کد خبر 1389238
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۱
بایدن و ایران

لذا اکنون که تقابل آمریکا با جمهوری اسلامی به نقطه حساس و سرنوشت‌ساز کنونی رسیده، نباید کسانی که در خط مقدم این جنگ هستند، به خصوص دولتمردان احساس کنند که مردم پشت جبهه را خالی کرده‌اند.

به گزارش مشرق، دکتر محمدحسین محترم طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

۱- بعد از خروج دولت ایران از انفعال و اتخاذ سیاست اصولی «گسترش روابط با همسایگان» و «خنثی‌سازی تحریم‌ها» در سایه «اقتدار دفاعی»، گزینه تحریمی بایدن تحت عنوان فریبکارانه «دیپلماسی» نیز آن‌گونه که رسانه‌ها از جمله سی‌ان‌ان اذعان کردند، همچون گزینه نظامی هوا شده است.

از یک سو شبکه خبری سی‌ان‌ان تأکید می‌کند «با توجه به اتمام ظرفیت تحریم‌ها علیه ایران، گزینه‌های دولت رئیس‌جمهور آمریکا علیه تهران ته کشیده‌اند» و پاتریک کلاوسون از طراحان تحریم‌های ایران و مدیر تحقیقات انستیتو واشنگتن اعتراف می‌کند «تحریم‌ها اقتصاد ایران را به سمت غیرنفتی و حرکت در مسیر متنوع ‌سازی سوق داده و اجماع بین‌المللی هم دیگر اثرگذار نیست»!

از سوی دیگر بر اساس اذعان خود مقامات آمریکایی چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه‌، چه در دولت و چه در سنا و کنگره و حتی به اذعان صهیونیست‌ها هیچ گزینه دیگری برای برخورد با جمهوری اسلامی متصور نیست و هر گزینه دیگری به مثابه «کوبیدن سر به دیوار بتنی» است! چنان که خبرگزاری فرانسه اذعان می‌کند «سیاست ایران، رئیس‌جمهور آمریکا را با انتخاب‌های سختی روبه رو کرده است».

لذا در شرایط کنونی توجه به چند مسئله، بسیار مهم است. اولاً برجام و بازگشت به آن بدون لغو تحریم‌ها تنها حربه در دست آمریکا علیه ملت ایران است. بیش از پیش آشکار شده هیچ‌کدام از آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با برجام مخالف نیستند و همگی بر منافع سیاسی- اقتصادی و امنیتی برجام برای آنها واقفند و همگی آنها نیز در پخت و پز برجام شریک بوده‌اند و بازی کردن عده‌ای از آنها در نقش پلیس خوب و عده‌ای در نقش پلیس بد، حربه‌ای مزورانه برای فریب مردم ایران بوده است. تاریخ هم باید این سخنان صهیونیست‌ها را برای آیندگان ثبت کند که چگونه روحانی‌، ظریف و تیمش برای امضای برجام، به دروغ ادعا می‌کردند برجام به ضرر صهیونیست‌هاست و آنان با آن مخالف‌اند!

ژنرال یائیر گولان، عضو کنست و معاون سابق رئیس ‌ستاد کل ارتش اسرائیل همچون دیگر مقامات صهیونیستی که تاکنون پشت پرده اذعان داشته‌اند، چند روز پیش آشکارا در گفت وگو با نشریه آمریکایی هیل اذعان می‌کند «برجام بهترین گزینه قابل دسترس است و طرفدار بازگشت به برجام هستیم، چون هیچ چشم‌انداز مثبتی برای تغییر رژیم در ایران وجود ندارد»!

لذا حربه داخلی‌های همسو با سیاست آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها برای القای اینکه جمهوری‌خواهان و صهیونیست‌ها با برجام مخالف‌اند و اگر به حسن نیت بایدن جواب ندهیم و برجامی نباشد، تمام دنیا به ما حمله می‌کنند و اقتصاد کشور کُن فیکون می‌شود و مردم از تشنگی و گرسنگی می‌میرند! هم رنگ باخته است.

ثانیاً در صورت عدم لغو همه تحریم‌ها، برجام در هر شرایطی برای ایران «خسارت محض» و یک باخت تلخ و برای آمریکایی‌ها یک بُرد شیرین و دستاورد مهم است و تنها راه دست یافتن آمریکا به این دستاورد همچون دوره قبلی، ترساندن مسئولان و بازی با افکار عمومی و ترساندن و تحریک مردم به آشوب و گره زدن اقتصاد کشور به برجام است.

نکته طنزآمیز این است که آمریکایی‌ها برای اثربخشی این گزینه نخ نما، امیدوار به نفوذی‌های خود شده‌اند تا جایی که این نفوذی‌ها مذبوحانه به رئیس‌جمهور نامه می‌نویسند که «چه بخواهیم چه نخواهیم اقتصاد کشور به برجام گره خورده و با بازگشت به برجام کشور را نجات دهید»!

ثالثاً این که هر روز مقامات آمریکایی و اروپایی و دنباله‌های آنها در داخل تحت عنوان هشدار ادعا می‌کنند که مذاکرات کنونی تنها فرصت احیای برجام است‌، علاوه‌بر ترساندن ایرانی‌ها، هدف اصلی این سخنان پیام به خود آمریکایی‌هاست! در این خصوص به دنبال تأکید بایدن مبنی بر اینکه «بازگشت به برجام در خدمت منافع ملی آمریکا است»، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا به دیگر همکارانش هشدار می‌دهد و از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان می‌خواهد «سیاست خارجی را به مسئله حزبی تبدیل نکنند»! ‌

اندی لوین با تأکید بر برگشت سریع به برجام به‌عنوان تنها سلاح در دست آمریکا، دستیابی به یک توافق «تحت شرایطی که به نفع ایالات‌متحده باشد» را بهترین اقدام ممکن و به دور از اختلافات حزبی می‌داند و نسبت به طولانی شدن و به نتیجه نرسیدن مذاکرات ابراز نگرانی می‌کند. کلودیا تنی، تیم برچت و مایکل والتس از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا هم حمایت آمریکا از اعتراض‌ها و آشوب در ایران و انزوای ایران در سیاست خارجی و در روابط اقتصادی – تجاری با دیگر کشورها در سایه برجام را دو گزینه باقی مانده آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی می‌دانند.

لذا بعد از سفرهای اقتصادی – تجاری رئیس‌جمهور و مقامات ایرانی به کشورهای همسایه و دوست و به دنبال ترافیک دیپلماتیک اقتصادی در تهران و حضور امیر قطر و رؤسای جمهور تاجیکستان و ونزوئلا و ترکمنستان و همچنین رؤسای مجالس و وزرای خارجه و اقتصادی – تجاری دیگر کشورها و احتمالاً رئیس‌جمهور قزاقستان در روزهای آینده در ایران، بایدن برای اینکه بفهمد ایران چگونه تحریم‌ها را خنثی کرده و دور می‌زند، ۱۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است!

۲- نکته مهمی که باید به آن توجه کرد تا وارد زمین بازی آمریکا نشویم این است که بازی برجام و بازی آژانس دو روی یک سکه و به مثابه تیغ‌های یک قیچی و غیرقابل تفکیک هستند؛ اما آمریکا و مدیرکل آژانس اتمی در حالی فریبکارانه ادعا کرده‌اند «مسئله برجام و مسئله آژانس دو موضوع متفاوت از هم هستند» که خود رافائل گروسی و آنتونی بلینکن بعد از صدور قطعنامه اخیر صریحاً جملات مشابهی را تکرار و ادعا کردند «حذف دوربین‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران احیای برجام را دشوار می‌کند و به مخاطره می‌اندازد»!

اگر موضوع سیاسی برجام و مسائل فنی آژانس جدا از هم هستند و مدیرکل آن عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکایی‌ها نیست، گروسی برچه اساسی در مصاحبه با العربیه درخصوص «به بن‌بست رسیدن برجام» اظهارنظر و در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان «پیشرفت اقتصاد ایران» را به همکاری با آژانس منوط و ادعا می‌کند «تنها راه جلب اعتماد برای پیشرفت اقتصاد ایران، حضور بازرسان هسته‌ای است»؟!

مهم‌تر این است که رئیس‌سازمان انرژی اتمی کشورمان تأکید می‌کند در دولت روحانی «تمام تعهدات پذیرفته شده در برجام مغایر با ضوابط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است»! این یعنی این که از اساس‌، مسیر برجام و آژانس غلط بوده است.

۳- می‌گویند یک نوع ماهی ریه دار بنام «پروتوپتروسه» زمانی که به خواب زمستانی می‌رود، اگر با آب تماس پیدا کند، بیدار می‌شود. حالا حکایت این جماعت دلار دوست داخلی است‌، با این تفاوت که وقتی که هشت سال با قدرت تماس پیدا کرده بودند، به «خواب سیاسی» رفته بودند و حالا که مردم آنها را از قدرت دور کردند و منافع خود را در خطر می‌بینند، بیدار شده‌اند و نگران مردم و کشور شده‌اند!

سخنگویان دلاری داخلی کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در مواضعی حقیرانه به جای دلسوزی برای منافع ملت ایران، دلسوز بایدن شده‌اند و ادعا می‌کنند «دولت آمریکا در معرض فشارهای داخلی است و نمی‌تواند تحریم‌ها را لغو کند و ایران باید کوتاه بیاید»! در حالی که اگر این منطق ذلیلانه آنها را بر اساس اینکه فرض محال که محال نیست، بپذیریم، چرا خطاب به آمریکایی‌ها نمی‌گویند این موضوع در ایران نیز وجود دارد و دولت ایران هم تحت فشار افکار عمومی نمی‌تواند از منافع ملت کوتاه بیاید و یکطرفه به تعهدات خود پایبند باشد؟!

۴- اما به فرمایش حضرت امام (ره) «جنگ در رأس امور است» و امروز هم که در «جنگ ترکیبی اقتصادی – امنیتی- رسانه‌ای» هستیم، این جنگ نیز همچون جنگ نظامی در رأس امور است.

لذا اکنون که تقابل آمریکا با جمهوری اسلامی به نقطه حساس و سرنوشت‌ساز کنونی رسیده، نباید کسانی که در خط مقدم این جنگ هستند، به خصوص دولتمردان احساس کنند که مردم پشت جبهه را خالی کرده‌اند.

برای تحقق این مهم، حضرت امام اتحاد و یگانگی و قرار نگرفتن در تحت تأثیر شایعات و اخبار جعلی و فضای تحریف و تهدید را تنها راه می‌دانستند و تأکید داشتند «تردید در جنگ با دشمنان، خیانت است. هر صدایی از هر گوشه و از هر حلقوم و از هر موج رادیویی برای منطقه بلند می‌شود،‌ در رأس برنامه‌هایشان تضعیف و توهین و تحقیر ایران است. امروز با وضع جهان، اختلافات و تفرقه در داخل سم مهلکی است که ایران و اسلام را به خطر نابودی می‌کشاند و گناهی عظیم‌تر و جنایتی هولناک‌تر از آن نخواهد بود». تذکر آن پیر خردمند و الهی در اواخر جنگ و حیات پربرکتشان را در گوش داشته باشیم که تأکید داشتند « سرنوشت جنگ در صحنه نبرد رقم می‌خورد، نه در ‌ مذاکره‌ها، پس استوار و مقاوم تا آخر بایستید؛ پیروزی با ملت ایران است»!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
  10 1
  و همچنین تنها گزینه افرادی نظیر «هالو مطهری»
  • IR ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   2 1
   از تفاله های آمریکا ( خاله زنک های معروف_ سلبریتی های مزدور سفارتی و فستیوالی _ روزنامه های زنجیره ای_ اقتصادندانان 2زاری و ...) نباید غافل شد.
  • دیده بان IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   3 1
   سلام. بنده مدت هاست اخبار را از چند کانال ( سایت های خبری خودمون اعم از چپ و راست ) ( سایت های خبری بی بی سی فارسی و رادیو فردا و وی اُ اِی ) ( شبکه های تلویزیونی و رادیویی ) در خصوص برجام پیگیری می کنم. به تازگی شاهد صحبت هایی از مسئولان بلندپایه نظامی و سیاسی اسرائیل و کشورهای اروپایی و آمریکا هستم که خلاصه ش در یک خط میشه این جمله: « ظاهرا و به ناچار راهی جز پذیرش شرایط ایران و توافق در برجام نیست. » حالا چرا؟ چراش جالبه. بخاطر اینکه:1- به زودی فصل تابستان تمام میشه و جنگ روسیه و اوکراین صد در صد به ضرر اروپا و آمریکا میشه( بخاطر بحث حامل های انرژی ) 2- ایران داره آداپته می کنه خودش را که به جای تکیه به نفت با دیگر دستاوردها بودجه بندی و کشورداری کنه و این یعنی اینکه یه کم دیرتر بجنبیم و تحریم ها را هم برداریم بعید نیست ایران دیگه نفت نفروشه. 3- اگر ایران را رها کنیم به همین روال دیر نخواهد بود که با یک ایران قدرتمندهسته ای طرف بشیم که دیگه نشه کاری باهاش کرد 4- ایران در جایگزین کردن برون رفت ها داره کل منظقه را قبضه می کنه و این به نفع ما نیست که بازارمون را ببازیم به ایران. پس واقعا تا فتح الفتوح راهی نمونده و باید مردم را دلگرم و امیدوار به آینده کرد. الیس الصبح بقریب؟؟؟
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   0 1
   برجام یک مصیبت عظمی بود. نه میشد آن را ادامه داد و نه می شود از آن بیرون آمد چون در هر دو صورت متضرر می شویم. اگر ترامپ یک کار خوب کرده باشد آن هم همین خروج از برجام بوده است . هر چند رو ح ا نی بموقع عکس العمل نشان نداد و به ضرر روی ضرر ادامه داد. ولی الآن بهترین کار برای خلاصی از برجام ادامه مذاکره با رعایت شدید خطوط قرمز ایران حتی سرسختانه تر از آن برای جلوگیری ازسواستفاده غربیها است در عین حال کار اصلی عبارت است است از خنثی سازی تحریمها که سلاح تحریم را اولا بی خاصیت ثانیا یخ جلوی آفتاب خواهد کرد.و مهمتر اینکه ما هم از برجام بیرون نیامده ایم و هم عملا برجام دیگر نمی تواند دست برنامه هسته ای را بسته نگه دارد و ضمنا ما در منظر افکار عمومی مقصر نخواهیم بود. دولت باید سرسختانه در مذاکره حاضر باشد ولی کار اصلی همان خنثی سازی تحریمهاست که باید با جدیت دنبال شود همینطور رسیدگی به کسانی که شرایط معیشتی مناسبی ندارند این شرایط با جدیت دنبال شود بعد از مدتی نه طولانی شرایط خوب خواهد شد الحمد لله شرایط هم بگونه شده است که با بالا رفتن قیمت نفت شرایط هم از لحاظ فروش هم از نظر قیمت به نفع ما در جریان است.خدا رو شکر
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
  8 1
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
  1 5
  هر جور می خاهی تفصیر کن
  • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   5 0
   فارسی ت خیلی ضعیفه. کارمند خوبی نمی‌شی.
 • US ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  2 6
  خفه شو بابا مشرق
  • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   1 0
   دگمه رو فشار دادم
 • IR ۰۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  4 0
  آمریکایی ها بارها و بارها اثبات کردند که تحت هیچ شرایطی حاضر نخواهند شد تحریم های ظالمانه و غیر انسانی ایران و ایرانیان رو لغو و کنسل کنند مذاکرات وین هم هیچ حاصلی نداشت و نخواهد داشت هدف آمریکایی ها اتلاف وقت ما ایرانیان بود تا صنعت اتمی ایران رو زمین گیر کنند پیشرفت های ایران رو عقب بیاندازند دانشمندان اتمی ایران رو شناسایی و ترور کنند و با فشارهای اقتصادی و تحریم های سخت ملت ایران را تحت فشار به شورش های خیابانی تحریک و تشویق کنند .... خدا رو شکر ملت ایران با آگاهی و عقی که به میهن عزیزمان دارند وارد این بازی و دام خطرناک غربی صهیونیستی نشدن و باعث نا امیدی دشمنان ایران عزیزمان شدن ، مسئولین باید بیشتر به ملت ایران توجه و رسیدگی کنند بخدا ملت خوبی داریم عاشق ایران هستند ما باید به یک قدرت اتمی تبدیل شویم تمام سختی ها و مشکلات رو به جان خریدیم باید ایران جایگاه خودش رو در این صنعت تثبت کند ، نکته مهم ایران باید بازدارندگی قوی اتمی ایجاد کند دنیا قانون جنگل حکمفرماست باید روی توان دفاعی و بنیه نظامی کشور بیشتر و بیشتر کار کنیم نباید دیگر فریب غربی ها آمریکایی ها رو خورد اید با سرعت هر چه بیشتر عقب افتادگی های این صنعت را جبران کنیم
 • IR ۰۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  3 1
  برجام فریب و حقه بزرگی بود علیه ایران و علیه صنعت هسته ای ایران ، ادامه برجام هم یعنی اتلاف وقت و عقب افتادگی بیشتر در این صنعت ... نباید با مذاکرات بیهوده اقتصاد کشور رو درگیر کنیم ، نباید با مذاکرات بی حاصل صنعت هسته ای رو عقب بیاندازیم ! ایران باید تبدیل به یک قدرت اتمی شود ، ایران باید بازدارندگی اتمی قوی ایجاد کند ما ایرانیان مستحق اتمی شدن هستیم دشمنان ایران باید این حقیقت رو بپذیرند باید با این واقعیت روبرو شوند هر چند خوشایند دشمنان ما نخواهند بود ، جانم ایران پاینده ایران
 • IR ۰۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  3 0
  برجام حقه فریب بزرگ غرب بود علیه ایران ... ادامه مذاکرات برجام نه تنها حاصلی برای کشور نخواهد داشت که باعث زیان و خسارت های بیشتری برای کشور و ملت ایران خواهد بود ..
 • رضا IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  2 4
  مشکل شما ها اینه که فقط حضور مردم رو میخواهید نه رای ونظر مردم
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   1 2
   اکثریت ملت ایران خواهان اتمی شدن هسته ای شدن ایران هستند ، مشکلات کشور خصوصا" مسائل اقتصادی راه حل داخلی دارد چون تحریم های آمریکا به هیچ عنوان تحت هیچ شرایطی لغو نخواهد شد ، خدا رو شکر و سپاس غربی ها صهیونیست های حاکم بر غرب بخاطر جنگ اوکراین و شرایط جهانی کنونی در بحران و نا امنی و مشکلات هستند ، آمریکا در بدترین دوران خودش و رو به افول هست ..
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  1 0
  مطالب شروور مشرق شروع شد......

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس