کد خبر 1353399
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۸
گرده افشانی با افزایش ریسک ابتلا به کووید۱۹ مرتبط است

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، تغییرات آب و هوایی در حال حاضر فصل آلرژی را طولانی‌تر کرده و گرده‌ها را بیشتر کرده است، و در سال‌های آینده اوضاع بدتر خواهد شد.

به گزارش مشرق به نقل از وب مِد، محققان دریافتند که فصل گرده افشانی می‌تواند ۱۰ تا ۴۰ روز زودتر شروع شود و ۵ تا ۲۰ روز بیشتر طول بکشد و اگر انتشار کربن مهار نشود، سطح گرده می‌تواند در برخی نقاط سه برابر شود.

«آلیسون اشتاینر»، یکی از پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه میشیگان، می‌گوید: «آب و هوای گرم‌تر به گیاهان اجازه می‌دهد زودتر شکوفه بدهند و شکوفه دهی شأن مدت طولانی‌تری ادامه یابد، در حالی که دی اکسید کربن موجود در هوا ناشی از سوختن سوخت‌هایی مانند زغال سنگ، بنزین و گاز طبیعی به گیاهان کمک می‌کند گرده بیشتری تولید کنند.»

بیشتر بخوانید:

گرم شدن جهان به معنای موارد بیشتر کمبود نمک بدن است

تیم تحقیق ۱۵ گرده گیاهی در ایالات متحده و داده‌های گرده جمع آوری شده از ۱۰۰ مکان در سراسر آمریکای شمالی را بررسی کردند. آنها از شبیه سازی های کامپیوتری برای محاسبه مدت زمان طولانی شدن فصل آلرژی و چگونگی تغییر انتشار گرده‌ها با افزایش دما در ۸۰ سال آینده استفاده کردند.

آنها دریافتند که دما و بارندگی بر انتشار روزانه گرده تأثیر می‌گذارد. انتشار کل گرده سالانه می‌تواند ۱۵ تا ۴۰ درصد به دلیل تغییرات فصلی و تولید گرده ناشی از دما افزایش یابد. علاوه بر این، افزایش دی اکسید کربن در جو می‌تواند تولید گرده را تا سال ۲۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش دهد.

به گفته محققان، فصل آلرژی در دهه‌های اخیر بدتر شده است.

طبق مطالعه اخیر محققان، در سراسر ایالات متحده و کانادا، فصل گرده افشانی حدود ۲۰ روز زودتر شروع می‌شود و بارهای گرده حدود ۲۱ درصد بیشتر از سال ۱۹۹۰ است. محققان یک ارتباط قوی بین گرم شدن کره زمین و فصول طولانی گرده افشانی گل پیدا کردند.

به گفته محققان، حدود ۳۰ درصد از جمعیت جهان آلرژی به گرده دارند که می‌تواند منجر به از دست دادن روزهای کاری، غیبت از مدرسه و هزینه‌های بالای پزشکی شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس