حضور قالیباف در همایش تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الگوی مدیریت جهادی و فرهنگ دفاع مقدس راه حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی است بر لزوم تقویت این الگو و حرکت در این مسیر تاکید کرد.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف در مراسم یادواره شهدای شهرستان های لامرد و مهر فارس اظهار داشت: نماد و الگوی مدیریتی را باید در فرهنگ دفاع مقدس  جستجو کرد؛ یک بخش از این  نماد برگرفته از دوران باشکوه دفاع مقدس و شیوه حکمرانی جهادی است.

وی اظهار داشت : الگویی دیگر نیز بیانگر فاصله گرفتن و دوری جستن از این فرهنگ ناب است که مشکلات اقتصادی ریشه در این الگو و نماد دارد.  

او گفت: امروزه به واسطه توسعه علم و فناوری های دفاعی ایران در این عرصه جزو چند کشور اول دنیا است و به چنان قدرتی دست یافته ایم که موشک های بالستیک ما امروزه در عین آنکه نقطه زن هستند می توانند اهداف متحرک را هم مورد هدف قرار دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی است که  صنایع خودروسازی کشور را شاهد هستیم که با عدم الگوپذیری از فرهنگ دفاع مقدس و فاصله گرفتن از این نوع مدیریت جهادی و یا بدون آنکه این نوع فرهنگ را باور کرده باشند و بپذیرند، سالهاست همه ما را امانمان را بریده و مردم همواره از کیفیت پایین و قیمت خودرو رنج ها می برند.

وی ادامه داد: اینجاست که معتقد هستیم که اگر ما می توانیم با الگوگیری از فرهنگ و سنت ها و ارزش های والای انقلاب اسلامی و الهی و تکیه بر مردم را نهادینه می کردیم بر بسیاری از مشکلات و نارسایی ها در حوزه های مختلف غلبه می کردیم.

قالیباف یادآور شد: امروزه ما اگر واقع بینانه به مسایل و چالش های موجود نگاه کنیم می بینیم که در یک جنگ نابرابر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته ایم و هیچ راهی نداریم مگر اینکه با همین الگوی مدیریت جهادی و فرهنگ ناب دفاع مقدس در مقابل این چالش ها می ایستیم.

وی تاکید کرد: دشمن امروزه اساس مبارزه با کشورمان را در درون جامعه گذاشته است؛ او به دنبال این است که مردم را مقابل هم قرار دهد، می خواهد که کارآمدی نظام را زیر سئوال ببرد و فاصله امام و امت را زیاد کند و باید در مقابل اینها با همان نوع نگاه درست و عالمانه و با فرهنگ دوران دفاع مقدس ایستاد و همواره بر کارآمد کردن نظام همت گماشت.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: امروز اگر در مناطق مختلف کشور اقدام به برگزاری یادواره و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا می کنیم به این دلیل است که ما در حقیقت می خواهیم بر نوع مدیریت و نحوه حکمرانی برگرفته از دوران دفاع مقدس تاکید ورزیم.

قالیباف از فرهنگ دفاع مقدس به عنوان بی بدیل ترین فرهنگ مدیریت جهادی یاد کرد و گفت: بهترین و با ارج ترین الگوی مدیریتی از دل دوران دفاع مقدس بیرون آمده است.

وی ابراز داشت : برخی ها بر این باورند که جمهوری اسلامی آغازگر جنگ بوده یا به دبنال دشمن تراشی است، اما اینها به هیچ وجه پشتوانه منطقی ندارد و این آمریکای جنایتکار، مستکبر و وظالم و رژیم غاصب و کودک کش صهیونیسم است که تاب و تحمل انقلاب اسلامی و ارزش ها و حرکت های انقلاب و درخت تنومند این نظام را ندارند و دست از دشمنی با جمهوری اسلامی بر نمی دارند.

وی گفت: آنها به دنبال توطئه هستند و از مسایل داخلی و خارجی و در هر برهه زمانی در پی ایجاد آشوب و جنگ و و دامن زدن به فتنه انگیزی بوده اند.

رئیس مجلس یازدهم گفت: با صراحت می گویم اگر ما امروزه در مسایل اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هم با چالش مواجه هستیم و مشکل داریم و حرکت و حل مشکلات و دغدغه های مردم در یک وضعیت قابل قبولی نیست، دلیل اصلی آن فاصله گرفتن با همین نوع مدیریت جهادی و دوری از فرهنگ دوران دفاع مقدس است.

قالیباف تصریح کرد: مشکلات ما در حوزه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی از زمانی آغاز شد که از فرهنگ دفاع مقدس فاصله گرفتیم و این شکاف هم در حقیقت امروزه در حوزه های مختلف مدیریتی، در اداره کشور و حتی در تصمیم گیری ها و قانون گذاری هایمان ودر سایر بخش های دیگرهم نمایان است.

او بیان کرد که اگر ما به همان مبانی دفاع مقدس توجه می کردیم به مراتب شرایط ما امروز بهتر بود.

قالیباف تاکید کرد: جوانان و رزمندگان ما حتی و در اوایل شروع جنگ تحمیلی از ابتدایی ترین موضوعات و امکانات و تجهیزات دفاعی هم محروم بودند و امکان تامین حتی لباس ساده بسیجی و یا یک قبضه اسلحه ژ۳ هم برایمان فراهم نبود.

قالیباف یادآور شد: اما امروزه آن فرهنگ ناب دفاع مقدس به انقلاب اسلامی عمق بخشیده است و درخت آن را تنومندتر کرده و همچنان این بازتولید فرهنگی با قوت ادامه دارد وایران اسلامی ما در حوزه بعد امکانات دفاعی جزو ۱۰ کشور اول دنیا قرار دارد.

 رئیس مجلس یازدهم تصریح کرد: همواره برخی اختلاف نظرها و تفاوت سلیقه ها و یا تضاد در روش های و تصمیم سازی ها امروزه وجود دارد و به طور حتم در دوران دفاع مقدس هم وجود داشت اما در آن دوران این اختلاف ها به سرعت به سمت دوستی و همدلی و انسجام پیش می رفت و امروز می توان از این الگوی مهم و فرهنگ ناب هم در راستای همدلی و انسجام  کمک گرفت.

تکیه به مردم رمز موفقیت در دوران دفاع مقدس

قالیباف همچنین دو موضوع مهم در دوران دفاع قدس را رمز واقعی و موفقیت آن دوران دانست و گفت: این ۲ مولفه مهم شامل تکیه بر ارزش های الهی و دینی و همچنین تکیه بر مردم بود.

رئیس مجلس یازدهم گفت: البته وقتی سخن از مردم می کنیم باید هر گونه سازوکاری که اعلام می کنیم در حقیقت باید مبنایش هم بر پایه مردم استوار باشد.

در این آیین باشکوه و یادواره شهدای شهرستان های لامرد و مهر، خانواده معزز شهید حاج عبدالله اسکندری، به عنوان سید الشهدای استان فارس و شهید مدافع حرم هم حضور داشتند و همچنین از مقام شامخ ۱۰ سردار شهید این ۲ شهرستان هم تجلیل شد.

سردار شهید عبدالله اسکندری متولد سال ۱۳۳۷ در محله قصردشت شیراز که به «سردار بی‌سر» شناخته می‌شود، خردادماه سال ۱۳۹۳ در جریان دفاع از حرم‌های مطهر در محور حلب سوریه به شهادت رسید و پیکر پاک وی پس از هشت سال از شهادت به همراه جمعی از شهدای حرم همزمان با ایام محرم در منطقه خان طومان تفحص و پس از تشییع باشکوه در شهرهای مختلف در روز عاشورای حسینی در شیراز به خاک سپرده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  4 3
  مدیریت جهادی ؟ مدیریت خواسته ها به طور متوازن و متعادل نگذارید سهم هیچ بخشی از نیازها توسط بخش دیگر بلعیده شود جامعه خوشبخت جامعه ای متعادل است و تعادل در تمام نیازها به نسبت معقول و متناسب با اوضاع و احوال جامعه باشد
  • NL ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   3 3
   نتیجه می شود همین که الان هست. کشور طرح و برنامه می خواهد و باید بر این اساس جلو رود نه یک نماینده با رابطه پول راببرد وسط کویر فولاد بزند
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   4 4
   جنابعالی یا معنای جهادی رو درک نکردی یا خودتو زدی به نادانی. مدیریت جهادی یعنی به هر نحو از مانع عبور کردن. از در نشد لز دیوار. نشد از پنجره. تشد از زیر زمین. در نقطه مقابل، مدیرت غیرجهادی می‌گوید من باید از در عبور کنم. نشد به درک! به من چه مگه من رئیس جمهورم! این چه ربطی به تعادل و توازن و داستانایی که سراییدی داشت؟!
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  13 0
  هنر مدیریت انقلابی تان را در دوران ریاست مجلس دیدیم
 • محمد IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  7 0
  اینقدر شعار بی مزه ندین تو رو به خدا. توی دفاع مقدس با تمام تقدساتش تصمیمات انتحاری و اشتباه هم زیاد گرفته می شد. حالا فرض که همه تدابیرش درست بود خب انجام بدین دیگه. آقای قالیباف شاید دیگه فرصت بهت ندن حرکات جهادی بکنی اگه راست میگی خب ی کاری انجام بده ببینیم منظورت از این همه صحبت‌ها چیه. خوب از خجالت نیروهای مظلوم انتظامی هم درآمدی. همه کوبیدن شما هم کوبیدی. قطعا انتخابات سال بعد رو دیدی و پشت فراجا رو خالی کردی.از دشمن و منافق چه انتظار؟
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   7 2
   چنان میگی تصمیم انتحاری انگارمثل داعشی ها باماشین انتحاری مردمو منفجرمیکردند ازامارپایینترشهدای مانسبت به بعث صدام که 18کشورمستقیم کمک نظامی وانسانی ومالی به ان داشتند کاملامعلوم است چقدرمعقول ازوجودمان دفاع کردیم وقالیباف بایدطرح شفافیت رادرمجلس کلیدبزند نمیشه دم ازرهبرومصلحت کشورزدولی وقتی رهبرازشفافیت میزنندکه بااشرافیت ورانت ونجومیبگیری مقابله بشودانجام ندهد
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   3 2
   مدیریت دفاع مقدس اشتباه زیاد نداشت. مثل هر جنگی شکست و پیروزی داشت. این داستانا رو دشمن از معدش سراییده که اشتباه زیاد داشت! ضمنا مدیریت جهادی با مدیریت جنگی فرقی داره. جهادی یعنی با تمام توان در مبارزه با دشمن.
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  2 6
  مثل طرح صیانت که کلا رفت به ناکجا اباد ودر این فتنه هم از ول بودن فضای مجازی ضربه خوردیم=نمونه مدیریت انقلابی مجلسمون !
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  1 0
  اقای قالیباف این اخرین فرصت شماست من به شما رای دادم شما ها همه باهم هستید روحانی ریسی قالیباف .... جلیلی احمدی نژاد ..../.... نداریم پس اگر کاری بلدی بکن شعار کافی است
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  3 0
  مدیران غیر جهادی باید کنار گذاشته شوند
 • سعید DE ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  1 0
  هر زمان وزارت جهاد سازندگی تشکیل و تمامی فعالیت ها در قالب آن انجام پذیرفت ، حرف از مدیریت جهادی بزنیم
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   جهادی کار کردن چه ربطی به وزارت داره؟! اون که دیگه جهادی نیست! لازم نیست همه جا اظهار فضل کنیم
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  فعلا دو سال گذشت
 • . IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  درود
 • سعید AT ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 1
  خدا شاهد است که این تنها راه کار اشتغال زایی و تولید محوری در یک اقتصاد مقاومتی است . همه مشکلات کشور از تمام بدنه دولت است
 • علی JP ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  0 0
  فساد یعنی تباهی
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  0 0
  مدیریت جهادی اولا تحصیلکرده اش را میخواهد چه فایده ما هر بنویسیم چاپ نمیشود
 • حسن IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  0 0
  تو که میگفتی مرغ باید کیلویی 9هزار تومان باشه تو که بیش از دو سال هست تو مجلس سرگردونی فقط شعار فقط شعار
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  0 0
  عالی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس