کد خبر 1376849
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۵
آمریکا در موضوع تبادل زندانیان خود را به فراموشی زده است

از قرار معلوم دولت آمریکا دچار فراموشی شده و بیاد ندارد که از طریق چند کشور واسطه به ایران پیام داد که بدون شکل‌گیری توافق در مذاکرات وین و بازگشت به برجام، حاضر به اجرای توافقات مربوط به مبادله زندانی‌ها نیست.

به گزارش مشرق، پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نوشت:سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه در اظهارنظری تعجب‌آور در مورد پرونده تبادل زندانیان آمریکایی با گروگان‌های ایرانی اسیر در کشور آمریکا گفته؛ «تمام تلاش خود را کرده‌ایم که آزادی آنها را به بازگشت متقابل به برجام گره نزنیم، چون تضمینی برای رسیدن به توافق وجود ندارد.»

«ند پرایس» افزوده؛ «خیلی روشن به آنها گفته‌ایم که آزادی آنها اولویت ماست و به مذاکره در این زمینه جدای از برجام ادامه خواهیم داد.»

اظهارات این مقام آمریکایی از آن جهت تعجب‌آور است که کاملا مغایر رفتار آمریکا در این پرونده است.

گفتگو در خصوص مبادله زندانیان آمریکا با ایرانی‌هایی که با بهانه‌های واهی در آمریکا زندانی شده‌اند از مدت‌ها قبل و با توافق طرفین در مورد غیر مرتبط بودن این موضوع به مذاکرات رفع تحریم‌ها آغاز شد.

تیم‌های مذاکره‌کننده ایرانی در این پرونده و مذاکرات رفع تحریم‌ها، کاملا متفاوت بودند و گفتگوها در فضایی مستقل پیگیری شد.

در جریان مذاکرات، طرفین در مورد شرایط و نحوه اجرای توافقات به نتیجه رسیدند و حتی برخی رسانه‌های غربی خبر این رخداد را نیز درز دادند.

با این وجود، در حالی که طرف آمریکایی پذیرفته بود که مذاکرات در این بخش که مرتبط با ملاحظات انسانی است نباید هیچ‌گونه ارتباطی به مذاکرات رفع تحریم‌ها داشته باشد، اما پس از توافق، همه شعارهای بشردوستانه را که جدیدا نیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تکرار کرده، زیر پا گذاشت و حاضر  نشد توافق‌هایی را که حاصل آن آزادی زندانیان دو طرف بود، اجرا کند.

این رخداد، طرف انگلیسی را نیز به شدت عصبانی و ناراحت کرد اما به‌دلیل تاثیرپذیری شدید لندن از واشینگتن، طرف انگلیسی نیز از مذاکرات خارج شد.

ایالات متحده آمریکا از ابتدای دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها به‌دلیل اتخاذ سیاست مبتنی بر اخذ امتیاز از طریق فشار، گمان می‌کرد که می‌تواند از اهرم تبادل زندانیان به‌عنوان کارتی برای امتیازگیری از ایران استفاده کند.

از این رو در تمام مراحل مذاکره به صورت مستقیم و غیر مستقیم سعی کرد که توافقات مربوط به آزادی زندانیان را با موضوعات مطرح در مذاکرات گره بزند ولی تیم مذاکره‌کننده ایرانی هیچ‌گاه اجازه نداد این دو پرونده به یکدیگر مرتبط شوند.

به نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا با ناامید شدن نسبت به استفاده از پرونده تبادل زندانیان برای امتیازگیری در مذاکرات رفع تحریم‌ها، اکنون برای رهاشدن از فشار افکار عمومی با فرافکنی به‌دنبال احیاء این پرونده قدیمی است.

در صورتی که آمریکا اسناد مذاکرات مربوط به آزادی زندانیان را که مربوط به چند ماه گذشته است منتشر نماید مشخص خواهد شد که اظهارات سخنگوی وزارت خارجه این کشور بهره‌ای از واقعیت ندارد.

ظاهرا دولت آمریکا دچار فراموشی شده و به یاد ندارد که از طریق چند کشور واسطه به ایران پیام داد که بدون شکل‌گیری توافق در مذاکرات وین و بازگشت به برجام حاضر به اجرای توافق‌های مربوط به مبادله زندانی‌ها نیست.

متاسفانه پس از عدم اجرای توافق‌های مربوط به مبادله زندانیان از سوی آمریکا، این کشور چند نفر ایرانی را که همگی از اساتید دانشگاه هستند به گروگان گرفته و باعث ایجاد بن‌بست در این پرونده شده است.

جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که از ابتدا اعلام کرده بود به‌دلیل ملاحظات انسان‌دوستانه، همچنان حاضر است پس از آزادی افراد جدید به گروگان گرفته شده از سوی آمریکا، موضوع مبادله سایر زندانیان را بدون هرگونه مرتبط کردن آن با پرونده مذاکرات رفع تحریم‌ها و در چارچوب توافقات قبلی پیگیری کرده و به نتیجه برساند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • فراهانی IR ۰۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  0 0
  تنها چیزی که برای غرب وحشی بی ارزش است ، جان انسان هاست،همانطور داحت مسلمان به زندان می اندازند و راحت با مسلسل قتل عام می کنند و هزاران شکنجه نوین و جنایات دیگر
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  2 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس