نویسنده مهران مدیری فاش کرد: رفیقم فیلمنامه ام را دزدید/ با شکایت راه به جایی نمی رسد!

بسیاری از نویسنده ها از سرقت طرح ها و ایده ها و فیلمنامه هایشان به شیوه های مختلف گلایه مند بودند و این مسئله آسیبی است که از دو وجه قابل بررسی است.

به گزارش مشرق، امیر برادران فیلمنامه نویس و طنزپرداز که در کارنامه هنری اش آثاری چون «باخانمان»، «دست بالای دست» ، «سیگنال موجود است»، «خانه اجاره ای»، «هیولا»، «دراکولا» و .... دیده می شود در پاسخ به این سوال که آیا تا به حال موضوع، طرح فیلمنامه یا قصه ای از او به سرقت رفته است یا خیر به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: واقعیت این است تا جایی که توانسته ایم سعی کرده ایم تا در مسیر درست قدم بگذاریم و علاوه بر آن تا کنون از افرادی استفاده کرده ایم که ثابت قدم بوده اند.

این نویسنده در این خصوص که اگر زمانی گرفتار سرقت و دزدی ادبی شود در آن شرایط چه کاری انجام خواهد داد آیا دست به شکایت می برد یا خیر بیان کرد: اساسا کار بیهوده ای انجام نخواهم داد و می دانم که شکایت نیز راه به جایی نمی برد چراکه خود شاهد بوده ام چندین مرتبه همکاران من گرفتار چنین اتفاقی شده بودند و با شکایت نیز به نتیجه نرسیدند.

او در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد سرقت ادبی میان دو دوست نویسنده رخ دهد اظهار کرد: بله، متاسفانه این اتفاق برای من رخ داده است. درواقع در گذشته فیلمنامه ای را شروع به نگارش کردم و یکی از دوستان من با دسترسی به لب تابم آن فیلمنامه را سرقت کرد و به جای دیگر ارائه داد و این مسئله بسیار غم انگیز تر از آن است که بخواهم در موردش حرف به میان آورم.

امیر برادران در پایان تاکید کرد: امیدوارم راهکاری اندیشیده شود تا این اتفاق دیگر رخ ندهد چرا که صنف نویسندگان محل درآمدی غیر از طرح ها، ایده ها و فیلمنامه هایی که نگارش می کنند ندارند و اساسا نوشتن یک پروسه طولانی است و ممکن است یک نویسنده حدود یک سال از عمر خود را پای نگارش یک فیلمنامه بگذارد و این طرح بسیار راحت ممکن است جای دیگر مورد استفاده قرار گیرد و قطعا لطمات روحی که به فرد نویسنده می خورد بسیار بیشتر از مسائل مالی است که وجود دارد. اگر بحث ایده نبود ممکن است هر نویسنده سالی ۱۰ فیلمنامه بنویسد اما ایده های کمیاب و گیرا بسیار کم است به همین دلیل باید راهکاری روی کار بیاید تا از همان ابتدا ایده اولیه نویسندگان به ثبت برسد.

منبع:برنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس