کد خبر 1401173
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰
نوزاد

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به راه‌اندازی سامانه ملی "باروری سالم" گفت: کاربران اعم از مادران باردار و افراد نابارور از طریق این سامانه خدمات مشاوره تلفنی رایگان دریافت خواهند کرد.

به گزارش مشرق، پدرام پاک‌آیین با اشاره به اجرای ماده 54 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: این وزارتخانه برای حمایت از سلامت مادر باردار، ارتقاء مراقبت‌های بهداشتی در دوران بارداری، زایمان ایمن و هوشمندسازی خدمات بهداشتی درمانی حوزه سلامت مادران اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای ملی و یکپارچه کرده است. در این سامانه، اطلاعات مادران باردار و همین طور افراد نابارور و خدماتی که مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمان ناباروری و مراکز تصویربرداری در بخش دولتی و خصوصی به اشخاص ارائه می‌کنند، ثبت و ارزیابی می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اتصال این سامانه الکترونیک به سامانه‌های نظام پزشکی، بیمه‌ها، ‌سامانه «سپاس»، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری و سامانه «سیب»که بانک اطلاعاتی مرجع سلامت به شمار می‌آید، تصریح کرد: سامانه حاضر سامانه‌ای پیشرو برای ارتقای مراقبت‌ها و خدمات مبتنی بر سلامت مادر و کودک از یک سو و مؤثرسازی درمان ناباروری از سوی دیگر است.

پاک‌آیین همچنین با رد برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی گفت: چیزی تحت عنوان «گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و درمانی وجود ندارد و تمام خدمات بهداشتی، درمانی و مشاوره‌ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم ارائه می‌شود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به امکانات سامانه باروری سالم اشاره و تصریح کرد: کاربران اعم از مادران باردار و افراد نابارور از طریق این سامانه خدمات مشاوره‌ای تلفنی رایگان و پیامک‌های مراقبتی دریافت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با تکذیب برخی شایعات مبنی بر ارتباط بین این سامانه و تغییر در مرجع صدور مجوز سقط جنین گفت: پیش از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هم سقط جنین جز در مواردی که به موجب قانون استثنا شده است، ممنوع بود، نه در اختیار والدین و یا پزشکان. در واقع این موضوع همواره در صلاحیت مراجع قضایی قرار داشته و از طریق پزشکی قانونی صورت می گرفته و نظام سلامت در این مورد ذی‌صلاح شناخته نمی‌شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با ارائه توضیحاتی بیشتر درباره سامانه ملی باروری سالم ادامه داد: از زمانی که مادر باردار به پزشک مراجعه می‌کند و درخواست آزمایش یا سونوگرافی صورت می‌گیرد، نتایج در این سامانه ثبت و مجموعه اقدامات در آن بارگذاری می‌شود.

وی با بیان این که یکی از امکانات این سامانه، پنل یکپارچه نسخه‌نویسی الکترونیک است، گفت: پزشکان صرف‌نظر از این که بیمار آنها تحت پوشش کدام یک از بیمه‌ها باشد، می‌توانند با امضای دیجیتال از خدمات یکپارچه این سامانه استفاده کنند.

پاک‌آیین سیاست وزارت بهداشت در حوزه جمعیت را آسان‌سازی و ارزان‌سازی دسترسی مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی به تسهیلات و خدمات مشاوره‌ای پزشکی و گسترش پوشش بیمه‌ای هزینه‌ زایمان آنها دانست و گفت: درمان ناباروری و تقویت نهادها و مؤسسات تخصصی این حوزه از اولویت‌های وزارت بهداشت است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه مراکز درمان ناباروری خبر داد و افزود: در هر نقطه‌ای که دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد، دست کم یک مرکز سطح دو درمان ناباروری ایجاد می شود تا دسترسی مردم به این خدمات آسان و ارزان شود.

پاک‌آیین گفت: خوشبختانه کمتر از 25 درصد زوجین نابارور نیازمند درمان تخصصی مانند آی‌وی‌اف هستند و بخش بیشتری از آنها با درمان ساده‌تر، فرزندآوری خواهند داشت.

وی عقیم‌سازی دائم زنان و مردان و یا مواردی را که احتمال برگشت‌پذیری در آنها ضعیف یا بسیار دشوار باشد، به دلیل عوارض پزشکی مطابق قانون ممنوع خواند و اضافه کرد: مواردی که بارداری برای مادر خطر جانی یا عوارض جسمی جدی داشته باشد، راه دیگری نداشته و دفع ضرر با پیشگیری‌های موقت ممکن نباشد، از این قاعده مستثناست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس