کد خبر 1307373
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
تناقض در ادعا و کارنامه حقوق بشری آمریکا

آمریکایی‌ها با کشورها و رهبرانی که می‌خواهند مستقل باشند و دغدغه منافع ملی کشور خودشان را دارند رابطه خوبی ندارد

به گزارش مشرق، دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری هیچ اهمیتی به همکاری و هماهنگی با هم پیمانان خود نمی داد اما یکی از اهداف جو بایدن رییس جمهور کنونی آمریکا در حوزه سیاست خارجی ترمیم این دیدگاه است اما تلاش برای برگزاری اجلاس مجازی دموکراسی در آذرماه امسال، همان سیاست کلانی است که ترامپ بر علیه کشورهایی همچون چین، روسیه و ایران دنبال می کرد.

این در حالی است که، دولت بایدن معتقد است تنها ماندن آمریکا در میان هم پیمانان خود از دلایل مهمی است که سیاست های ترامپ و برنامه هایی که بر علیه سایر کشورها طراحی و برنامه ریزی کرده بود نتیجه خوبی در بر نداشت و همین امر بود که نتوانست در این زمینه موفق عمل کند.

حال بایدن بر این باور است؛ ائتلاف هایی که در گذشته وجود داشت را می تواند با برنامه ریزی و طراحی برنامه های مختلف زنده کند. برگزاری اجلاس مجازی دموکراسی نیز پیرامون همین اهداف طراحی و شکل گرفته شده است.

با کمی دقت و توجه در سابقه کشورهای دعوت شده به این اجلاس می توان پی برد که آنها هیچ کدام در حوزه حقوق بشر سابقه خوبی ندارند و در این زمینه دچار چالش های بزرگی هستند.

در این راستا می توان به حادثه ای که چند روز پیش در آمریکا رخ داده است، اشاره کرد. در این حادثه جوانی به سوی مردمی که علیه نژادپرستی تظاهرات کرده بودند، اسلحه می کشد. در این حمله یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی می شود اما نکته قابل تامل این است که وقتی پلیس ضارب را می بیند، رهایش می کند و از بازداشت و دستگیر شدن این فرد خبری نبود. فیلم این حادثه در فضای مجازی پخش می شود. تحت فشار افکار عمومی ضارب حادثه فوق دستگیر می شود اما او خیلی زود تبرئه شد. چنین حوادثی که ضد حقوق بشر رخ می دهد را می توان در آمریکا بسیار مشاهده کرد.

آمریکا نه تنها در سیاست های خارجی خود دچار مشکلات بسیاری همانند ماجراهای اخیر در افغانستان است بلکه در مسائل داخلی خود پیرامون حقوق بشری نیز دچار چالش های بزرگی است.

عملکرد دولت آمریکا در مورد تحریم هایی که در سطح بین الملل انجام داده است و ترورهایی از جمله ترور سردار سلیمانی که طراحی، برنامه ریزی و اجرا کرده است، کم نیست. از طرفی آمریکا ادعای دموکراسی و رهبری کشورهای دموکراتیک را دارد.

مردم آمریکا به سیاست های دولت خود اهمیت بسیاری می دهند و افراد کمی هستند که به سیاست های داخل کشورشان دقت کنند و متوجه وضعیت کنونی موجود نشوند. اگر فردی متوجه این جنایت ها نشود خواستار توجه به حقوق بشر نیست. جنایت های آمریکا در گذشته چنان گسترده بوده است که افراد معمولی و با دقت بسیار کم متوجه ماهیت آن می شدند.

ایران سیاست های خارجی کشور آمریکا را نقد می کند و با گروه های تروریستی که توسط آمریکا حمایت می شوند، مبارزه می کند و البته در این زمینه هم موفق بوده است.

حمایت از تروریست ها یک نمونه از رفتار و گفتار دوگانه آمریکا است یعنی از طرفی ظاهرا به دنبال ایجاد دموکراسی در جهان است و از سوی دیگر مشاهده شد که با آقای عبدالمهدی- نخست وزیر عراق در زمان جو بایدن چطور رفتار کردند که البته منتخب مردم عراق هم بود.

باید توجه داشت که به طور قطع آمریکایی ها با کشورها و رهبرانی که می خواهند مستقل باشند و دغدغه منافع ملی کشور خودشان را دارند رابطه خوبی ندارد.

آمریکایی ها ایران را به دلایل مختلف تحریم کرده اند از جمله در حوزه حقوق بشر به این بهانه که در کشور ما این مهم رعایت نمی شود در حالی که آنها اجازه نقل و انتقال پول کشور برای خرید واکسن را نمی دهند.

باید توجه داشت که درصد بسیاری از مردم کشور افغانستان با گرسنگی مواجه هستند و امروز فقر در این کشور بیداد می کند به طوری که پدر و مادرها به فروش فرزندان شان روی آورده اند و حاضرند که آنها را به چشم سرمایه برای تهیه غذا ببینند. این در حالی است که افغانستان در آمریکا ۹ میلیارد دلار سرمایه دارد که البته آمریکا به دلایل سیاسی و به بهانه عدم اجرای حقوق بشر در این کشور حاضر به پرداخت حتی یک دلار از آن به نهادهای دولتی و بین المللی برای مبارزه با فقر و گرسنگی در افغانستان نیست. قابل توجه است که فعالان و متخصصان می توانند با این بودجه در زمینه ریشه کنی فقر در افغانستان فعالیت کنند.

شخصیت های آمریکایی همانند جو بایدن و آنتونی بلینکن، شاهد فقر در افغانستان هستند اما درصدد حل این مشکل و معضل نیستند و این امری است که خود، ضد حقوق بشر است.

جهان با چنین موجوداتی مواجه است که کوچکترین دغدغه ای در حوزه اخلاق ندارند و برای رسیدن به اهداف خود در حوزه سیاست شان هر جنایتی را علیه میلیون ها انسان انجام می دهند.

در بحث ویروس کرونا همچنان آمریکا در رتبه اول فوت شدگان است. این آمار نشان دهنده یک مشکل ریشه ای است؛ مشکلی که به تفکر داروینیسم اجتماعی برمی گردد. چرا که دولت اعتقادی به خدمت رسانی به قشرهای ضعیف جامعه ندارد. بنابراین جمعیتی در آمریکا به امکانات پزشکی دسترسی سهل و آسانی ندارند و دولت در این زمینه احساس تکلیفی نسبت به آنها نمی‌کند. همه سیاستمداران آمریکایی معتقد به داروینیسم اجتماعی نیستند، اما افرادی به تعداد کافی هستند که شما شاهد چنین وضعیتی در این کشور باشید.

داروین نظریه‌ای داشت که موجودی که قوی است باید بماند و باقی  هم از بین می‌روند. در حوزه اجتماعی هم عده‌ای معتقد هستند که انسان‌هایی که قوی تر هستند حق زندگی دارند، و آنهایی که ضعیف هستند، مشکل، مشکل خودشان است. این تفکر باعث به وجودآمدن وضعیت فعلی آمریکا در قضیه کرونا می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس