علی باقری: طرف‌های اروپایی لزوم ایجاد مکانیسم راستی‌آزمایی را تأیید کردند

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه الجزیره درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: در این مذاکرات، لزوم دریافت تضمین و لزوم ایجاد مکانیسم راستی‌آزمایی مورد تأیید قرار گرفت.

به گزارش مشرق، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مذاکره‌کننده ارشد هیأت ایرانی در مذاکرات وین برای «رفع تحریم‌ها» و احیای برجام در گفت‌وگو با بخش انگلیسی شبکه «الجزیره» در پاسخ به سؤالی درباره دو سند ارائه شده ایران به طرف‌های برجام گفت: «همانطور که می‌دانید این گفت‌وگوها شش دور در وین در سال جاری در بهار و تابستان برگزار شد و در نهایت پیش‌نویس‌های اسناد ارائه شد. ما به عنوان نمایندگان دولت ایران و مذاکره‌کنندگان جدید ایران، نظرات خود را درباره پیش‌نویس‌ها را به خصوص پیش‌نویس‌هایی که درباره رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه و فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود، گسترش دادیم و پیش‌نویس این اسناد را به طرف مقابل ارائه کردیم».

باقری در سؤالی در خصوص جزئیات پیش‌نویس جدید ارائه شده ایران گفت:‌ «در خصوص پیش‌نویس ارائه شده درباره تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای، نکته مهم این است که دو طرف در خصوص اساس مذاکرات که همان توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است و آن چه که ما ارائه کردیم، توافق داشتند. یکسری اشکالات و اشتباهاتی بود که در متن (برجام) وجود داشت و ما یکسری اصلاحات ارائه کردیم».

طرف‌های اروپایی لزوم ایجاد مکانیسم راستی‌آزمایی را تأیید کردند/ به آینده مذاکرات خوش‌بینیم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به تقاضاهای ایران از طرف مقابل گفت: «تأکید ما این است که در چارچوب برجام که در سال ۲۰۱۵ مورد توافق قرار گرفت، تمامی موضوعات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ما باید تداوم داشته باشد».

تمامی تحریم‌های ناسازگار با برجام باید فوراً رفع شود

باقری بار دیگر بر لزوم رفع تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: «این مسئله درباره تحریم‌ها هم صدق می‌کند، تمامی تحریم‌هایی که در تناقض یا ناسازگاری با مفاد برجام وضع شده است، باید فوراً رفع شود. تمامی تحریم‌های هسته‌ای و تمامی تحریم‌هایی که از طریق کارزار باصطلاح "فشار حداکثری" اعمال شده، باید فوراً لغو شود».

مذاکره‌کننده ارشد ایران درباره ضمانت‌هایی که ایران درخواست داده تا طرف‌های مقابل به منظور تضمین پایبندی طرف‌های مقابل به مفاد برجام ارائه کند، گفت: «مسائل مربوط به راستی‌آزمایی و ضمانت‌هایی که باید ارائه شود، مسائل و مباحث بسیار جدی است که در سند سوم وجود دارد که ارائه می‌شود».

طرف‌های اروپایی لزوم ایجاد مکانیسم راستی‌آزمایی را تأیید کردند/ به آینده مذاکرات خوش‌بینیم

پیشنهادات ایران، نشانه عزم جدی تهران است

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در ادامه با تأکید مجدد درباره جدیت ایران در مذاکرات وین گفت: «ما پیشنهاداتی را ارائه کردیم که نشان دادیم نه تنها در مذاکرات جدی هستیم بلکه با پیشنهاداتی که روی میز ارائه کردیم، عزم جدی خود را برای رسیدن به توافق نشان دادیم. پیشنهاد ما در حال حاضر بر روی میز طرف مقابل قرار دارد و هم‌اکنون آن‌ها باید به ما پاسخ دهند که این پاسخ‌ها باید با شواهد و منطق عقلانی همراه باشد».

اسناد ارائه شده ایران بر اساس توافق ۲۰۱۵ بوده است

باقری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اگر طرف مقابل حاضر به توافق با ایران نشود، چه رخ خواهد داد، گفت: «پیشنهادات ارائه شده ایران قابل رد شدن نیست زیرا بر اساس مفاد توافق ۲۰۱۵ تنظیم شده است و حتی کشوری که از این توافق خارج شده است نیز قصد بازگشت به این توافق را دارد و طرف‌های برجام نیز خواهان از بین بردن این توافق نیستند».

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که دلیلی که تیم جدید مذاکره‌کننده را ترغیب به حضور در مذاکرات فعلی وین کرد، گفت: «یکی از تفاوت‌هایی که با دورهای قبلی مذاکرات وجود دارد این بود که در دورهای قبل بازیگران خارجی تلاش در ایجاد مانع در مذاکرات بودند و هم‌اکنون نیز طبیعی است که آن‌ها تلاش می‌کنند در مسیر مذاکرات ایجاد مانع کنند اما نکته مهم این است که اقدامات ایران در چارچوب قوانین بین‌الملل، پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) و  توافقات پادمانی بوده است و تمامی این‌ها زمینه خوبی را برای ایران برای رسیدن به توافق ایجاد می‌کند».

باقری درباره ادعاهای اخیر رژیم صهیونیستی در خصوص غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم در ایران گفت: اخبار مربوط به غنی‌سازی ۹۰ درصدی توسط رسانه‌ها و منابع صهیونیست مطرح شده و عالی‌رتبه‌ترین مقام آژانس که همان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، این ادعاها را رد کرده است».

ایران در صورت پایبندی طرف‌های مقابل، کاملاً به برجام پایبند خواهد بود

این دیپلمات ایرانی سپس تصریح کرد: «فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب توافق هسته‌ای و توافقات پادمانی انجام می‌شود و واضح است که اگر طرف‌های برجام به تعهداتشان ذیل این توافق پایبند باشند، ما نیز همانند آن‌ها عمل می‌کنیم و به طور کامل به تعهداتمان ذیل برجام پایبند خواهیم بود».

احیای برجام به رفتار آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بستگی دارد

باقری ادامه داد: «هزینه احیا و نگهداری از برجام بر اساس اقداماتی بوده که ایران انجام داده است زیرا ایالات متحده از برجام خارج شد و کاملاً این توافق را نقض کرد و طرف‌های اروپایی نیز عملاً نتوانستند به طور کامل به تعهداتشان ذیل این توافق هسته‌ای پایبند باشند و همه‌چیز به رفتار طرف‌های مقابل بستگی دارد و اگر طرف‌های اروپایی به طور کامل به تعهداتشان عمل کنند و طرف آمریکایی به این توافق بازگردد، توافق احیا می‌شود».

علی باقری در پاسخ به سؤالی درباره امکان احیای توافق گفت: «دو طرف برای بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ مصمم هستند».

«علی الهاشم» خبرنگار شبکه الجزیره در ادامه این سؤال را مطرح کرد که آیا چارچوب زمانی برای رسیدن به نتیجه در مذاکرات وین وجود دارد که باقری در این خصوص پاسخ داد: «فکر می‌کنم که پاسخ طرف‌های مقابل به پیشنهادات منطقی جمهوری اسلامی ایران قطعاً پاسخ سؤال شما را می‌دهد».

مذاکره کننده ارشد ایران در پاسخ به سؤالی درباره عدم احیای برجام گفت: «حضور ما در اینجا نشان می‌دهد که ما برای رسیدن به توافق مصمم هستیم و ما ارزیابی‌های جدی از اراده و عزم و رفتار طرف‌ مقابل انجام داده‌ایم تا بفهمیم که آیا آن‌ها آماده بازگشت کامل به تعهدات برجامی اشان و کنار گذاشتن نقض این توافق هستند یا خیر».

ایران ثابت کرده که تحریم‌ها نمی‌تواند کارآمد باشد

باقری در ارتباط با تأثیرگذاری تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی گفت: «اقتصاد ایران در سال‌های گذشته که تحت تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا و همپیمانان این کشور بوده، پیشرفت و رشد داشته است. این واقعیت وجود دارد که تحریم‌ها قطعاً تأثیراتی داشته است اما جمهوری اسلامی ثابت کرده است که تحریم‌ها نمی‌تواند کارآمد باشد».

«طرح ب» ایران چیست؟

مجری الجزیره در سؤالی درباره «طرح ب» ایران سؤال پرسید و گفت: «ما در واقع به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی اتکا خواهیم داشت و تعامل و ارتباط با کشورهایی را توسعه می‌دهیم که برای تعامل با ما جدیت دارند. ما با جدیت مسیر پیشرفت اقتصادی را دنبال می‌کنیم».

ایران تلاش‌های آمریکا برای انزوای اقتصادی ایران را ناکام گذاشت

باقری درباره تلاش‌های آمریکا برای انزوای اقتصادی ایران گفت: «در سال‌های گذشته، آمریکا از تمامی تلاش خود برای مسدود کردن ارتباطات اقتصادی ایران با جهان استفاده کرد اما ما نشان دادیم که می‌توانیم تلاش‌های آن‌ها را ناکام بگذاریم و اقتصاد خود را در مسیر مثبتی ادامه دهیم».

طرف‌های اروپایی لزوم ایجاد مکانیسم راستی‌آزمایی را تأیید کردند/ به آینده مذاکرات خوش‌بینیم

آمریکا باید خسارات وارده به مردم ایران را جبران کند

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ادامه داد: «اما این به مفهوم آن نیست که آمریکا به اقتصاد و مردم ایران خسارت وارد نکرده است و بنابراین یکی از موضوعاتی که در مذاکرات به دنبال آن هستیم، جبران خساراتی است که ایالات متحده به مردم ما وارد کرده است و این موضوعی است که در سند سوم به آن پرداخته شده است».

به محض دریافت پاسخ طرف‌های مقابل، کار بر روی سند سوم ادامه می‌یابد

باقری سپس در ارتباط با سند سومی که ایران قرار است به طرف مقابل ارائه کند، توضیح داد: «طرف مقابل در حال حاضر در حال بررسی سندهایی هستند که به آن‌ها ارائه کردیم و ما منتظر پاسخ آن‌ها هستیم و به محض مشاهده پاسخ آن‌ها، کار بر روی سند سوم را ادامه می‌دهیم».

«تصمیم»؛ عنوان سند سوم ایران برای طرف‌های مقابل

وی در ارتباط با عنوان سند سوم گفت: «عنوان سند سوم، «تصمیم» است».

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سؤال که آیا درخواست‌های ایران، واقع‌گرایانه است؟ گفت: «در مذاکرات ما با طرف‌های مقابل، لزوم دریافت تضمین و لزوم ایجاد مکانیسم راستی‌آزمایی مورد تأیید قرار گرفت. هم چین، هم روسیه و حتی طرف‌های اروپایی نیز آن را تأیید کردند و در اصل، آمریکا نیز باید این درخواست‌ها را بپذیرد».

علی باقری در ادامه در پاسخ به سؤالی که ایران در قبال این خواست‌های خود چه چیزی ارائه می‌کند، گفت: «بده و بستان در چارچوب توافق ۲۰۱۵ انجام گرفته است. دو طرف که منظورم ایران و گروه ۱+۴ است، با توافق موافقت کردند و ایالات متحده که زمانی از برجام خارج شد، خواهان بازگشت به آن است و مفهوم بده و بستان در چارچوب توافق ۲۰۱۵ محقق شده است و هم‌اکنون باید، اشتباهات کشوری که از این توافق خارج شده، ترمیم شود و سپس آن کشور می‌تواند احراز صلاحیت برای بازگشت به توافق را خواستار شود. بده و بستان زمانی صورت می‌گیرد که دو طرف توافقی را نقض کرده است، ما چیزی را نقض نکردیم و آمریکایی‌ها بودند که توافق را نقض کردند.».

صهیونیست‌ها به دنبال مانع‌تراشی در مسیر مذاکرات وین به هر روشی هستند

باقری درباره درخواست صهیونیست‌ها برای توقف مذاکرات با جمهوری اسلامی را گفت: «بازیگران خارجی و صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی برای ایجاد مانع در مسیر مذاکرات کردند. صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند تا یا تأسیسات هسته‌ای ایران را مورد حمله قرار دهند یا در مسیر مذاکرات اخلال و مانع ایجاد کنند و استقلال طرف‌های مقابل بستگی دارد که نشان‌دهند نمی‌خواهند تحت تأثیر رژیم صهیونیستی قرار بگیرند و می‌خواهند بر اساس منافع خود و کشورشان پیش بروند».

صهیونیست‌ها باید خواب حمله به ایران را ببینند

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در ارتباط با لفاظی‌ مقام‌های رژیم صهیونیستی در ارتباط با حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران گفت: «صهیونیست‌ها باید خواب حمله به ایران را ببینند و اگر چنین خوابی ببینند، دیگر از چنین خوابی بلند نخواهند شد».

صهیونیست‌ها به ایران حمله کنند، دیگر وجود نخواهند داشت

خبرنگار الجزیره در سؤال بعدی پرسید که اگر چنین کنند، چه هزینه‌ای باید بپردازند که باقری با صراحت گفت: «وقتی می‌گوییم که فردی از این خواب بیدار نخواهد شد، منظورمان چیست؟ منظورمان این است که دیگر وجود نخواهد داشت و دیگر از خواب بیدار نخواهد شد».

ایران به موفقیت مذاکرات خوش‌بین است اما زودباور نیست

علی باقری در پاسخ به آخرین سؤال خبرنگار الجزیره درباره میزان خوش‌بینی ایران درباره رسیدن به توافق گفت: «ما به واسطه عزم جدی خود به واسطه رویه منطقی که در مذاکرات در پیش گرفته‌ایم درباره آینده و موفقیت مذاکرات خوش‌بین هستیم اما زودباور نیستیم زیرا به طرف مقابل اعتماد نداریم».

وی در پایان گفت: «واضح است که مذاکرات و توافق برای آن‌هایی است که با یکدیگر اختلاف نظر دارند و این طور نیست که تمامی اختلافات رفع خواهد شد و واضح است که هرکس بر اساس منافع خود وارد میز مذاکره می‌شود».

دور جدید مذاکرات وین برای «رفع تحریم‌ها» و احیای برجام از روز دوشنبه (۲۹ نوامبر و هشتم آذرماه) در پایتخت اتریش آغاز شد و ایران دو سند درباره رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طرف‌های مقابل ارائه کرد و طرف‌های اروپایی از ایران درخواست کردند که برای رایزنی با مقام‌های کشورهای خود، به پایتخت‌هایشان بازگردند و مجدداً به زودی برای ادامه این مذاکرات به وین بازگردند که هنوز زمان دقیق بازگشت به مذاکرات نامشخص است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  10 15
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق درخواسضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   7 2
   چرت نگو. برا شماها دلار 100 تومنی و 200 تومنی فرق نداره. این مردم بدبختن که باید له بشن تا شماها آقا باشید.
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 11
  اول تمام انواع(بانکها،شرکتها،سلاح،مطالبات،سپاه،بسیج،ارتش،نیروهای نظامی،امنیتی،اطلاعاتی،روحانیون،مسئولین وافرادایرانی ووابسته به ایران)باید ازتحریم کاملا حذف وراست آزمایی شود وسپاه...بتواند پروژه های داخل مرزی وبرون مرزی رابا سرعت بیشتر ادامه دهد،تا امنیت ایران را بدانیم حفظ میشود وپایگاه ها،تاسیسات،باقیمانده دانشمندان وفرمانده هانمان ترور نمیشوند،بعدازاطمینان کامل از(امنیت،سیاستهاواقتصادمان....)اجازه میدهیم آژانس بیاید،آنهم فقط برای گزارش دادن نه برای توقف،گام به گام،تعلیق،پلمپ،محدود،بتن کردن حتی یکدرصد ازپیشرفتهای هسته ای-ولاغیر
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  6 9
  اول تمام انواع(بانکها،شرکتها،سلاح،مطالبات،سپاه،بسیج،ارتش،نیروهای نظامی،امنیتی،اطلاعاتی،روحانیون،مسئولین وافرادایرانی ووابسته به ایران)باید ازتحریم کاملا حذف وراست آزمایی شود وسپاه...بتواند پروژه های داخل مرزی وبرون مرزی رابا سرعت بیشتر ادامه دهد،تا امنیت ایران را بدانیم حفظ میشود وپایگاه ها،تاسیسات،باقیمانده دانشمندان وفرمانده هانمان ترور نمیشوند،بعدازاطمینان کامل از(امنیت،سیاستهاواقتصادمان....)اجازه میدهیم آژانس بیاید،آنهم فقط برای گزارش دادن نه برای توقف،گام به گام،تعلیق،پلمپ،محدود،بتن کردن حتی یکدرصد ازپیشرفتهای هسته ای-ولاغیر
 • mojtaba SE ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 11
  باقری فوق العاده رولش رو خوب فهمیده و بازی میکنه.فهمیده نه امریکا برمیکرده و نه اروپا استقلال سیاسی و اقتصادی داره..و نه چین و روسیه میتونن اثری رو غربیها بگذارن..الکی میگه ما خوشبینیم ,که نگن ایران دنبال حل مشکل نبود و میگه نتیجه هم مهم نیست و ما تصمیم گیرنده هستیم. ؟؟..باید از حالا به کشور اتمی ابر قدرت ایران تبریک بگم..پاینده رهبر کورش دوم
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   11 1
   با این حساب نمی رفت بهتر بود که.افکار عمومی جهان که این چیزها براش اهمیتی ندارد و اینکه حق به جانب کیه براش مهم نیست. ولی شکست مذاکرات شوک منفی به بازار میده
 • mojtaba SE ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 6
  باریکلا باقری ,خوب بلده قوانین بازی رو ,کنترل و چیدن موضوعات و جواب خواست از حریف..فعلا حریف در رفته به پایتختاشون.و این هفته میان بدون جواب !!!و باقری از حالا با شهامت و صلابت نشسته داره با مصاحبه هاش همه رو (حزب الله وو) دلگرم و آگاه میکنه ,من آنم که رستم بود پهلوان.میخواد بد جوری سرشون رو با پنپه به بوره و اولین انتقام سیاسی و دیپلماتیک ایران رو بگیره بعد از قرنها؟؟شیر مادرت و نان پدر حلالت ..
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 14
  امیرعبداللهیان که گفته خوشبین نیستم! تمام تحریم های ناسازگاربابرجام یعنی چی؟؟ وجدانا یک صدای واحد درراستای سیاستهای رهبری فقط شنیده شود ولاغیر،همه تحریمها باید یکجابرای همیشه برچیده وراستی آزمایی شودوالسلام!
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 7
  به از جمله بریده ها ی ویروسی بسهم خود میگوئیم . به احدی اجازه تسلیم شدن به دشمن را نمیدهیم و از فرموده رهبرمان راجع به نحوه مذاکره . یعنی رفع کامل تحریم ها و ضمانت و راستی آزمائی . تا آخر و از تلاش مذاکره کنندگان برای دستیابی بدین منظور پشتیبانی میکنیم
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 5
  پس از گرفتن تضمین از رژیم خبیث آمریکا برایشان روشن کنید که اگر بار دیگه بزنن زیرش ایران غنی سازی 99 درصد را شروع خواهد کرد.
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  3 6
  مطلبی که یکی از روزنامه های اصلاح طلب در مورد دکتر علی باقری نوشته بود را اولین بار از طریق مشرق نیوز خواندم. در دوران دولت اصلاحات یعنی دولت خاتمی یکی از همین روزنامه ها در انتقاد از سخنان خاتمی در مطلب کوتاهی (عین همین مطلب در مورد باقری) نوشته بود که ... باز هم رئیس جمهور موضع انقلابی به خود گرفت ! که مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های خودشان به شدت از این مطلب انتقاد کردند و یک رو ز بعد آن روزنامه مذکور توسط قوه قضائیه توقیف شد. در آن مطلب انقلابی گری توسط رئیس جمهور مورد تمسخر قرار گرفته بود حالا مطلب جدید این روزنامه ها از این هم بدتر است چون علنا مردم و بویژه مسئولان را به چشم چرانی تشویق می کند و از هر مسئولی که موقع گفتگو با خانمها به آنها نگاه نمی کند را مورد تمسخر قرار داده است ! یعنی به تعبیری دیگر همان اشاعه منکر و تبلیغ مسائل جنسی از نوع بدترین آن یعنی چشم چرانی که ریشه همه مفاسد جنسی است. ای کاش مسئولان هیات نظارت بر مطبوعات اهمیت این مطلب را دریافته و آن را به دقت مورد بررسی قرار دهند. درست است که مطبوعات امروز دیگر اهمیت دوران دولت اصلاحات را ندارند ولی بالاخره یک رسانه مهم هستند . امروز فقط در ایران است که فضای مجازی تا حد زیادی جای نشریات مکتوب را گرفته است ولی در کشورهای خارجی و پیشرفته دنیا اصلا اینگنونه نیست و با اینکه فضای مجازی آنها بیشتر از ماست ولی روزنامه هایشان سر جایشان هستند و مردم همچنان خواننده مطبوعات هستند.. البته یکی از عوامل این بخت برگشتگی مطبوعات در ایران به عملکرد اصلاح طلبان بر می گردد که در عین ادعای آزادی بیان ! بدترین ظلم ها و جفاها را در حق نشریات کردند.
 • علی آقائیان یسار IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 3
  مردم ایران می بینند فرق دولت حال وقبل را ، وقتی صحبت از اقتدارو منطق میکنیم یعنی همین مذاکرات دولت آقای رئیسی ، می بینیم تیم مذاکره کننده گان که جلودارشان مردغیرت ومنطق علی باقری کنی هست هم ادب و احترام ، هم منطقی و کاردان ودرنهایت جمع بندی اقتدارو شهامت .این است که هرایرانی واقعی که عاشق وطن خودش باشد به خود می بالد. کور باد چشم بدخواهان،کج فهمان وخائنان که نمی توانند ببینند. امکان ندارد کشوری که هزاران شهید داده، خون حاج قاسم وفخری زاده داده باشد اقتدارو سربلندیش زیرسوال برود. خداوند نظررحمت دارد.امام عصرعج دعاگوی این نظام است.دشمنان شایدبتوانند آشوب ودشمنی کنند چه خارجی چه داخلی ، ولی نهایتش آنچه خداوند در قرآن وعده داده محقق می شود ومکرو دشمنی آنان گریبان خودشان را می گیرد. قطعآ گریبان میگیرد دیرو زود دارد ولی حتمی خواهدبود. چون من به وعده ی خدا زره ای شک ندارم میگویم چندسال بعد بادولت پاک ومردمی سیزدهم ایران بالای قله قدرتش را نمایان میکند وآمریکا وغرب فروافتاده،. این حرف من نیست وعده خداست.
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  1 0
  اگر حرف ما را قبول کنند دیگه؟
 • علی IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 5
  درود بر تو ای ایرانی اصیل...... ظریف را با خودت ببر تا چیز یاد بگیره
  • کارشناس IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   0 8
   اصیلشو خوب اومدی
 • مش تقی IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  13 0
  نتیجه چی شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس