معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: درباره تغییر ساعت اختیار به دولت داده شده است

معاون پارلمانی رئیس جمهور در تشریح مصوبه مجلس درباره تغییر ساعت رسمی کشور گفت: مجلس با این مصوبه قانون سال ۸۶ را لغو کرد و اکنون تصمیم گیرنده برای تغییر ساعت رسمی کشور دولت است.

به گزارش مشرق، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره مصوبه مجلس درباره بحث تغییر ساعت رسمی کشور گفت: بحث تغییر ساعت در بسیاری از کشورها مطرح است در ایران هم قبل از انقلاب این تغییر انجام می شد، بعد از انقلاب مدتی وقفه ایجاد شد و مجددا از سال ۷۰ با تصویب دولت هر ساله در نیمه اول سال، ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می شد.

وی ادامه داد: سال ۸۴ دولت نهم مسئله تغییر ساعت را اعمال نکرد و مجلس در سال ۸۶ قانونی را مصوب کرد که این تغییر هر ساله انجام شود.

حسینی تصریح کرد: این موضوع ادامه داشت تا اینکه امسال نمایندگان عزیز در مجلس شورای اسلامی طرحی دادند که قانون سال ۸۶ لغو و نسخ شود؛ یعنی اینکه در این باره قانون الزام آوری وجود نداشته باشد و به عبارت دیگر در این باره اختیار به دولت برگشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: بنابراین ما با این طرح در مجلس مخالفت نکردیم چون روال عادی خود را طی خواهد کرد، یعنی اختیار به دولت باز می گردد و دولت در این باره تصمیم می گیرد.

وی ادامه داد: آنچه که ما در مجلس مطرح کردیم نظر دولت و آقای رئیس جمهور بود که گفتیم ما با این طرح مخالفت نیستیم و نظر ندادیم. چون تصویب طرح مشکلی ایجاد نمی کند و به هر حال دولت دستش باز است و می‌تواند تصمیم بگیرد.

حسینی تاکید کرد: البته نظر وزارت نیرو به دلیل بحث صرفه جویی در مصرف انرژی این بود که فعلا این تغییر ساعت انجام شود و در دو سال آینده که کمبود انرژی برطرف شد نیازی به تغییر نیست. بنابراین وزارت نیرو هم با اصل اینکه جابجایی صورت نگیرد موافق است ولی معتقد است در حال حاضر انجام آن بامشکلاتی همراه است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: بر همین اساس در دولت تصمیم گرفته شد که کمیسیون زیربنایی دولت و افراد دیگری که تعیین شدند بنشینند و درباره تبعات عدم جابجایی ساعت تصمیم بگیرند که اگر با مشکلاتی مواجه می‌شویم امسال هم به روال سالهای گذشته این تغییر ساعت انجام شود و گرنه جابجایی صورت نگیرد.

وی درباره انتشار برخی اخبار در فضای مجازی درباره جلسه هیات دولت یادآور شد: آنچه در دولت مطرح شد این بود که برخی رسانه ها و صدا سیما به گونه‌ای مصوبه مجلس را مطرح کردند که گویی دیگر تغییری در ساعت رسمی کشور انجام نخواهد شد در حالی که این موضوع به دولت واگذار شده و هم اکنون بازگشتیم به زمانی که چنین قانونی وجود نداشت و وقتی قانونی نباشد این از اختیارات دولت است که در این باره تصمیم گیری کند.

حسینی ادامه داد: اخباری که در فضای مجازی در رابطه با اختلافات درباره تغییر ساعت مطرح شده صحت ندارد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهار داشت: هم اکنون دولت بررسی کارشناسی می کند و نظر می دهد و دیگر نیازی نیست که تصمیم دولت به مجلس ارسال شود و به مانند گذشته که با رای هیات وزیران تغییر ساعت انجام می شد الان دولت خودش تصمیم گیرنده است و قانونی در این باره نداریم و مجلس قانون سال ۸۶ را لغو کرده است و اختیار هم اکنون با دولت است.

حسینی در پایان گفت: این که ما با این طرح مخالفت نکردیم هم به خاطر این بود که مشکلی برای دولت ایجاد نمی‌شد و حالا دولت با توجه به نظرات کارشناسی و پیامدها  تصمیم خواهد گرفت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • رضاا اسلامی رستمی IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
  6 1
  سلام.من که ازدست این نوع تغییرات خسته شدم .مگه با تغییر ساعت مشکل انرژی برق حل میشود .من تعجب می کنم چرا مردم کشور ما با رفتار دیگران (خارجی) تطبیق میدهند.
  • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۹
   0 0
   خوب اگر مجلس ریگی به کفش نداشت چرا عدم تغییر ساعت را از اول مهر اجرا نمی کند خوب قانونی تصویب کنند که هیچ وقت ساعت به عقب بر نگردد
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
  1 1
  اگر قرار بود که تصمیم گیرنده دولت باشد چه نیازی به طرح و تصویب توسط نمایندگان مجلس بود؟
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
   0 0
   چون از قبل هم دولت اين طرح را داده بود !و دولت احمدي نژاد ان را لغو كرد اما نمايندگان وقت مجلس اين كار پيش پا افتاده را قانون پيچيده اي كردند كه بعد از سي سال نميشود به راحتي از شرش خلاص شد!! روح مرحوم هاشمي غربگراي بزرگ شاد!!!
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۸
   1 1
   این مجلس فقط دارد زیر پای دولت را دارد خالی می کند ده مستند دارم که نشان می دهد مجلس با دولت ضدیت می کند
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
  3 0
  ببینیم دولت جهادی ایا با خواست اکثر مردم که لغو ساعت تابستانی هستند همراهی میکند!!!!
 • محمد IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۸
  2 1
  تغییر ساعت بیخود ترین قانون بود
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۸
  1 1
  ساعت را تغییر ندهید تا برق مصرفش زیاد شود و کارها تعطیل شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس