روایت فرمانده سپاه استان از جمعه سیاه زاهدان | نقشه داشتند کل شهر سقوط کند... | تجهیزات پزشکی ۳۵۰ میلیاردی که خاکستر شد

بیانیه شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان پیرامون رخدادهای تأسف‌بار ۸ مهر در زاهدان منتشر و در آن تعداد دقیق جان‌باختگان اعلام شد.

به گزارش مشرق، در بیانیه شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان پیرامون رخدادهای تأسف‌بار ۸ مهر در زاهدان آمده است:

روز جمعه ۸ مهرماه پس از اتمام مراسم نماز جمعه اهل سنت در شهر زاهدان، گروهی از افراد ضمن یورش به کلانتری ۱۶ در مجاورت مصلای نماز جمعه قصد داشتند حوزه انتظامی مذکور را تصرف کنند.

در جریان این حمله با توجه به درگیری مهاجمان و نیروهای مدافع کلانتری، متأسفانه برخی هم‌وطنان مظلوم و نمازگزاران جان خود را ازدست‌داده و یا مجروح شدند.

پس‌ازاین حادثه، تعدادی افراد مسلح، با سوءاستفاده از فضای ملتهب ایجادشده ضمن حمله به شهروندان و اماکن مختلف، اقدام به آتش زدن و غارت اموال عمومی و خصوصی کرده و با نیروهای حافظ امنیت درگیر شدند که در این حوادث تعدادی از اغتشاش‌گران و افراد بی‌گناه کشته و جمعی از نیروهای خدوم امنیتی و نظامی نیز به شهادت رسیدند.

به دنبال حادثه غم‌بار زاهدان، طی دستور مستقیم ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، وزیر محترم کشور در شهرستان زاهدان حضور یافته و متعاقباً با پیگیری مسئولان عالی امنیتی، دفاعی و انتظامی کشور، هیئت‌های کارشناسی به‌منظور بررسی علل، زمینه‌ها، چگونگی و ابعاد این رخداد به زاهدان اعزام و اقدامات جامعی را برای دستیابی به روایت دقیق و واقعی از حوادث رخ‌داده در دستور کار قرار دادند.

تیم‌های بررسی و هیئت‌های اعزام‌شده به زاهدان، ضمن گفتگو با فرماندهان انتظامی و مسئولان امنیتی، بررسی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته سطح شهر، جمع‌آوری شواهد میدانی، گفتگو با شاهدان عینی و مجروحان حادثه و دیدار با سران طوایف و علمای دینی، به بازسازی صحنه اغتشاش و نحوه اقدام نیروهای انتظامی پرداختند.

نتایج جمع‌بندی این تحقیقات به شرح زیر برای اطلاع مردم شریف و انقلابی سیستان و بلوچستان و عموم هم‌وطنان اعلام می‌شود:

۱- حوادث روز جمعه ۸ مهرماه در دو بازه زمانی و محیط متفاوت به وقوع پیوسته که از منظر عناصر حاضر در صحنه، انگیزه و اقدام، با یکدیگر متفاوت است.

۲- پس از پایان نماز جمعه، جمعیت بالغ‌بر ۱۵۰ نفر که حضور افراد مسلح در میان آن‌ها به اثبات رسیده با حمله به کلانتری ۱۶ ضمن پرتاب سنگ، تیراندازی، هدایت و زدن اتوبوس شرکت واحد به دیوار کلانتری به‌قصد تخریب درب و دیوار و نهایتاً ورود به محوطه کلانتری، آغازگر اغتشاش بوده، و با به آتش کشیدن خودرو پلیس و مجروح نمودن تعدادی از کادر انتظامی، تلاش کردند تا حوزه انتظامی مذکور را به تصرف خود درآورند، که اقدام اغتشاشگران برای تصرف حوزه انتظامی با عکس‌العمل پرسنل حاضر در کلانتری عقیم ماند. (استفاده از گاز اشک‌آور و به‌کارگیری سلاح ساچمه‌زن و تیراندازی)

۳- به دلیل مجاورت کلانتری ۱۶ با محل برگزاری نماز جمعه، تخلیه نشدن کامل مصلی درگیری مسلحانه و نیز تیراندازی نیروهای انتظامی، متأسفانه منجر به مجروحیت و از دست دادن جان تعدادی از شهروندان نمازگزار و عابرین بی‌گناهی شد که نقشی در
اغتشاش نداشتند.

۴- پس از پایان درگیری‌های مرحله اول در اطراف کلانتری، برخی افراد و نیز افرادی مسلح با سوءاستفاده از التهاب ایجادشده، در اطراف مسجد مکی، پشت‌بام‌های مجاور و سپس نقاط دیگر شهر اقدام به اغتشاش کرده، ضمن تخریب و آتش زدن اموال عمومی، دولتی و خصوصی، درگیری مسلحانه را آغاز می‌کنند.

۵- شورای تأمین استان، به‌منظور برقراری امنیت و جلوگیری از گسترش ناامنی، حفظ جان و مال شهروندان، نسبت به اعلام وضعیت امنیتی در شهر، اقدام و مرحله مقابله نیروهای امنیتی و انتظامی با گروه‌های مسلح آغاز و تا اواخر شب ادامه می‌باید در این مقطع زمانی نیز تعدادی از افراد مسلح کشته و ۶ نفر از حافظان امنیت ازجمله سردار سرافراز هاشمی به شهادت رسیدند و گروهی نیز مجروح می‌شوند.

۶- بر اساس مستندات موجود تاکنون، تعداد مجموعه جان‌باختگان حوادث ۸ مهر و روزهای بعدازآن در شهر زاهدان سی‌وپنج نفر می‌باشد که شامل: برخی از نمازگزاران در مصلی، جان‌باختگان در مرحله اول اطراف کلانتری، کشته‌شدگان از افراد مسلح در اثر درگیری‌های سطح شهر و همچنین شهروندان بی‌گناه به قتل رسیده توسط اشرار در مناطق مختلف شهر می‌باشد.

در پایان شورای تأمین به مردم اصیل، وفادار و انقلابی شهر زاهدان خصوصاً خانواده شهدا و جان‌باختگان تسلیت عرض می‌نماید و جهت تحقق دستور ریاست محترم جمهوری برای اجرای عدالت، ضمن پذیرش قصور برخی از مأموران و عزل رئیس وقت کلانتری ۱۶ و فرمانده انتظامی شهرستان زاهدان و همچنین جبران خسارت وارده به جان‌باختگان بی‌گناه و خانواده‌های آنان اعلام می‌دارد که پرونده حوادث تلخ زاهدان اعم از محرکین، اغتشاشگران و مهاجمان به کلانتری و از طرفی مسئولین ذی‌ربط انتظامی جهت رسیدگی به تخلفات و جرائم، تشکیل و به همراه مستندات کامل برای رسیدگی همه‌جانبه به مرجع قضائی ارسال‌شده تا به‌صورت دقیق و بر اساس ضوابط قانونی مورد رسیدگی قرار گیرد.

لازم به ذکر است چنانچه طی بررسی‌های تکمیلی و در صورت مشخص شدن مواردی دیگر از قصور و یا تقصیر احتمالی پرسنل و فرماندهان انتظامی جهت رسیدگی و اقدام به مراجع ذی‌ربط ارسال خواهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 77
 • غیر قابل انتشار: 13
 • رحیم IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  3 0
  عدالت همه جا پسندیده است.
  • کارگر IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   1 0
   1- بازجویی از زنان توسط ماموران زن باشد . در صورت ضرورت بازجویی توسط مرد حتما دو زن حضور داشته باشند.
  • IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   0 1
   از نظر کاربران مشرق پلیس حق داره هر برخوردی بکنه چون اونا معصومند
 • پدی ازپیج همسایه IR ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  2 4
  الان این بیانیه رو دادید ویه کوچولو ازفاجعه روگردن گرفتید-برای شروع بدنبود- و۲نفر رو برکنار کردید بخدا نتنها چیزی ازتون کم نشد بلکه اضافه هم شد.کاش باهمه مسائل اینمدلی برخوردمیکردید.برای شروع خوبه.همینجوری اصلاحات کنید منم میام با هم ننه ی داعش وطالبان و اینترنشنال و ترامپ ورجویارو به عزاشون بشونیم.
  • IR ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   1 0
   پس کی میخواد به عوامل اغتشاشگر برخورد کنه.چرا مردم میرند با دوربین فیلم میگیرن اخه.
 • محمد IR ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  8 3
  با تضعیف پلیس همه چیز از دست می رود
 • مهران GB ۰۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  10 4
  با سلام مولوی عبدالحمید هم باید برکنار و سپس بازداشت شود. هیچکس نباید بالای قانون قرار گیرد.
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  3 5
  طبق روال 35وضربدر چند باید کرد تا آمار درست دربیاید
 • IR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  8 3
  چه قصوری داشتند؟ ما که نفهمیدیم عبدالحمید چی؟
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  8 2
  تضعیف نیروهای امنیتی... خیانت کردید با این حکم، خودتونو بزارید جای یک عده که توی چهار دیواری یک کلانتری با حمله مسلحانه و عده ای چماق به دست و کوکتل مولوتوف جهت ورود به ساختمون مواجه میشن... واقعا چه توقعی داشتید باید صبر میکردن و با گل و شیرینی جواب میدادن تا گلوشونو با چاقو میبریدن و مظلومیت خودشونو اثبات میکردن!
 • IR ۰۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  4 1
  درموردقصورماموران ورئیس کلانتری چیزی گفته نشده.چکاربایدمیکردن که نکردن؟
  • مهرداد IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   0 0
   دو حالت بیشتر نداره
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  7 1
  تضعیف روحیه نیروهای امنیتی توی شرایطی که هر روز دارن شهید میدن و کشور دچار بحران شده چه معنی میده واقعاً؟ اصلأ پلیس رو منحل کنید بره امنیت به چه دردی میخوره
 • IR ۰۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  6 3
  پلیس مقصره چون علم لدنی نداشته؟؟؟؟؟!!!! پلیس راتضعیف نکنید!
 • سید IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  2 5
  کاش زودتر اعلام میکردند افسوس ازهدردادن فرصتها
 • علی ارشد IR ۰۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  4 1
  آفرین. با این کارتون بنزین روی آتش فتنه ها می ریزید. وقت نشناسی توی ذاتتونه. وگرنه بساط اغتشاش در کشورمون 1 هفته ای تموم می شد نه اینکه 45 روز تا الان طول بکشه. خدا لعنت کنه اساس این مصلحت اندیشی احمقانه رو
  • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   1 0
   سایر کشورها بیان از ما درس بگیرن که چه جوری این معجزه رو انجام دادیم. از هیچ و پوچ شروع شد و الان روزی نیست که عزیزانمون پرپر نشن. هر کشوری اگر فقط عملکرد مشعشع قوه قضای ما رو سرلوحه قرار بده، موفق میشه آشوب رو در کشورش نهادینه کنه!
 • IR ۰۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  9 1
  مولوي ها تحريك مي كنند ،تروريست ها جنابت مي كنند فرماندهان باغيرت عزل مي شوند!!!!؟؟؟؟؟
 • فراجناحی IR ۰۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  2 0
  در 28اسفند 1357که تروریست های کومله و دمکرات قصد داشتند پادگان ارتش در سنندج را مثل پادگان مهاباد تصرف وتجهیزات آن را به غارت ببرند، اما با درایت و هوشیاری شهید قرنی ودفاع نیروهای مردمی و پاسدار از سقوط نجات پیدا کرد، آن موقع هم ارتش که جرمش دفاع از پادگان با تقدیم شهدا بود متهم به کشتار و سرکوب شد ، نکته اینجاست اگر ماموری در دفاع از اموال نظامی مجرم شناخته شود و برکنار یعنی......
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  5 2
  پلیس که خنثی بود با این کار دیگر هیچ امیدی به آنها نیست، لذا لاشخورها جریه تر می شوند، متاسفم برای مسئولین.....
 • IR ۰۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  10 0
  یعنی چ قصوری کردن الان ما باید این نتیجه رو بگیریم ریختن کلانتری روزدن وسط درگیری وسط این همه اشوب چ جماعتی ک هدفشون اشغال یه کلانتریه رییس کلانتری باید چیکار میکرده چرا افکار عمومی برای مسئولان مهم هست اما نیروهای مظلومی که هر روز شهید و زخمی میشن اهمیتی ندارن این چ شیوه حمایت از نیرو هست کجای دنیا اینطوره
  • ناشناس IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
   1 0
   فقط ایران اینطوریه که نیروهای امنیتی و پلیس رو بخاطر خوشامد یه عده لاشخور و گرگ تضعیف میکنن. ولی نمیدونن گرگ فقط با دریدن و خوردن طعمه اش راضی میشه نه با این چیزها. منتظر اون روز باشید که دو نه دونه نیروهای امنیتی و پلیس و سپاه و بسیج رو تکه تکه کنن
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  0 0
  بسیار عالی اگر همان روز اول با مامور متعرض در چابهار ب خورد میشد شاید این اتفاق در زاهدان رخ نمی داد
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  1 0
  کل کشور کشته داده این اصلأ خوب نیست
 • حمزه IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
  7 17
  در ادامه روندی که مسئولان در پیش گرفته اند اول فرمانده ناجا عذرخواهی کند سپس اعلم نماید ساچمه زنی و اشک اور را هم از نیروها می گیریم و در نهایت سیاستمداران با کفایت بر وسعت مسجد مکی اضافه نمایند.
 • ناشناس IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
  1 0
  با این برکناریها اوضاع رو بدتر میکنید. پرسنل شهرهای دیگه رو میترسونید. عقل ندارید؟؟؟؟؟ کدوم کشوری نیروهای امنیتی خودش رو تضعیف میکنه؟؟؟؟ این عزلها باید موقعی باشه که آشوب در کل کشور جمع شده باشه و آرامش کامل حاکم باشه. با این تضعیف کردنها کشور سقوط میکنه. مطمئن باشید
 • محمود IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
  0 0
  اگه بعد از هر مشکلی اینجوری برخورد کنید اعتماد از دست رفته دوباره برمیگرده نه اینکه تو هر مسئله ای همه خطاکارند الا نیروهای عمل کننده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس