انتقاد شدید پاپ از سیاست های اروپا در قبال پناهندگان

رهبر کاتولیک های جهان در بازدید از اردوگاه پناهندگانی در جزایر یونان انتقاد شدیدی به سیاست های پناهندگی اروپا و حصار کشی ها در مرزها وارد کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه اتریشی "استاندارد"، "پاپ فرانسیس"، رهبر کاتولیک های جهان بعد از ظهر امروز به جزیره لسبوس یونان رفته و بلافاصله از کمپ کارتپه که در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ پناهنده در آن به سر می برند بازدید کرد.

وی به محض ورود به پناهندگان و مهاجرانی که پشت یک سنگر در انتظار او بودند خوش آمد گفت.

وی در این باره گفت: من اینجا هستم تا به شما بگویم که به شما نزدیک هستم. وی از چشم های پر از ترس و انتظار و چشم هایی که خشونت و فقر را تجربه کرده اند و خیلی اشک ریخته اند سخن گفت.

این دومین ملاقات پاپ از جزیره لسبوس یونان است. وی در آوریل سال ۲۰۱۶ هم از اردوگاه موریا در یونان که در سپتامبر سال گذشته در آتش سوخت بازدید کرد. پاپ در آن زمان سیاست پناهندگان اروپا را که چشم خود را بربدبختی و سختی مهاجران بسته بودند محکوم کرد. اردوگاه موریا که شرایط بسیار اسفناکی داشت به نمادی از شکست بشردوستانه اتحادیه اروپا تبدیل شده بود. در اردوگاه جایگزین موریا پناهندگان شرایط بهداشتی کمی بهتر را دارند.

پاپ در سفر خود به لسبوس و دیدار از کمپ جدید پناهندگان گفت: هیچ چیز در سطح اروپایی بهبود نیافته است. وی با تلخی گفت که از آخرین سفرش به لسبوس در ۵ سال گذشته خیلی چیزها درباره موضوع پناهندگان تغییری نکرده است.

وی افزود: هنوز در اروپا کسانی وجود دارند که وانمود می کنند این مسئله به آن ها مربوط نیست. در عین حال دریای مدیترانه که سال های طولانی ملت های مختلف را به هم ربط داده است حالا در حال تبدیل شدن به قبرستانی بدون سنگ قبر (برای پناهندگان) و آینه مرگ است.

پاپ با اشاره به اتفاقاتی که در حال حاضر در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا علیه مهاجران رخ می دهد گفت: این بسیار غم انگیز است که به عنوان راه حلاین مسئله پیشنهاد ساخت دیوارو حصار با بودجه مشترک اروپایی ارائه می شود.

وی همچنین گفت: من از شما درخواست می کنم که بیایید جلوی شکسته شدن کشتی تمدن را بگیرید!

رهبر کاتولیک های جهان قبل از سفر به لسبوس در سفر پنج روزه خود به قبرس و آتن، پایتخت یونان سفر کرده بود. قرس هم مانند لهستان برای جلوگیری از عبور مهاجران از مرزها به ساخت حصار و دیوار روی آورده است. پاپ اعلام کرد که نمی تواند در برابر این گونه اقدامات سکوت کند.

وی افزود: حصارهای سیم خاردار زیادی هستند که همچنین قلب ها را احاطه کرده اند. آنچه امروز (در مرزهای اروپا) اتفاق می افتد وی را به یاد اردوگاه های کار اجباری قرن اخیر می اندازد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس