وزیر نیرو: دولت با تمام توان از سیل زدگان حمایت می‌کند/ کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه برای نوسازی منازل تخریب شده

وزیر نیرو گفت: دولت با تمام توان از عزیزان سیل زده حمایت می‌کند و تا پایان آلام آن‌ها در کنار این عزیزان خواهد ایستاد.

به گزارش مشرق، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو امشب در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان، که ساعتی پیش با حضور عسکری رییس کمیسیون کشاورزی و معاون وزیر جهاد کشاورزی و حسین رییسی نماینده مردم شرق هرمزگان برگزارشد، اظهار کرد: مردم مطمئن باشند دولت با تمام توان از عزیزان سیل زده حمایت می‌کند و تا پایان آلام آن‌ها در کنار این عزیزان خواهد ایستاد.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم تصمیمات عملیاتی را طبقه بندی کنیم، یکی از موضوعات بسیار مهم امدادرسانی است. با توجه به گزارش‌ها این اقدامات در مراحل پایانی است و از راهداری می خواهم که برای بازگشایی معابر تلاش کند و حلال اهمر نیز برای کمک رسانی همچنان تلاش کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه هلال احمر تا زمانی که مردم به کمک نیاز دارند باید اقدام به ارائه خدمات کند، بیان داشت: ساکنین منازلی که آسیب دیده اند و احتمال خسارت وجود دارد باید توسط هلال احمر تشویق شوند تا در اماکن در نظر گرفته شده توسط هلال احمر مستقر شوند تا شاهد حادثه و خسارتی نباشیم.

دولت با تمام توان از سیل زدگان حمایت می‌کند/ کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه برای نوسازی منازل تخریب شده

محرابیان ضمن تاکید بر تامین غذای گرم برای مردم سیل زده، ابراز داشت: این اقدام نیز باید تا فردا به سرعت پس از شناسایی تعداد خانواده‌ها انجام شود و برای تحقق این امر می‌توان از ظرفیت‌ گروه‌های جهادی و خیران نیز استفاده کرد.

به خانواده‌های آسیب دیده لوازم خانگی اهدا می‌شود

وی تصریح کرد: خانواده‌هایی که وسایل آن‌ها از سیل آسیب دیده، شناسایی شوند و کد ملی آن‌ها ارائه شود تا یک مجموعه لوازم خانگی شامل یخچال، فرش، لوازم پخت و پز و ... به این عزیزان اهدا شود.

وی در پاسخ به گزارش یکی از دستگاه‌های اجرایی مبنی بر قطع بودن جاده دسترسی 3 روستا، عنوان کرد: به مدیریت بحران استانداری هرمزگان دستور ویژه داده می‌شود که امشب با ساماندهی اکیپ‌های متعدد نسبت به رفع این موضوع اقدام کند.

استحکام تیرهای برق در دستور کار قرار گیرد

‌وزیر نیرو در ادامه با اشاره به این نکته که در زلزله گذشته در استان هرمزگان تنها یک نفر فوتی ثبت شد که آن‌ هم ناشی از سقوط تیر برق است، ابراز داشت: دستور ویژه به شرکت توانیر برای ساماندهی و تعویض تیرهای برق نامناسب صادر و مقرر شد به سرعت اقدامات لازم برای افزایش استحکام تیرهای برق سراسر کشور به خصوص هرمزگان انجام شود.

دولت با تمام توان از سیل زدگان حمایت می‌کند/ کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه برای نوسازی منازل تخریب شده

محرابیان تصریح کرد: در حال حاضر هشت روستا در استان هرمزگان مشکل آب شرب دارند که به دلیل قطعی برق تاسیسات آب‌رسانی است و می‌تواند گفت که تا آخر امشب روستای بی آب در استان هرمزگان نخواهیم داشت.

بارندگی اخیر سبب احیای منابع آبی بشاگرد شد

وی خاطرنشان کرد: در پی بارندگی‌های اخیر منابع آبی در مناطق مختلف به خصوص شهرستان بشاگرد احیاء شد و بخش اعظمی از آب‌رسانی سیار برچیده شد.

محرابیان خاطرنشان کرد: از 6 هزار و 500 کیلومتر خطوط انتقال فوق توزیع استان هرمزگان در 64 نقطه آب بردگی ثبت شد و تمام حادثه‌ها در کمترین زمان برطرف شد.
 
وی عنوان کرد: در بحث نوسازی منازل تخریبی دولت تعهد می‌پذیرد تا تسهیلات قرض‌الحسنه و کمک بلاعوض پرداخت کند و مجری آن نیز بنیاد مسکن خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در زیر ساخت دو نوع خسارت اضطراری و زمان‌بر داریم، ابراز داشت: هر دستگاهی باید خسارات اضطراری که به حوزه‌های آن‌ها وارد شده و مانع ارائه خدمات عادی شده است را احصاء و به مرکز ارائه کند.

محرابیان تصریح کرد: حل مشکلات زیرساختی ناشی از سیلاب پس از تامین اعتبار در دو روز آینده آغاز می‌شود.

35 میلیارد تومان اعتبار برای دیواره سازی رودخانه‌های پایین دست سد استقلال

وی خاطرنشان کرد: پروژه ایمن‌سازی و دیواره‌سازی رودخانه‌های مراکز جمعیتی پایین دست سد استقلال میناب حدود 35 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که از مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان می خواهم که عملیات اجرایی آن را آغاز کند و تامین اعتبار آن نیز انجام می‌شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: برای ساماندهی رودخانه‌ها از بند «و» نیز استفاده شود تا در سیلاب‌های آینده دچار خسارت‌های گسترده نشویم.

محرابیان خاطرنشان کرد: اعتبارات لازم برای ایمن‌سازی و بهسازی پل دوم «میناب» تامین می‌شود تا راه و شهرسازی طی یک ماه به صورت جهادی نسبت به ایمن‌سازی و بازطراحی آن اقدام کنند تا در سیلاب‌ها مردم دچار خسارت نشوند.

وی عنوان کرد: در اول جاده سندرک یک پل وجود دارد که نمی‌تواند سیلاب را عبور دهد چراکه پل دارای یک دهنه است و باید یک دهنه دیگر به آن اضاف شود تا مسیر عبور آب تسهیل شود.

استمهال وام‌های کشاورزی برای دو سال

وزیر نیرو ابراز داشت: در سیل اخیر آسیب جدی به کشاورزان استان هرمزگان وارد شد که برای کاهش خسارت‌ آن‌ها، وام‌های کشاورزانی که از سیل آسیب دیده‌اند، به مدت دو سال استمهال خواهد شد و این موضوع در قالب مصوبه دولت به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.

گفتنی است همزمان با برگزاری این جلسه وزیر کشور نیز وارد هرمزگان و با همراهی دوستی استاندار عازم شرق استان جهت حضور در بین مردم سیل زده شد. 

وزیر کشور تا ساعتی دیگر در نشست مدیریت بحران استان آخرین دستورات لازم را صادر خواهد کرد. 

وزیر نیرو صبح امروز چهارشنبه ۱۵دیماه به دستور رییس جمهور وارد هرمزگان شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس