اختلافات حزبی در آمریکا مانعی در مذاکرات هسته‌ای با ایران

یک نشریه آمریکایی در یادداشتی نوشت، اختلافات حزبی در آمریکا به یکی از موانع مذاکره‌کنندگان این کشور در مذاکرات هسته‌ای در وین تبدیل شده است.

به گزارش مشرق، نشریه «پالتیکو» روز جمعه در یادداشتی نوشته است، اختلافات حزبی در آمریکا به مانعی بر سر به نتیجه رسیدن مذاکرات وین تبدیل شده است.

در این یادداشت آمده است: «اختلافات حزبی در ایالات متحده در طول ریاست جمهوری [دونالد] ترامپ تشدید شد. این محیط قطبی‌شده، کار را برای مذاکره‌کنندگان آمریکایی دشوارتر کرده که توافقی موقت ارائه کنند یا کاری کنند که به‌نظر برسد آن‌ها هر امتیازی را به حکومتی در ایران بدهند که خواسته‌هایی حداکثری را دنبال می‌کند. [جو] بایدن نمی‌تواند طوری رفتار کند که به‌نظر برسد در برابر تهران ضعف نشان می‌دهد».

پالتیکو به نقل از یک مقام دولت بایدن می‌نویسد، آمریکا به‌طور فعالانه برای رسیدن به توافق موقت تلاش نمی‌کند اما اعلام کرده که این اقدام نیز گزینه‌ای محتمل است که ممکن است مطرح شود.

این مقام دولت بایدن به پالتیکو گفت: «ترجیح ما بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است اما اگر از گزینه‌های جایگزین استقبالی نکنیم، یک نقص دیپلماتیک محسوب می‌شود».

یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور غرب آسیا نیز به این نشریه گفت، به نظر می‌رسد تیم بایدن نظر به احتمال بر هم خوردن گفت‌وگوها برای احیای توافق برجام، همین حالا در حال حرکت به سمت نسخه‌ای از «نقشه ب» است.

پالتیکو می‌نویسد، درباره تعریف نقشه ب اجماع مشخصی وجود ندارد اما احتمالاً شامل تشدید فشار تحریمی و دیپلماتیک آمریکا علیه ایران و صبر کردن برای واکنش دولت ایران باشد. این در حالی است که «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران بر این عقیده است که با وجود تحریم‌ها می‌تواند اوضاع را از طریق «اقتصاد مقاومتی» مدیریت کند.

این یادداشت به نقل از یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا می‌افزاید، اگر واشنگتن بتواند فشار کافی بر دولت ایران اعمال کند ممکن است بتواند آن‌ها را به مذاکرات برگرداند و احتمال این کار از طریق اعتراضات داخلی بیشتر خواهد شد.

این نشریه می‌نویسد، چنین سناریویی به نحوی یادآور طرح فشار حداکثری ترامپ است و در عین حال این را نیز متذکر می‌شود که تیم بایدن در ارائه روشی دیپلماتیک برای ایران جدی‌تر به نظر می‌رسد. منتقدان پیش از این می‌گفتد که رویکرد ترامپ بیشتر روشی برای تغییر رژیم در ایران بود. اخیراً «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران به کشورهای عرب منطقه که مخالف برجام بودند سفر  کرد تا آن‌ها را متقاعد به حمایت از احیای آن کند. شورای همکاری‌های خلیج فارس که شامل چند کشور مخالف برجام بود اخیراً از ایران درخواست کرده به این توافق بازگردد.

پالتیکو می‌افزاید، گفتن اینکه آیا آمریکا قادر خواهد بود چین و روسیه را متقاعد کند فشار بر ایران را افزایش دهند امری دشوار است اما تعاملات اخیر با کشورهای عربی حاکی از این است که مالی و تیم او به بعد از مذاکرات فعلی فکر می‌کنند.

مقام پیشین وزارت امور خارجه آمریکا به این نشریه گفت:‌ «این نقشه ب است. قرار نیست لحظه‌ای فرا برسد که نقشه ب را اعلام کرده بعد به سمت آن تغییر مسیر دهیم. ما همین حالا در حال حرکت به سمت نقشه ب هستیم.»

این نشریه به نقل از مقامات فعلی و سابق آمریکا می‌نویسد، مذاکره‌کننده‌های آمریکایی نسبت به موفقیت کوتاه‌مدت در مذاکرات بدبین هستند. با این حال مقامات آمریکایی قصد دارند تمام تلاش خود برای درگیر شدن با ایران به شکل دیپلماتیک را انجام دهند. یکی از این اقدامات این است که آمریکایی‌ها به شرکای خود و کشورهای جهان اینطور نشان دهند که این واشنگتن-نه تهران- است که بهترین نیات را دارد.

پالتیکو می‌نویسد، حتی اگر ایران و آمریکا هردو به این نتیجه برسند که احیای توافق اصلی ۲۰۱۵ ممکن نیست، بعید است دولت بایدن گزینه مذاکره را از روی میز بردارد. گزینه مذاکره حتی بعد از تشدید تحریم‌های آمریکا یا دادن چراغ سبز به خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای ایران همچنان روی میز خواهد بود.

در این یادداشت آمده است، تحلیل‌گران معتقدند که طرح آمریکا ممکن است شامل انواع مختلفی از حملات سایبری یا اقدامات نظامی مستقیم‌تر علیه برنامه هسته‌ای ایران باشد. این اقدامات ممکن است شامل کمک به رژیم صهیونیستی یا بی‌اعتنایی ظاهری به اقدامات این رژیم باشد که در گذشته نیز انجام گرفته‌اند.

این نشریه می‌نویسد شرایط فعلی مذاکرات مشابه مذاکرات ۲۰۱۵ است با این تفاوت که اختلافات بیشتری وجود دارند. برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته‌تر از آن زمان است و مقامات ایران خوشبینی کمتری نسبت به مزایای برداشته شدن بالقوه تحریم‌ها دارند. هفته گذشته مقامات ایران اشتیاقی به توافق با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان ندادند و این رفتار موجب نگرانی اروپایی‌ها و اخطار آمریکایی‌ها شد اما به صدور قطعنامه علیه ایران ختم نشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  1 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  0 0
  رهبر معظم انقلاب: اگر آمریکا برجام را پاره کند ما آن را آتش می زنیم.1395/03/25

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس