حسین شریعتمداری نمایه

اقدام صبح یک‌شنبه سپاه در موشکباران دو پایگاه رژیم صهیونیستی در اربیل، نه فقط حق قانونی و مسلم سپاه بوده است بلکه با قوانین تعریف شده در حقوق بین‌الملل نیز انطباق کامل داشته است.

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری مدیر مسؤول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان «چرا از پله دوم حرکت می‌کنید؟» نوشت:

۱- بعد از حمله موشکی صبح یک‌شنبه سپاه به دو پایگاه موساد در اربیل عراق، آمریکا و اروپا و برخی از کشورهای منطقه با صدور بیانیه‌های جداگانه این اقدام جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و آن را بیرون از عرف بین‌الملل و روابط دیپلماتیک ارزیابی کرده‌اند! ولی هیچیک از آنها به علت و چرایی این اقدام سپاه کمترین اشاره‌ای نداشته‌اند!

و حال آنکه بخش حذف شده این ماجرا به وضوح از قانونی بودن اقدام سپاه حکایت می‌کند و بر حق مسلم جمهوری اسلامی ایران در حمله موشکی به دو پایگاه موساد در اربیل تاکید می‌ورزد.

۲- کشورها و مقاماتی که اقدام جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده‌اند، به شگرد فریبکارانه و پلشت «‌حرکت از پله دوم‌»! متوسل شده‌اند، با این توضیح که تنها به موشکباران پایگاه‌های موساد در اربیل اشاره کرده‌اند (پله دوم) و بخش اول داستان (پله اول) را حذف کرده و به این نکته اشاره نکرده‌اند که اقدام سپاه در پاسخ به اقدام تجاوزکارانه چند هفته قبل رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفته است.

۳- در حقوق بین‌الملل بر «حق مقابله به مثل» -retaliation-  به‌عنوان یک اصل پذیرفته شده و قانونی تاکید شده است. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران و بازوی توانمند آن یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مقابله به‌مثل را حق قانونی خود می‌داند و مخصوصاً وقتی پای رژیم کودک‌کش، جعلی و اشغالگر اسرائیل در میان باشد، نه فقط از آن عدول نمی‌کند بلکه در استقبال از آن، انگیزه به مراتب بیشتر و قوی‌تری نیز دارد.

از این روی اقدام صبح یک‌شنبه سپاه در موشکباران دو پایگاه رژیم صهیونیستی در اربیل، نه فقط حق قانونی و مسلم سپاه بوده است بلکه با قوانین تعریف شده در حقوق بین‌الملل نیز انطباق کامل داشته است.

۴- ادعا کرده‌اند که حمله موشکی به پایگاه‌های اسرائیل در اربیل، نقض حاکمیت کشور عراق (اقلیم کردستان) بوده است و آقای مسعود بارزانی با صدور بیانیه‌ای این حرکت را به شدت! محکوم کرده است! در این بیانیه و بیانیه‌های مشابه دیگر، بازهم به شگرد «حرکت از پله دوم»! متوسل شده‌اند. و باید از آقای بارزانی پرسید، اگر آن‌گونه که ادعا می‌کنید برای حاکمیت خود کمترین ارزشی قائل بودید، چرا خاک سرزمینی خود را در اختیار یک رژیم بیگانه، آن‌هم رژیم جنایتکار و جعلی اسرائیل قرار داده‌اید؟! و به این رژیم جنایت‌پیشه اجازه داده‌اید با استفاده از پایگاه‌های خود در اربیل علیه جمهوری اسلامی ایران دست به تجاوز بزند؟! اگر از تجاوز آنها به ایران بی‌خبر بوده‌اید که ادعای حاکمیت شما بی‌اساس است و حاکمیت را به اسرائیل سپرده‌اید! و چنانچه با خبر بوده‌اید، در جنایت رژیم صهیونیستی سهیم هستید! آقای بارزانی فراموش نکرده است که موجودیت خود را مدیون فداکاری شهید سلیمانی (بخوانید ایران اسلامی‌) است که هجوم جنایتکاران وحشی داعش به آن سرزمین را دفع کرد.

جناب بارزانی در شرح آن ماجرا گفته بود آن شب با هر یک از دولت‌های غربی و منطقه‌ای که ادعای حمایت از کردستان عراق را داشتند تماس گرفتم و هشدار دادم که داعش ما را محاصره کرده و آماده حمله است و اگر دیر بجنبید، تکفیری‌ها از خون مردم کردستان عراق، حمام خون به راه می‌اندازند و... اما همه آنها دست کمکی که به سویشان دراز کرده بودیم پس زدند و حاضر نبودند به یاری ما برخیزند. سرانجام با سردار سلیمانی تماس گرفتم، سردار گفت؛ کاک مسعود، امشب را مقاومت کن، فردا آنجا هستم. سردار سلیمانی شبانه از راه رسید. با هلی‌کوپتر و شجاعتی حیرت‌انگیز، از حلقه محاصره عبور کرد و خود را به ما رساند. داعشی‌ها را قلع و قمع کرد  تا آنجا که بسیاری از آنها با شنیدن خبر حضور سردار سلیمانی پا به فرار گذاشته و منطقه را ترک کرده بودند. اکنون باید گفت؛ کاک مسعود! آیا میزبانی شما از رژیم جنایتکار صهیونیستی که از حامیان آشکار داعش بوده است، پاسخ قابل قبولی به فداکاری شهید سلیمانی است؟! و اقدام شایسته‌ای در حفظ حرمت مردم شریف اقلیم کردستان تلقی می‌شود؟! 

۵- در این میان، موضع ترکیه نیز قابل تامل است. وزارت خارجه ترکیه حمله موشکی سپاه به پایگاه جنایتکاران موساد در اربیل را غیرقابل قبول دانسته و محکوم کرده است و این درحالی است که ارتش ترکیه به بهانه مقابله با تروریست‌های «پ‌ک‌ک» بخشی از شمال عراق را اشغال کرده و ۳۸ پایگاه نظامی در خاک عراق دارد! ضمن آنکه دولت اردوغان متهم به حمایت از داعش نیز هست و... البته مردم شریف ترکیه با این اقدام اردوغان مخالفند و مردم شریف و انقلابی عراق نیز تاکید دارند که ارتش ترکیه را از خاک میهن خود بیرون خواهند ریخت، همانگونه که حضور آمریکا را بر نمی‌تابند و پایگاه‌های رژیم صهیونیستی در اربیل را نیز خیانت به ملت شریف عراق می‌دانند و ... 

۶- سپاه پاسداران در بیانیه خود اعلام کرده است که حمله موشکی به دو پایگاه رژیم صهیونیستی در اربیل به تلافی اقدام تجاوزکارانه (چند هفته قبل) این رژیم علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است که از پایگاه‌های مورد اشاره صورت پذیرفته بود و تاکید کرده است، انتقام خون دو برادر پاسداری که در حمله هوایی اسرائیل به پایگاهی در سوریه به شهادت رسیده‌اند، کماکان به قوت خود باقی است. و از آنجا که حمله هوایی منجر به شهادت این دو برادر پاسدار از درون فلسطین اشغالی بوده است به یقین پاسخ سپاه در انتقام خون آن شهدا نیز متوجه کانون اصلی حمله، یعنی اسرائیل خواهد بود و چه حکیمانه است این توصیه حضرت امیر علیه‌السلام که « رُدُّوا الْحَجَرَ مِنْ حَیْثُ جَاءَ فَإِنَّ الشَّرَّ لَا یَدْفَعُهُ إِلَّا الشَّرُّ.»... سنگ را از همانجا که آمده بازگردانید. (حکمت ۳۰۶ نهج‌البلاغه ).

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • نیما IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  44 5
  رویکرد ایران بسیار درست و سنجیده بوده است
 • معلم IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  38 3
  همه‌ی صحبت‌ها به یک طرف این جمله‌ی آخر را باید با طلا نوشته و بر سردر عالم نصب کرد
  • کلیم IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   0 1
   حضرت علی(ع) جمله های بسیار زیبای زیادی داره پس چرا جملات مربوط به ظالم و حقوق مردم و بیت المال و اختلاس و رشوه رو با طلا نمینویسین؟
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   1 1
   اقای کلیم چون دزدی واختلاس هم کار نفوذی های همان غرب است،سربازان غرب چه خواسته وچه ناخواسته در زمین دشمن بازی می کنند با این دزدی واختلاس و...
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   0 2
   ۹:۵۲ نصایح مربوط به وظایف مردم هم هست. برو اون‌ها رو یاد بگیر بعد بیا
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  31 6
  تحلیل تون کاملا درست و حکیمانه بود جناب آقای شریعتمداری
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  27 2
  احسنت
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  8 19
  اگر حمله به خاک ایران انجام دادن اسرائیلی ها باید حرفتان را عملی می کردین و حیفا و تل آویو را با خاک یکسان می کردین
  • علی IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   1 1
   از اربیل به سپاه کرمانشاه حمله شده اون یکی حمله هنوز چَکِش مونده !
 • IR ۰۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  5 8
  تحلیل آبکی و تکراری.....
  • DE ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   2 1
   شنیدن حرف حق برای امثال تو همیشه تلخه!
 • CA ۰۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  5 3
  یعنی پهپادهای اسرائیل در عمق خاک ایران عملیات انجام دادن ؟؟
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   1 1
   تو از دنیای واقعی فاصله داری پس بهتره به امورات خودت برسی و دخالت نکنی در رویارویی انواع مختلف جنگ داریم
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
   0 0
   خب ایران هم ده ها عملیات در عمق خاک انها انجام داده پریشب خوشچشم در خبر 21 بعضی هاش را شمرد
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  1 3
  سپاه پاسداران بازوی پرتوان اسلام است. بر این بازو بوسه می زنیم.
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  3 6
  اونا باشش تا پهپاد از کردستا زدن شما هم باید باشست تا موشک حیفا رو میزدید وایضا نثل بارزانی هم به خاطر این گستاخی منقرض میکردید
 • مهدی IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  4 5
  باید اخراج اردوغان از عراق به مطالبه مردم عراق تبدیل شود تا دیگر این ادم مالیخولیایی خیالباف گنده گویی نکنه. به نظرم ما داریم کم کاری می کنیم.
 • رضا IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  5 3
  خدا قوت: جناب شریعتمداری مثل همیشه عالی بود.
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  4 5
  یاشاسین عالی بود
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  2 1
  دستمریزاد سردار قلم
 • مسعودی نیا IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  1 0
  سلام بر شهیدان و سرباز ایران اسلامی و سردار دلها و تمامی جان برکفان سپاه عزیز افتخار می کنیم مدیون شما هستیم
 • مسعودی نیا IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
  1 1
  خدا نگهدارت محبوب دلهای قلم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس