فرانسه: در وقوع کودتای نظامی جدید در بورکینافاسو نقشی نداشتیم!

سفارت فرانسه در بورکینافاسو مدعی شد که پاریس در وقوع کودتای نظامی جدید در این کشور نقشی نداشته است!

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفارت فرانسه در بورکینافاسو امروز شنبه با صدور بیانیه ای ادعا کرد که پاریس در حوادث اخیر و یا اینکه مقامات آواگادوگو ممکن است توسط سربازان فرانسوی محافظت شوند را تکذیب می کند!

در بیانیه صادره از سوی سفارت فرانسه در بورکینافاسو ادعا شده است که پاریس در این رویداد نقشی نداشته است!

در همین ارتباط، کاپیتان ابراهیم ترائوره از فرماندهان ارتش بورکینافاسو، دومین کودتای این کشور غرب آفریقا در هشت ماه اخیر را رقم زد.

این افسر ارتش با کنار زدن «پل هانری دمیبا»، به عنوان رهبر نظامی فعلی بورکینافاسو، دولت وی را منحل کرد و خودش قدرت را در دست گرفت.

ابراهیم ترائوره اعلام کرد: گروهی از افسران که به دمیبا کمک کردند تا قدرت را در ژانویه به دست آورد، اکنون به دلیل ناتوانی وی در مقابله با شورش‌ ها، تصمیم به برکناری او گرفتند.

دمیبا به عنوان رئیس جمهور فعلی که به تازگی قدرت را باخته، خودش حدود ۸ ماه پیش با کنار زدن «روچ کابوره» رئیس جمهور وقت، قدرت را در دست گرفته بود.

ترائوره پس از اعلام انحلال دولت فعلی گفت که قانون اساسی به حالت تعلیق درآمده و منشور انتقالی منحل شده است، مرزها به طور نامحدود بسته شده و تمامی فعالیت‌ های سیاسی و جامعه مدنی به حالت تعلیق در آمده است. او همچنین از ساعت ۹ شب منع رفت و آمد در سراسر این کشور آفریقایی اعلام کرد.

دمیبا ۸ ماه پیش به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرده بود تا در یک دوره انتقالی ۳ ساله زمینه برگزاری انتخابات را فراهم کند، اما همکاران نظامی اش چندان به او وفادار باقی نماندند و خیلی زود او را از قدرت به زیر کشاندند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس