کد خبر 1337740
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
داعش نمایه

در پی اعلام کشته شدن سرکرده داعش، شماری از کارشناسان و مقامات امنیتی درباره سرکرده بعدی این گروه تروریستی به گمانه‌زنی پرداختند.

به گزارش مشرق، پس از اعلام کشته شدن سرکرده داعش از سوی آمریکایی‌ها، گمانه‌زنی‌هایی درباره سرکرده بعدی این گروه تروریستی به گوش می‌رسد.

یک مشاور نیروهای امنیتی این کشور به خبرگزاری «رویترز» گفت، دستکم چهار گزینه برای جایگزینی «ابو ابراهیم القرشی» ۴۵ ساله وجود دارد که اعضای حلقه نزدیک افراط‌گرایان عراقی هستند که از سال ۲۰۰۳ و پس از حمله آمریکایی‌ها به این کشور شکل گرفته است.

این کارشناس عراقی گفت: «این گزینه‌ها ابو خدیجه را شامل می‌شود که آخرین نقش او در داعش سرکردگی این گروه در عراق بود. گزینه دیگر ابو مسلم نام دارد که سرکرده داعش در استان الأنبار بوده و نفر بعدی ابوصالح است که اطلاعات اندکی از وی وجود دارد ولی از افراد نزدیک به [ابوبکر] البغدادی و القرشی محسوب می‌شود».

او در ادامه گفت:‌ «فرد دیگری به نام ابو یاسر العیسوی نیز که گمان می‌رود هنوز زنده باشد یکی از گزینه‌های احتمالی است که بابت تجربه طولانی نظامی که دارد مهره با ارزشی تلقی می‌شود». به گفته او به احتمال زیاد العیسوی همچنان زنده بوده و «در برنامه‌ریزی حملات نظامی آزمون خود را پس داده و هزاران هوادار دارد» ولی داعش پیش از انتخاب و اعلام سرکرده جدید، پاکسازی گسترده‌ای انجام خواهد داد تا نفوذی‌ها و عوامل درز اطلاعات را حذف کنند.

از سوی دیگر سردبیر نشریه «نیو لاینز» که نتیجه تحقیقات خود درباره القرشی را نیز منتشر کرده است گفت، سرکرده جدید یک افراط‌گرای عراقی کهنه‌کار خواهد بود. او در این‌باره گفت: «اگر آن‌ها بخواهند طی هفته‌های آتی فردی را انتخاب کنند، مجبورند این فرد را از همان حلقه افراد انتخاب کنند که بخشی از گروه الأنبار بوده و از همان ابتدا خود را داعش می‌نامیدند».

رویترز به نقل از یک مقام امنیتی و یک فرمانده نظامی عراقی نوشت، البغدادی و القرشی که هردو از اعضای القاعده عراق بودند، هردو در اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی زندانی نیروهای آمریکایی بوده‌اند. این در حالی است که هیچ‌کدام از جانشینان القرشی تاکنون توسط آمریکایی‌ها دستگیر نشده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام امنیتی عراقی نوشت: «واحدهای داعش در سوریه به‌صورت شبکه‌های گروهی منفرد عمل می‌کنند تا از هدف قرار گرفتنشان جلوگیری کنند. بنابراین باور نداریم که مرگ القرشی تأثیر به‌سزایی داشته باشد. از آنجا که آن‌ها از مدت‌ها قبل استفاده از تلفن همراه را کنار گذاشته‌اند دنبال کردن آن‌ها دشوارتر شده است».

فرمانده سابق مبارزه با تروریسم کردستان عراق به رویترز گفت برخی سران داعش می‌توانند در مسیری سرتاسر عراق تحرک داشته باشند. او در این‌باره گفت:‌ «هنگامی که حملات در ناحیه معینی افزایش می‌یابد تعجبی ندارد اگر فرد مهمی [از داعشی‌ها] وارد آن ناحیه شده باشد. خلافت شکست خورده اما داعش هرگز ریشه‌کن نشده است. اعتقاد ندارم که توانسته‌ایم کار را تمام کنیم».

یک مشاور نیروهای امنیتی عراقی گفت، سرکرده جدید داعش ممکن است اعتبار نظامی بیشتری از القرشی داشته باشد که میان داعشی‌ها بیشتر به‌عنوان یک «مغز متفکر حقوقی» شناخته می‌شد تا یک  فرد نظامی. این کارشناس عراقی گفت: «حملات و عملیات‌های این گروه ممکن است بسته به سبک وسیاق سرکرده جدید تغییر کند. سرکرده جدید ممکن است به حملات بزرگ و سنگین، استفاده از بمب و حملات انتحاری اعتقاد داشته باشد».

«آرون زلین» یکی از کارشناسان ارشد موسسه تحقیقاتی واشنگتن گفت سرکرده برای داعشی‌ها نقش بسیار مهمی دارد. او در این‌باره گفت: «هنگامی که یک رهبر این گروه کشته می‌شود، سوگند وفاداری به رهبر بعدی و یک شخص خواهد بود و نه به کل گروه».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس