کد خبر 1391664
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی راوی نوشت: ارتشبد فریدون جم در نامه‎ای که به تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۱۹۹۵ امضا کرده و در شماره  ۴۰ مجله ره آورد چاپ آمریکا درج شده است به جلسه ای که پس از اعلام استقلال بحرین از طرف سازمان ملل متحد در تهران تشکیل شده بود اشاره کرده و می‎نویسد: «در این جلسه شاهنشاه با وزیران و بزرگان قوم تشریف داشتند و من هم به عنوان رئیس ستاد بزرگ ارتش حاضر شده بودم. 

شاهنشاه بسیار شاد بودند، قضیه بحرین تازه فیصله یافته بود و موضوع اصلی صحبت جمع بود.

حضار روشن‎بینی و واقع‎بینی و دورن‎گری شاهنشاه را در این امر که بهانه بزرگ و دردسر بزرگی را رفع می‎کرد، می‎ستودند و به شاهنشاه تبریک می‎گفتند. 

من ساکت در گوشه‎ای ایستاده بودم. ناگاه شاهنشاه خطاب به من فرمودند: «شما نظامی‎ها در این باب چه می‎گویید؟»

خوب به خاطر دارم که به شرف عرض رساندم: ما چون حق دخالت در سیاست و تصمیمات سیاسی نداریم، به خود حق هیچ‎گونه اظهار نظر نمی‎دهیم. 

تکلیف ما روشن است و باید در همه حال از سیاست کشورمان پشتیبانی کنیم. شاهنشاه فرمودند: «بسیار خوب، ولی این که نمی‎شود در باطن خودتان نظری نداشته باشید. خود شما مثلاً درمورد کاری که ما درمورد بحرین کردیم چه فکر می‎کنید؟» 

به شرف عرض رساند: «حال که شاهنشاه نظر باطنی و شخصی مرا سوال می‎فرمایند. به شرف عرض می‎رسانم و آن این است که یا بحرین جز خاک ایران بوده و یا بی‎جهت به آن ادعا داشته‎ایم. تصور می‎کنم که همه سوابق نشان می‎دهد که بحرین مانند سایر نقاط این مملکت جزو خاک ایران بوده است. بنابراین به هیچ‎وجه صحیح نمی‎دانم که از قسمتی از مردم ایران سوال شود که می‎خواهند جز ایران باقی بمانند یا راه دیگری در پیش گیرند. آن‎هایی که چنین نظرهایی در بحرین داشته باشند یاغی هستند و با آنها همان عمل را باید کرد که با یاغیان باید بکنیم. کشورهای خارجی هم حق مداخله در امور داخلی ما نباید داشته باشند.»

شاهنشاه که از ناحیه یکایک حضار چیز دیگر شنیده بودند، یکّه خورده به من فرمودند: «به کلی مزخرف می‎گویید!» 

که دیگر صحبتی نشد...

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  31 2
  هیمن چاپلوسها بدبختش کردن
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   12 1
   اصلا هم اینطور نیست، شاه خودش را عقل کل و همه چیزدان می‌دانست و به هیچ کس اجازه اظهار نظر نمیداد،
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  32 4
  لعنت ابدی بر پالانیهای وطن فروش
 • DE ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  10 0
  آیا وطن فروشان نوکر صفت،علیه مردم چه برنامه را دارند؟
 • NL ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  18 1
  قابل توجه..پالان پرستان ...رضاخان پالان پرستان
 • GB ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  6 18
  بله، بحرین را داد و تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را به جایش گرفت که امروز این سه جزیره ابزار استراتژیک شما در خلیج فارس هستند و تمام تهدیدهای ما برای بستن تنگهٔ هرمز بخاطر استقرار نیرو در این سه جزیره است.
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   15 1
   تنب بزرگ وکوچک وابوموسی هم متعلق به ایران بوده وهست.اولین باره می شنوم که یکی بگه ایران بحرینو با این سه جزیره طاق زده؟ به حق حرفهای نشنیده. نه خیر این سه حزیره رو می خواستن هاپولی کنن.دیگه نشد‌ الان فکرکنم از حاکمیت ایران بر تنگه هرمز سوختین که جفنگ می گین. آخه بدجوری ایران سر گردنه راهو بر دزدهای دریایی وراهزنای بین المللی بسته.
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   10 0
   گرفت! حرفها می زنیخودگوئی و خودخندی!! جزایر متعلق به ملت ایران را از چه کسی گرفت ؟ خلیج فارس حیاط خلوت ایران است
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   8 0
   ببین آدمی که بچه اش را بدزدند شرف دارد به کسی که بچه اش را خودش می فروشد. جزایر بحرین با صدها هزارجمعیت شیعه و ایرانی فارس زبان، حزیره زرکوه و صیرابونعیر را از دست داد که وجود آنها مساوی سلطه بر کل پهنه خلیج فارس بود و بعد سه جزیره را که آنهم از خوذمان بود با هزار منت گرفت آن هم تازه ابوموسی را با شرط های زشت که هیچ عملا تا ابد راه ادعا برای امارات را بازگرد!
  • ... IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   10 0
   اگه بحرین ونمیداد هرکشتی که از تنگه هرمز رد میشد تو ابهای ایران بود این جلبک مغزرو گول زدن تا بحرینو شوهر داد پدرش ارارات و شوهرداد کلا دست به شوهر دادنشون خوبه
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   3 0
   در مورد جزیره زردکوه چی میگی
 • DE ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  4 3
  روح شان ساس...... و قرين زحمت ابدى
 • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  6 1
  اگر پهلوی مانده بود ای بسا کردستان را هم با توافقی می بخشید چون عروسک و بازیچه‌ی آمریکا و انگلیس بود.
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  1 0
  شاه خودش اراده نداشت وسیاستهای اودیکته شده ازآمریکاوانگلیس بودبه خاطرهمین بودکه به راحتی بحرین راازایران جداکردوابلهانه به کارخودش افتخارمی کرد
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  اگر انگلستان فقط همین یک خیانت جدا کردن بحرین از ایران را در کارنامه ننگین خود داشت لایق مرگ بر انگل ستان بود چه برسد به خبائث دیگر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس