همگرایی ایران، روسیه و چین برای مقابله با چالش‎های جهان

روسیه، چین و ایران برای مقابله با آمریکا می‌توانند جبهه‌ای مستحکم را تشکیل دهند.

به گزارش مشرق، آمریکا پس از فروپاشی شوروی سابق برای چند صباحی نفس راحت کشید، اما دیری نپایید که روسیه خود را بازشناخت و پس از «گورباچف» و «یلتسین»، توانست قدرت خود را بازیابد و در صحنه بین الملل تاثیر گذار باشد.

روسیه هم اکنون به دنبال همگرایی و همفکری با دیگر کشورهایی است که اشتراکات زیادی بین آن‌ها وجود دارد.

ایجاد ائتلاف‌های منطقه‌ای می‌تواند از گسترش نفوذ آمریکا جلوگیری کند و این مهم باید در میان کشورهای منطقه‌ای که ایران، روسیه و چین حضور دارند، تقویت شود.

بیشتر بخوانید:

خشم رسانه های غربی از توافقات اقتصادی ایران و روسیه

حتی چین و روسیه هم با وجود آن که به ضرورت تشکیل ائتلاف مقابل آمریکا پی برده‎اند.

برای همین است که شرق با محوریت روسیه، چین و ایران باید به سرعت برای ایجاد یک همبستگی راهبردی اقدام کنند و کشورهای همسو را نیز برای پیوستن به آن تشویق کنند.

تنش‌هایی که بر سر اوکراین آن هم با دخالت‌های مستقیم آمریکا و اروپا ایجاد شده برای فشار بیشتر به روسیه است و از سوی دیگر فشارهای آمریکا به چین در ماجرای «هنگ کنگ» و «تایوان» نیز در همین راستا انجام می‌شود تا باعث کوتاه آمدن دو قدرت بزرگ جهان در مقابل آمریکا و اروپا شود.

همگرایی کشورهای منطقه به تقویت جبهه ضد غرب می‌انجامد و تضعیف آمریکا و اروپا را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر آن باید کشورهای منطقه تلاش کنند خود را برای یک دوره تازه آماده کنند؛ دوره‌ای که به افول کامل هژمون غرب می‌انجامد.

روند سیاست‌های جهانی سازی آمریکا بر اساس راهبرد مداخله و تسخیر از طریق جنگ نرم و سخت، ماهیت ایدئولوژی غرب را برای مردم جهان آشکار کرده و گریز از آمریکا و غرب افزایش یافته است.

انزوا و تنهایی برای آمریکا و اروپا در جهان پیش بینی می‌شود، حتی این مسئله را مقام‌های آمریکایی احساس کرده‎اند، بروز این احساس در مسئله خروج آمریکا از برجام دیده می‌شود.

«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته است «آمریکا با خروج از برجام منزوی شد»؛ این حقیقتی غیر قابل کتمان است که اتفاق افتاد.

قدر مسلم روابط مبتنی بر ائتلاف‌های کشورهایی چون ایران، روسیه، چین و دیگر کشورهای همسو، علاوه بر مسائل سیاسی، باید مسائل اقتصادی و نظامی را در نظر داشته و بر روی آن‌ها متمرکز شوند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  1 1
  بارها تجربه کرده‌ایم که آمریکا شیطان بزرگ است و وعده‌هایش جز دروغ و فریب‌کاری نیست. اخیراً هم دیدیم که آمریکایی‌های عهد شکن، در برجام بسیار وقیحانه عمل کردند. کشورهای اروپایی همراه با آمریکا هم، از لحاظ عهدشکنی و بداخلاقی کمتر از آمریکا نیستند؛ اما در مقام زبان‌بازی و حرف‌زدن همیشه طلب کارند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. البته از آنجا که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد؛ می دانیم که وجود تحریم‌ها گرچه ظاهراً مشکلاتی جزئی را برای ما ایجاد می‌نماید، اما سبب می‌شود که ما به اقتصاد مقاومتی اهمیت بیشتری بدهیم و در نتیجه با قوی شدن در حوزه‌ی اقتصاد بتوانیم تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر سازیم؛ در حالی که اگر تحریم‌ها به فرض محال برداشته هم بشود، باز هم بالاخره باعث رخوت و شرطی شدن اقتصاد نفتی کشور شده و ما را به دشمنان وابسته نگه می‌دارد. لذا اطمینان داریم که سازش و وابستگی هیچگاه مشکلات ما را به‌طور اساسی حل نخواهد کرد؛ و با این وصف هیچ علاقه و عجله‌ای هم برای یک توافق جدید، حتی اگر مثلاً خوب هم باشد، نداریم. اما چنانچه بنا باشد توافقی حاصل شود، باید نه یک توافق خوب، بلکه یک توافق عالی و در حد شأن ملت مقاوم، صبور و سلطه‌ناپذیر ایران باشد. در این توافق باید بر اساس سیاست قطعی، تمام تحریم‌ها لغو شود؛ زیرا معتقدیم تمام تحریم‌ها به هر بهانه و با هر برچسبی که وضع شده است ناعادلانه، ظالمانه، مؤثر و غیرقانونی است. نمی‌توان تحریم‌ها را تقسیم بندی به حوزه‌های مختلفی مثل هسته‌ای و غیر هسته‌ای نمود؛ یا آن‌ها را به تحریم‌های قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام تقسیم نمود. سیاست قطعی اعلام شده از طرف رهبر معظم انقلاب در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت‌های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، باید کلمه‌به‌کلمه و موبه‌مو به‌طور شجاعانه اجرا گردد.
 • مجید IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  0 0
  اگر این دو کشور در بزنگاههای مهم پشتمان راخالی نکنند خوب است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس