کد خبر 1360388
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
ترکیه مسبب وضعیت بحرانی گرد‌و‌غبار در ایران!/ تکمیل پروژه "گاپ ترکیه" جنایت محیط زیستی در حق کشورهای همسایه

گرد و غبار عظیمی که ۲۶ استان کشور را درگیر کرد و تهران را با شاخص آلودگی بی‌سابقه ۴۱۶ به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرد, نمونه‌ای از تاثیر کانون‌های گرد و غبار خارجی بود.

به گزارش مشرق، روز گذشته طوفان بزرگی ۲۶ استان کشور را در برگرفت و وضعیت بسیاری از شهرهای کشور را در شرایط خطرناک قرار داد. غلظت این گرد و غبار در تهران به حدی بود که این شهر را با شاخص آلودگی بی‌سابقه ۴۱۶ به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرد!

به گفته مسئولان سازمان هواشناسی و سازمان محیط زیست, منشأ این گرد و غبار در کشورهای همسایه و برخواسته از مرزهای غربی کشور بوده است.

شرایط پرخطر آلودگی هوا که امروز نیز در ۱۸ استان کشور ادامه دارد و سبب نگرانی شهروندان شده است اما کارشناسان محیط زیست معتقدند که این طوفان گرد و غبار تنها نمونه‌ای از طوفان‌های گرد و غبار با منشأ خارجی است که کشور در آینده با آن بیشتر روبه‌رو خواهد شد چرا که باتکمیل پروژه‌های سدسازی ترکیه موسوم به پروژه "گاپ" و قطع حق‌آبه رودخانه‌های دجله و فرات باید منتظر رخ دادن طوفان‌های بدتر از این هم باشیم!

ببینید:

فیلم/ گرد و غبارتا چه زمانی ادامه دارد؟

جدای از کارشناسان محیط زیست, مدیران سازمان محیط زیست و اعضا فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز درباره تبعات گسترده و شدید مخرب بودن این پروژه هشدار داده‌اند و خواستار پیش گرفتن دیپلماسی قوی و اقدام بین‌المللی وزارت خارجه و وزارت نیرو در رابطه با این موضوع از طریق مجامع بین‌المللی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ردپای ترکیه در گرد و غبار تهران

پیش از این مجتبی ذوالجودی, سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست درباره این پروژه مخرب زیست محیطی هشدار داده و گفته بود: تأثیرات سوء پروژه سدسازی ترکیه موسوم به "پروژه گاپ" در ایران و به‌خصوص تالاب هورالعظیم بسیار زیاد است و سد ایلیسو که که از ورود ۵۶ درصد از آب دجله به عراق جلوگیری می‌کند, خطری برای کل منطقه محسوب می‌شود! برای پیگیری پروژه گاپ کشور ترکیه نیاز به دیپلماسی آب داریم که وزارت نیرو و وزارت امور خارجه متولی انجام آن هستند و سازمان محیط زیست نیز تا رسیدن به عملکرد مطلوب بر روند کار آن‌ها را نظارت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

آتشبار ۶ حزب مخالف حزب حاکم ترکیه

داریوش گل‌علیزاده, سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به سدسازی‌های ترکیه بر افزایش شدت طوفان گرد و غبار اخیر در کشورمان گفت:  این پروژه عملاً بخش اعظمی از حق‌آبه دجله و فرات را قطع می‌کند و زمین‌هایی که بر اثر قطع حق‌آبه به منشأ گرد و غبار تبدیل شده‌اند, با  وزش ضعیف‌ترین بادهای عمودی و افقی گرد و غبار را به کشور ما می‌آورند؛ این سد خطر تشدید گرد و غبار در ایران را به‌شدت افزایش می‌دهد و لازم است با دیپلماسی درست هرچه سریع‌تر از طریق مجامع بین‌المللی در رابطه با این سدسازی‌ها اقدام کنیم و ترکیه را ملزم کنیم حق‌آبه را تأمین کند.

پروژه سدسازی ترکیه موسوم به "گاپ"  که شامل ۲۲ سد و ۱۳ نیروگاه بر روی سرشاخه‌های دجله و فرات است، عراق، سوریه و ایران را سرزمین های غیرقابل سکونت تبدیل خواهد کرد! این دزدی آب توسط ترکیه باعث خشک شدن اراضی کشاورزی عظیم عراق می‌شود که این خشکی زمین‌های عراق دلیل ایجاد توده‌های گسترده گرد و غبار در ایران است.

در ادامه تکمیل این پروژه طی سالیان اخیر که در غفلت مسئولان وزات خارجه کشور در حال پیشروی است, در آبان ماه سال ۱۴۰۰ سد ایلیسو آبگیری شد!

سد "ایلیسو" که بر روی رود دجله در استان "ماردین" در جنوب شرق ترکیه ساخته شده است، گنجایش ۴۳ میلیارد متر مکعب آب را دارد و پس از سد آتاتُرک، دومین سد بزرگ ترکیه محسوب می‌شود؛ رودخانه‌های دجله و فرات از ترکیه سرچشمه می‌گیرند و این سد یکی از ۲۲ سد و مخزنی است که ترکیه قصد دارد تحت پروژه "گاپ" روی رودخانه‌های دجله و فرات بسازد.

احداث این سد برای ایران و سایر کشورهای منطقه تهدیدی جدی در زمینه کم‌آبی, از بین رفتن تنوع زیستی و بحران ریزگردها باشد و همچنین از رونق افتادن کشاورزی و به دنبال آن، مشکلات اقتصادی را نیز در پی داشته باشد. با توجه به قرار گرفتن این سد در جنوب شرق ترکیه و احداث آن بر روی رود دجله که به خاک عراق سرازیر می‌شود,‌ این سد محیط زیست کشور ایران را نیز به خود وابسته کرده و برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

دجله مستقیماً از ترکیه وارد عراق می‌شود و عراق را آبیاری می‌کند و سرانجام به تالاب هورالعظیم می‌رسد؛ با احداث این سد از ورود ۵۶ درصد منابع آب دجله به ایران و عراق جلوگیری می‌شود که در نتیجه باید منتظر مرگ قریب‌الوقوع تالاب هورالعظیم و یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی در ایران و تشدید شرایط وخیم گردوخاک در کشورمان باشیم!

با احداث این سد، حق‌آبه رود دجله توسط دولت ترکیه نادیده گرفته خواهد شد و خشک شدن تالاب‌های مرکزی عراق و سوریه، تبدیل تالاب هورالعظیم به بزرگترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه، درگیری ۲۵ استان غربی و مرکزی کشورمان با معضل ریزگردها و افزایش چشمگیر این مسأله نمونه‌ای از اثرات حذف حق‌آبه دجله توسط ترکیه خواهد بود.

همچنین نابودی بیش از ۶.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عراق و سوریه، ایجاد کانون‌های فرسایش بادی و تولید گرد و خاک، خشکی عراق و گرد و غبار برخاسته از این کشور بر روی ایران از دیگر آسیب‌های جبران‌ناپذیر اقدام دولت ترکیه با احداث سد ایلیسو خواهد بود.

در گذشته نیز ساخت سد آتاتورک در ترکیه که ۷۵ درصد آب فرات را ذخیره می‌کند و با ظرفیت ۵۰ میلیارد مترمکعب معادل ۶۵۰ سد ایران و معادل نیمی از ظرفیت تمام آب‌های ایران است, سبب خشک شدن بخشی از تالاب هورالعظیم در عراق شده بود و ریزگردهای ناشی از آن ایران را درگیر بحران ریزگردها کرده است.

تکمیل تمام ۲۲ سدی که قرار است طی این پروژه بر روی رودخانه‌های دجله و فرات ساخته شود, علاوه بر تشدید بحران آب منطقه, کشورهای منطقه از جمله ایران را با بحران‌های زیست محیطی بیشتر و گسترده‌تر, بحران‌های اقتصادی و بحران ریزگردها مواجه خواهد کرد؛ با این وجود همچنین شاهد غفلت و خواب مسئولان کشور در موضوع دیپلماسی آب هستیم!

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 33
 • نیما IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  70 9
  باید سدهایی ترکیه بر رویی فرات زد رو که اتفاقا کارشناس هایی اسراعیلی داشته در یک عملیات ویژه ویران کرد
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   38 5
   دقیقا موافقم. باید همه را یکجا کوبید
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   9 6
   یعنی کل سدهای ترکیه رو با بمباران محو و متلاشی کنی و اونا فقط ضجه بزنن و التماس کنن ؟!! خوب اگر تا این حد ذلیلن حقشه کل کشورشونو 2 ساعته تصرف کنیم . زیاد پلی استیشن بازی نکن
  • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   10 2
   علاوه بر سدها باید تمام کارخانه های سیمان هم منهدم شود
  • PL ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   6 9
   البته منظورش پای منقل بود
 • ناشناس IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  22 6
  مسبب خشک شدن دریاچه اورمیه و دیگر تالاب ها و..... کشور را هم پیدا کن مشرق
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   28 12
   مسبب اون برداشت بی رویه آب در باغات اطراف دریاچه ارومیه هست
  • US ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   12 18
   نخیر مسببش ریختن خاک وسط دریاچه و تقسیم کردن آب اون با زدن جاده هست بزودی منتظر اومدن نمک های سمی دریاچه با تهران باشید که هزاران برابر خطرناک تر از این خاک هاست به نفعتون هست دریاچه ما رو احیا کنید
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   10 6
   ومسبب ۱۰برابرشدن قیمت خانه ماشین لوازم خانگی الکترونیک خوراک پوشاک و....را هم معرفی کنیدلطفا توضیح بدید هرروز صبح چرا تن وبدن مردم ازگرانیهای پی درپی باید بلرزه
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   29 8
   مسبب خشک شدن دریاچه ارومیه مجوز چاههای آب ۱۵۰ متری و هلوهای صادراتی یک و نیم کیلویی شیند آباد شبستر و سیس و خامنه و تبریز است برادر پانتورچ
  • TR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   12 7
   دریاچه ارومیه به خاطر احداث سد های زیاد بود پروژه خشک کردن دریاچه ارومیه از رژیم قبلی شروع شد
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
   4 1
   چاه های آب هم خود مردمان اونجا با برداشت بی رویه آب برای باغ های سیب.. خودتون میگید خودتون هم ناراحت میشید و قهر میکنید
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  18 8
  ياد جنگ عراق وايران افتادم كه تا وقتي موشكهاي اسكاد عراقي به تهران نرسيده بودند خبري ار صلح نبود خدا راشكر كه گرد وخاك به تهران رسيد تا بلكه مسولين مملكت كاري بكنند يك خوزستاني مظلوم
 • پری مجرد 46 ساله IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  33 9
  موشک ها را آماده کنید تا سدهایی که ترکیه ساخته است را ویران کنیم
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  9 2
  البته این همسایه ها تازه به وجود که نیامدن،، از عدم مدیریت، عدم نظارت، عدم سختگیری،،،، ب کشاورزانی ک چاه غیر مجاز حفر میکنن، مجوز ساخت و ساز بی رویه و بدون حساب و فکر،، انتقال و انحراف رودخانه ،،، خشک کردن حورالعظیم به خاطر نفت،، ویلاسازی بیشمار ،، قطع درختان ،،،،، که این افراد سودجو، ک بالا ذکر شد ،متاسفانه ن کشور ،ن آینده وطن براشون مهمه،،، برای توجیه مثل همیشه میندازه گردن غیر،،، با تشکر مشرق
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   6 5
   من دو گروه رو درک نمی کنم یکی پانترکها و دیگری روسوفیلها
 • علی خان IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  8 1
  آقا سرعت تیبا بیشتر است یا ی پراید ۱۳۲
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 1
  مسئولین فقط برانابودی ملت وکشورزرنگندهمه جوره اب کشورمونومیدزدندازترکیه تاافغانستان تاعراق پول جان چندنفرروخرج اب کنند..خوزستانیاساالهاست که کثیفترین گردوخاک توبدنشون میره کسی صدایشون رونمیشنوه امیدوارم تمام کشورروبگیره تاچاره ایی بیاندیشن
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 10
  هوووش ... شششششش
  • جهودشناس IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   16 10
   هووووشش به مادر مغولت
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 4
  از طریق 3 دریای سیاه ، خزر ، و مدیترانه بصورت ویژه باید احوال برادران ترک را جویا شد .
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  15 2
  باید در کنارمرزهای ترکیه ایران و عراق هزاران چاه عمیق بزنیم که همه آبهای زیر زمینی نزدیک به مرز ترکیه خالی بشود
 • محسن IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  11 7
  ایران که نمیتونه حق آبه عراق رو مطالبه کنه، ترکیه عضو ناتو شده و نمیشه بهش حمله کرد اما باید با کمک کردها انفجارهای مخفی پشت سد ایجاد کنند تا یال سد ترک بخوره و مجبور بشتد آب پشت سد رو رها کنند .
  • ایمان IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   2 10
   اتفاقا همین سدها برا معیشت کردا ساخته شده
  • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   1 1
   عضو ناتو شده نمیشه حمله کرد خخخخخ چه حرف خنده داری فرانسه. رو هم بزنیم کل. اروپا براشون ابراز همدردی میکنن و براش تفنگ ترقه ای میفرستن کلا چیزی به نام ناتو وجود نداره خیلی وقته از بین رفته
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
   3 2
   کدوم کورد؟ فاشیست تر از ترکیه وجود نداره توی نوروز وحوش ترک رو دیدیم چقدر با کوردها با احترام هستند حالا به فکرمعیشت باشه فقیر ترین شهر های ترکیه برای کوردهاست زر مفت امثال تو
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  4 4
  مسائل زیست محیطی را با ناتو چه کار؟ به سستی مسئولان مربوط است واقعا عده ای بلاهت را به اوج رسانده اند. حالا چون ترکیه عضو ناتو است نمی توانیم اعتراض کنیم؟ اگر این حمایت و خوف از ناتو درست است پس روسیه خوب کاری کرده ار عضویت اوکراین در ناتو پیشگیری کرده!
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 3
  خدایا تمام کشور گرد خاک فرا بگیره 20 ساله که خوزستان در خاک فرو رفت . کسی فریادشان رو نشنید
 • SE ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  14 8
  لعنت بر ترکیه
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  3 2
  عراقی ها چی اونا هم مردن؟
 • یک ایرانی IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  4 4
  سلام ایشالله که عواقب ش به خودش برگرده وخدا تنبیه ش کنه ولی ایران و کشورهای همسایه مثل عراق و سوریه وسایر کشورهای دخیل باید شکایت نامه تهیه کنن واز طریق مراجع بین المللی پیگیری کنن در ضمن جواب کسانی که با آیدی فیک اومدن لازم نیست بدید مخصوصا کسی که خودش...
 • ماحسون IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  8 1
  سال های آخر رژیم های جعلی اسرائیل
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  11 6
  ما آذری ها پسران آذرنشان ایران، به نام شمشیر های طلایی آلب ارسلان و شاه عباس به اردوغان حقیر دستور میدهیم هرچه زودتر آرارات را که در زمان رضاشاه واکذار شده را به استان آذربایجان غربی بازگرداند. وگرنه خودمان پس میگیریم و مانندآلب ارسلان شاه ایرانی ترک، قفقاز و انکارا را زیر پرچم ایران میبریم.
 • GB ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 3
  اون سد ها رو یهو.دی ها برای کشور کردستان جدید ساختند
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  3 3
  غفلت ۸ ساله دولت قبلی، دولت تدبیر.
 • سید روح اله DE ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  3 0
  در آینده نه چندان دور این افراد جوهره ی اصلی خودشان را بهتر نشان می دهند.
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 1
  ترکیه به فکر منافع ملی خودش هست حرف دیگران برای برایش اهمیتی ندارد ..
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  1 1
  کشورهای که در معرض حمله خاک به سبب ایجاد سد آب از سوی ترکیه قرار گرفتند رفتار متقابل انجام دهند از جمله عدم فروش نفت و گاز و عدم دادوستد.
 • حق IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  4 4
  اگر ترکیه هم سد نمیزد باز سمت ایران خشک میشد چون سمت خوزستان خودمون اینقد سد میزدیم که خشک میکردیم. دعوا سر این هست که چرا ترکیه به ما فرصت نداد خودمون خشکش کنیم ما خودمون بهتر بلدیم محیط زیست رو نابود کنیم ببینید با دریاچه اورومیه چکار کردیم ببینید با زاینده رود چه کردیم با خوزستان چه کردیم
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  3 2
  مغول از قدیم کارش آزار رساندن به همسابه ها وانسانها بودن
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  0 1
  اگر بخداوند کریم و رحیم اعتقاد و اعتماد دارید . دعا کنید که برخی سر براه شوند و آب را مانند یزید بر مردم و زمین و حتی جانوران که آفریده های خدا هستند نبندید ، یک وقت دید قدرت قهریه خداوند به اندک زمان همه چیز را زیر و زبر کرد . و آنوقت احساس شرم باقی ماند ، که چرا اینگونه شد .
 • SE ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  3 1
  شما خودت چند تا سد روی کارون زدی ابش را برای قم و اصفهان و یزد بردی فگر گردی فقط خودت بلدی مثل اون طرفی چه روی شاخه درخت نشسته و با تبر شاخه را میشکونه باز این وسط ترکیه حساب شده عمل کرده و دودش به چشم خودش نمیره سالهاست برای ترکها جک و لطیفه میسازید خودتون سوژه هستید
  • IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
   1 0
   سدهای ایران بشدت مشکوکه مثل اردوغان که نفوذی امریکا بین مسلمانان
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  1 1
  سد ایسلو نباید باشد
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  3 0
  اللهم العجل لولیک الفرج ________ (فارغ از متن این خبر) لطفا برای ظهور امام زمان ع دعا کنیم ______ اللهم العجل لولیک الفرج
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  1 0
  سد مهاباد باید باز بشه وگرنه حالا حالا ها باید خاک بخورید دریاچه اورمیه مسبب اصلی ریزگرد هاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس