رکورد جدید فقر در آلمان/ تصمیم شهروندان کم درآمد برای خرید کمتر مواد غذایی

آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد فقر مطلق در ایران در دوره فعالیت دولت قبل سه برابر شده است.

به گزارش مشرق، آمارهای منتشرشده از سوی بانک جهانی نشان می‌دهد جمعیت دارای فقر مطلق در ایران طی سال‌های فعالیت دولت قبل رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

این نهاد بین‌المللی فقر مطلق را بر پایه درآمد روزانه ۱.۹ دلار برای هر نفر (بر اساس شاخص برابری قدرت خرید به قیمت ثابت سال ۲۰۱۱) تعریف کرده است و این رقم حداقل مبلغی است که یک نفر برای تأمین نیازهای ضروری زندگی خود به آن نیاز دارد.

بر این اساس در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) و در آغاز فعالیت دولت یازدهم نسبت جمعیت دارای فقر مطلق به کل جمعیت در ایران ۰.۲ درصد بوده است اما این رقم در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) که آخرین آمار منتشرشده از سوی بانک جهانی است به ۰.۶ درصد افزایش می‌یابد. یعنی در این سال که دومین سال فعالیت دولت دوازدهم بوده است فقر مطلق در ایران نسبت به ابتدای فعالیت دولت یازدهم سه برابر شده است.

در سال اول فعالیت دولت یازدهم فقر مطلق در ایران دو برابر شد. نسبت افراد دارای فقر مطلق به کل جمعیت ایران در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) به ۰.۴ درصد رسید. این رقم در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) بالغ بر ۰.۲ درصد محاسبه شده بود. در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میزان فقر مطلق در ایران بدون تغییر و در سطح ۰.۴ درصد باقی می‌ماند. اما در سال ۲۰۱۸ نسبت افراد دارای فقر مطلق به کل جمعیت ایران به ۰.۵ درصد افزایش می‌یابد و این رقم در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۰.۶ درصد می‌شود.

بانک جهانی: فقر مطلق در ایران در دولت روحانی ۳ برابر شد

رشد سه برابری فقر مطلق در ایران در دولت قبل در حالی است که شاهد کاهش شدید فقر مطلق در ایران طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ بوده‌ایم. در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) حدود ۶.۲ درصد جمعیت ایران با فقر مطلق مواجه بوده‌اند. این رقم در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) تقریباً نصف می‌شود و به ۲.۹ درصد کاهش می‌یابد. در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۵) نیز با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نسبت افراد دارای فقر مطلق به کل جمعیت ایران تقریباً یک پنجم می‌شود و به ۰.۶ درصد می‌رسد. این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۰.۲ درصد کاهش می‌یابد که کمترین رقم ثبت شده برای فقر مطلق در ایران در آمار بانک جهانی است.

با وجود افزایش سه برابری فقر مطلق در ایران، همچنان ایران در سطح جهانی وضعیت بهتری از این نظر دارد. میزان فقر مطلق در جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۷ برابر میزان فقر مطلق در ایران طی این سال بوده است. بالغ بر ۸.۷ درصد جمعیت جهان در سال ۲۰۱۸ با فقر مطلق مواجه بوده‌اند اما این رقم برای ایران ۰.۵ درصد برآورد شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  2 0
  خخخ می گفت می خوام فقر مطلق رو از بین ببرم
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  0 0
  بانک جهانی آمارگیری مستقلی نداره و آمارهاشو از خود کشورها میگیره بنابراین اگر کشوری آمار دستکاری شده بفرسته برا بانک جهانی آمار بانک جهانی هم اشتباه درمیاد
  • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   1 0
   آره تا حدودی قبول دارم، ولی کلیت مطلب درست است که روحانی همه رو به خاک سیاه نشوند و داشت توی ولنجک تخمه میشکوند و از ترس کرونا بیرون نمی آمد!!
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  0 0
  اینو بکوبید تو صورت طرفداراش
 • IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  0 1
  از این دولت هم بنویسید
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 0
  کسی که فقر معنوی دارد نمی تواند فقر اقتصادی را از بین ببرد....
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 0
  اقتصاد دولتی کم بازده و توسعه اقتصاد دلالی و مصرف گرایی آخرش همین است... فریدون و قولیدون فرقی ندارد.....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس