گفتگوی رئیس سازمان محیط زیست بامقامات ارشد عراق درباره زیرگردها

علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری در مهار پدیده گردوغبار با نخست وزیر و برخی وزاری دولت عراق دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دو طرف درباره همکاری دوجانبه و کشورهای دیگر منطقه برای مقابله با چالش‌های محیط زیستی در راستای تضمین حقوق و منافع مشترک گفتگو کردند.

رئیس سازمان محیط‌زیست ایران با ابراز تمایل تهران برای حل مسائل حل‌نشده در زمینهٔ محیط زیست بر لزوم تقویت همکاری دوجانبه ایران و عراق تأکید کرد و گفت: حل مشکلات خشکسالی و مقابله با طوفان‌های گردوغبار خواسته‌ای منطقه‌ای و مشترک است و مستلزم همکاری همگان در یافتن راهکارهای کارساز است.

الکاظمی نخست وزیر عراق هم در این دیدار تأکید کرد: مناسبات تاریخی عراق و ایران با تمایل متقابل در توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف همراه است و تقویت شراکت با کشورهای منطقه، ارتباط منطقه‌ای را تقویت می‌کند و قابلیت مقابله با چالش‌های مشترک و در رأس آن، چالش‌های زیست‌محیطی را افزایش می‌دهد.

وی گفت: تدوین راهکارهای مفید برای چالش‌های زیست‌محیطی و مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بخشی از مسئولیت همگان است.

در این دیدار سفیر ایران در بغداد و نیز وزرای کشاورزی، منابع آب و محیط‌زیست عراق هم حضور داشتند.

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین امروز با فؤاد حسین وزیر امور خارجه و وزرای کشاورزی، منابع آب و بهداشت و محیط زیست عراق در محل وزارت امور خارجه عراق دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار علی سلاجقه ضمن تشکر از میزبانی دولت جمهوری عراق اظهار کرد: امیدواریم با این نشست و گفتگوها و ارتقای سطح همکاری‌ها و تقویت دیپلماسی فعال در حوزه محیط زیست شاهد نتایج خوبی باشیم.

وی در ادامه به نتایج خوبی که بر اساس مطالعات و تجربیات در حوزه کنترل گردوغبار به‌دست‌آمده و می‌توان به آن استناد کرد گفت: در این زمینه مطالعات و اقدامات خوبی صورت گرفته است که می‌توان با در اشتراک‌گذاری با سایر کشورهای درگیر گرد و غبار از جمله عراق در رفع این مشکل زیست‌محیطی گام برداریم.

معاون رئیس جمهور افزود: همچنین تجارب خیلی خوبی در زمینۀ شناسایی کانون‌های گردوغبار با استفاده از داده‌های جوی و زمینی بدست آمده است که می‌تواند بهترین مرجع برای بررسی هرچه دقیق‌تر این موضوع باشد.

در ادامه این گفتگو فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق ضمن خوش آمد گویی به علی سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و هیئت همراه گفت: امیدواریم برگزاری این نشست‌ها که ازنظر ما بسیار با اهمیت است نتایج خوبی را برای هر دو کشور داشته باشد.

وی با اشاره به گفتگوی تلفنی با امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران افزود: در این بحث و تبادل‌نظری که صورت گرفت همواره برای توسعه همکاری منطقه‌ای و همگرایی کشورها در حوزه تغییرات اقلیمی و گرد غبار تأکید شد.

دو طرف پس از دیدار با یکدیگر، در یک کنفرانس خبری مشترک حاضر شدند.

فؤاد حسین در این کنفرانس خبری گفت: در خصوص تغییرات آب‌وهوایی، خشکسالی و مقابله با بیابانزایی با ایران گفتگو کردیم. هیئت‌های عراقی و ایرانی در بغداد در خصوص مقابله با چالش‌های پدیده آب و هوا رایزنی کردند، همچنین پرونده آب و مدیریت آن بین عراق و ایران را مورد بررسی قرار دادیم، تغییرات آب و هوایی مختص یک کشور نیست بلکه فرامرزی است.

وی افزود: دیدارهای و نشست‌های متقابلی بین دو کشور برای بحث در مورد پرونده آب و رودهای مشترک انجام خواهد شد.

در مقابل رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز گفت: با طرف عراقی در خصوص پرونده‌های مختلف گفتگو کردیم. نشست امروز، آغاز خوبی برای همکاری در خصوص پرونده طوفان‌های گرد و غبار است، عراق و ایران در خصوص تثبیت تپه‌های ماسه‌ای تجربه دارند.

علی سلاجقه در دیدار با وزیر کشور عراق هم ضمن تشکر از میزبانی این کشور از هیئت ایرانی اظهار کرد: فرزندان ایران از بدو تولد آرزوی زیارت عتبات عالیات را دارند و این نشانه‌ی عمق رابطه بین دو کشور است و این موضوع باعث می‌شود دیوارها برداشته شود هرچند بدخواهان بخواهند این روابط را خدشه‌دار کنند که مهر تائید این دوستی خون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری درخصوص حفظ روابط با کشور عراق تصریح کرد: دولت جدید ایران ارتباط با همسایگان به‌ویژه عراق را در اولویت می‌دانند.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: وقایع تاریخی نشان داده که فقط کشورهای منطقه می‌توانند در بحران‌ها به یاری هم بشتابند و دوستی کشور ایران و عراق می‌تواند به‌عنوان نمونه همکاری موفق بین کشورهای همسایه باشد.

رئیس هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به عراق با تاکید برافزایش روابط اقتصادی و سیاسی با کشور عراق عنوان داشت: یکی مسائل در این باره توجه ویژه به حفظ محیط زیست دو کشور است.

سلاجقه با اشاره به اینکه امروزه منطقه و جهان دچار بی‌نظمی اقلیمی شده است، ادامه داد: پیامد این اتفاق ایجاد ریزگردها برای کل منطقه است و ما به دنبال انتقال تجارب با توجه به مطالعات و تجربیات احصاء شده در بحث مقابله با بیابانزایی و اینکه در کنار کشور عراق باشیم برای ما موضوع حائز اهمیت است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که وجود دارد باید به سمت اجرایی و عملیاتی شدن در جهت مهار ریزگردها در منطقه گام برداریم و الگوی مناسبی برای کشورهای منطقه باشیم.

در ادامه این نشست وزیر کشور عراق ضمن خوش‌آمد گویی به هیئت ایرانی گفت: ما فداکاری ایران در مبارزه با داعش را فراموش نمی‌کنیم.

وی همچنین در بحث آب و مقابله با بیابانزایی اظهار کرد: در بحث آب و بیابانزایی و امنیت غذایی دچار چالش هستیم و به‌رغم اینکه دولت فعلی، دولت پیشبرد امور است تلاش خواهیم کرد این چالش‌ها را در جهت خدمت به مردم برطرف کنیم.

وزیر کشور عراق در ادامه در خصوص شرایط سفر به کشور عراق گفت: شیوع بیماری کرونا موجب بسته شدن مرزها شد، اما خوشبختانه با فروکش کردن این بیماری امسال مرزها روند عادی شدن خود را از سر می‌گیرند و شرایط برای زیارت عتبات عالیات فراهم می‌شود و در تلاش هستیم در سفر پیش رو توافقنامه امنیتی امضا و شرایط را برای تسهیل سفر زمینی فراهم کنیم.

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ در رأس هیئت فنی و کارشناسی با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری در مهار ریزگردها به کشور عراق سفر کرده است.

اعضای هیئت اعزامی به کشور عراق به سرپرستی علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، متشکل از معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، دبیر ستاد ملی مقابله با گردوغبار، رئیس پژوهشگاه هواشناسی، مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی وزارت نیرو، مدیرکل امور بین‌الملل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس