کد خبر 1379431
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۰
ناتو

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از رفتارهای دوگانه متحدان این کشور،‌ گفت گسترش ناتو به سود هیچ کشوری نیست.

به گزارش مشرق،رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی از رفتارهای دوگانه متحدان ترکیه با این کشور انتقاد کرد و گفت: متحدان ما انتظارات ترکیه را برآورده نکردند.

وی افزود: در شرایطی که حساسیت‌های امنیت ملی نادیده گرفته می‌شود، گسترش ناتو به سود هیچ کشوری نیست. ما می‌خواهیم به جای صدور بیانیه‌های دیپلماتیک غیرعملی درباره حمایت از امنیت ملی خود، به عنوان کشوری که بهای سنگینی را به خاطر حفظ امنیت ناتو می‌پردازد، شاهد گام‌های ملموس در راستای حمایت عملی از ترکیه برای مبارزه با تروریسم باشیم. ترکیه صنایع دفاعی و نظامی خود را به دلیل تحریم‌های تسلیحاتی و دفاعی تقویت و آن را از وابستگی هشتاد درصدی به خارج رها کرده و در این زمینه ۷۰ درصد به خودکفایی رسیده است. ترکیه بیش از ۷۵۰ طرح تولید و توسعه صنایع دفاعی را طراحی کرده که آنها را اجرا می‌کند. مراحل ساخت ۶ فروند زیردریایی آغاز شده است و ما در حال برنامه ریزی برای تحویل زیردریایی ساخت ملی به نیروی دریایی ترکیه در مدت ۵ تا ۶ سال آینده هستیم.

بیشتر بخوانید:

فنلاند برای عضویت در ناتو به ترکیه تضمین نمی‌دهد

اردوغان درباره مبارزه با تروریسم و گروه پ ک ک گفت: در ۴۰ سال اخیر به مبارزه با تروریسم تجزیه طلب ادامه دادیم و علیرغم خیانت‌های کشورهای دوست و هم پیمان که با تروریست‌ها ارتباط دارند، در راستای مبارزه با تروریسم موفق شده ایم. ما به دلیل عملیات مشروع برون مرزی خود علیه تروریست‌هایی که جان، مال و آزادی مردم ما را هدف قرار داده اند، هدف قرار گرفته ایم. حتی زمانی که ما به جنگ تن به تن با داعش ادامه می‌دادیم، در معرض اتهامات و تهمت‌های غیرقابل تصوری قرار می‌گرفتیم. هنگامیکه گروه تروریستی داعش به حملات موشکی و تروریستی به استان‌های مرزی ترکیه ادامه می‌داد کشورهای متحد ما سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت را از ترکیه خارج کردند. آمریکا، تسلیحاتی را که با پرداخت پول نقد در اختیار ترکیه قرار نمی‌داد، با ده‌ها هزار کامیون به صورت رایگان به سازمان‌های تروریستی به عنوان کمک به نیروهای مدافع خلق و نیروهای دموکراتیک سوری تحویل می‌داد. ترکیه پیشتاز مبارزه با تروریسم و مهاجرت نامنظم است و مانع ایجاد کریدور تروریسم در کنار مرزهای جنوبی شمال سوریه شد. ولی از سرکرده‌های گروه‌های تروریستی که هزاران نفر از مردم بیگناه را کشتند در کشورهای مختلف اروپایی با فرش قرمز استقبال شد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی و همسایگان ترکیه که مدعی دموکراسی، عدالت و حاکمیت قانون بودند از افراد جنایتکار که دموکراسی ترکیه را هدف قراردادند، حمایت و محافظت کردند. اردوغان خاطرنشان کرد ترکیه نه در تامین نیازهای دفاعی خود نه در عملیات مشروع برون مرزی و نه در مبارزه ۴۰ ساله خود با تروریسم، حمایتی را که از متحدانش انتظار داشت دریافت نکرد. حتی کشور ما اغلب در معرض تحریم‌های پنهان و آشکار، تهدیدها، فشارهای سیاسی و دیپلماتیک و سیاه نمایی و رفتارهای دوگانه کشورهای متحد قرار گرفت. نقش حیاتی ترکیه در ناتو و سایر سازمان‌های بین‌المللی که عضو آنها هستیم روشن است. باید تحریم‌های برخی از متحدانمان به ویژه تحریم‌های تسلیحاتی سوئد علیه ترکیه لغو شود. زیرا هیچ نوع توجیه قابل قبولی برای ادامه تحریم ترکیه وجود ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • نیما IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  6 0
  دقیقا
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  2 10
  کشور آناتولی درست است نه نام جعلی و صهیونیستی و فاشیستی ترکیه
  • پانترک IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   8 1
   چرا داری میسوزی آقای تروریست کردی
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   2 3
   از چی بسوزه؟ ترک های ترکیه پامترک شده اند نژادپرست شده اند و‌مستقیم‌به جنگ خدا رفتند. باید به حال پانترک گریه کرد
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   3 0
   جهان متعلق به مسلمین است درود بر ارتش اسلام
  • اطلس IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   0 0
   ((جهان متعلق به مسلمین است درود بر ارتش اسلام)) یاد استدلال یزیدیان و ابن زیاد ها در جنگ با امام حسین افتاده ،اسلام ترکیه همان اسلام آمریکایی و ارتش اسلام ترکیه سکولار همان ارتش نژاد پرست و وحشی عثمانی و ینی چری که تمام نوامیس جان و مال انسانها را حلال و مباح می‌دانست
 • حسین IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  4 3
  ممالک محروسه درست است نه ایران که ساخته پهلوی است
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   1 2
   خود آلب ارسلان در کتیبه خودش، خودش رو خسرو ایران‌نامیده. هزارسال قبل از اینکه‌وطن فروش و ناموس فروش هایی مثل تو بدنیا بیایید. زنده باد ایران اسلامی‌
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  3 5
  الان واقعا فکر کردی مغول هاو ترک ها ساکن اصلی ترکیه بوده اند؟؟؟ پس امپراطوری بیزانس رم مقدس به مدت هزارسال در سرزمین ترکیه، شلغم بوده؟؟؟؟ یا تمدن باستانی لیدیه یا کردهایی که پس از لشگرکشی خشایارشاه تر ترکیه ماندند؟؟؟ حتی یکعدد یک عدد برای نمونه یکعدد سنگ نوشته یا اثرباستانی قبل میلاد از ترک ها و مغولها در ترکیه پیدا نشده،
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   6 2
   ترک ها فتح کردن چشمت دربیاد. راستی کرد ها بعد هرگز در آناتولی نبودن چرا که رومی ها اصلا مسلمان ها را زنده نمیزاشتن
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   0 3
   ترک وافعی چشم‌بادامی زردپوست هست. در‌نوشته ها توصیف ترک ها را توسط آذری های باستانی آمده است. (آذری آریایی است.)
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  1 1
  سگ دست آموز پوتین
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  4 1
  کوردا از ترس شاه اسماعیل صفوی و به خاطر جنگ مذهبی به عثمانی پناهنده شدند در ثانی آنادولی را تورکان سلجوقی با یاری الله متعال فتح کردند خون دادند و مردانه جنگیدند ملت تورک آذربایجان و آناتولی را با خونشان محافظت کردند هربی پدری ادعایی در حاکمان دارد بسم الله ما در جایمان هستیم !!!
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   0 0
   این فارس ها که از اعراب شکست خورده‌بودند و ایران فراموش شده بود. ترک ها ایران را زنده کرده اند در حکومت سلجوقیان نام ایران دوباره درخشید. متاسفانه عثمان یکم به ایران‌ و سلجوقیان خیانت کرد و آنکارای عزیز از وطنش ایران جدا شد.
  • اطلس IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   0 0
   حالا شدید نوکر غرب و صهیونیست و عملا مرزهپا زمین و دریا در سیطره ناتو و غرب و صهیونیست است ،مزدوری و عملگی غربیها و اسراییلیها در ویران کردن سوریه و عراق کردید،شمشیر حضرت ولی عصر برای نابودی اولین قوم سرکش ترک بیرون خواهد آمد و دیگر ترکی نخواهد بود، دیگر احادیث مربوط به ترکان ، ((حدیثى است که مى گوید دوبار شورش مى کنند . اصل حدیث از ابن حماد به نقل از مکحول است که پیغمبر فرمود : ترکان دو بار شورش مى کنند : یک بار که آذربایجان را ویران مى کنند ; بار دوم آن قدر پیش مى آیند که اسبان شان را کنار ساحل فرات مى بندند ; اما پس از آن ترکى باقى نمى ماند . . . ارطاة نقل مى کند : سفیانى با ترکان مى جنگد و شکست شان به دست مهدى است . نخستین پرچمى که مهدى براى نبرد برمى افرازد ، براى نبرد با ترک هاست . . . عبد الله بن عمرو نقل مى کند : یکى از ملاحم باقى مانده ، که نبرد با ترکان در جزیره است .))
 • الف IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  0 1
  خراروغان چه غلطها که به خیال امپراطوری عثمانی بتمرگ وبمیر ۳۸

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس