موفقیت ایران در مهار کرونا

با ادامه روند کاهشی و ثبت ۱۳ مورد فوت در شبانه‌روز گذشته، آمار فوتی‌های روزانه کرونا بعد از حدود ۲۶ ماه به روزهای ابتدایی ورود این بیماری به کشور رسیده است.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان نوشت: جدیدترین آمار اعلام شده درخصوص وضعیت کرونا در کشور از کاهش محسوس موارد ابتلا و فوت روزانه خبر می‌دهد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دیروز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از ۳ تا ۴ اردیبهشت ماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۲۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۳۶ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۴۰ نفر رسید.

متاسفانه در طول این مدت، ۱۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۰ هزار و ۹۷۵ نفر رسید. این در شرایطی است که پس از گذشت حدود ۲۶ ماه، مرگ و میر روزانه بیماران کووید۱۹ به کمتر از ۱۵ نفر رسید. در شبانه‌روز گذشته در ۲۱ استان، هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کووید۱۹ ثبت نشده و در ۸ استان، فقط یک مورد مرگ، گزارش شده است.

یک هزار و ۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۳ شهرستان در وضعیت زرد و ۷۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

نمره قبولی در مهار کرونا

در شرایطی که این روزها بسیاری از کشورهای به اصطلاح پیشرفته و پیشرو اروپایی و آمریکا همچنان به طور جدی درگیر کرونا هستند و روزانه بعضاً ده‌ها و صدها و قریب ۴۰۰ تا ۵۰۰ فوتی را تجربه می‌کنند، میزان فوتی‌های کرونا در کشورمان بعد از ۲۶ ماه و در شرایطی که تمام محدودیت‌های سفر و مراکز آموزشی و... نیز برداشته شده است به ۱۳ نفر رسیده است، یعنی بازگشت به اولین روزهای ورود کرونا به کشور.

آخرین بار نیمه اسفند سال ۹۸ تعداد فوتی‌های روزانه کمتر از ۱۵ نفر بود. اما رسیدن به نقطه آرامش بخش امروزی در کشور به راحتی نبوده و در این راه تلاش‌های زیادی صورت گرفته است. کافی است به تابستان سخت سال گذشته و روزهایی که مهار افسار ویروس چموش کرونا بسیار سخت شده بود برگردیم. ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ با ثبت بیش از ۵۰ هزار مبتلای جدید در یک شبانه‌روز و ثبت ۷۰۹ مورد فوت در یک روز در ۲ شهریور همان سال از سخت ترین روزهای آن تابستان سخت کرونایی بود که با جولان ویروس کرونای دلتا رسیدن به روزهای آرامش و مدیریت بیماری را بسیار دور می‌نمایاند.

در شرایطی که همراه با افزایش تلفات کرونایی، واردات واکسن به کشور به یک مطالبه جدی مردم تبدیل شده بود و هنوز تولید واکسن‌های داخلی قوام لازم را پیدا نکرده بود و واکسیناسیون عمومی به کندی پیش می‌رفت، کار دولت دوازدهم در نیمه مرداد ۱۴۰۰ به پایان رسید.

آن روزها برخی مسئولان و نزدیکان دولت از رئیس‌جمهور گرفته تا عده‌ای دیگر، دلایلی همچون بدعهدی طرف‌های مورد توافق برای تامین واکسن و همچنین تحریم‌ها و نپیوستن ایران به FATF را از جمله دلایل موفق نبودن در واردات عمده واکسن بیان می‌کردند. اگر آقای روحانی می‌گفت «واکسن کرونا سوهان قم نیست که فراوان باشد»، آقای ربیعی سخنگوی دولت او ادعا می‌کرد «واردات واکسن کرونا پشت سد FATF قرار گرفته و معطلFATF است. نپذیرفتن FATF اکنون آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تامین مالی کالاهای ضروری نشان می‌دهد.»

علی مطهری نایب‌رئیس‌اسبق مجلس هم ادعا کرده بود: «به‌خاطر اینکه در لیست سیاه FATF قرار داریم نتوانستیم ۵۰ میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد.»

گذر زمان اما ثابت کرد بدون برجام و FATF هم می‌توان بر تحریم‌ها فائق آمد و بر چالش‌ها به شرط همت و تدبیر چیره شد. با شروع به کار دولت سیزدهم و ورود مستقیم رئیس‌جمهور به موضوع واردات واکسن و تشکیل تیم‌های هماهنگ در دستگاه‌های مختلف برای این امر مهم، از نیمه تابستان شاهد آغاز روند رو به رشد واردات واکسن و سرعت گرفتن شتابان واکسیناسیون در کشور بودیم به طوری که در کنار تلاش فداکارانه کادر درمان، آثار این واکسیناسیون گسترده را در ادامه موج پنجم و شیوع موج ششم و کاهش تلفات این روزها شاهد بوده‌ایم.

هر چند با شروع واردات گسترده واکسن عده‌ای تلاش کردند این واکسن‌ها را مربوط به دولت قبل بدانند اما همان موقع سفیر ایران در چین گفت که واکسن‌های وارداتی خریدهای به روز هستند.

در شرایطی که تا پایان کار دولت قبل حداکثر ۲۶ میلیون دز و بنا بر گزارشی کمتر از ۲۰ میلیون دز واکسن وارد و کمتر از ۱۵ میلیون دز واکسن تزریق شده بود، با شروع موج واردات واکسن به کشور و در ادامه رسیدن واکسن‌های داخلی به تولید انبوه، اکنون و تا روز گذشته ۶۴ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۸۳۷ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۱۹۴ نفر دُز دوم و ۲۶ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۸۸۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۴۸ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۹۱۵ دُز رسید، اکنون مدت‌هاست که صف‌های طویل و خسته‌کننده دریافت واکسن که سال گذشته شاهد بودیم جای خود را به مراکز خلوت واکسیناسیون داده است.

در این میان ایران با عبور از میانگین ۵۸ درصدی جهانی دریافت کنندگان دو دُز و بالاتر از رژیم صهیونیستی و کشورهایی همچون آمریکا، ترکیه، روسیه و... قریب ۷۰ درصد کل جمعیت و اکثریت جامعه هدف خود را واکسینه کرده است و از یک واردکننده واکسن در ماه‌های قبل به کشوری بی‌نیاز از واردات واکسن و صادرکننده این محصول ارزشمند تبدیل شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در این خصوص می‌گوید: وضعیت واکسن‌مان در حال حاضر بسیار خوب است، در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون واکسن در زنجیره سرد کشورمان موجود است و هیچ نیازی به واردات واکسن نداریم.شرکت‌های واکسن‌ساز داخلی هم به تعداد بسیار انبوهی واکسن تولید دارند که مجوز صادرات کلی را هم دریافت کردند و در حال حاضر همه شرکت‌ها برای بحث صادرات اقدام می‌کنند.

هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد

رئیس‌مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم دیروز گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد و انواع مختلف واکسن تولید داخل که همگی کارایی و اثربخشی بسیار مناسبی نشان داده‌اند در پایگاه‌های واکسیناسیون موجود است.

محمد مهدی گویا افزود: در روزهای اوج بیماری کرونا در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۴۰۰ شاهد مشارکت وسیع جامعه در واکسیناسیون کووید-۱۹ بودیم و برخی روزها بیش از یک و نیم میلیون تزریق واکسن انجام می‌شد ولیکن با افزایش پوشش واکسیناسیون نوبت‌های اول و دوم و کاهش موارد بیماری به ویژه با فروکش نمودن موج ششم در طی ۲ ماه اخیر موارد مراجعه گروههای هدف به پایگاه‌های واکسیناسیون کاهش جدید داشته و تعداد مراجعین روزانه به حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار نفر کاهش داشته است. گویا افزود: پوشش نوبت اول و دوم در افراد در گروه سنی بالای ۵۰ سال بالای ۹۰ درصد و نوبت سوم نیز بالای ۷۵ درصد است. به گفته وی، وزارت بهداشت از آبان ۱۴۰۰ تاکنون هیچ‌گونه خرید خارجی واکسن نداشته است.

خود تحقیرهایی که عبرت نمی‌گیرند!

در کنار سختی‌های کرونا، مواردی از موضع‌گیری‌های همراه با خود تحقیری از سوی برخی چهره‌های سیاسی و حتی علمی غرب گرا و عده‌ای از سلبریتی‌ها و رسانه‌های معاند خارجی و برخی رسانه‌های خاص داخلی و القای حس بدبختی و ناتوانی در مدیریت کرونا در کشور و ایجاد فشار و جو روانی برای تامین فلان واکسن خاص ساخت آمریکا به عنوان نسخه حیات بخش، خود سختی و آزاری مضاعف داشت.

اما همان‌ها که آن روزها این چنین راه خودتحقیری و پمپاژ ناامیدی به مردم را در پیش گرفته بودند، امروز درخصوص موفقیت کشور در مهار کرونا و ادامه درگیری کشورهای قبله آمال خود سکوت کرده‌اند.

این روزها ایران جزو کشورهای پیشرو در واکسیناسیون و موفق در مدیریت بیماری کرونا محسوب می‌شود و گوی سبقت را در این مسیر از کشورهایی همچون آمریکا ربوده است. آن عده که با موفق نشان دادن غرب و آمریکا در مدیریت کرونا، با نادیده گرفتن تلاش کادر درمان کشورمان و در ادامه تمسخر واکسن‌های تولید داخل فضایی ناخوشایند را ترسیم می‌کردند این روزها خوب است یک بار دیگر نگاهی به آمار و مقایسه ایران و آمریکا در این خصوص بیندازند تا متوجه شوند ایران در مدیریت کرونا از آمریکا نیز موفق‌تر بوده است.

این روزها در شرایطی که تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در ایران به زیر ۱۳ نفر رسیده است و اکثریت مردم کشور واکسینه شده‌اند، در آمریکا در روزهای گذشته با وجود روند نسبتا کاهشی همچنان روزانه کم و بیش حدود ۴۰۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

از سوی دیگر در شرایطی که آمریکا با جمعیت

۳۳۰ میلیون نفری یعنی حدود چهار برابر ایران به تعداد فوتی‌های کرونایی بیش از یک میلیون نفر رسیده است، در کشورمان تعداد مجموع فوتی‌های کرونا با وجود شیوع زودتر نشان دهنده فوت بیش از ۱۴۰ هزار هموطن است. البته نباید فراموش کرد که مدیریت این بیماری در دو کشور از شرایط یکسانی برخوردار نبوده است و آمریکا علاوه‌براینکه خیلی زودتر به واکسن‌های محبوب عده‌ای غرب‌پرست یعنی فایزر و مدرنا دست یافته است، به مانند ایران هم مشمول تحریم‌های سنگین نبوده است.

از طرفی، به گفته وزیر بهداشت، موج اُمیکرون در چهار ماه گذشته در آمریکا (با جمعیت حدود چهار برابر ایران) تا کنون حدود ۲۰۰ هزار و در آلمان با جمعیت مشابه ایران، حدود ۲۵ هزار قربانی گرفته اما در ایران حدود ۷ هزار نفر در موج اُمیکرون جان خود را از دست داده‌اند که عمده دلیل آن، واکسیناسیون موثری بود که با کمک مردم به خوبی در کشور انجام شد.

به گفته عین اللهی، امروز در جامعه جهانی، ایران به عنوان یکی از ۱۰ کشور اول مبارزه با کرونا شناخته می‌شود.

همچنین به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ایران در مطالعات و تحقیقات با موضوع کرونا رتبه دوازدهم دنیا را کسب کرده و کشورمان در مدیریت موج اخیر بیماری در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا از نظر تعداد کمتر فوتی‌ها و دوره زمانی کوتاه‌تر، موفق عمل کرده است.

درس‌های کرونا

نگاهی به موج‌های مختلف کرونا در کشور و فراز و فرودهای میزان تلفات و سختی‌های ابتدای کار درخصوص کمبود تجهیزات ایمنی و مقایسه آن روزهای سخت با این روزهای امیدبخش یادآور این موضوع است که می‌توان هر مشکل و بحرانی را با ورود جدی همراه با همت و تدبیر مسئولان و بسیج ظرفیت‌های فراوان کشور از پیش پا برداشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  23 9
  خدا لعنت کند کسانی را كه آگاهانه جان و سلامتی مردم را به قراردادهای ننگین و استعماری مثل fatf گره زدند و ربط دادند
 • علیرضا IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  22 4
  خدا خیرتون بده زمان روحانی هم راه برای خدمت به مردم باز بود اگر خدمتگزاری وجود داشت!!
 • IR ۰۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  13 14
  عالی
 • IR ۰۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  16 21
  قابل توجه آقای مهاجری این مقاله رو بزنید تو صورتش که با وقاحت می گه دولت آقای رییسی یه کار مفید هم برای مردم انجام نداده. من که بهش گفتم به یه چشم پزشک احتیاج داره
 • IR ۰۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  41 20
  ربطی به دولت ندارد، کرونا در تمام جهان سیر نزولی داره و سویه های جدید کم خطرترند.از طرفی تقریباً همه مردم یک یا چند بار مبتلا شدن و بدنشون تا حدی پادتن داره.بگردید دنبال یک دستاورد واقعی!
  • محسن IR ۰۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
   13 16
   یعنی اگه میگفتی این قضیه دستاورده نامردی کرده بودی. چطور دستاورد نیست وقتی هنوز چین درگیرشه؟؟ درسته مثل پاییز پارسال نیست ولی بازهم سازمان بهداشت جهانی اول فروردین گفت آمار جهانی در حال صعود هست. و آمار هم همین رو نشون میدن.
  • IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
   14 15
   اول یه سرچ میزدی آمار کشته های روزانه اروپا و آمریکا رو میدیدی بعد ابراز فضل میکردی.
 • IR ۰۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  7 9
  عاقلان دانند
  • IR ۰۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
   8 4
   از نظر بی ربطت معلومه تو جزو عاقلان نیستی
 • شهروند IR ۰۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  21 9
  از ابتدا هم گفتند که به مرور ویروس برای باقی ماندن در محیط باید به سمت کاهش سرعت مرگ و میر حرکت کنه . و مورد بعدی اینکه مگه در کل دنیا این کاهش مرگ و میر اتفاق نیفتاده ؟ اگه راست میگید تحقیق هایی جدا از وزارت بهداشت و آزاد بزارید درباره ثبت عوارض واکسن هایی که تزریق شده و مشکلاتی که برای یه سری افراد بوجود اومده که چندین موردش رو من در اطراف خودم شنیدم
  • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
   4 17
   اون اطرافیان تو احتمالا مثل خودت بودن از قبل مشکل داشتن تقصیر واکسن نبوده!! خخخخخخخخ
 • حسن زاده IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 4
  تاييد ميشود ولى احتمالا با بى احتياطى ها بسيار بالا در مراسم روزها و شب هاى اخير دوباره بالا خواهد رفت. ان زمان نخواهند گفت پيك هفتم ، پيك هشتم كرونا بدعوت ما تشريف اوردند محددا امار هاى جهانى را برخ مردم خواهند كشيد و با مقايسه اى بى اعتبار توجيه خواهند نمود. اين يك ديدگاه منفى بود در عين حال بوعده الهى عقيده دارم كه عمر طبيعى ويروس كرونا به پايان رسيده ويروس در حال انقراض است. بى احتياطى ها سرعت نابودى ويروس را كم ميكند و انقراض به تاخير ميافتد.
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 7
  احسنت
 • کارمند ساده IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 0
  فرق می کند که به چه کسی رای بدهیم و این یعنی مردم سالاری دینی نه دموکراسی پس اولین قدم بعد از نزدیک به یک سال از ریاست جمهوری جدید برداشته شده است و نتیجه داده است بنابراین دومین قدم که معیشت بسیار بسیار سخت کارمندان و کارگران ساده و کسبه و کشاورزان خرد بایدحتما در یکسال آینده جواب بدهد یعنی خطر فقر در برنامه ششم که ماهی 20 میلیون تومان در سال 1400 نه 1401 است را ببینیم .... و تو خود بخوان حدیث ....
 • پدرام IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  1 1
  توو دولت قبل یه عده خائن خود شیرینی کردن و با نوشتن نامه جلوی واردات به موقع واکسن رو گرفتن تا دولت روحانی رو مقصر جلوه بدن.
 • رضا RO ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  20 1
  از خبرگزاری مشرق خواهش میکنم پیگیری کنه که چرا وزارت بهداشت آمار مرگ کرونایی ها بر اساس دوز واکسنی که زدن و سن رو منتشر نمیکنه؟ چرا ما مردم نباید این اطلاعات رو بدونیم چند خبرگذاری درخواست کردن ولی به اونا هم ندادن گفتن آمار نداریم؟؟ این چه وزارتخانه ایست که آمار ندارد؟؟
 • رضا RO ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  13 1
  از خبرگزاری مشرق خواهش میکنم پیگیری کنه که چرا وزارت بهداشت آمار مرگ کرونایی ها بر اساس دوز واکسنی که زدن و سن رو منتشر نمیکنه؟ چرا ما مردم نباید این اطلاعات رو بدونیم چند خبرگذاری درخواست کردن ولی به اونا هم ندادن گفتن آمار نداریم؟؟ این چه وزارتخانه ایست که آمار ندارد؟؟
 • رضا RO ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  11 1
  از خبرگزاری مشرق خواهش میکنم پیگیری کنه که چرا وزارت بهداشت آمار مرگ کرونایی ها بر اساس دوز واکسنی که زدن و سن رو منتشر نمیکنه؟ چرا ما مردم نباید این اطلاعات رو بدونیم چند خبرگذاری درخواست کردن ولی به اونا هم ندادن گفتن آمار نداریم؟؟ این چه وزارتخانه ایست که آمار ندارد؟؟
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  3 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس