ماجرای موش‌های ترانزیتی پایتخت/ چه تعداد موش در تهران داریم؟

موش جانور باهوشی است. در برابر سموم به سرعت مقاوم می‌شود. دندان‌های بسیار محکمی دارد. برخی از موش‌ها خارجی هستند و از طریق بار وارد می‌شوند. مدیر عامل پسماند شهر تهران از اجرای طرحی برای شناسایی کلونی این جانور موذی در شهر خبر داد.

به گزارش مشرق، موش پستانداری کوچک از راستهٔ جوندگان است که مواد غذایی خود را به وسیلهٔ حرکات رفت و برگشتی با جلو آروارهٔ تحتانی خرد می‌کند.

 موش‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس ساختار دندانی، طول دم و برخی ویژگی‌های دیگر می توان آنها را مجزا کرد.

موش ها می توانند در ۵ زایمان ۷ تا ۱۵ نوزاد را در یک سال به دنیا بیاورد/موش ها از هفته پنجم عمرشان قابلیت زاد و ولد دارند/تقریبا جمعیت موش هیچ وقت به صفر نمی رسد

یک جفت موش می‌تواند در ۵ زایمان ۷ تا ۱۵ نوزاد را در یک سال به دنیا بیاورد و همین نوزادان در حدود ۵ هفته ای که از عمرشان گذشته می توانند بارو شوند و همینطور زاد ولد موش ادامه دارد.

موش ها بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند و همچنین می‌توانند مقدار زیادی در برابر اشعه‌های مختلف دوام بیاورند. در دوره های مختلف بابت سموم مصونیت خاصی پیدا کرده اند و تقریبا جمعیت موش هیچ وقت به صفر نمی رسد بلکه وقت می توان کنترل کرد که بیشتر نشوند.

سختی دندان موش سخت تر از آهن یا فولاد است /این جانور موذی به زیرساخت‌های شهری آسیب و خسارت وارد می کند

موش ها به راحتی از طریق هر دهانهٔ کوچکی به قطر یک چهارم بدنشان وارد محیط شوند. باتوجه به مقایسه‌های انجام شده سختی دندان موش سخت تر از آهن یا فولاد است و می‌تواند به راحتی هرچیزی را گاز بگیرند.

ماجرای موش‌های ترانزیتی پایتخت/ چه تعداد موش در تهران داریم؟

این جانور موذی به محیط زیست و همچنین زیرساخت‌های شهری آسیب و خسارت وارد می کند. خوردگی‌ها و از بین بردن کابل‌های مخابراتی در زیر زمین و تونل ها نمونه‌ای از این خسارت‌هاست.

ریختن زباله در داخل جوی ها ، شبکه نامناسب فاضلاب و رعایت نکردن بهداشت عمومی از جمله دلایل افزایش شمار موش های شهر تهران است.

از ابتدای اسفند ۱۴۰۰ مسوولیت  جانوران موذی به سازمان پسماند واگذار شد/موش ها از طریق ترانزیت به شهر ها منتقل می شوند

محمد مهدی عزیزی مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در خصوص موش های شهر تهران گفت: بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها بحث مبارزه با حیوانات موذی بر عهده شهرداری است، از ابتدای اسفند ۱۴۰۰ مسوولیت  جانوران موذی از شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران به سازمان مدیریت پسماند شهر تهران واگذار شد.

ماجرای موش‌های ترانزیتی پایتخت/ چه تعداد موش در تهران داریم؟

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با بیان این که موش ها انجام و اقسام مختلفی دارند، گفت: دو الی سه مدل موش داریم. موش خانگی، قهوه ای و موش سیاه. با موش های خانگی مشکل خاصی نداریم. دو نوع دیگر از موش ها از طریق ترانزیت به شهر ها منتقل می شوند. وقتی باری جابجا می شود موش ها هم با آن ها جابجا می شود. این حیوان بسیار باهوش است و موضوعات پیچیده‌ای دارد.

قرار است کلونی موش ها شناسایی شود/مکاتبه با مرکز مطالعات شهرداری برای مبارزه با این جانور موذی

عزیزی بیان کرد: موش ها کلونی در شهر تهران دارند که باید شناسایی شود. طی مکاتباتی که با مرکز مطالعات شهرداری تهران انجام شد قرار است کلونی تمام موش ها را شناسایی کنیم. در حال حاضر ۵۰ هزار کلونی موش  در شهر تهران  شناسایی شده است اما باید امار دقیق تری از آنها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سم های مختلفی برای از بین بردن موش ها استفاده شده است، گفت:  سم ها را خریداری کرده (داخلی است و بعضا از شرکت های دانش بنیان خریداری می شود) و بعد آنها را به پیمانکاران داده تا در مناطق 22 گانه شهر تهران از آنها استفاده کنند.

مهار جانور موذی با انجام مطالعات/توزیع سموم بین مناطق 22 گانه

بر اساس این گزارش، کمیته فنی مبارزه با جانوران موذی در نواحی شهرداری مناطق تشکیل شده تا با کارشناسی و به‌کارگیری روش‌های نو و علمی، از جمله شناسایی کلونی‌های موش و طعمه‌گذاری در محله‌ها، جمعیت موش‌ها کاهش و رضایت شهروندان فراهم شود.

ماجرای موش‌های ترانزیتی پایتخت/ چه تعداد موش در تهران داریم؟

با شروع فصل زاد و ولد موش‌ها و برای پیشگیری از ازدیاد جمعیت این جانوران موذی اقداماتی در شهرداری تهران انجام شده است و پس از شناسایی کلونی‌های موش  باید اقدامات اساسی برای مهار جمعیت این جانور موذی انجام شود.

موش با خوردن انواع سبزی ها ویتامین k مورد نیاز خود را تامین می کند

یکی از نکات قابل توجه این است که  زباله‌های تر، از جمله ضایعات کاهو، برای حیوانات موذی حکم ماده تقویت‌کننده دارد چراکه این حیوانات موذی با خوردن این نوع سبزی‌ها،ویتامین «K» مورد نیازشان را تامین می‌کنند.

همچنین خوردن این نوع زباله‌های تر خاصیت برخی از داروها و موادی را که برای نابودی این جانوران در کلونی‌ها و نقاط آلوده به کار رفته به نوعی خنثی و بی‌اثر می‌کند. اگر بتوان میزان زباله را کنترل کرد و از ریختن آنها در جوی های آب جلوگیری کرد می توان تا حدودی مشکل را برطرف کرد.

 بی‌توجهی چندین ساله به حوزه مدیریت پسماند است

 نرجس سلیمانی عضو شورای شهر تهران در خصوص جمعیت موش ها  می گوید: یکی از دلایل این گسترش خارج از کنترل، بی‌توجهی چندین ساله به حوزه مدیریت پسماند است، سال‌های متمادی است که شهرداری از نظر بهداشتی به شکل آگاهانه موجب تقویت این چرخه معیوب  شده است. 

وی تصریح کرد: برای زیرزمینی شدن مخازن زباله گفته شد که باید برنامه‌ریزی انجام شود و در کارگروه ملی پسماند گفته شد که باید برنامه‌ریزی مدون و پشتیبانی شده داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، تفکیک زباله از مبدا می تواند در رفع مشکل موش ها تاثیر گذار باشد و اگر شهروندان هم زباله ها را جوی ها نریزند غذای مورد نیاز این جانور موذی تامین نمی شود.

در دوره های مختلف مدیریت شهری سموم مختلفی برای مبارزه با این جانور موذی به کار برده شد اما بدن این جانور بعد از مدتی نسبت به سموم مقاوم می شود. حتی روش های مختلفی برای معدوم کردن این جانور در نظر گرفته شد اما خروجی مناسبی نداشت حال مدیریت شهری اقدام به انجام مطالعه ای در خصوص شناسایی کلونی موش ها کرده تا بتواند با یک برنامه ریزی جلوی افزایش جمعیت این جانور موذی را بگیرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  0 0
  یه جورموش هست به اندازه توله گربه ست به اسم "گرزه"گربه ها ازشون فرارمی کنند،توجوی های اب هست حتی لوله پلیکارا خوردند،ولی موش های خانگی را گربه ها می گیرندمیرنددم لانه هاشون انقدرمی ایستند تا بگیرنشون موش های خانگی اگروارد زندگی بشن همه چیز می خورند ازحبوبات تا نان تا حتی لباس وچوب می جوند اگرنجوند دندانشون رشد می کنه..ولی خوب راه داره چسب کتابی هم هست هرجانوری بچسبه نمیتونه فرارکنه_ مرگ موش یاگندم سمی_وتله موش وسم پاشی هم میشه..
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  0 0
  انگلی که روی موش زندگی و گذران روزگار می‌کند، می‌تواند حامل باکتری طاعون باشد. - - - موش‌ها را جدی بگیریم ( و زمانی که از کنارشان عبور میکنیم، به آنها سلام کرده و عرض ادب نماییم )
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  1 0
  همه جای دنیا پایتختدها همینجوریه.
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  0 1
  نتیجه مديريت اصلاح طلبان ضدفساد و حامی حقوق شهروندان‌ همینه دیگه .
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  0 0
  لطفا سگهای ولگرد را که خواب شب وارامش روز رو ازمون گرفتند،جمع کنید.
 • لیلا IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  0 0
  به حامیان حیوانات بر نخوره
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۱
  0 0
  یه شیلنگ وصل کنید به کامیون گازوییل سرشو بنداز تو جوب، این همه سوسول بازی نداره، اون سبزی های که جنوب شهر با فاضلاب تغذیه میشن هم نابود میشن...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس