گزارش علی باقری از دیدارهایش با مقامات دیپلماتیک کویتی

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفت که طرف‌های مقابل برای ارائه پاسخ‌های مستدل، مستند و منطقی به پیشنهادهای ایران به پایتخت‌ها می‌روند.

به گزارش مشرق، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با گروه ۱+۴ عصر امروز (جمعه) پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در اظهاراتی عنوان کرد: امروز نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار و در این نشست ارزیابی اجمالی از چند روز گفت‌وگوها در وین توسط طرف‌های مختلف ارائه شد.

بیشتربخوانید:

باقری کنی: به دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستیم

وی افزود: بر این نکته تأکید شد که پیشنهادهای جمهوری‌های اسلامی ایران درباره دو موضوع رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه و موضوع هسته‌ای روی میز است و طرف‌های مقابل این احساس نیاز را داشتند که برای ارائه پاسخ‌های مستدل، مستند و منطقی به پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران نیازمند مشورت با پایتخت‌هایشان هستند.

باقری اضافه کرد: بر این اساس این فرصت به طرف‌های مقابل داده شد تا پس از مشورت با پایتخت‌هایشان بزودی در هفته آینده گفت‌وگوها در وین ادامه یابد.

* در نشست امروز کمیسیون مشترک چه گذشت؟

نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر امروز (جمعه) به ریاست انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.

در این نشست که با شرکت هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و اتحادیه اروپا برگزار شد، شرکت کنندگان به بررسی نتایج به دست آمده و پیشرفت‌های صورت گرفته در این دور از گفت‌وگوها با توجه به متون ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها برای بازگشت به پایتخت‌هایشان به منظور مشورت و دریافت دستورالعمل‌های جدید، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان از سر گرفته شود.

هیأت ایرانی در وین چهارشنبه شب دهم آذر ماه ۲ سند شامل لغو تحریم ها و مسائل هسته ای را به طرف مقابل ارائه کرد. باقری معاون سیاسی وزیر خارجه در گفت‌وگویی ارائه ۲ سند از سوی ایران به طرف مقابل شامل لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای را نشانه جدیت جمهوری اسلامی خواند و گفت: در وین هستیم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم. 

باقری مذاکره‌ کننده ارشد ایران همچنین پیش از این در مصاحبه با یک شبکه لبنانی اظهار داشت که ایران انتظار دارد دیگر طرف‌ها پاسخ حقوقی و ادله منطقی خود را به پیشنهادهای طرف ایرانی ارائه کنند.

دور جدید مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۴ از روز دوشنبه هشتم آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام در هشتم آذر ماه در وین رسما آغاز شد. هیأت مذاکره کننده ایرانی که روز شنبه وارد وین شد پیش از آغاز رسمی مذاکرات رایزنی‌هایی را به صورت دوجانبه با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین هیأت‌های روسیه و چین داشت. پس از برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام در روز دوشنبه نیز مقرر شد از صبح سه شنبه کارگروه رفع تحریم‌ها تشکیل جلسه دهد.

 در ترکیب تیم ایرانی این بار دو معاون از وزارت امور خارجه (معاونان دیپلماسی اقتصادی و امور حقوقی و بین‌المللی) و همچنین معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک مرکزی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت و مشاور اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی حضور داشتند. براساس اعلام جمهوری اسلامی ایران، هیأت ایرانی با هدف تمرکز جدی بر مسئله رفع تحریم‌ها علیه ملت ایران، با ترکیبی حقوقی و اقتصادی در این نشست شرکت کرده و این ترکیب خود تأییدی بر اراده ایران برای حصول نتیجه است.

هیأت ایرانی در مدت حضورش در وین رایزنی‌های دوجانبه‌ای را با انریکه مورا و همچنین با روسای هیأت‌های انگلیس، فرانسه و آلمان با حضور انریکه مورا داشت.

روز پنجشنبه نیز رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای هیأت‌های مذاکره کننده در وین در سطوح و فرمت‌های مختلف ادامه یافت و متون پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در جلسات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کارگروه‌های رفع تحریم‌ و موضوعات هسته‌ای نیز عصر و شب پنجشنبه با حضور هیأت‌های کارشناسی ایران و گروه ۱+۴ تشکیل جلسه داد و در این جلسات نیز درباره متون و پیشنهادات مطرح شده از سوی ایران گفت‌وگو صورت گرفت.

باقری همچنین عصر پنجشنبه با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دیدار کرد و این گفت‌وگوها را سازنده و مثمرثمر با هدف تداوم همکاری‌های فنی بین ایران و آژانس خواند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  5 0
  مذاکرات شکت خورده ؟
 • کارشناس IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  0 2
  انها دارند وقت میخرند
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   0 0
   تحت هیچ شرایطی نباید بروتکل الحاقی را ببذیریم حتی اگر مذاکرات طولانی تر شود. اگر محکم بایستیم مجبور خواهند شد کوتاه بیاییند.
 • FR ۰۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  2 0
  هفته دیگه ای در کار نیست
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 1
  استکبار فقط دنبال -۱-فرستادن جاسوسان آژانس-۲-به اصطلاح ثبات نسبی برای غارت ومفتخری بیشتر نفت،گاز،منابع،معادن وذخایر ....منطقه هست-۳-انداختن ایران به دام تله برجامبا دون پاشی دلارچمدانی،توقف،مخدودونامحدود،گام به گام،پلمپ،تعلیق،بتن ...پیشرفتها وپیشرفتهای هسته ای -۴-سواستفاده ازاین شرایط نسبی برای هرچه ضربه زدن به هلال مقاومت شیعی با حذف کمکهای بین المللی تطمیع حذف ودرلیست تروریست قراردادن آنها...۵-به اصطلاح اتحاد منطقه وکشورها برعلیه ایران...۶-شناسایی افراد وگروه های مرتبط با برنامه های هسته ای نظامی سیاسی واقتصادی....۷-وارد کردن انواع خسارت بیشتر جانی ومالی ...۸-ایجاد تفرقه ونارضایتی بیشتر درایران -۹-ایجاد اختلاف با همسایگان برسر موصاعات حتی قدیمی...۱۰-فرسایشی کردن انواع جنگ نیابتی وخرابکاری و....
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 0
  دارید چه کار می کنید؟ دقیقا چه چیزی از شما خواسته شد که مذاکرات به اینجا رسید؟
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 0
  شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 0
  عالی
 • سیمابانو IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 0
  خیره مشرق
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 0
  حق ملت از حلقومشون بکش بیرون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس