تهران در پاییز وقوع زلزله را تمرین می‌کند

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر ساعت ۰۳:۵۱ دقیقه بامداد شهرستان خوی در آذربایجان غربی را لرزاند

به گزارش مشرق،شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۰۳:۵۱ دقیقه بامداد امروز چهارشنبه ۱۳ مهرماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.

مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده، ۳۸.۰۵ درجه عرض جغرافیایی و ۴۵.۰۱ درجه طول جغرافیایی ثبت شده است.

ببینید:

اولین تصاویر از زلزله شهرستان خوی

کانون و مرکز این زمین‌لرزه در ۷ کیلومتری خوی، ۲۹ کیلومتری ایواوغلی و ۳۷ کیلومتری تسوج (آذربایجان شرقی)بوده است.

این زمین لرزه ۵.۴ ریشتری به حدی قدرت داشت که در شهرستان های سلماس و چایپاره و برخی شهرهای استان آذربایجان شرقی نیز احساس شد.

۲۷ پس لرزه در شهرستان خوی ثبت شد

 مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک، دانشگاه تهران، پس از زمین لرزه ۵/۴ ریشتری ساعت سه و ۵۱ دقیقه بامداد امروز چهارشنبه تا کنون (ساعت ۸:۳۲ صبح)  ۲۷ پس لرزه در منطقه ایواوغلی شهرستان  خوی ثبت کرده است.

براساس این گزارش، شدت این پس لرزه‌ها بین ۲/۵ تا ۳/۵ ریشتر بوده است و این روند همچنان ادامه دارد.

قابل ذکر است تعداد ۹ زمین لرزه بالای ۳ ریشتر گزارش شده است

مدیریت بحران استان آذربایجان غربی از اعزام تیم‌های ارزیاب و همچنین نیروهای امدادی به محل وقوع زمین لرزه شهرستان خوی خبر داد.

آمار پس لرزه های شهرستان خوی

حدود ۱۷۰ نفر بر اثر زلزله در خوی مصدوم شدند

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به اینکه زمین لرزه ۵.۴ ریشتری بامداد امروز چهارشنبه در خوی تاکنون تلفات جانی نداشته است، گفت: حدود ۱۷۰ نفر از ترس زلزله و حین خروج از منازل خود در این شهرستان مصدوم شده‌اند.

امیرعباس جعفری روز چهارشنبه افزود: این مصدومان با حضور تیم‌های امدادی اورژانس به صورت سرپایی در محل مداوا شدند.

شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که مردم تبریز بامداد امروز از ترس خانه های خود را ترک کرده و به خیابان ها ریختند؛ آنان تصور کرده بوند که کانون زمین لرزه در تبریز است.

اعزام ۱۰ تیم ارزیاب به منطقه

بر اساس اعلام سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی ۱۰ تیم ارزیاب هلال احمر هم به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند.

وی با بیان اینکه امدادگران نقطه به نقطه در حال بررسی وضعیت منطقه هستند، افزود: این زلزله در شهرستان‌های سلماس و چایپاره هم احساس شد.

دو هفته پیش نیز زمین لرزه پنج ریشتری شهرستان خوی را لرزانده بود.

دستگاه‌های اجرایی در آماده باش کامل

به دستور استاندار آذربایجان غربی تمامی دستگاه‌های اجرایی مدیریت بحران در شمال این استان در آماده باش کامل هستند.

برق شهر ایواوغلی هم که بر اثر وقوع زلزله قطع شده بود، دقایقی پس از قطعی وصل شده است.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی: زمین لرزه خوی در استان ما خسارتی نداشت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: زمین لرزه ۵.۴ ریشتری شهرستان خوی، در تبریز و دیگر شهرهای استان ما خسارت جانی و مالی نداشت.

محمدباقر هنربر روز چهارشنبه افزود: اکیپ های بازرسی و عملیاتی از نخستین دقایق وقوع زمین لرزه در شهرستان خوی، در شهرستان های مرند، شبستر و جلفا در آذربایجان شرقی نیز فعال شدند.

وی اضافه کرد: طبق گزارش هایی که از اورژانس و جمعیت هلال احمر شهرستان های آذربایجان شرقی گرفته ایم، خوشبختانه زمین لرزه هیچ گونه خسارت جانی و مالی در آنها بر جا نگذاشته است.

وی ادامه داد: اکیپ های بازرسی را در نخستین دقایق وقوع زمین لرزه به مناطق حاشیه نشین تبریز از قبیل ایده لو نیز اعزام کردیم که خوشبختانه تاکنون گزارشی از خسارت در این مناطق نیز دریافت نکرده ایم.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی یادآوری کرد: البته مردم تبریز و شهرستان های نزدیک به کانون زمین لرزه به دلیل وحشت ناشی از وقوع آن خانه های خود را ترک کردند.

ترک دیوارهای منازل مسکونی در چند روستا 

عباس جعفری مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی افزود: دیوارهای منازل مسکونی در چند روستا ترک‌هایی برداشته اند و چند تن از شهروندان هم در حین ترک با عجله منازل دچار صدمات بدنی جزئی شده اند.

بر اساس گزارش های دریافتی مردم  این منطقه از لحظه وقوع این زلزله در بیرون از منازل خود به سر می‌بردند.

دبیر ستاد بحران شهرستان خوی: زمین لرزه خسارات زیادی به منازل مسکونی زده است

دبیر ستاد بحران شهرستان خوی گفت: زمین لرزه خوی خسارات زیادی برجای گذاشته است.

اسماعیل سالم خویی با اعلام جزئیات زمین لرزه ۵.۴ ریشتری ساعت ۳:۵۱ دقیقه ۱۳ مهرماه در عمق ۱۰ کیلومتری خوی گفت : خوشبختانه این زمین لرزه تلفات جانی نداشته است اما خسارت زیادی به منازل مسکونی زده است.

سالم خویی افزود : در پی وقوع زمین لرزه ۵.۴ ریشتری متاسفانه دو باب خانه مسکونی بصورت کامل تخریب شده است.

وی از وارد شدن خساراتی به برخی از منازل مسکونی و تجاری خبرداد و افزود : این زمین لرزه موجب ترک خوردگی دیوار برخی منازل در نقاط مختلف شهرستان خوی شده است.

مراجعه ۲۷۶ نفر به مراکز درمانی خوی/ حادثه دیده با مشکل حاد نداشته‌ایم

رییس فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی خوی گفت: تاکنون ۲۷۶ نفر به مراکز درمانی این شهرستان مراجعه داشته‌اند که مصدومی با مشکل حاد در بین آنها نبوده است.

دکتر مجتبی قمری اصل در گفت وگوی خبری افزود: از این تعداد، ۶۸ نفر به خاطر شکستگی اعضای بدن بستری شدند ولی مراجعه یا بستری بیمار بدحال با شرایط وخیم گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: شکستگی‌ها بیشتر در ناحیه دست، پا و ترومای سر بوده که اغلب آسیب دیدگان در حال خروج از منازل پس از وقوع زلزله دچار مصدومیت شده‌اند.

فرماندار خوی: زمین لرزه بامداد چهارشنبه تلفات جانی نداشته است

فرماندار خوی گفت: زمین لرزه ۵.۴ ریشتری بامداد امروز/چهارشنبه در این شهرستان خوشبختانه تاکنون تلفات جانی نداشته و تنها تعدادی مصدومیت جزیی داشته اند.

ذبیح الله کاظمی افزود: مصدومان این حادثه طبیعی زیاد بودند که البته همه آنها به صورت سرپایی توسط نیروهای امدادی و اورژانس مداوا شده‌اند.

وی با اشاره به برآورد خسارت اولیه به حدود ۲۰۰ منزل مسکونی اضافه کرد: خسارت‌های زمین لرزه ۵.۴ ریشتری در این شهرستان طبق ارزیابی‌های اولیه صورت گرفته خیلی جدی نیست و بیشتر به منازل روستایی این شهرستان وارد شده است.

کاظمی با بیان اینکه تیم‌های امدادی، درمانی و ارزیاب در محل وقوع حادثه و روستاهای تابعه حضور دارند، گفت: بررسی‌ها در خصوص این زمین لرزه ۵.۴ ریشتری در خوی همچنان ادامه دارد.

تعداد مصدومان زلزله خوی به ۵۲۸ نفر رسید

مدیر بحران شهرستان خوی گفت: تعداد مصدومان زمین لرزه بامداد امروز خوی به ۵۲۸ نفر رسید.

سالم خویی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد مصدومان زمین لرزه خوی به ۵۲۸ نفر رسیده است، افزود: همچنان آمار مصدومان این زمین لرزه که حین ترک منزل به دلیل ترس از زمین لرزه مصدوم شده اند در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه تاکنون آمار خسارات مالی وارده این زمین لرزه ۲۰۰ واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد برآورد شده است، افزود: به دلیل حضور تیم های ارزیاب مدیریت بحران استان احتمال افزایش آمار خسارات مالی نیز وجود دارد.

خوی خاطرنشان کرد: تاکنون مورد حادی که نیاز به اعزام مصدوم به مراکز درمانی ارومیه باشد، گزارش نشده ولی این آمادگی بطور کامل ایجاد شده است.

مدیر بحران شهرستان خوی با بیان اینکه هم اکنون آرامش در شهر خوی برقرار است و مردم به خانه هایشان بازگشته اند، عنوان کرد: بیشتر مصدومان دچار شکستگی دست، پا، سر و مجروحیت شده بودند در بیمارستان خوی تحت مداوا قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 3
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۳
    5 0
    خدا را شکر که تلفات جانی نداشته است. آذربایجان عزیز سرت سلامت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس