کد خبر 1380916
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۸
رئیس شورای عالی سیاسی یمن نسبت به فروپاشی آتش بس هشدار داد

رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفت: اگر دشمن به آتش بس پایبند نباشد، نیروهای مسلح این کشور آمادگی دارند به وظیفه خود در این باره عمل کنند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رسمی یمن (سبا) مهدی المشاط روز شنبه در نشست با فرماندهان نظامی گفت: کشورهای متجاوز باید به همه بندهای آتش بس پایبند باشند تا درد و رنج‌های ملت یمن کاهش یابد.

وی افزود: درصورتی که متجاوزان به تعهدات خود پایبند نباشند نیروهای مسلح ما به وظیفه خود عمل خواهند کرد.

المشاط خواستار رسیدگی بیشتر به وضعیت زخمی‌ها و خانواده‌های شهیدا و مجروحان شد و آن را اولویت دولت بیان کرد.

به پیشنهاد سازمان ملل متحد آتش بس دوماهه از دوم آوریل (۱۳ فروردین) در یمن برقرار شد که از مهمترین مفاد آن ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و اجازه دو پرواز رفت و برگشت هفتگی از فرودگاه صنعا است، اما این آتش بس تاکنون صدها بار توسط ائتلاف متجاوزان نقض شده است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

بسیاری از کارشناسان تشدید حملات اخیر ائتلاف سعودی به یمن را ناشی از شکست این ائتلاف در تحقق اهداف خود در یمن می‌دانند. سازمان ملل متحد تداوم درگیری در یمن و محاصره غیرانسانی این کشور را دلیل بروز قحطی و فاجعه انسانی بی‌سابقه در یک قرن گذشته می داند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس