کد خبر 1340058
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶
تظاهرات ضد آمریکایی در افغانستان/ دارایی‌های مردم باید آزاد شوند

مردم افغانستان در پی مصادره نیمی از دارایی‌های این کشور و پرداخت آن به بازماندگان قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر علیه آمریکا تظاهرات کردند.

به گزارش مشرق،  مردم افغانستان امروز در شهرهای مختلف علیه اقدام آمریکا مبنی بر مصادره دارایی‌های این کشور تظاهرات کردند و خواستار آزادی دارایی‌های خودشان شدند.

معترضان تاکید کردند که افغانستان در شرایط سختی قرار دارد و اقدام اخیر «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بسیار ظالمانه است.

تظاهرات کنندگان به ویژه در کابل تاکید کردند که حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا ارتباطی به مردم افغانستان ندارد.

معترضان در کابل، ننگرهار و برخی دیگر از شهرهای بزرگ افغانستان در این تظاهرات نفرت خودشان را از تصمیم آمریکا ابراز کردند.

اتحادیه سراسری صرافان افغانستان نیز در مقابل سرای شهزاده بزرگترین مرکز تبادله ارز در کابل امروز علیه اقدام آمریکا تظاهرات کردند.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا جمعه گذشته فرمانی اجرایی را با عنوان «فرمان اجرایی برای حفاظت از دارایی‌های مشخص بانک مرکزی افغانستان به نفع مردم افغانستان» صادر کرد.

در محتوای این فرمان که عنوان زیبای کمک به مردم افغانستان و حمایت از آن‌ها را یدک می‌کشد آمده است که نیمی از دارایی‌های توقیف شده افغانستان به نفع خانواده کشته‌شدگان حملات ۱۱ سپتامبر مصادره شده و نیمی دیگر از این پول‌ها که متعلق به مردم افغانستان است قرار است برای کمک به این مردم استفاده شود.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز در توییتی نوشت: رئیس جمهور دستورات اجرایی را به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای کنار گذاشتن ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان مستقر در آمریکا را برای منافع مردم افغانستان امضا کرد».

رسانه‌ها در آذرماه نوشته بودند که آمریکا به بهانه به قدرت رسیدن طالبان دارایی‌های افغانستان را توقیف کرده است و تلاش می‌کند تا این دارایی‌ها را سرقت کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس