درس عبرت اوکراین برای غربگراها:امضای آمریکا تضمین نیست

یکی از دلایل اصلی وضع فعلی اوکراین، اعتماد بلاوجه دولت این کشور به آمریکا و تروئیکای اروپا است. اما افراطیون اصلاح طلب به دلیل آلودگی به رویکرد «ارباب- رعیتی»، این واقعیت را انکار می کنند.

سرویس سیاست مشرق- این روزها و همزمان با جنگ در اوکراین، برخی فعالین منتسب به جریان اصلاح طلب در داخل، ژست ضدجنگ به خود گرفته و دولت را به عدم استقلال در سیاست خارجی محکوم کرده اند. نوع مواجهه این طیف با این رویداد از چند منظر قابل بررسی است که در ادامه به اختصار به آن می پردازیم.

جمهوری اسلامی ایران در ۴۳ سال اخیر نه هیچگاه آغازگر جنگ بوده و نه از حمله نظامی در کشورهای دیگر دفاع کرده است. در آخرین نمونه، پس از وقوع جنگ در اوکراین، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی نوشت: «بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک‌آمیز ناتو دارد. ما توسل به جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم. برقراری آتش‌بس و تمرکز بر راه‌حل سیاسی و دموکراتیک یک ضرورت است.»

درس عبرت اوکراین برای غربگراها: امضای آمریکا تضمین نیست

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرده است که بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک‌آمیز ناتو دارد. با اینکه مستندات زیادی در این خصوص وجود دارد، جریان اصلاح طلب و به خصوص طیف تندرو اصلاح طلب با سانسور نقش آمریکا و اروپا در مسئله اوکراین، در پی پاک کردن صورت مسئله است.

«فواد ایزدی» استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل درخصوص نقش آمریکا و اروپا در بحران اوکراین گفت: «بازنده اصلی بحران امروز اوکراین مردم اوکراین هستند این در حالی است که دولتمردان این کشور به غرب اعتماد کردند و مردم این کشور در این زمینه کاری نکردند اما آنها چوب اعتماد مسؤولان بلندپایه کشورشان را به آمریکا و اروپایی‌ها می‌خورند.»

درس عبرت اوکراین برای غربگراها: امضای آمریکا تضمین نیست

یکی از فعالین رسانه ای نیز در همین رابطه در مطلبی نوشت: «وضعیت امروز ‌اوکراین نتیجه ساده لوحی لئونید کوچما رئیس جمهور این کشور در سال ۱۹۹۴ است که فکر میکرد "امضای بیل کلینتون تضمین است" و با امضای تفاهم نامه بوداپست، اوکراین را خلع سلاح کرد.»

وی در ادامه نوشت: «اعتماد به هر کشور خارجی برای تامین امنیت داخلی به خصوص اعتماد به امریکا، مرض خطرناکی است که میتواند سومین قدرت اتمی دنیا را هم به این روز بیندازد.»

پس از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت: «من و همسرم جیل بایدن، امشب برای مردم شجاع و سرافراز اوکراین دعا خواهیم کرد

درس عبرت اوکراین برای غربگراها: امضای آمریکا تضمین نیست

این اظهارنظر رئیس جمهور آمریکا در حالی است که براساس مستندات منتشر شده، اوکراین در قریب به ۳۰ سال اخیر رسما پایگاه نظامی- جاسوسی آمریکا بود و مقامات آمریکایی و اروپایی به دفعات مدعی شده بودند که آمریکا و ناتو در روز مبادا به کمک دولت اوکراین آمده و اجازه نمی دهند که جنگی علیه این کشور رخ دهد.

یک کاربر فضای مجازی در همین رابطه در مطلبی نوشت: «گونچارنکو، نماینده پارلمان اوکراین گفته که "ما تنها کشوری در تاریخ بشریت هستیم که سال ۱۹۹۴ سومین زرادخانه بزرگ جهان [و ۵ هزار بمب اتم] داشتیم اما با تضمین آمریکا، انگلیس و روسیه آنها را از بین بردیم! اکنون این تضمین‌ها کجاست!؟.»

در حقیقت یکی از دلایل اصلی وضع فعلی اوکراین، اعتماد بلاوجه دولت این کشور به آمریکا و تروئیکای اروپا بوده است. اما افراطیون اصلاح طلب به دلیل آنکه نگاهی «ارباب- رعیتی» به آمریکا دارند، این مسئله بسیار مهم را سانسور کرده و بر آن سرپوش می گذارند.

افراطیون اصلاح طلب همچنین خود را مخالف هرگونه جنگ و حمله نظامی جا می زنند. این در حالی است که این طیف هیچگاه جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین را محکوم نکرده اند. افراطیون اصلاح طلب همچنین هیچگاه جنایات آل سعود در کشتار بی رحمانه مردم مظلوم یمن را نیز محکوم نکرده اند.

جنایات آمریکا در افغانستان و عراق و جنایات تروریست های تکفیری وابسته به آمریکا و اروپا در کشورهای منطقه نیز هیچگاه محکومیت از سوی افراطیون اصلاح طلب را در پی نداشت.

از سوی دیگر طیف تندرو اصلاح طلب همواره همصدا با سران آمریکا و سران اسرائیل مدعی بوده اند که ایران باید ذیل برجام موشکی و منطقه ای، بر توان دفاعی و نظامی و منطقه ای خود چوب حراج زده و خود را به لقمه ای راحت الحلقوم برای دولت های سلطه گر و تروریست های وحشی تکفیری تبدیل کند.

درس عبرت اوکراین برای غربگراها: امضای آمریکا تضمین نیست

رهبر معظم انقلاب- ۱۱مهر ۱۴۰۰-  در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح فرمودند: «یک نکته‌ی مهم در باب امنیّت این است که امنیّت کشور باید در قبضه‌ی بیگانگان نباشد؛ این چیز مهمّی است. امروز برای مردم ما و کشور ما یک امر عادی است که امنیّت کشور در قبضه‌ی نیروهای مسلّح خودی و فرزندان خود این کشور است، لکن همه ‌جای دنیا این‌ جور نیست؛ حتّی کشورهای پیشرفته. شما ملاحظه کردید در این بگومگوهای اخیری که بین اروپا و آمریکا اتّفاق افتاد و اروپایی‌ها اعلام کردند که آمریکا از پشت به آنها خنجر زده، بحث بر سر این است که اروپا نیاز دارد به اینکه امنیّت خودش را با نیروی خودش -یعنی با قطع نظر از ناتوکه قلم عمده‌اش آمریکا است- تأمین کند.»

ایشان در ادامه تاکید کردند: «یعنی حتّی کشورهای پیشرفته‌ اروپایی هم وقتی که امنیّتشان در قبضه‌ یا مرتبط با یک نیروی بیگانه است -ولو به حسب ظاهر آن نیروی بیگانه با آنها دشمن‌ هم نیست، یعنی ظاهراً همه‌ در یک مجموعه قرار دارند- در عین حال احساس میکند که کمبود دارد؛ واقع هم همین است؛ واقعاً هم همین است که کمبود دارند؛ حالا کشورهای نه‌چندان پیشرفته‌ای که ارتشهایشان تحت اختیار نیروهای مسلّح آمریکا و امثال آمریکا است که دیگر جای خود دارد. اینکه یک کشور بتواند امنیّت را با نیروهای قاهر و قادر و مسلّط خودش تأمین بکند، افتخار بزرگی است. و آن کسانی که با توهّم تکیه‌ی به دیگران، و با تکیه‌ به دیگران گمان میکنند که امنیّت خودشان را میتوانند تأمین کنند، بدانند که سیلیِ این را بزودی خواهند خورد.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • عبدالله مومن IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  21 5
  افساداتی جماعت تا روزی صد من دروغ به نفع آمریکا نخورد . زندگی اش نمی گذرد !!!
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  9 14
  البته اين حادثه بيشتر درس عبرتي براي شرقگرايان(طرفدار چرخش به شرق) هست.روسيه غدار و پليد
  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
   5 2
   فعلا که پوتین داره غربگداهای پست فطرت اوکراین رو چال می کنه.
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
   0 0
   جنگ نیابتی هست
  • IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
   3 5
   کلن شما غرب گدا ها خدا چشمهاتون رو کور کرده و بر قلبهاتون مهر زده که حق رو هیچ جوره نمیپذیرین
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  8 3
  امیدوارم اروپوفیلها هم از ماجرای اوکراین درس عبرت بگیرن.
 • عبدالله مومن IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  13 5
  افساداتی غربگدا ، عبرت بگیر نیست . دلار بگیر است !!! هههههههههههههه
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  2 5
  طوری علی مطهری میگه جدایی آذربایجان و ارمنستان و ....که انگار غدبی ها یه چیزی هم به وسعت ما اضافه کردن.انگار جدایی پاکستان و افغانستان و بحرین و کوه های آذربایجان و ....توسط انگلیسی ها یادشون رفته.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  0 3
  تو اصلاحاتو میکوبی اونا شما رو
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  13 4
  آمریکا حتی اگر انواع تضمین‌ها را هم بدهد، هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نمی‌کند، مگر بعضی تحریم‌ها را که لغو آن به نفع خودش و به ضرر ما باشد؛ لذا هرگونه توافقی فقط برای محدودسازی صنعت هسته‌ای ما و فریب‌کاری مجدد است. بهترین راه این است که بدون هیچ‌گونه توافقی، مذاکرات را تا یک ضرب‌الاجل معین برای لغو تمام تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن تعلیق کنیم؛ چنانچه این سیاست قطعی تا آن زمان اجرا شد، به مذاکرات برگردیم و در غیر این‌صورت از برجام خارج شویم و بیش از این اقتصاد کشور را شرطی نکنیم.
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  2 3
  تکلیف افسادطلبان که مشخص است این مهاجری که با عبارت ما اصولگراها توییت میزد بگین اینقدر
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  4 4
  مذاکره فرسایشی نباید بشود؛ نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند همین طور مدام این مذاکره را کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد. این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا اینکه یک حرف حقی را قبول کند؛ نه، می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ و سه بچه‌ی اروپائیش بزرگترین موفقیت در مذاکرات است. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. بهترین راه این است که بدون هیچ‌گونه توافقی، مذاکرات را تا بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای تعلیق کنیم؛ چنانچه تا آن تاریخ لغو تمام تحریم‌ها راستی‌آزمایی گردید، به مذاکرات برگردیم و در غیر این‌صورت در همان روز با اقتدار از برجام خارج شویم و بیش از این اقتصاد کشور را شرطی نکنیم. کار عمده خنثی کردن تحریمها از طریق ایجاد حرکت تولید داخلی و تحرک اقتصادی داخلی است.
 • DE ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  2 1
  شما اصلاحاتچی ها اگه راست میگید برای ایران چه کردید؟ هیچی! اگه شما یک ذره غ... داشتید برای ایران خرج میکردید بجای اینکه وکیل مدافع امریکا باشید..
 • DE ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  2 5
  شما اصلاحاتچی های خائن از این میسوزید که ایرانیان اختیار امنیت دفاعی شون رو به دست امثال شما غرب گدا های امریکایی و صهیونیستی نسپردند تا ایران لیبی واکرائین دوم بشه ! برید بمیرید با این خیانت هاتون که هرگز هیچ ایرانی فراموشش نخواهد کرد.
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  0 0
  بفرمائید مزد بگیران ، به غرب گرا ده
 • کارشناس IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
  0 0
  در ایران مردم اگر از جنگ نمیرند از کمبود سرم و دارو و گرانی جانشان را از دست میدهند
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۸
   0 0
   کارشناس!!؟؟؟؟ خخخخخ
  • DE ۰۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۹
   0 0
   اینم بگو همه این سوغاتی ها از دستاوردهای غلط و نادرست اصلاحاتچی هاست که بدروغ میگفتن امضای کری تضمینه و تحریم ها تموم شد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس