کد خبر 1385427
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۲
ممنوعیت صادرات ایجاد نمی‌کنیم

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: به هیچ وجه در کشور قصد ایجاد فضای ممنوعیت صادراتی نداریم.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی پیش از ظهر جمعه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: ما در جلسات شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی مهمترین چالش‌ها و موانع حوزه تولیدکنندگان و صادرکنندگان را مورد بررسی قرار می‌دهیم چرا که این تلاشگران در صف اول اقتصاد کشور هستند.

وی با بیان اینکه انتظارات فعالان این عرصه به حق است و دولت با جهت‌گیری مناسب در تلاش برای تسهیل محیط کسب و کار است، تصریح کرد: ما باید به سمت توانمندسازی فعالیت‌های اقتصادی و حمایت از فعالان این عرصه حرکت کنیم که در ماه‌های اخیر آثار دولت الکترونیکی را در صدور مجوزها شاهد هستیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی به راه‌اندازی درگاه ملی صدور مجوز در سطح استان‌ها اشاره کرد و گفت: پنجره واحد سرمایه‌گذاری و خدمات ارائه شده در این بخش در همه استان‌ها راه‌اندازی شده و سعی بر این است تا با تمرکز بیشتر در این بخش بتوان زمان صدور مجوزها را به حداقل رساند.

خاندوزی به مطالبات مالیاتی فعالان اقتصادی اشاره کرد و افزود: در این دوره بر این است تا به سمت الکترونیکی کردن مالیات‌ستانی حرکت کنیم تا به دور از اعمال سلیقه‌ها بتوانیم از مؤدیان مالیات به حقی را دریافت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این کار خود جلوی فساد مالی را خواهد گرفت و حتی شکایت‌های مالیاتی نیز در بستر الکترونیکی فضای اعتماد بیشتری را برای فعالان اقتصادی به وجود می‌آورد.

خاندوزی اضافه کرد: به غیر از یک‌هزار میلیارد تومان منابع اختصاص یافته به استان به صورت نقد، قرار است ۲۵۰ میلیارد تومان نیز از محل تبصره ۱۸ به این استان اختصاص یابد که بخشی از این منابع پرداخت شده و بخش دیگری نیز تا آخر تیرماه در اختیار فعالان اقتصادی استان اردبیل قرار خواهد گرفت.

وی به موضوع عوارض صادراتی اشاره کرد و ادامه داد: بعد از ماجرای اخیر روسیه و اوکراین که اقتصاد دنیا را تحت تأثیر قرار داده، ما شاهد قطع صادرات در بسیاری از کشورها هستیم و حتی برخی کشورها تحریم‌های سختگیرانه‌ای را در این حوزه اعمال کردند.

خاندوزی بیان کرد: به سمت ممنوعیت صادرات حرکت نخواهیم کرد بلکه تلاش ما بر این است تا با مکانیزم‌های مناسب هم به صادرات محصولات و هم به تأمین نیاز داخلی کمک کنیم.

وی در مورد قطع برق واحدهای صنعتی به پیشنهاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد و گفت: در بلند مدت باید تأمین برق واحدهای صنعتی به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد تا این واحدها خودشان برق مورد نیازشان را تأمین کنند.

خاندوزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در کوتاه مدت بازار انرژی و برق می‌تواند محل مناسب برای تأمین نیاز برق واحدهای تولیدی و صنعتی باشد و در تابستان امسال سعی خواهد شد تا کمترین قطعی برق در این حوزه اتفاق بیفتد.

عضو هیئت دولت سیزدهم تصریح کرد: سقف تسهیلات اعطایی در استان‌ها افزایش یافته و ما اختیارات بیشتری را به بانک‌ها و حتی مدیران استانی داده‌ایم تا برای مشتریان خاص بتوانند ۲۵۰ میلیارد تومان منابع را پرداخت کنند.

وی این افزایش اختیارات را به بانک‌ها بین هفت تا ۲۵۰ میلیارد تومان منابع اعلام کرد و افزود: بنده خود ۳۵ مسئولیت وزارت اقتصاد و دارایی را به مدیران استانی تفویض کردم تا بتوانند با فراغ بال بیشتر و شرایط مطلوب‌تر از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان حمایت کنند.

خاندوزی در مورد تعهدات ارزی گفت: رفع تعهدات ارزی در اولویت وزارت اقتصاد و دارایی است و سعی ما بر این است تا در رسته‌های مختلف فعالیت‌های اقتصادی این رفع تعهدات را به معنای واقعی اجرایی و عملیاتی کنیم.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: قرار نیست حتی یک ریال فراتر از قانون از سرمایه‌گذاران دریافت کنیم بلکه بر اساس صورت وضعیت نهایی مالیات‌ستانی انجام شده و شرایط بهتری را در حوزه اعمال قوانین و مقررات شاهد باشیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی از تأمین دستگاه ایکس. ری گمرک بیله‌سوار به عنوان اولویت مصوبات سفر استانی خبر داد و اضافه کرد: تا چند ماه آینده این دستگاه در گمرک بیله‌سوار راه‌اندازی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس