اذعان آمریکا به گفتگوهای ضد ایرانی با رهبران منطقه برای مقابله با تهدیدات ادعایی

یک مقام کاخ سفید اذعان کرد مقامات کشورش در حال گفتگوهای ضد ایرانی با رهبران منطقه‌ای درباره قابلیت‌های دفاع هوایی آنها برای مقابله با تهدیدات ادعایی هستند.

به گزارش مشرق، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در توضیح برنامه سفر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به غرب آسیا (خاورمیانه) ادعا کرد مقامات آمریکایی همچنین در حال گفتگو با رهبران منطقه ای درباره قابلیت‌های دفاع هوایی در مواجهه با تهدید ایران هستند.

این مقام آمریکایی در ادامه ادعاهایش افزود: گفتگوها شامل بررسی نحوه کمک آمریکا به دفاع هوایی در منطقه است، به گونه ای که بتواند همه قابلیت های دفاع هوایی را با هم ادغام کند تا واقعا پوشش موثرتری برای مقابله با تهدید فزاینده ایران وجود داشته باشد.

بر اساس اعلام کاخ سفید، جو بایدن در نخستین سفرش به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه، در تاریخ ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه (۲۲ تا ۲۵ تیر ماه) به این منطقه و مشخصا اسرائیل، کرانه باختری و سپس عربستان سفر خواهد کرد.

تارنمای آکسیوس روز چهارشنبه به وقت محلی نوشت: به گفته چهار منبع مطلع آمریکایی، برت مک گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه کاخ سفید، امروز به عربستان سعودی سفر کرده است تا مقدمات سفر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا  به عربستان در۱۵ ژوئیه را نهایی کند.

شبکه تلویزیونی صهیونیستی «کان» نیز اعلام کرده است که در سفر آتی بایدن به منطقه، یک قرارداد امنیتی بزرگ بین اسرائیل و عربستان رونمایی خواهد شد.

به گفته این شبکه، رژیم صهیونیستی در هفته‌های آینده تلاش خود را روی به سرانجام رساندن این قرارداد امنیتی با سعودیها تحت نظارت آمریکا متمرکز خواهد کرد زیرا این رژیم در حال حاضر روابط دیپلماتیک علنی و رسمی با عربستان ندارد و از این رو، این قرارداد باید با میانجیگری آمریکایی‌ها صورت گیرد.

شبکه صهیونیستی «کان» موضوع این قرارداد را فروش سامانه‌های سپر موشکی رژیم صهیونیستی به عربستان عنوان کرد و با اشاره به سفر آتی بایدن به فلسطین اشغالی افزود که بایدن پس از ورود به پایگاه هوایی «پالماخیم» در (فلسطین اشغالی)، در آنجا با «بنی گانتس» وزیر جنگ و «آویو کوخاوی» رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی دیدار و از سیستم های سپر موشکی این رژیم از جمله سامانه های موسوم به «گنبد آهنین» و «حیتس» بازدید خواهد کرد.

دولت بایدن در تلاش برای توافق و عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی است؛ موضوعی که در ماه گذشته میلادی برای نخستین بار تارنمای» اکسیوس» از آن پرده برداشت و رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز به تازگی گزارش های بسیاری درباره تحول در روابط عربستان و این رژیم منتشر می کنند.

در همین حال، منابع آمریکایی با اشاره به سفر منطقه‌ای بایدن مدعی شدند که این سفر ارتباطی به «تشکیل ناتوی خاورمیانه ندارد»، بلکه «فقط به یک سری تدابیر و تفاهمات در چارچوب فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه مربوط می‌شود».

رسانه‌های صهیونیستی به نقل از منابع آمریکایی که آنها را «موثق» عنوان کردند، مدعی شدند، آنچه که در مورد سفر بایدن به خاورمیانه صحبت می‌شود، «به ناتوی خاورمیانه یا اتحاد اسرائیلی - عربی مربوط نمی‌شود».

بنا بر اعلام شبکه المیادین، منابع صهیونیستی به نقل از این منابع آمریکایی افزودند که «این موضوع به تدارکات، تدابیر و تفاهمات در چارچوب مسئولیت فرماندهی مرکزی آمریکا (تروریست های سنتکام) در خاورمیانه مربوط می‌شود، چراکه اسرائیل سال‌ها پس از عضویت در فرماندهی آمریکا در اروپا، به فرماندهی مرکزی آمریکا در خارومیانه پیوسته است».

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس