رئیسی

رئیس جمهور در نشست خبری خود با رئیس جمهور تاجیکستان، گفت: امروزه روابط ایران و تاجیکستان متحول شده و در روابط تجاری حجم مبادلات به چهار برابر رسیده است.

به گزارش مشرق،  حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان، اظهار داشت: از این که رئیس جمهور تاجیکستان دعوت ایران را پذیرفت بسیار سپاس گذارم همچنین ما با کشور تاجیکستان به دلایل مختلف هم همسایگی و روابط فرهنگی و دینی و هم روابط همزبانی و هم تمدنی ارتباطات خوبی به ویژه بعد از انقلاب اسلامی داشتیم و داریم.

وی افزود: با توجه به مشکلاتی که به وجود آمده بود در سفری که اخیرا بنده در ابتدای دولت به تاجیکستان داشتم هم برای اجلاس شانگهای و هم دیدار دو جانبه که این سفر برای روابط بین دو کشور نقطه عطفی بود.

رئیس جمهور گفت: امروزه روابط بین دوکشور متحول شده است و طوری شده است که در روابط تجاری حجم مبادلات به چهار برابر رسیده است. همچنین در حوزه های مختلف نیز گام های بسیار خوبی برداشته شده است به ویژه تفاهنامه هایی که در دوشنبه امضا شده است.

رئیسی تصریح کرد: امروز با سفر آقای امامعلی رحمان به ایران و امضای تفاهنامه‌های جدید بین دو کشور بنده تردید ندارم که گام بلندی در جهت روابط بین دو کشور برداشته خواهد شد.

وی افزود: مصمم هستیم روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و روابط در حوزه های مختلف به صورت جدی تداوم پیدا کند به نحوی که هر دو کشور و هر دو دولت و ملت شاهد روابط بهتر از وضعیت کنونی بین دو کشور باشد.

رییسی با بیان اینکه می توان روابط خوب دو جانبه را تبدیل به روابط خوب منطقه ای کرد، بیان داشت: این روابط می تواند بین دو کشور مسلمان بسیار امید بخش باشد.

رئیس جمهور گفت: ایران و تاجیکستان نگاه مشترکی درباره عدم حضور بیگانگان در منطقه دارند. یعنی به هیچ عنوان حضور بیگانگان امنیت ساز نبوده و امنیت ساز نخواهد بود از این رو مسائل منطقه را باید با گفتگو، مذاکره و با نشست های مشترک حل کنیم.

رئیسی ادامه داد: همچنین این دو کشور در مسئله افغانستان نگاه مشترکی دارند یعنی حتما باید در افغانستان دولت فراگیری تشکیل شود و باید تمام احزاب حاضر در افغانستان در تشکیل دولت دخیل باشند امنیت افغانستان برای ایران و تاجیکستان و همچنین برای ملت افغانستان بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: باید در افغانستان امنیت، ثبات و آرامش برای مردم افغانستان برقرار شود و حضور تروریست ها در این کشور بسیار نگران کننده است و ایران نمی تواند بپذیرد که تروریست ها در کشور افغانستان حضور داشته باشند زیرا بیگانگانی که خود در تاسیس داعش دست داشتند نمی توانند برای مردم منطقه و افغانستان امنیت به همراه بیاورند.

رئیس جمهور با بیان اینکه حضور بیگانگان و استکبار فقط برای اهداف خودشان است و به فکر مردم منطقه نیستند، بیان داشت: 20 سال حضور آمریکا و ناتو در افغانستان جزء جنگ و ناامنی برای این کشور به همراه نداشته است از این رو باید سرنوشت افغانستان به دست مردم این کشور باید رقم خورد.

رئیسی تاکید کرد: ایران و تاجیکستان در مبارزه با تروریست، قاچاق مواد مخدر، جرائم سازمان یافته هم نظر هستند.

رئیس جمهور در پایان بیان داشت: امیدوار هستم این سفر گام بزرگی برای تحکیم روابط و ارتقای آن در بین دو کشور باشد.

رئیس جمهور تاجیکستان: به‌دنبال راه‌هایی برای تحکیم روابط بیشتر با ایران هستیم

 امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری مشترک با آیت الله رئیسی رئیس جمهور، اظهار داشت: امروزه 30 سالگی روابط دیپلماتیک میان دو کشور را جشن گرفتیم و طی این دوره به دنبال راه هایی برای تحکیم و توسعه مناسبت های فراگیر و تامین گسترش آن ها گام خواهیم برداشت.

وی افزود: مذاکرات امروز را ادامه تلاش هایی پیوسته دو جانبه بین دو کشور می دانیم و در این راه به دنبال منافع مردمانمان هستیم به این منظور در دایره برنامه ریزی این سفر ما در فضای حسن تفاهم، اعتماد و اکرام هر دو کشور گفت و شنود های مفید داشته ایم.

رئیس جمهور تاجیکستان گفت: بر این باوریم که اسناد مهمی در حاشیه این سفر به امضا رسیده است. منافع هر دو کشور را در بر می گیرد و باعث ارتقای روابط بین دو کشور می شود از جمله بر اجراییات توافقات گذشته تاکید شده و  قراردادهایی در زمینه اقتصادی و تجارتی تا سال 2030 و صنایع مختلف به امضا رسیده است.

امامعلی رحمان تصریح کرد: گسترش همکاری های بین پارلمانی همچون زمینه ای مساعدی بر توسعه روابط تاکید شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • دماوند IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
  20 0
  ایران باید تاجیک ها را مسلح بکند این بنفع خود ما نیز هست. دولت تاجیکستان به خط مقدم مبارزه با گروه های افراطی تندرو از القاعده و داعش تبدیل شده
  • معین الله TJ ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
   1 11
   شما رفتارهای چند سال اخیر ریس جمهوری تاجیکستان را ببینید و تحلیل کنید بعد بیایید این سخنها را بگویید.
  • معین الله TJ ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
   1 9
   مشرق چرا بقیه سخنان من را نگذاشتی مگر سخنان من اشکال داشت؟؟
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
  1 1
  درود
 • ایران زمین IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
  11 1
  تاجیک ها ایرانی تبار هستند و ذاتا به ایران علاقه زیادی دارند. امیدوارم روابط دو کشور روز به روز گسترش پیدا کنه در سطح دو متحد استراتژیک.
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  0 0
  در همین ساعت نظارت داشته باشید
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  0 0
  عالیه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس