کد خبر 1334495
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳
پراید سرقتی

دستگیری اعضای باند معروف به «چغوک» که خودروهای سرقتی را به مبالغ اندکی به مالخران می فروختند و...

به گزارش مشرق، با دستگیری اعضای باند معروف به «‌چغوک » در مشهد مشخص شد که آنان خودروهای سرقتی را بین ۳ تا ۵ میلیون تومان به مالخر تبعه خارجی می‌فروختند و این خودروها در سوله بزرگ اجاره‌ای نزدیک گورستان، اوراق می‌شد.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی روز گذشته با تشریح جزئیاتی از این پرونده سرقت به «خراسان» گفت: در پی تقویت گشت‌های نامحسوس و همچنین اجرای طرح‌های ویژه مبارزه با سرقت در مناطق شهری، پلیس به اطلاعاتی دست یافت که نشان می‌داد بسیاری از باندهای بزرگ سرقت، اقدامات مجرمانه خود را به حاشیه شهر مشهد کشانده‌اند و خودروهای سرقتی را به مناطق کوهستانی  یا روستایی منتقل می‌کنند.

سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی افزود: به همین  دلیل رصدهای اطلاعاتی گسترده‌ای زیر نظر مستقیم سرهنگ حسین دهقان پور (فرمانده انتظامی مشهد) صورت گرفت و مناطق مختلفی از حاشیه شهر زیر چتر اطلاعاتی نیروهای انتظامی رفت که در همین راستا با آغاز «عملیات کوهستان» در کوه‌های حصار، محل اوراق خودروهای سرقتی در دامنه کوه و دره‌های اطراف آن، شناسایی شد که در این عملیات یکی از سارقان با تیراندازی پلیس کشته و یکی دیگر به شدت مجروح شد و اعضای باند سرقت نیز به دام افتادند.

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی در ادامه این گفت وگوی اختصاصی تصریح کرد: همزمان سرنخ‌هایی از یک باند دیگر سرقت خودروها به دست آمد که آن‌ها نیز دامنه فعالیت‌های مجرمانه خود را به روستاهای اطراف مشهد کشانده بودند.

ردپاهای اطلاعاتی نشان می‌داد، اعضای این باند خودروهای سرقتی را به مبالغ‌اندکی به مالخران می‌فروشند و این خودروها در حاشیه شهر اوراق می‌شود. سردار تقوی خاطرنشان کرد: این گونه بود که پلیس مشهد عملیات‌های گوناگونی را طراحی کرد و با به کارگیری منابع و مخبران محلی به تحقیق در این باره پرداخت تا این که مشخص شد جوان ۳۵ ساله تحت تعقیب، از جنوب کشور به مشهد آمده و پاتوقی را  در یکی از روستاهای اطراف بزرگراه آسیایی مشهد راه‌اندازی کرده است و با افراد دیگری در زمینه سرقت خودرو فعالیت می‌کند.

«سکاندار امنیت خراسان رضوی» افزود: با همین سرنخ، بلافاصله گروهی از نیروهای پاسگاه انتظامی سلطان آباد به سرپرستی ستوان یکم سلیمان نژاد(رئیس پاسگاه) و با هماهنگی قاضی خدابنده (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) عازم اطراف روستای چهچهه شدند و این جوان را که احسان نام دارد به همراه دو مرد و یک زن در حالی دستگیر کردند که یک  دستگاه پراید سرقتی نیز به همراه داشتند.

سرتیپ محمد کاظم تقوی اضافه کرد: بررسی‌ها بیانگر آن بود که یکی از افراد دستگیر شده معروف به «چغوک» همانند دیگر همدستانش از متهمان سابقه دار است که نقش مهمی را در سرقت‌های خودرو دارد.

بنابراین تحقیقات پلیس در حالی وارد مرحله جدیدی شد که بررسی‌ها نشان می‌داد دامنه فعالیت‌های مجرمانه این باند بسیار گسترده است. رئیس پلیس با تجربه خراسان رضوی تاکید کرد: بازجویی‌های فنی و تخصصی از متهمان با هماهنگی‌های قضایی، دامنه عملیات را به مشهد کشاند چرا که با اعترافات آنان مشخص شد برخی از سارقان در  مشهد مخفی شده‌اند و برخی پس از اطلاع از دستگیری همدستان شان از محل گریخته‌اند. وی گفت: در عین حال نیروهای انتظامی برای دستگیری یکی از سارقان به منطقه خواجه ربیع مشهد رفتند و جوان ۳۷ ساله‌ای را در حال فرار از پشت بام دستگیر کردند که روی یک پراید سرقتی پلاک خودروی دیگری را نصب کرده بود که سابقه سرقت نداشت. 

با دستگیری این جوان که «حسن» نام دارد دیگر اعضای باند «‌چغوک » نیز در مناطق مختلف شهری لو رفتند و پلیس مرد ۳۸ ساله سابقه داری را در یکی از پاتوق‌های خلافکاران دستگیر کرد که خودروهای سرقتی را به سوله اجاره‌ای بزرگی در منطقه «شترک» مشهد انتقال می‌داد و با فروش خودروها به یک مالخر تبعه خارجی غیرمجاز، پول آن را بین همدستانش تقسیم می‌کرد. بررسی‌ها نشان داد او خودروهای پراید را از ۲ تا ۳ میلیون،  وانت بار ۵ میلیون و نیسان را به مبلغ ۸ میلیون تومان می‌فروشد.

سردار سرتیپ تقوی با اشاره به دستگیری مالخر در سوله اجاره‌ای تصریح کرد: این سوله بزرگ که در نزدیکی گورستان قرار دارد به محل اوراق خودروهای سرقتی تبدیل شده بود که نیروهای انتظامی در یک عملیات ضربتی و با نظارت و هدایت مستقیم فرمانده انتظامی مشهد، آن مکان را به محاصره درآوردند و تعدادی خودروهای در نوبت اوراق به همراه بیش از هزار قطعه اوراق شده و سه موتور کامل خودروها را کشف کردند.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی ادامه داد: با دستگیری این مالخر تبعه خارجی،  تحقیقات از وی آغاز و مشخص شد که او قطعات خودروهای سرقتی را در جمعه بازارها به فروش می‌رساند چرا که خودش مکانیک خودرو بود و به راحتی خودروها را اوراق می‌کرد.

مقام ارشد پلیس خراسان رضوی افزود: با توجه به گستردگی سرقت‌های مذکور تلاش پلیس برای دستگیری دیگر افراد مرتبط با باند «چغوک» در حالی ادامه دارد که بررسی‌ها نشان می‌دهد همه اعضای باند از سارقان سابقه دار و معتاد به موادمخدر صنعتی هستند که تعدادی از آنان به تازگی از زندان آزاد شده‌اند و دوباره به ارتکاب جرم روی آورده‌اند.

سردار تقوی با بیان این که اعضای این باند در مناطق مختلف شهر مشهد پراید های مدل پایین بدون تجهیزات ایمنی را سرقت می‌کردند،  افزود: ادامه رسیدگی به این پرونده با نظر معاون دادستان مرکز خراسان رضوی به گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرده شده است و بازجویی‌ها به شیوه تخصصی همچنان ادامه دارد.

شایان ذکر است:  «چغوک» در لهجه مشهدی به معنی گنجشک است.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • نادر IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  38 2
  اگر حد ( قطع دست ) در مورد سارقان و زورگیران اجرا بشه بسرعت امنیت به شهرهای بزرگ بخصوص تهران برمیگرده... با زندانی کردن این انگل ها چیزی درست نمیشه .
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   3 3
   این باند اتباع بیگانه از کشور همسایه تشکیل شده نمی‌توان احکام قطع کردن دست رو انجام داد فقط باید مرزهای شرقی کشور کنترل و اتباع بیگانه اخراج شوند
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   3 1
   اجرای قانون حد دست باعث میشه آشغالها برن پناهندگی بگیرن و پرونده های حقوق بشری برعلیه ایران راه بندازن و دوباره کشور رو تحریم کنند. بهترین کار حبس های طولانی مدت و استفاده از زندانیان و اراذل و اوباش برای کار رایگان در معادن کشور هست. الان حبس های دزدها و اراذل و اوباش خیلی کوتاه مدت و بعضا حتی چندماهه است. زندان های ایران هم مثل هتل های چندستاره هستند. این شرایط مسخره باید تغییر کنه.
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   3 0
   به امید قطع دست مجرمان واجرای عدالت
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   0 5
   حرف مفت نزن ازسرشکم سیری. تو هم بیکار وبیپول باشی ازاین ها بدتری...
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   1 2
   اگر خیلی عرضه دارید اگر واقعا مسلمان هستید دست دزدان و اختلاس گران گنده رو قطع کنید نه این بدبخت بیچاره های آفتابه دزد ولگن دزد را. قوانین مجازات اسلامی را برای بابک زنجانی ها و گنده گنده ها اجرا کنید اگر واقعا طرفدار عدل علی ( ع) و حق خواهی امام حسین ( ع ) هستید واگر نه که لطفا خفه شید .
  • صابر GB ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   1 1
   گر حکم شود که مست گیرند. در شهر هرآنکه هست گیرند
  • حاجی IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   0 1
   با قطع دست هم کاری درست نمیشه یه سئوال تا حالا خودت دزدی نکردی دزدی فقط سرقت نیست دزدی انواع واقسام داره کسی که به هردلیلی حق مردم رو ضایع کنه دزدی کرده هر زمانی که مردم به اندازه کاری که انجام میدن حقوق واقعی دریافت کنن دزدی تمام خواهد شد یا به کمترین میزان خواهد رسید
  • بهزاد US ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   1 7
   ویندوزی که رو کامپیوترت نصب کردی کرک شده هست یا ۸۰۰ دلار پرداخت کردی و از مایکروسافت خریدی؟ اگه کرکی هست پس شما هم دزد هستید و دستتون باید قطع بشه. حالا مرد باش و رو حرفت بمون
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  افرادی ازتبعه خارجی هستند که فاقدمدارک شناسایی معتبروآدرس بوده وبعدازهرگونه جرمی به راحتی می توانندبه کشورشان فرارکنندلذابایدچاره ای برای اینگونه افراداندیشه شودتا بتوانندآنهاراسریع دستگیرکنند
  • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   1 0
   درود بر شما ، دقیقا" .. متاسفانه کم هم نیستند جمعیتی چند میلیونی هستند ...
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 0
  مالخر جرمش سنگینتر از دزده
 • DE ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  تبعه خارجي هم آزادانه به شرارت خودش ادامه خواهد داد! يعني ما توانايي دادگاهي كردن يك تبعه خارجي را نداريم؟ تبعه خارجي هم، همه ميدونن كجايي هست
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  نتیجه حضور و، ورود غیر قانونی میلیونی اتباع بیگانه در کشور همین می‌شود ... استان خراسان رو نا امن کردند !
 • رمضان اخلاقی IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 0
  مال‌خر تبعه خارجی احتمالاً تبعه سوئد یا دانمارک یا قبرس یا ترکیه و... نبوده که! به احتمال 90% یکی از اراذل هموطن ما بوده(افغانستانی) که اتفاقاً خیلی زود با خلافکارهای کشور میزبان رفیق می‌شوند! به خلاف توده مؤمنین که از هم دوری می‌کنند. این مردک رو تا جایی که می‌خوره مثل ... بزنن که صدای ... ازش دربیاد که دیگه نه مالخری بکند و نه نام یک ملت دیگه رو به لجن بکشه.
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  دستان آنها که دوبار مرتکب شده و قابل اصلاح نیستند قطع کنید
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  2 0
  اونها آب رو به روی هم میهنان سیستان و بلوچستان ما بستند ما هم درهای مرز رو براشون باز کردیم میلیون میلیون وارد ایران بشوند جرم و جنایت ... بکنند !!! از. ماست که بر ماست ! گویا دست ما ایرانیان نمک ندارد ...
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 0
  خاک تو سرتون بخاطر 3 میلیون و کلفت کردن گردن مالخر زندگی یک نفرو نابود میکنید و آخرت و دنیای خودتونم نابود
 • حسن IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  هیچ مال خر عاقلی ماشین های داخل رو نمیخره مگر بخاطر آهن ضایعات ماشین که آهن نرم روغنی است و فقط در قاب و لوازم تزئینی و لوستر سازی می توان از آن استفاده کرد کشورهای همسایه ماشین های قدرتمند تر و ارزانتری در اختیار دارند نظیر تویوتا کرولا ۲۰۰۰ سی سی با استهلاک صفر حتی با ۳۰ سال کارکرد (corolla,folder,prius)
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 2
  مادامیکه اوضاع اقتصادی واشتغال و قوانین حقوق ودستمزد سالم و اصلاح نشه مطمئنا دزدی و سرقت ازاین هم بیشتر میشه. این یک واقعیت مسلمه. *شکم گرسنه دین و ایمان حالیش نیست. *فقر اگر از در خونه وارد بشه ایمان از پنجره خارج میشه
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  چغوک به مشهدی میشه گنجشک!! خخخخخخخخ
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 2
  چهل واندی سال تبلیغات و ترویج اسلام و این همه بگیروببند واین همه نهادهای نظارتی و این همه بخشنامه و دستورالعمل باز هم این همه دزدی و فساد و اختلاس و... چه خبره . واقعا علت و ریشه در کجاست؟
 • ایران iran IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  2 0
  در استان البرز محمد شهر چند تن از همین اتباع بیگانه دستگیر و اعتراف کردند چندین فقره قتل انجام دادن ، راننده اتومبیل رو به قتل می‌رساندن و به درون چاه می انداختند خودروهای سرقتی رو هم می‌فروختند ..! اتباع بیگانه در کشور زیاد شدن باید چاره ای جدی و فوری اندیشید .. مشرق جان التماس دعا
 • شهروند اصفهانی IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  2 0
  سلام . به نظر بنده اجرای قانون مشکل داره .یه مدت زندانی ، عفو ، تشکیل باند قویتر و... کارهایی هم که بلد نیستند در زندان یاد میگیرند . فقط قطع عضو . تا درس عبرت بشه ....
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۴
  0 0
  این دزد از خودروساز هم با انصاف تر است!!!پراید را با قیمت واقعیش میفروشه!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس