روسیه: بعضی مقامات آمریکا وضعیت قزاقستان را درک نمی کنند

سخنگوی کاخ سفید حضور نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان را زیر سوال برده حال آنکه مسکو می گوید این اقدام حاصل اجماع نظر همپیمانان قزاقستان و به درخواست دولت مشروع این کشور است.

به گزارش مشرق، به نقل از ایتارتاس، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید برخی نمایندگان دولت آمریکا آنچه که در قزاقستان می گذرد را درک نمی کنند و آن (استنباط غلط) را به عنوان موضع رسمی واشنگتن عرضه می کنند.

اشاره وی به ادعای مطرح شده از سوی جن ساکی سخنگوی کاخ سفید است مبنی بر اینکه آمریکا درباره مشروعیت درخواست مقامات قزاقستان برای کمک گرفتن از نیروهای پیمان امنیت جمعی، سوالاتی دارد.

زاخارووا در ادامه یادآوری کرد که تصمیم برای اعزام صلحبانان سازمان پیمان امنیت جمعی به قزاقستان در پی اجماع نظر و به درخواست دولت مشروع آن کشور، اتخاذ شده است.

قزاقستان، به ویژه شهرهای بزرگ این کشور آسیای میانه، برای پنجمین روز متوالی شاهد ناآرامی هایی است که از اعتراض به افزایش بهای سوخت مصرفی خودروها آغاز شد. این در حالی است که توسل برخی جریان های معترض به خشونت، تخریب اموال عمومی و قتل و غارت حاکی از به سرقت رفتن این اعتراضات از سوی عوامل تروریستی و افراط گرایی دارد که از بیگانگان خط می گیرند.

روز گذشته، زاخارووا گفته بود که تحولات قزاقستان، به تحریک بیگانگان و با توسل به تسلیحات و گروه‌های آموزش دیده در راستای تضعیف امنیت و تمامیت ارضی این کشور انجام می‌شود. وی بر حمایت مسکو از دولت قزاقستان و کمک به توقف خشونت‌ها تاکید کرد.

شی جینپینگ رئیس جمهور چین نیز تلاش عوامل بیگانه برای ایجاد انقلاب رنگی در قزاقستان را محکوم کرده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس