واکنش «قیس الخزعلی» و «برهم صالح» به رخدادهای عراق

رئیس جمهور عراق و دبیر کل جنبش «عصائب اهل حق» در واکنش به رخدادهای جاری این کشور خواستار برگزاری گفتگوی جدی حفظ صلح و آرامش داخلی شدند.

به گزارش مشرق به نقل از شفق نیوز، برهم صالح رئیس جمهور عراق امروز شنبه خواستار اولویت دادن به دوراندیشی و خردورزی و برگزاری گفتگوی صادقانه ملی شد.

وی در بیانیه‌ای افزود: شرایط حساسی که کشور ما در آن به سر می‌برد، نیازمند پایبندی به آرامش و اولویت دادن به گفتگو و منافع ملی عراق به هر چیز دیگری است.

صالح با بیان اینکه کشور نیازمند پایان دادن به اختلافات و تفاهم است، افزود: برای عبور از بحران فعلی و ممانعت از تشدید تنش‌ها، بر گفتگوی ملی صادقانه در جهت حفظ منفعت کشور و شهروندان تاکید می‌کنیم، گفتگویی که تضمین کننده امنیت و ثبات در کشور باشد و صلح داخلی و اجتماعی را نهادینه کند.

وی ادامه داد: گفتگوی مرد نظر باید ریشه‌های بحران را مورد بررسی قرار دهد و راه حل های مطلوب را برای تحقق امینت و ثبات ارائه دهد. شرایط کلی کشور و مطالبات مردم صبور، همه ما را در برابر آزمون جدی قرار داده است و این شرایط نیازمند تلاش جدی، اصلاح رویه‌ها و مبارزه با فساد است.

همچنین قیس الخزعلی دبیر کل جنبش «عصائب اهل حق» خواستار ضرورت حفظ صلح و آرامش داخلی و کشیده نشدن به سمت هرج و مرج در عراق شد.

وی در واکنش به تصمیم چارچوب هماهنگی شیعی برای تعویق تظاهرات گفت: درخواست برادران چارچوب هماهنگی، در جهت اولویت دادن به گفتگو و تفاهم، اقدامی مسئولانه و ناشی از درک بالای مسئولیت ملی در قبال کشور و ملت است.

گفتنی است، بسیاری از مقامات فعلی و سابق عراق نیز خواستار خویشتنداری تظاهرکنندگان و شروع گفتگوهای فوری و جدی برای گذار از بحران فعلی در این کشور شدند.

بر همین اساس، مصطفی الکاظمی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق با تاکید بر لزوم شروع فوری گفتگوها میان گروه‌های سیاسی این کشور، گفت که من خواستار تعامل با خردورزی، وجدان و روحیه همکاری در برابر کسانی هستم که می‌خواهند در کشور فتنه انگیزی کنند.

نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون نیز از چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی و جریان صدر خواست که موضع مسئولانه اتخاذ کنند و به گفتگوی جدی روی آورند.

شایان ذکر است، حامیان جریان صدر در مخالفت با نامزدی محمد شیاع سودانی برای پست نخست وزیری در عراق و همچنین اعلام مخالفت با انتخاب رئیس جمهور جدید، صبح امروز شنبه وارد منطقه سبز بغداد شدند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس