت‌وگوی علمی و صمیمانه خالی از فایده نیست.(۱)

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران در این نشست گفته است:

- تمام گروه‌های سنی با اعتراضات شکل گرفته همدلی دارند.

- جایی از ایران نیست درگیر اعتراضات نشده باشد.

این گزاره هیچ ما به ازای تحقیقات و سنجش میدانی ندارد. گزارش‌های رسیده از سراسر ایران حکایت از آن دارد که حداکثر ۱۰ درصد شهرهای ایران درگیر ماجرای فتنه اخیر هستند. اما گزارش BBC و رسانه‌های آمریکایی اصرار دارند بگویند؛ این به‌اصطلاح جنبش سراسری است و هیچ سندی هم برای این ادعای خود ذکر نمی‌کنند.

جامعه‌شناس دیگری در این نشست گفته است:

- اعتراض جزء حقوق اولیه است. حکومت وکالت دارد، جامعه هر وقت صلاح دانست می‌تواند وکیل را عزل کند.

- پژوهشگر و جامعه‌شناس به چه زبانی باید به حکمرانان تفهیم کند که افول اجتماعی در ایران دارد اتفاق می‌افتد.

این گزاره هم درست نیست. چون آنچه در طی دو ماه گذشته در برخی شهرها دیده شد «اعتراض» نیست.«اغتشاش» است . این رویکرد را مردم همه شهرهای ایران در راهپیمایی‌های میلیونی به ویژه راهپیمایی ۱۳ آبان محکوم کردند. یک جامعه‌شناس اگر این فریادها را نشنود و بخواهد فقط به صدای آمریکا گوش کند خود را در حد یک گزارشگر BBC و سعودی اینترنشنال فرو می‌کاهد.

همچنین جامعه‌شناس دیگری در این نشست گفته است:

- جامعه ایران یک جامعه جنبشی است. ما درگیر یک جنبش گسترده مردمی هستیم.

- سیستم حکمرانی از عهده پاسخگویی به مطالبات برنمی‌آید.

- دیالوگی راه بیندازیم که همه صداها در آن باشد.

این گزاره هم درست نیست چراکه؛

اولا: گسترده نیست.

ثانیا: سرسلسله‌جنبان این جنبش آمریکایی‌ها هستند.

اگر باور ندارید موضع صریح بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه که عکس یادگاری با این جنبشی‌ها گرفته‌اند را ملاحظه کنید.

ثالثا : به مطالبات جنبش و صداهایی که از آن به گوش می‌رسد هم یک جامعه‌شناس باید توجه کند.

- اولین صدا، صدای مخالفت با اسلام، قرآن و حکم حجاب است. همین‌ها قرآن‌سوزی و مسجدسوزی راه انداخته‌اند ، آن‌هم در یک کشور اسلامی که ۲/۹۸ درصد آن به اسلام رای داده‌اند.

- دومین صدا ، صدای‌تجزیه طلبی است . در میتینگ برلین که با همکاری دولت آلمان برگزار شد ۱۹ پرچم متفاوت را تجزیه‌طلبان به دست گرفتند . هر منطقه‌ای که باید تجزیه شود ۴و۵ پرچم داشتند! سیستم حکمرانی به این مطالبه چگونه باید پاسخ دهد؟

آن‌هم در حالی‌که برخی از این تجزیه‌طلبان در اقلیم کردستان جنب پایگاه‌های نظامی آمریکا تحت فرماندهی سنتکام هستند؟ آیا تجزیه‌طلبی یک جنبش مردمی است؟!

آیا تجزیه‌طلبی یک مطالبه مشروع مردمی است یا یک مطالبه تجاوزکارانه آمریکایی صهیونیستی است؟!

یک جامعه‌شناس چگونه می‌تواند این مطالبه را مشروع بداند و به حاکمیت بگوید صدای آن را باید به رسمیت بشناسی؟!

این حضرت جامعه شناس می‌گوید: باید یک دیالوگی راه بیندازیم که همه صداها در آن باشد خوب زحمت ایشان را آمریکا کم کرده است این دیالوگ را در ارتش رسانه‌ای خود راه انداخته همه این صداها به غیر از صدای ملت ایران در آن شنیده می‌شود!

چرا آمریکایی‌ها در دیالوگی که راه انداخته‌اند صدای ملت ایران را در ۱۳ آبان و اجتماعات میلیونی در پاسخ به این اغتشاشات نمی خواهند بشنوند و از آن بالاتر گوش این چند جامعه‌شناس را هم گرفته‌اند اجازه نمی‌دهند این‌ها هم بشنوند؟!

چرا باید سطح سواد، تحلیل و فهم چند نفر که خود را جامعه‌شناس می‌دانند از سطح سواد رسانه‌ای فردی مثل کارلوس کی‌روش پایین‌تر باشد؟ وقتی خبرنگار انگلیسی از او می‌پرسد؛ سرمربیگری تیم کشوری که حقوق زنان در آن رعایت نمی شود چه منفعتی برای شما دارد؟ او بلافاصله می‌گوید؛ برای طرح این سؤال چقدر پول گرفته‌ای؟ در این پاسخ دنیایی از افشاگری علیه سیاه‌پردازی‌های آمریکا و انگلیس علیه ملت ایران وجود دارد. چرا یک پرتغالی این را می‌فهمد اما چند جامعه‌شناس حاضر نیستند آن‌را بفهمند؟!

حضرات جامعه‌شناس در کندوکاو «ماهیت اعتراضات» حتی اشاره‌ای به توطئه آمریکا و شرارت تروریست‌ها در این آشوب‌ها که نامش را «اعتراض» گذاشتند، نکردند.

هر کس مشروح مفصل این خبر را در سایت جماران بخواند از خود سؤال می‌کند،
این جماعت چقدر پول گرفتند در پاسخ به پرسش ماهیت به‌اصطلاح‌ اعتراضات، حقایق این آشوب را پنهان و از عاملان، آمران و ... آمریکایی حرفی نزنند!

پی نوشت:

۱- سایت جماران ۲۸/۸/۱۴۰۱ کد خبر ۱۵۷۴۵۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • علی IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
  13 8
  آفرین دستمریزاد
  • ایران قوی IR ۰۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 0
   این جماعت حلقه بگوش اومدن سره رو از ناسره تفکیک کنند یا کنجشک و رنگ کنند و بجای قناری به خورد افکار ملت بدن کسایی که با اخلاقیات بیگانه هستن فاقد اظهار نظر میباشند
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
  16 9
  مرگ برزامبی های قاتل وتخریب گرووحشی وبی بندگراوهرج ومرج پرست وفاسد وفحاش
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 0
   بیش باد
 • اسماعیل IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
  3 2
  حداکثر۱۰درصد 🥱🥱
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 1
   قشر خاکستری هیچ وقت به صحنه نمی آید مشکل اینجاست که بعضی از دولتمردان ما هم اسیر پروپاگاندای رسانه ای غرب شده اند تا چند وقت دیگر هیچ کس حتی یادش نمی ماند اعتراضات وجود داشته
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
  10 4
  بی بی سی داعش را هم ابتدا گروه اسلامی معرفی می کرد بعد گفتن کروه تروریستی جامعه شناس رسانه ای یاابزارقلمهای صهیونیستی افرین براین روشنگری حاج کاظم
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  چاره کار نیست. این را قبول داری که 60 نفر نیرو امنیتی در این مدت کشته شده؟ این مقدار تلفات کم است؟
 • DE ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  اگر معترضین فقط 10 درصد هستند چرا پای گارد ویژه و لباس شخصی و نیروی انتظامی و ماشین سنگین نظامی و سلاح جنگی و کلت را به میان کشیدید ؟؟؟ فقط برای یک مشت آدم ؟؟؟
 • IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  جامعه شناسی که به اندازه یک مربی ورزشی آنهم از یک کشور دیگر صحنه را نمیتواند درست ارزیابی کند چه انتظار ی است ؟ فقط بایدآنان را از کلاسهای تدریس دور کرد تا ذهن بچه های مردم را کمتر مسموم کنند .
 • علی IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  متاسفانه مشکلات از وقتی شروع شد که مرتکب ساده انگاری شدیم. همه چیز را کوچک و بی اهمیت جلوه دادیم. بجای حل مشکلات دنبال پاک کردن صورت مسئله شدیم.
 • CN ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  داستانسرایی نکنید
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  روزی 20 نفر از این زباله های اغتشاشگر رو دستگیر کنید تا آدمکشی و شرارت تموم بشه
 • علی IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  8 0
  درد ملت چیه
 • محمد حسن IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  کارشناس کی بودی تو.
 • US ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  منبع شما چیه ؟ و شما چه گونه دسترسی به این گزارش ها که به ظاهر باید طبقه بندی شده باشد ؛دارید ؟
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  دخالت خارجی ها و استکبار جهانی برای همه اظهر من الشمس است .
 • کارمند ساده IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  مطلب اصلی این است 65 الی 70 درصد جمهور ملت ایران طبقه متوسط هستند که شامل کارمندان و کارگران ساده و کشاورز و کسبه خرد هستند که برابر نرخ تورم حقوق یا ارزش ریالی دریافتی شان به آن قدر نیست و آن برای شهرهای بزرگ 20 میلیون تومان در سال 1400 است در ماه است را برای مدت 10 سال دریافت نکرده اند و برای این مطلب به شغلها سوم و چهارم پرداختند و باعث شده از تربیت ایرانی و اسلامی هم خودشان و هم خانواه اشان دور شوند واگر این مطلب زود ادا شود یعنی حقوق و مزایا سال 1401 که برابر 30 میلیون تومان در ماه یا ارزش ریالی دریافتی شان شود؛ زود هم مداوا می شود .... و تو خود بخوان حدیث مفصل از آن 1 درصد اغتشاشگرانی که بر این موج 65 الی 70 درصدی سوارند ....
 • علی IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  خود گویی وخود پسندی
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  10 درصد مگر کمه؟؟؟؟؟چرا آرامش برقرار نمیشه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس