ویژه ها

رویکرد دولت قبل در سیاست خارجی، نه تنها الگو به حساب نمی آید بلکه دقیقا یک «درس عبرت» برای دولت فعلی و به ویژه دستگاه سیاست خارجی است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با   «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**دولت رئیسی، عملگرایی را از ظریف یاد بگیرد!

روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان «مصالحه، کم هزینه ترین گزینه» به قلم «جاوید قربان اوغلی» فعال اصلاح طلب و دیپلمات سابق نوشت: «باید باور کرد که بدون توافق در بحران هسته‌ای ایران، گرهی از مشکلات کشور گشوده نخواهد شد... می‌دانیم که دریچه نگاه دولت به جهان با عینک ایدئولوژی است و عمل‌گرایی که لازمه توافق است، در بین آنها کم‌رنگ است... مذاکره و مصالحه کم‌هزینه‌ترین راه برای خلاصی از بحرانی است که تمام ظرفیت‌های کشور را گرفتار کرده است».

در ادامه این مطلب آمده است: «به گفته مقامات وقت کشور(در دولت قبل) مذاکرات به مراحل پایانی رسیده (بود) و آمریکا با لغو بیش از ۹۴ درصد تحریم‌های ناشی از مسئله هسته‌ای موافقت کرده بود. روحانی در شب پایان ریاست‌جمهوری خود در رسانه ملی اعلام کرد اگر اجازه داده شود، عراقچی می‌تواند توافق را امضا کند».

دولت رئیسی، عملگرایی را از ظریف یاد بگیرد! / روحانی هم در ۱۰۰ روز اول همین حرف‌ها را زد

این دیپلمات سابق مدعی شده است که «بدون توافق در بحران هسته‌ای ایران، گرهی از مشکلات کشور گشوده نخواهد شد»؛ تا همین چند ماه پیش، مسئله واکسیناسیون کرونا و افزایش روزانه آمار فوتی های کرونا، به یکی از مشکلات بزرگ در کشور مبدل شد؛ مقامات دولت روحانی تاکید داشتند که چون هنوز برجام احیا نشده و هنوز به FATF نپیوستیم، پس خبری از شتاب در واکسیناسیون و واردات واکسن نخواهد بود.

رئزها گذشت، دولت رئیسی روی کار امد؛ در شرایطی که هنوز برجام و احیا نشده بود و هیچ تغییری نیز در پرونده FATF رخ نداده بود، محموله های واکسن یکی پس از دیگری وارد کشور شد و واکسن داخلی نیز با همت جوانان و نخبگان کشورمان به تولید انبوه رسید و همین امر موجب شد تا هم واکسیناسیون در ایران رکورد بزند و هم در کاهش فوتی ها شاهد رکورد باشیم.

آقای رئیسی، یکشنبه شب در گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: «ما درباره علت عدم نتیجه برای بحث واکسن می‌شنیدیم که می‌گفتند که امکان تخصیص ارز به‌دلیل مشکلات ارزی وجود ندارد و یا اینکه می‌گفتند کشورها به‌دلیل مسائل تحریم‌ها به ما واکسن نمی‌دهند. برای ۳۰ میلیون واکسن اقدام شده بود ولی حدود ۵ میلیون دز تحویل شده بود؛ امروز خدا را شاکریم که میزان ابتلا و فوت کاهش جدی‌ای یافته است. از خدا، مردم و کادر درمانی تشکر می‌کنیم و امروز در صدمین روز دولت می‌گویم که بیش از ۱۰۰ میلیون دز تزریق شده و واکسیناسیون دز سوم در جریان است».

واقعیت این است که در دولت قبل و به مدت ۸ سال، تمام امور کشور به مذاکره با کدخدا! ربط داده شد و همه امور کشور و حتی آب خوردن مردم نیز به زلف برجام گره زده شد، اما در پایان همان دولت علیرغم امضای برجام و اجرای رویکرد به اصطلاح تنش زدایی و تعامل با غرب، در نهایت شاهد افزایش ۲ برابری تحریم ها و کاهش قابل ملاحظه ارزش پول ملی بودیم.

این دیپلمات سابق در یادداشت مذکور با تعریف و تمجید از تیم سابق مذاکره کننده هسته ای، به دولت توصیه کرده که در سیاست خارجی، عملگرایی و مصالح را سرلوحه امور خود قرار دهد.

این ادعا در حالی است که رویکرد دولت قبل در سیاست خارجی، نه تنها الگو به حساب نمی آید بلکه دقیقا یک «درس عبرت» برای دولت فعلی و به ویژه دستگاه سیاست خارجی است.

نمایندگان مجلس نهم پیش از این گفته بودند که «فردای روز توافق- تیرماه ۱۳۹۴- ظریف به مجلس آمد تا گزارش بدهد و اذعان کرد یکی از بزرگترین دستاوردهای ما این است که هیچ جای متن برجام، کلمه «تعلیق» (suspend) برای تحریم ها استفاده نشده و همه جا «لغو» تحریم ها آمده است و همانجا بنده در ۴ جای متن توافقنامه، کلمه «تعلیق» suspend»  را به ایشان نشان دادم که واکنش ظریف اینگونه بود: "عه! من اینجاها را ندیده بودم"».

تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت روحانی و به ریاست ظریف،    لغو تحریم های کاتسا، ایسا، سیسادا و تحریم چرخه دلار را در برجام نگنجاندند و یکی از علت های اصلی لغو نشدن تحریم ها علیرغم بتن ریزی در قلب راکتور هسته ای، همین مسئله می باشد.

متاسفانه دولت روحانی در مسئله برجام به شروط ۲۸ گانه و از جمله شروط ۹ گانه رهبری عمل نکرده و خسارت محض برجام را رقم زد.  تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل در هفته های پایانی دولت روحانی گفت «کشوری که هزینه هنگفتی برای برجام پرداخت، ایران بود...ما این اقدامات را در حالی انجام دادیم که نه در آن زمان و نه الان، از منافع مورد انتظار از برجام بهره ای نبرده ایم». ظریف نیز پیش از این صراحتا اذعان کرده بود که «دستاوردهای برجام روی هواست» و عراقچی نیز گفته بود «دستاورد برجام برای ایران نزدیک به صفر بوده است».

** روحانی هم در ۱۰۰ روز اول همین حرف ها را زد

روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «مصاحبه گلخانه ای» به قلم «محمد مهاجری» فعال اصلاح طلب نوشت: «در ۱۰۰ روزگی دولت سیزدهم آقای رییسی یک‌بار دیگر بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و در مصاحبه‌ای که قاعدتا سوالاتش از پیش تعیین شده و قابل تغییر هم نیست، شرکت کرد. رییس‌جمهورتقریبا هیچ حرف غیرقابل انتظاری نگفت و در بر این پاشنه چرخید که دولت سیزدهم چه عملکرد خوبی دارد و چه اراده‌ها و ایده‌های تابانی برای آینده دارد و البته که دولت دوازدهم چه بسیار بد و بی‌تدبیر بوده است و الی آخر».

در ادامه این مطلب آمده است: «اگر چشم‌تان را ببندید و ۸سال پیش همین روزها را در ذهن‌تان تصور کنید آقای حسن روحانی را می‌بینید که همین حرف‌ها را می‌زند، همین وعده‌ها را می‌دهد و همین نسبت‌ها را به دولت پیش از خود منتسب می‌کند».

دولت رئیسی، عملگرایی را از ظریف یاد بگیرد! / روحانی هم در ۱۰۰ روز اول همین حرف‌ها را زد

جریان اصلاح طلب شدیدا به رفتار قبیله ای و فرقه ای آلوده است. «محمدصادق جوادی حصار» فعال اصلاح طلب- ۱۵ آذر- در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: «سردرگمی و بلاتکلیفی در جبهه اصلاحات می‌تواند پاشنه آشیل اصلاحات باشد و تا به امروز هم چنین بوده است...در جریان انتخابات مجلس دهم، اصلاح‌طلبان برنده میدان بودند اما همین که وارد مجلس شدند، فرقه‌گرایی و گروه‌گرایی باعث شد حتی کسانی که موتلف انتخاباتی اصلاح‌طلبان بودند، راه خود را جدا کردند و کار خود را پیش بردند».

بخش قابل توجهی از فعالین و رسانه های اصلاح طلب به دلیل آلودگی به رفتار قبیله ای، اقدامات منفی و غیرقابل قبول هم قبیله ای های خود را توجیه و بزک کرده و اقدامات مثبت و قابل تقدیر طیف مقابل را نیز سانسور و تحریف و تقطیع می کند.

مستندات موجود حکایت از آن دارد که دولت سیزدهم در ۱۰۰ روز نخست کارنامه قابل دفاع و شایسته ای ارائه داده است. قطعا نقاط ضعف در کارنامه دولت وجود دارد اما به دلیل تلاش شبانه روزی و مدیریت جهادی و دیپلماسی مقتدرانه و فعال، نقاط مثبت با اختلافی فاحش از نقاط منفی پیشی گرفته است.

و اما نکته قابل توجه اینجاست که روحانی علیرغم آنکه در سال ۹۲ وعده گشایش اقتصادی ۱۰۰ روزه را داده بود به هیچ عنوان به آن عمل نکرد.  روحانی در ۲۲ فروردین ۹۶ – در هفته های پایانی دولت اول- در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره وعده گشایش اقتصادی ۱۰۰ روزه گفته بود: «آدمی که عقل نداشته باشد می‌گوید در ۱۰۰ روز مشکلات را حل می‌کند. مشکلات باید قدم به قدم حل شود».

نکته قابل تأمل اینجاست که روحانی علیرغم انکار وعده ۱۰۰ روزه در هفته های پایانی دولت اول، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نیز این وعده را تکرار کرد!

رسانه ها و فعالین اصلاح طلب در اقدامی هماهنگ از یکسو میراث شوم دولت قبل را سانسور و انکار کرده و از سوی دیگر طوری القا می کنند که دولت سیزدهم باید در مدت زمان ۲ الی ۳ ماه فتح الفتوح عظیم اقتصادی را رقم بزند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ماحسون IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  14 1
  این اسلاحطلبان چی از جان نیمه جان ما بدبخت بیچاره ها میخوان، 8 روحانی با کت وشلوار خراب کرد بورس ومعیشت و ارزانی وهمه چیز، به عشق این زنده ام یه روزی تاوان کاراشون رو بدن هم روحانی هم اون جهانگیری
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  11 0
  چندتا از آموزه های ظریف در سیاست ایران زانو زدن جلوی امیر کویت ، قهقهه زدن با کسانی که مردم را ظالمانه تحریم کردند ، افتخار به قدم زدن با وزیر خارجه دولت آمریکا دشمن اصلی ایران و ایرانی
  • IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   7 0
   ظریف جون باعث شد هسته ای نابود بشه قیمت کرایه خونه 10 برابر بشه. خریدن مرغ ارزو بششه. بچه ها دلشون یه تیکه پیتزا میخاد.
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  11 1
  وای به حال کشوری که دیپلماتش قربان اوغلو و ظریف باشد.
 • سید IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  8 0
  کمی اندیشه! چرا اطلاح طلبان بیش از آن که نگران منافع کشور و ملت باشند، نگران برجام نابود شده شان هستند!؟ با این که می دانند این نگرانی را یانکی ها، صهیون ها و نوکران اروپایی شان هم عیناً دارند! چه منافع مشترکی از برجام بین اصلاح طلبان ...ـوع آور و دشمنان قسم خورده کشورمان وجود دارد!؟
  • كفشنده IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   3 1
   سید جون صهیون اسم یه تپه هست! منظورت صهیونیست هاست؟ ینی كسایی كه آرمانشون جمع شدن قوم یهود دور این كوهه.
  • سید IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   2 0
   ممنونم دوست عزیز 21:48 ــ مثل این که اروپا یا آمریکا یک قاره یا سرزمین است و اهالی و ساکنانشان را اروپایی و یا آمریکایی می گوییم! می خواهم کمتر لغات فرنگی را به کار گیرم! باز هم ممنون.
 • US ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  8 0
  این اصلاح طلبا نمیدونند نتیجه عملگرایی ظریف این شد که بعد از چند سال پس از اجرای برجام گفت اشتباه کردم به وعده جان کری اعتماد کردم.
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  3 0
  جناب سام اغلو منظورش تاسی دولت به وادادگی و بی مسئولیتی و کری و کدخدا باوری ظریف و تیم اش است
 • DE ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  6 0
  دولت رئیسی، عملگرایی را از ظریف یاد بگیرد! قبلی ها همشون عملی بودند شعار نمیدادند. همینجور الکی میگین مسکن میساریم .وزیر راه سابق آخوندی چند میلیون مسکن ساخت او هم عملی بود و شعار نمیداد.
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  9 1
  من زیاد طرف دار جناح ها نیستم. الان اوضاع خوب نیست ولی به وضوح همه چیز بهتر از دوره روحانی هست! این کاملا مشخصه. اصلاح طلبان به چه رویی این حرفا رو میزنن
 • کلاه قرمزی IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  5 0
  عجببببببببببببببببببببببببببببب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • از کی؟ IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  6 0
  از ظریف؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • !! IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  4 1
  اصلاحاتی های هذیان گو !!
 • عطاءالله IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  5 2
  بوی تفکر نکبت این اصطلاح طلبان دنیا رو خفه کرده.
 • ماحسون IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  4 0
  راست میگه همگی باید عملگرا! بشن مثل دولت روحان خان و رفیقاش
 • امید IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  4 1
  ظریف اگه کار بلد بود، با برجامش کشور رو به این روز نمینداخت.
 • محمدایوب IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  2 0
  اوغلی که دیپلمات ما بوده خدا یا چه کسانی نماینده ما تو کشورهای دیگر بودند وزارت خارجه را باید کوبید ازنو ساخت این یارو مهاجری که حرف زده یکی نیست بگه در مصاحبه اولیه روحانی کلی جنگ راه انداختند گفتند باید مجری را ما تعیین کنیم. بعدهم امدگفت من نگفتم صدروزه غلط کردم با محمد مهاجری ولی عیبی ندارد مردم متوجه شدن که سنگ پا پیش شما اصلاح طلبان لنگ انداخته
 • حاج محمد IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  1 0
  البته متن اشتباه است عمله گرایی آن هم عمله آمریکا و غرب است
 • IR ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  2 0
  دولت روحانی انشا میخواند ولی مرد عمل نبود
 • US ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  1 0
  واقعا باعث تاثر ‌‌و‌تاسف هست این اقای جاوید دیپلمات بوده خود امریکایی ها هم آشکارا اعلام کردند که هیچ یک از تحریم ها را حذف نخواهند کرد و فقط بدنبال ادامه مذاکره هستن چطور این شخص سفیرهم‌بوده !!!!؟؟؟؟
 • سیامک بهاآبادی IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  1 0
  معلوم نیست چرا اینقدر واینجور هزیان می گویند!!
 • مهدی بستگانی IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  0 0
  خواهش میکنم روحانی و رییسی را مقایسه نکنید روحانی را با صدام مقایسه کنید هر دو نفر ۸ سال کشور را تخریب کردند یکی داخلی بود که ضررش بیشتر بود یکی خارجی یکی به عنوان دوست تخریب کرد یکی به عنوان دشمن
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
   0 0
   در مقابل صدام چند فرمانده جنگ تحمیلی در لباس روحانی بودند دو تا از آنها هاشمی و روحانی بودند الان شما روحانی را شبیه به صدام میدانید چند سال دیگه بقیه محبوبین فعلی را با بغدادی و نتانیاهو شبیه می دانید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس