اعتراضات اروپا علیه محدودیت های کرونایی

همزمان با خیز مجدد کرونا در اروپا و وضع محدودیت‌های جدید کرونایی، بسیاری از نقاط جهان با اعتراضات گسترده مردمی مواجه شده است که در برخی کشورهای اروپایی به خشونت و درگیری با پلیس منجر شد.

سرویس جهان مشرق - بخش اعظم قاره اروپا شاهد اوج‌گیری مجدد موارد ابتلا به ویروس کروناست، هرچند کشورهای جنوب اروپا نیز شاهد افزایش موارد ابتلا البته از سطوح پایین‌تر بوده‌اند. برخی از مناطق آلمان که با میزان بالای ابتلا و بستری مواجهند، وارد قرنطینه عمومی می‌شوند.

قرنطینه‌های عمومی جدید به منظور مهار شیوع ویروس کرونا به اعتراضات گاهاً خشونت‌بار در چند کشور اروپایی دامن زده است. خشم و عصبانیت ایدئولوژیکی از محدودیت‌های جدید وضع‌شده از طرف دولت و ترس از مصائب اقتصادی نیز موجب تشدید اعتراضات شده‌اند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

با افزایش موارد ابتلا و تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها و بخش‌های مراقبت‌های ویژه، کشورهایی نظیر اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، و اسپانیا یکبار دیگر محدودیت‌های سختگیرانه‌ای در رابطه با جابجایی و تجمعات وضع کرده‌اند.

اما این تدابیر با مقاومت مواجه شده‌اند، نه فقط از طرف اختیارگرایان که تدابیر مزبور را هجمه به آزادی‌های شخصی می‌دانند، بلکه همچنین از طرف صاحبان کسب‌وکارها و کارگران مستقل که نگران آینده خود هستند. از سویی دیگر آندره آمون مدیر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا واکسیناسیون اجباری را یک «شمشیر دولبه» خوانده است. او در گفتگو با آندرو مار مجری شبکه بی‌بی‌سی اظهار داشت قوانین سختگیرانه ممکن است موجب شوند افرادی که در خصوص واکسن مردد هستند ــ اما کاملاً مخالف آن نیستند ــ از واکسن بطور کامل دوری کنند.

اعتراضات از افزایش نارضایتی‌ها نسبت به واکنش دولت‌ها در قبال همه‌گیری حکایت دارند. با توجه به تشخیص این مسئله که همه‌گیری همچنان تا مدتی ادامه خواهد داشت، اعتراضات ممکن است توأم با پیامدهای اقتصادی حتی در کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه باشد، جایی که شبکه‌های دست‌ودلباز تأمین اقتصادی عملکرد نسبتاً خوبی دارند.

خشم و عصبانیت در اروپا و دیگر نقاط در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی در حال بالا گرفتن است. دولت‌ها در تلاش جهت مقابله با موج جدیدی از شیوع کرونا این محدودیت‌ها را وضع کرده‌اند. ده‌ها هزار نفر از مردم کشورهای سراسر اروپا و استرالیا این هفته در اعتراض به دور تازه‌ای از محدودیت‌های کرونایی به خیابان‌ها آمدند. چند کشور اخیراً تدابیر سخت‌گیرانه‌تری به منظور مقابله با موج جدید ابتلا به ویروس کرونا وضع کرده‌اند. دیگر کشورهای قاره اروپا به محدودیت‌های آسان‌گیرتری متوسل شده‌اند و اغلب ترجیح داده‌اند ورود افراد واکسن نزده به اماکنی نظیر رستوران‌ها و بارها را ممنوع کنند. این تظاهرات ضد تدابیر کرونایی به سوئیس، کرواسی و دیگر کشورهای اروپایی نیز سرایت کرده است.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

اعتراضات ضد محدودیت‌های کرونایی در هلند برای دومین شب متوالی به خشونت کشیده شدند

اعتراضات در هلند

هلند طی روزهای پایانی هفته گذشته و در پی ثبت رکورد جدید موارد ابتلا به کرونا، یک قرنطینه جزئی سه‌هفته‌ای وضع کرد. طبق محدودیت‌های جدید، رستوران‌ها باید ساعت ۸ شب بسته شوند و مردم اجازه حضور در رویدادهای ورزشی را ندارند.

این کشور در چند شب گذشته شاهد ناآرامی‌ها در چند شهر بزرگ و کوچک بود. یک شب بعد از آنکه معترضان در شهر روتردام دست به خشونت زدند و پلیس به سمت آنها آتش گشود، مردم در شهر لاهه به سمت پلیس ترقه پرتاب کردند و دوچرخه‌ها را به آتش کشیدند. ‌

معترضان نقابدار دوچرخه‌ها را در شهر لاهه به آتش کشیدند و پلیس برای دور کردن جمعیت از اسب، سگ، و باتوم استفاده کرد. مسئولان وضعیت اضطراری در این شهر اعلام کرده‌اند و حداقل هفت نفر بازداشت شدند.

در دیگر مناطق این کشور، دو مسابقه مهم فوتبال در پی هجوم طرفداران به داخل زمین برای مدت کوتاهی متوقف شدند. حضور تماشاگران در استادیوم‌ها در حال حاضر طبق قوانین کرونایی جدید ممنوع است.

این ناآرامی‌ها در پی یک شب آشوب در روتردام اتفاق افتاد. شهردار روتردام آشوب را محکوم کرد و آن را «یک اقدام خشونت‌بار» خواند. سخنگوی پلیس به خبرگزاری رویترز گفت که پلیس اقدام به شلیک تیر هشدار و تیر مستقیم کرده است، «چرا که اوضاع وخیم بود.»

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

مأموران گفتند که حداقل سه تظاهرکننده بر اثر جراحات ناشی از شلیک گلوله در بیمارستان تحت درمان هستند. مسئولان تحقیقاتی را در این باره آغاز کرده‌اند. حداقل ۴۰ نفر در سه استان این کشور دستگیر شدند.

یک روز قبل‌تر از آن، حداقل دو نفر در اثر شلیک پلیس مجروح شدند و ۵۱ نفر نیز در جریان تظاهرات ضد محدودیت‌های کرونایی در شهر روتردام بازداشت شدند.

https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/https%3A%2F%2Fd1e00ek4ebabms.cloudfront.net%2Fproduction%2F26782417-8d86-43bb-92f2-3d1d856aa701.jpg?fit=scale-down&source=next&width=700

اوایل روز شنبه، چند هزار معترض خشمگین در پی اعلام تازه‌ترین محدودیت‌ها در شهر آمستردام تجمع کردند، هرچند یک گروه دیگر راهپیمایی خود را به خاطر خشونت‌های شب قبل لغو کرد.

هلند نخستین قرنطینه جزئی زمستانی در اروپای غربی را شنبه گذشته به اجرا گذاشت که حداقل سه هفته طول خواهد کشید. این کشور اکنون قصد دارد ورود افراد واکسن نزده به برخی اماکن را ممنوع کند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

با اعلام قرنطینه عمومی جدید در اتریش، هزاران نفر از مردم در وین پایتخت این کشور تجمع کردند

اعتراضات در اتریش

در اترش حدود ۳۵۰۰۰ نفر از مردم معترض روز شنبه در شهر وین تجمع کردند. این امر پس از آن رخ داد که دولت اتریش به منظور مهار روند به سرعت رو به افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آن کشور اعلام قرنطینه سراسری کرد.

اتریش روز جمعه یک قرنطینه جزئی سرتاسری اعلام کرد ــ که به مثابه سخت‌گیرانه‌ترین محدودیت‌ها در اروپای غربی طی ماه‌های گذشته قلمداد می‌شود. قرنطینه عمومی در اتریش اوایل روز دوشنبه آغاز شد و در بدو امر به مدت ۱۰ روز ادامه می‌یابد. سپس در این رابطه بار دیگر ارزیابی‌هایی صورت خواهد گرفت. قرنطینه در بدترین حالت تا ۲۰ روز ادامه می‌یابد. اکثر فروشگاه‌ها تعطیل خواهند شد و رویدادهای فرهنگی لغو می‌شوند. مردم صرفاً به برخی دلایل مشخص نظیر خرید خواربار، مراجعه به پزشک، یا ورزش اجازه خواهند داشت از خانه خارج شوند.

با آغاز راهپیمایی در شهر وین، هزاران معترض در میدان بزرگ هلدن‌پلاتز این شهر تجمع کردند. معترضان شعار «مقاومت» سر دادند و سوت‌زنان به سمت جاده کمربندی شهر حرکت کردند. بسیاری از آنها پرچم‌های اتریش را تکان می‌دادند و پلاکاردهایی با خود حمل می‌کردند که بر روی آنها سران دولت نظیر الکساندر شالنبرگ و صدراعظم اتریش و ولفگانگ موکشتاین وزیر بهداشت کشور مورد تمسخر قرار گرفته بودند.

برخی از معترضان لباس پزشکان را بر تن کرده بودند و برخی دیگر کلاه‌های آلومینیومی به سر داشتند. اکثر پلاکاردها به موضوع اخیراً اعلام شده واکسیناسیون اجباری مربوط می‌شدند: بر روی یکی از پلاکاردها عبارت «بدن من، انتخاب من» نوشته شده بود. بر روی پلاکارد دیگری آمده بود: «ما به خاطر کودکانمان به پا خواسته‌ایم.»

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

حضور گروه‌های راست افراطی در اعتراضات ضد محدودیت‌های کرونایی در اتریش در روز شنبه

حزب مخالف راست افراطی موسوم به «حزب آزادی» از جمله ارگان‌هایی بود که خواستار اعتراض شده‌اند و وعده داده‌اند که با محدودیت‌های جدید مقابله می‌کنند. در میان معترضان اعضای گروه‌های و احزاب راست افراطی و راست تندرو از جمله حزب راست افراطی موسوم به «حزب آزادی»، حزب ضد واکسن ام‌اف‌جی، و «هویت‌گرایان» راست تندرو مشاهده می‌شدند.

هربرت کیکل رهبر «حزب آزادی» که اوایل هفته جاری گفته بود آزمایش کرونایش مثبت شده و باید در خانه قرنطینه شود، از طریق تماس ویدئویی در تجمع مزبور حضور یافت. او آنچه که تدابیر «خودکامه» از طرف دولتی که «معتقد است باید به جای ما فکر کند و تصمیم بگیرد» نامید را محکوم کرد.

پلیس اعلام کرد که ۱۳۰۰ مأمور بر سر پست خود حاضر بودند و چند معترض بازداشت شده‌اند، اما به رقم دقیقی اشاره نکرد. ‌

طبق آمارهای دولتی، حدود ۶۶ درصد جمعیت ۹/۸ میلیون نفری اتریش هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

شالنبرگ صدراعظم اتریش شامگاه جمعه از همه افراد واکسینه شده عذرخواهی کرد و گفت که آنها هر آنچه در توان داشته‌اند را در راستای کمک به مهار ویروس انجام داده‌اند و عادلانه نیست که در معرض محدودیت‌های قرنطینه‌ای جدید قرار گیرند. او در شبکه تلویزیونی اوآراف در این خصوص اظهار داشت: «به خاطر اتخاذ این تدابیر سختگیرانه متأسفم.»

دولت اتریش همچنین گفته که واکسیناسیون از روز اول فوریه در آن کشور اجباری خواهد شد.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

اعتراضات در انگلیس

در انگلیس اعتراض به گواهی واکسن  در خیابان آکسفورد لندن برگزار شد و جمعیت عظیمی از تظاهرکنندگان شعار «نه به گواهی واکسن» سر دادند. هزاران نفر از مردم در خیابان آکسفورد لندن راهپیمایی کردند و از شبکه بهداشت انگلیس خواستند تا برنامه گواهی واکسن کووید را لغو کند. این راهپیمایی بخشی از راهپیمایی‌های جهانی بود که در بیش از ۱۶۰ شهر برگزار شدند. آلن میلر از کنشگران گروه «همه با هم» با انتشار ویدئویی در توییتر اظهار داشت: «ما به مبارزه ادامه می‌دهیم.» گروه «همه با هم» یک ائتلاف «متحد در مخالفت با واکنش بی‌مورد و مستبدانه دولت به کووید-۱۹» به شمار می‌رود.

در حال حاضر، ارائه گواهی واکسیناسیون جهت حضور در هرگونه اماکن در انگلیس اجباری است. با این حال، در اسکاتلند ارائه گواهی واکسن برای ورود به کلوب‌های شبانه و رویدادهای بزرگ ضروری است و در ولز هنگام ورود به سالن‌های سینما و تئاتر نیز باید این گواهی ارائه شود.

اعتراضات در شرایطی برگزار می‌شود که دولت انگلیس هفته جاری اعلام کرد که دوز تقویتی واکسن را اکنون می‌توان در اپلیکیشن کووید شبکه بهداشت این کشور لحاظ نمود. از اپلیکیشن مزبور جهت اثبات واکسیناسیون، منفی بودن آزمایش کووید، یا بهبودی از ابتلای اخیر به ویروس استفاده می‌شود.

همچنین وزیر بهداشت انگلیس گفته که هیچ برنامه‌ای جهت تغییر قوانین سفر میان انگلیس و آلمان با توجه به افزایش موارد ابتلا در آن کشور وجود ندارد. او مواجهه آلمان با سویه دلتا را دلیل این امر عنوان کرد. او در گفتگو با آندرو مار مجری بی‌بی‌سی اظهار داشت: «ما از قبل سویه دلتا را در کشورمان داریم. مطمئن نیستم وضع قوانین بیشتر فایده‌ای داشته باشد، اما حواسمان به شیوع هرگونه سویه جدید احتمالی هست.»

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

اعتراضات در ایرلند شمالی

در ایرلند شمالی، چند صد نفر از مردم در مخالفت با الزام گواهی واکسن در بیرون تالار شهر بلفاست دست به اعتراض زدند.

دولت ایرلند شمالی هفته جاری لزوم ارائه گواهی واکسن جهت ورود به کلوب‌های شبانه، بارها، و رستوران‌ها را از روز ۱۳ دسامبر تصویب کرد.

برخی از معترضان با حمل پلاکاردهایی محدودیت‌های کرونایی را با اقدامات آلمان نازی مقایسه کردند. این پلاکاردها بطور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته‌اند و توهین‌آمیز قلمداد گردیده‌اند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

هزاران معترض روز شنبه در شهر زاگرب پایتخت کرواسی تجمع کردند

اعتراضات در کرواسی

در کرواسی، هزاران نفر در زاگرب پایتخت این کشور دست به راهپیمایی زدند تا خشم و عصبانیت خود را از واکسیناسیون اجباری کارکنان بخش دولتی نشان دهند. هزاران نفر از مردم کرواسی در شهر زاگرب پایتخت این کشور تجمع کردند. برخی از آنها پرچم‌ها، نمادهای ملی‌گرایانه و مذهبی، و بنرهایی در مخالفت با واکسیناسیون و آنچه که محدودسازی آزادی‌های مردم می‌دانستند، در دست داشتند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

تجمع مردم در ایتالیا در اعتراض به لزوم ارائه «برگه عبور سبز» که مؤید انجام واکسیناسیون است

اعتراضات در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که بهار سال جاری بیش از همه در معرض تبعات شیوع ویروس کرونا قرار گرفت. این کشور به مدت بیش از یک هفته صحنه اعتراضات خشونت‌آمیز بوده است، چرا که دولت ایتالیا تدابیر جدیدی وضع کرده که شامل تعطیلی کامل سالن‌های سینما و تئاتر و پایان کار بارها و رستوران‌ها رأس ساعت ۶ عصر می‌شود.

در ایتالیا، ده‌ها هزار نفر از مردم در اعتراض به لزوم ارائه گواهی موسوم به «برگه عبور سبز» هنگام مراجعه به محل کار، رستوران‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر، اماکن ورزشی، باشگاه‌های ورزشی، و سفرهای راه دور با قطار، اتوبوس، یا کشتی در میدان سیرکوس ماکسیموس واقع در پایتخت این کشور تجمع کردند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

در همین حال، صدها معترض روز شنبه در منطقه سیرکوس ماکسیموس واقع در شهر رم تجمع کردند و ضد واکسیناسیون کووید -۱۹ دست به تظاهرات زدند. مردم همچنین نسبت به لزوم ارائه گواهی موسوم به «برگه عبور سبز» که مؤید انجام واکسیناسیون کووید-۱۹ است، معترض بودند.

بر روی یک پلاکارد، به رنگ قرمز، سفید، و سبز که نماد پرچم ایتالیا است، نوشته شده بود: «آدم‌هایی مثل ما هرگز تسلیم نمی‌شوند». تقریباً هیچکدام از حاضران ماسک نزده بودند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

زد و خوردهایی میان پلیس و معترضان در فلورانس و شهرهای دیگر نظیر رم، ناپل، تورین، و بولونیا اتفاق افتاده است. همچنین میان مأموران پلیس ضد شورش که گاز اشک‌آور پرتاب می‌کردند و معترضانی که کوکتل مولوتوف، بطری و سنگ پرت می‌کردند و سطل‌های زباله را واژگون می‌کردند، درگیری‌هایی رخ داده است.

دولت در تلاش است تا در راستای کندسازی روند نگران‌کننده افزایش موارد ابتلای روزانه، تدابیر حتی سختگیرانه‌تری وضع کند که شامل وضع مقررات سراسری منع عبور و مرور از سال ۹ شب، ممنوعیت سفر بین شهری، و تعطیلی مراکز خرید در روزهای پایانی هفته می‌شوند.

لوسیانا لامورگیس وزیر کشور ایتالیا اظهار داشت «عوامل فرعی خشونت‌طلب» از قبیل تماشاگرنماهای فوتبال، فعالان راست افراطی، و نئوفاشیست‌ها که تلاش دارند «از مصائب اجتماعی و اقتصادی روزگار سخت کنونی بهره‌برداری کنند»، در اعتراضات روزهای پایانی هفته جاری شرکت داشتند.

با اینکه دولت وعده داده به مشاغلی نظیر رستوران‌ها، رانندگان تاکسی، و اماکن تفریحی که بیشترین ضربه را از همه‌گیری خورده‌اند، ۵ میلیارد یورو اختصاص می‌دهد، اما اعتراضات مسالمت‌آمیز از طرف صاحبان کسب‌وکارهای کوچک در سرتاسر کشور چندبرابر افزایش یافته‌اند.

معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها از جمله نوشته شده بود: «کار حق ماست» و «اگر ما را تعطیل کنید، باید غرامت دهید.» یکی از صاحبان کسب‌وکار در شهر میلان به خبرگزاری فرانسه گفت که غرامت دولتی «همیشه پرداخت نمی‌شود» و «برای کسانی که بطور کامل یا پاره وقت در اقتصاد غیررسمی مشغول به کار هستند، کفایت نمی‌کند. زمستان سختی در پیش است.»

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

حضور حدود ۱۰۰۰۰ نفر از مردم در خیابان‌های سیدنی در اعتراض به واکسیناسیون اجباری

اعتراضات در استرالیا

در استرالیا حدود ۱۰ هزار نفر از مردم در شهر سیدنی راهپیمایی کردند و در مخالفت با واکسیناسیون اجباری برخی مشاغل که از طرف مقامات کشوری وضع شده است، اعتراضاتی در دیگر شهرهای بزرگ استرالیا برگزار گردید. چندین هزار نفر عصر شنبه در اعتراض به قوانین واکسیناسیون کووید ۱۹ به خیابان‌های استرالیا آمدند، در حالی که جمعیت کوچک‌تری برای حمایت از اقداماتی که این کشور را به یکی از کشورهایی که بیشترین تزریق این واکسن را در جهان تبدیل کرده است، تجمع کردند. حدود ۸۵ درصد از استرالیایی‌های ۱۶ ساله و بالاتر از تاریخ نوزدهم نوامبر به طور کامل در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

در حالی که واکسیناسیون در سراسر این کشور داوطلبانه است، ایالت‌ها و مناطق مختلف، واکسیناسیون را برای بسیاری از مشاغل اجباری کرده‌اند و افراد واکسینه نشده را از فعالیت‌هایی مانند غذاخوردن در مکان‌های عمومی و کنسرت منع کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، چند هزار معترض ضد واکسیناسیون با سر دادن شعار «آزادی، آزادی» در مرکز شهر ملبورن، دومین شهر پرجمعیت استرالیا که بیشترین ضربه را از این همه‌یری دیده بود، راهپیمایی کردند.

اعتراضات در دانمارک

حدود هزار نفر از مردم دانمارک در اعتراض به برنامه دولت جهت الزام مجدد ارائه گواهی کووید برای برخی از کارکنان دولت هنگام حضور در محل کار راهپیمایی کردند.

برخی از حاضران در راهپیمایی که از طرف گروه افراطی «مردان سیاهپوش» برگزار شده بود، فریاد «آزادی برای دانمارک» سر دادند. گروه مزبور وجود ویروس کرونا را انکار می‌کند.

اعتراضات در فرانسه

در فرانسه، در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات ضد قوانین کرونایی در گوادلوپ، دولت این کشور گروهی متشکل از ده‌ها مأمور امنیتی را به این منطقه اعزام کرد. گوادلوپ از قلمروهای تحت کنترل فرانسه در آنسوی آب‌هاست. جرالد دارمانین وزیر کشور روز شنبه حوادث جزیره گوادلوپ واقع در دریای کارائیب را محکوم کرد. جزیره مزبور که جزو قلمروهای فرانسه است، شاهد تظاهرات خشونت‌آمیز در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی طی هفته جاری بود.

دارمانین در این باره اظهار داشت ۲۹ نفر در طول شب توسط پلیس بازداشت شده‌اند. مقامات اعلام کردند که تصمیم گرفته‌اند ۲۰۰ مأمور پلیس دیگر به جزیره مزبور اعزام کنند و ممنوعیت عبور و مرور شبانه بین ساعات ۶ عصر تا ۵ صبح وضع کنند.

معترضان جاده‌ها را مسدود کردند و خودروها و تجهیزات نصب شده در خیابان‌ها را به آتش کشیدند. آنها لزوم ارائه گواهی سلامت کووید-۱۹ که برای دسترسی به رستوران‌ها و کافه‌ها، اماکن فرهنگی، استادیوم‌های ورزشی، و سفرهای راه دور ضروری هستند را محکوم کردند. آنها همچنین به واکسیناسیون اجباری کارکنان بخش سلامت معترضند. گواهی سلامت نشان‌دهنده آن است که فرد مربوطه هر دو دوز واکسن را دریافت کرده، نتیجه آزمایش کرونایش منفی شده، با از ابتلای اخیر به کووید -۱۹ بهبودی یافته است.

پس از آنکه اعتراضات در مخالفت با گواهی کووید در فرانسه به خشونت کشیده شد، غارتگران در جریان آشوب‌های شبانه ده‌ها مغازه را غارت کردند و کسب‌وکارها را به آتش کشیدند. جرالد دارمانین وزیر کشور فرانسه در این خصوص گفت که برخی از افراد حاضر در ناآرامی‌ها از «مهمات واقعی» ضد مأموران مجری قانون استفاده کرده‌اند. او وعده پاسخ «قاطع» به کسانی که مرتکب بی‌نظمی عمومی شده‌اند را داد. جرالد دارمانین وزیر کشور فرانسه در این خصوص گفت که حدود ۵۰ مأمور از نیروی ضد تروریستی موسوم به «گروه مداخله ژاندارمری ملی» و نیروی تاکتیکی واحد پلیس فرانسه به گوادلوپ اعزام می‌شوند.

مغازه‌داران گلایه دارند از اینکه چرا مجبورشان کرده‌اند تا مغازه‌هایشان را ببندند، حال آنکه سوپرمارکت‌ها علاوه بر مواد غذایی اجازه دارند «اقلام غیرضروری» نظیر کفش، لباس، و محصولات زیبایی نیز بفروشند.

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه روز دوشنبه در راستای دلجویی از معترضان گفت که سوپرمارکت‌ها نیز در زمینه فروش اقلام غیرضروری با محدودیت‌های مشابهی مواجه خواهند شد، اما اصرار داشت که مغازه‌داران نباید قوانین قرنطینه عمومی را به چالش بکشند.

مسئولان گفته‌اند که اقتصادهای اروپایی که پیشاپیش به‌واسطه وضع قرنطینه عمومی در ماه‌های مارس، آوریل، و مه نابود شده‌اند، یکبار دیگر به‌واسطه دور جدید تعطیلی‌ها ضربه خواهند خورد، حتی با اینکه تدابیر جدید به آن اندازه سختگیرانه نیستند و بسیاری از شرکت‌ها از آمادگی بهتری جهت مواجهه با این تدابیر برخوردارند.

لومر هفته پیش گفت که انتظار دارد عملکرد اقتصادی فرانسه در طول قرنطینه جدید ۱۵ درصد افت کند که برابر با نصف افت عملکرد در بهار سال جاری است. اما اقتصاددانان هشدار داده‌اند که رفتار مصرفی به ویژه احتمالاً به‌واسطه ترس از قرنطینه‌های بیشتر تا قبل از عادی شدن روند امور در سال آینده تنزل خواهد یافت.

اعتراضات در اسپانیا

در اسپانیا، جایی که مقررات منع عبور و مرور شبانه وضع گردیده و مرزهای منطقه‌ای مسدود شده‌اند، مردم خشم و عصبانیت خود را برای چندمین شب پیاپی در خیابان‌ها به نمایش گذاشتند و غارت و تخریب اموال در برخی شهرها اتفاق افتاد.

پس از آنکه تظاهرات در مادرید در اعتراض به وضع مقررات منع عبور و مرور بین ساعات نیمه شب تا ۶ بامداد به خشونت کشیده شد، سی و دو نفر از مردم بازداشت و ۱۲ نفر مجروح شدند. تظاهرات همچنین طی روزهای پایانی هفته در بارسلون، مالاگا، ویتوریا، والنسیا، سانتاندر، و بورگاس برگزار شد.

پدرو سانچز نخست‌وزیر اسپانیا خواستار پایان «رفتارهای خشن و غیرمنطقی» از طرف یک گروه اقلیت شد. اعتراضات شاهد حضور گروه‌های چپ افراطی و راست افراطی بود. سانتیاگو آباسکال رهبر حزب راست افراطی «صدا» در این باره گفت «برای اعتراض ضد این دولت که دارد ما را نابود می‌کند، بیش از هر زمان دیگری دلیل داریم.»

اعتراضات گسترده مردم اروپا در پی وضع محدودیت‌های جدید کرونایی+ فیلم و عکس

اعتراضات در بلژیک

بلژیک روز جمعه برای دومین بار اعلام قرنطینه عمومی کرد. پلیس این کشور چند روز قبل‌تر از آن اعتراضات بدون مجوز ضد قرنطینه را در بروکسل برهم زده بود. در برلین نیز یک جمعیت حدوداً ۲۰۰۰ نفری شامل فعالان راست افراطی و مخالفان واکسن دوشنبه هفته گذشته در یک راهپیمایی شرکت کردند و خواستار پایان همه محدودیت‌های کرونایی شدند.

راهپیمایان شعار می‌دادند: «ما اینجاییم و صدایمان را بلند کرده‌ایم، چرا که آزادی‌مان را دزدیده‌اند.» همان روز، گزارش شد که تلاش ناموفقی جهت آتش زدن سازمان ملی کنترل و پیشگیری بیماری موسوم به مؤسسه رابرت کخ صورت گرفته است. روز چهارشنبه نیز هزاران نفر از هنرمندان و کارکنان حوزه سرگرمی خواستار حمایت بیشتر شدند.

نگرانی سازمان بهداشت جهانی از افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در اروپا

سازمان بهداشت جهانی گفته که «نگران» افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سطح قاره اروپاست. دکتر هانس کلوگ مدیر منطقه‌ای این سازمان به بی‌بی‌سی گفت که اگر تدابیر در سطح اروپا تشدید نشوند، نیم میلیون نفر دیگر ممکن است تا بهار سال آینده جان خود را از دست بدهند. او در این باره اظهار داشت: «کووید ـ ۱۹ یکبار دیگر به عامل اصلی مرگ‌ومیر در منطقه ما تبدیل شده است.»

گفتنی است بسیاری از دولت‌ها در سطح قاره اروپا جهت مقابله با افزایش موارد ابتلا، در حال وضع تدابیر جدید هستند. تعدادی از کشورها اخیراً از ثبت رکوردهای جدید در رابطه با موارد ابتلای روزانه خبر داده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • مانی IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  115 2
  این همه نوشتی اعتراض در فلان و بهمان ... تهش نوشتی نگرانی سازمان بهداشت جهانی از مرگ و میر نیم میلیون دیگر. سوال این مردم یه چیزه و اون هم اینه چرا باید بای یک بیماری با ۲درصد کشندگی این همه محدودیت و واکسن را تحمل کنند؟! جیب کی پرمیشه؟ کی سود میبره؟ این کروناهراسی به نفع کیه.؟! این اینده ایران در ۶ماه بعد است ... درس بگیرید و پیرو سازمانهای جهانی نباشد که عقل و قران هردومیگن اینها دشمن ماهستند و دوستی و پیروی از انها نابودی خواهد بود
  • IR ۰۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
   1 14
   تو یا 2 درصد نمیدونی چیه، یا جیبت از جای دیگه پر میشه. 2 درصد جمعیت یک کشور میدونی یعنی چی؟؟؟ یعنی حدود 1 میلیون نفر باید بمیرن بخاطر خودخواهی یک عده ... ! بگذریم از اینکه وقتی چرخه بیماری قطع نشه، این 2 درصدها همچنان ادامه خواهد داشت تا ابد.
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
   52 1
   کاربر 07:07 معلومه کرونا و واکسن حسابی جیبتو پر پول کرده ولی این پولا خوردن نداره .بترسید از زمانی که مردم بدونن کرونا مسمومیت عمدی بوده نه ویروس
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
   45 0
   7:07 سود حاصل از فروش واکسن مستقیم میره تو جیب پزشکها و وزارت پزشکان بعد تو بقیه رو متهم به کاسبی میکنی . واقعا فکر میکنی مردم تا ابد نفهم باقی میمونن و شما میتونید تا ابد با واکسن کاسبی کنید .
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  94 1
  بیا، اینم از فایزر و مدرنا!! خخخخخخخخ
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  182 2
  صدای بی صدایان باشید. امیدواریم مشرق که همیشه سعی کرده بی طرف باشد و عادلانه واقعیت ها را پوشش بدهد، از تحصن و اعتراض مخالفان واکسن اجباری در ایران هم گزارش بی طرفانه تهیه و منتشر کند.
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 4
  منتظر رسیدن امواج ضعیفش!!! به شکل دیگه!!! تو این مملکت باشید! که یه عده ابن‌الوقت! منتظر موج سوارین!!!! به فکر رفاه و آرامش ملت باشید که اینطور نشه!!!!!!......
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  206 4
  مگه در اروپا همه ۲ یا ۳ دوز واکسن آسترازتکا و فایزر و ... نزدن؟! پس چرا اوج گرفته کرونا؟
 • ناشناس IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  1 27
  تظاهرات عليه محدوديت هاى كرونايى در اتريش دانمارك ايتاليا فرانسه انگليس و سراسر دنيا ناشى از بيمارى روانى بوجود امده از ترك عادات زندگى است. مطالبه خاصى ندارند، ناخود آگاه خشم زدايى ميكنند. اعتراض به سياست ها هم با رفع محدوديت جور در نميايد معنى همان بيمارى روانى است. اين بيمارى در ايران بصورت لج بازى با نزدن واكسن ، بكار نبردن ،ماسك ، سفر هاى غير ضرورى و برقراري اجتماعات ديده شده بود و اكنون در حال كاهش است.
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  1 4
  خوب اینا زهرمارزیادمیخورن وبا واکسن تداخل پیدا میکنه ممیمرن
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  3 0
  هر چی فمتیستا گفتن تو حرف رد کردین ولی عملا پیادش کردین نسل شطر گاو پلنگ مبارکتون
 • سعید IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  144 2
  فقط منتظر بودم آخرش بگین اینا هم ضد ولایت فقیهن. کم کم ملتها دارن بیدار میشن ولی ما ملت همیشه در صحنه در خواب غفلت هنوزم چشممون به این دکترهای سازمان بهداشت جهانی پرست دوخته شده
 • کوروش IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  27 2
  باز اینا یه تفریح دارن که محروم شدن اعتراض دارن می کنن. ماچی؟؟
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  80 0
  حقیقت جو: 1 . برنامه واکسیناسیون جهانی کرونا و قرنطینه های هوشمند جهانی مبارزه با کرونا و همه مراحل آن تماما براساس سند توسعه پایدار سازمان ملل متحد در کشورهای اجرا کننده و عضو اجرا میشود 2. این سند که براساس آن از سال 2020 تا 2030 قرار است مراحل آن اجرایی شود هدفش کنترل و سلطه استعماری بر جوامع به واسطه ابزار دیجیتالی و هوش مصنوعی است 3. مقام معظم رهبری در 31 خرداد 96 صریحا از برنامه توسعه پایدار و هدف آن که کنترل و سلطه بر جوامع هست سخن به میان آورده اند و خواستار جایگزین شدن الگوی ایرانی و اسلامی به جای این طرح استعماری شدند 4. براساس سند توسعه پایدار عملا همه ساختارهای قانونی کشورها جنبه تشریفاتی یافته و ما این موارد را در کشور خود مشاهده میکنیم مثلا بحث قرنطینه هوشمند که کاملا براساس برنامه توسعه پایدار انجام میشود بدون مجوز نهادهای قانونی به کشور تحمیل می‌شود 4. کلاوس شوآب رئیس مجمع جهانی اقتصاد از این تحول به عنوان انقلاب صنعتی چهارم نام میبرد که هدف آن ایجاد یک حاکمیت واحد جهانی در همه جنبه های آموزشی و بهداشتی تا حتی فکری و همه مسائل اساسی را شامل میشود 5. صندوق بین المللی پول در قالب عناوین مختلف مانند مبارزه با کرونا به کشورهای عضو وام میدهد تا کشورها این برنامه توسعه پایدار را به تدریج در کشور خود اجرا کنند 6. بزرگترین خطر برای دولتها و ملتها از بین رفتن استقلال و ساختارهای حاکمیتی کشور و تحت سلطه قرار گرفتن مراکز قدرت و ثروت جهان است 7. همه این خطرات و تهدیدها در حالی است که احتمال تهدیدات جمعیتی و برنامه های کاهش جمعیت نیز وجود دارد
  • DK ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   0 4
   خوب اگه اینجوره اینقدر زاد و ولد نکنید تا نکشنتون
 • DK ۰۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  0 4
  هر کس واکسن نزنه باید مجازات سنگین شه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس