مخالفت آمریکا با برخی پیشنهادات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی

سخنگوی کاخ سفید گفت: دولت آمریکا با تمامی پیشنهادات مسکو درباره تضمین‌های امنیتی، از جمله درباره گسترش ناتو موافق نیست.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "جنیفر ساکی" سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده حاضر نیست با برخی پیشنهادات مطرح شده از سوی روسیه درباره تضمین‌های امنیتی موافقت کند. به گفته وی، از جمله این موارد، درخواست مسکو درباره توقف گسترش ناتو است که مسلماً مورد موافقت واشنگتن قرار نخواهد گرفت.

بیشتر بخوانید

خشم ژاپن از نظامیان آمریکا در اوکیناوا

خانم ساکی یادآور شد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک ائتلاف دفاعی و نه تهاجمی است و هیچ مدرکی که خلاف این را ثبات کند، وجود ندارد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین از تأیید این اطلاعات که مذاکرات مقامات روسیه و آمریکا در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ و در ژنو برگزار خواهد شد، خودداری کرده و یادآور شد که تاریخ دقیق و مکان این مذاکرات هنوز مشخص نشده است. روز پنج‌شنبه یک مقام بلندپایه دولت آمریکا گفته بود که ایالات متحده در حال آماده سازی خود برای گفتگو با طرف روسی درباره تضمین‌های امنیتی در اوایل ماه ژانویه است.

در همین رابطه، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز به نوبه خود اعلام کرد که مذاکرات بین نمایندگان ویژه روسای جمهوری روسیه و آمریکا درباره تضمین‌های امنیتی احتمالاً در اوایل سال آینده میلادی (در ماه ژانویه) و در ژنو انجام خواهند شد. به گفته وی، نماینده روسیه در این مذاکرات به احتمال بسیار زیاد "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه خواهد بود.   

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه  روز گذشته تصمیم دولت آمریکا درباره انجام مذاکرات درباره یک سیستم تضمین امنیتی را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که واکنش‌های اولیه مثبت و اعلام آمادگی واشنگتن برای آغاز مذاکرات، این امکان را فراهم کند که در این  جهت گیری به سمت پیشرفت حرکت شود.

به گفته پوتین، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در جریان مذاکرات دوجانبه اخیر، خود چنین پیشنهادی را مطرح کرده و پوتین این مسئله را بسیار سازنده دانسته و وعده داد که طرف روسی سریعاً پیشنهادات خود در این زمینه را به واشنگتن ارسال خواهیم کرد. و دقیقاً همین کار صورت گرفته است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس