در آمریکا استقلالی‌تر شدم/ ۶ بامداد بلند می‌شوم بازی استقلال را می‌بینم/ کی‌روش یا اسکوچیچ فرقی ندارد!

دروازه‌بان اسبق استقلال گفت: علیرضا رضایی تا به حال هر چه تلاش کرده تازه به نقطه شروع زندگی ورزشی‌اش رسیده و باید از این پس چندین برابر قبل زحمت بکشد تا موقعیت فعلی اش را تداوم ببخشد.

به گزارش مشرق، حضور دروازه‌بان سوم تیم استقلال درون چارچوب دروازه این تیم مقابل نساجی در چارچوب مسابقات هفته پنجم لیگ برتر، بسیاری از اهالی فوتبال را به یاد زمانی انداخت که امیر قلعه نویی سرمربی وقت استقلال در فصل ۸۳-۱۳۸۲ در حضور پرویز برومند و مسعود قاسمی به وحید طالب‌لوی جوان در فصل سوم لیگ برتر بازی داد. به همین بهانه با دروازه‌بان اسبق استقلال که این روزها در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا مشغول تمرین دادن بازیکنان تیمش است به صحبت نشستیم.

وحید طالب‌لو از هر دری سخن گفت. او ابتدا درباره دروازه‌بانی علیرضا رضایی در ترکیب تیم استقلال با ۲۱ سال سن، سر خوردن حسینی در دیدار با فجر، شرایط فعلی تیم استقلال و مدیریت جدید آن و در ادامه درباره بازی پیش رو مقابل گل‌گهر سیرجان سخن گفت و در خاتمه در مورد شرایط تیم ملی فوتبال کشورمان در دور پایانی مقدماتی جام جهانی و حضور دراگان اسکوچیچ در رأس کادر فنی تیم ملی حرف زد.

گزیده صحبتهای وحید طالب لو:

* من هم از بازی رضایی تعجب کردم

* ریسک مجیدی جواب داد

* حالا استقلال سه دروازه‌بان خوب دارد

* شاید حسینی چون سُر خورد نیمکت نشین شد

* رضایی باید هیجانش را به تمرکزش تبدیل کند

* بهترین یارگیری استقلال جذب آجرلو بود

* در این سالها استقلال فقط حسابدار داشت نه مدیرعامل

* فرهاد به بازیکنانش یاد بدهد حرفه ای فکر کنند

* استقلال چه وقت بدی امتیاز از دست داد!

* قلعه نویی به گل گهر شخصیت لیگ برتری داد

* بازی مقابل تیم قلعه نویی همیشه سخت است

* مجیدی از نتیجه نساجی ناراضی بود وگرنه استقلال خوب بود

* تیم ملی مهم است، کی روش یا اسکوچیچ ندارد

* اسکوچیچ خوب نتیجه گرفته ولی جام جهانی خیلی مهم است

* مهمتر از سرمربی تیم ملی، شادی مردم از نتایج فوتبال است

حضور علیرضا رضایی در چارچوب دروازه استقلال مقابل نساجی، طرفداران این تیم و اغلب آنهایی که با شرایط ظهور شما در فوتبال باشگاهی ایران آشنایی داشتند را به یاد زمانی انداخت که ۱۸ سال پیش امیر قلعه‌نویی چنین فرصتی را در اختیارتان قرار داد. آن زمان در حضور برومند و قاسمی‌و این بار در حضور مظاهری و حسینی. نظرتان در این باره و البته شرایط این روزهای تیم استقلال چیست؟ راستی مسابقات استقلال را دنبال می‌کنید؟

اول باید بگویم که به رغم دوری از ایران، هرچه از دوران حضورم در استقلال بیشتر می‌گذرد ظاهراً طرفداری ام از این تیم تقویت می‌شود. وقتی استقلال بازی دارد به ساعت شهری که من در آن زندگی می‌کنم حدود ۶ یا ۷ صبح از خواب بیدار میشوم و با دقت مسابقات استقلال را دنبال می‌کنم. بنابراین خیلی خوب از شرایط این تیم و اتفاقات مربوط به آن خبر دارم.

با این وجود از حضور علیرضا رضایی درون دروازه استقلال تعجب نکردید؟

واقعیت این است که من هم مثل بقیه از این موضوع تعجب کردم و اصلا نمی‌دانم که چرا چنین تصمیمی‌گرفته شد. البته قطعاً نمی‌دانم چه اتفاقاتی در این زمینه باعث شده که تصمیم کادرفنی این گونه باشد. اما هر چه بوده باید به آن احترام گذاشت. نکته مهم این است با بازی که رضایی در دیدار مقابل نساجی انجام داد مشخص شد استقلال ۳ دروازه‌بان خوب دارد.

رضایی را چطور دیدید؟

رضایی هنوز کار دارد. او در ابتدای راه طولانی است که تازه شروع شده. در واقع هرچقدر تا امروز زحمت کشیده تا به اینجا برسد باید بداند برای ادامه این مسیر باید تلاشش را بیشتر کند و چند برابر قبل زحمت بکشد. هرچه تا به اینجا تلاش کرده مثل مقدمه کتابی بوده که از اینجا به بعد پیش رویش است. درباره شکل بازی رضایی باید بگویم او تا حدی در جریان بازی هیجان داشت اما سعی می‌کرد با زبان بدنش یا همان بادی لنگوئیج بگوید که آرامش دارد و می‌خواست این را به کادر فنی، هواداران داخل استادیوم و بیننده تلویزیونی القا کند که من هیجانی ندارم. این خیلی خوب است ولی امیدوارم در صورت تداوم حضورش درون دروازه استقلال بتواند این انرژی را روی تمرکز بیشترش معطوف کند. درکل مشخص بود که آقا بهزاد (غلامپور) با رضایی خوب کار کرده است. رضایی هم فیزیک مناسبی دارد و هم برای بازی اول چند موقعیت خوب را از حریف گرفت. امیدوارم این رقابت سالم بین سه دروازه‌بان استقلال تداوم داشته باشد.

در آمریکا استقلالی‌تر شدم/ ۶ بامداد بلند می‌شوم بازی استقلال را می‌بینم/ کی‌روش یا اسکوچیچ فرقی ندارد!

فکر می‌کنید چرا مجیدی چنین تصمیمی‌گرفته؟

هر دلیلی داشته کار سختی بوده. چون با وجود دو دروازه‌بان بزرگ چنین تصمیمی‌دشوار است. به هرحال شاید فرهاد مجیدی حسینی را به خاطر اشتباهی که در بازی مقابل فجر داشت بازی نداده است. جایی که پای سیّد سُر خورد. ممکن است در آن هوای بارانی و زمین لغزان این اتفاق برای هر دروازه‌بانی رخ بدهد. نباید فراموش کنیم که همین حسینی در خیلی از مسابقات استقلال را نجات داده است. از طرفی رشید مظاهری هم سال گذشته خیلی خوب کار کرد و این رقابت قطعاً برای کادرفنی جذاب است. بخش بعدی به روحیه و شرایط یک بازیکن برمی‌گردد که حتماً یکی از این‌ها باعث شده تا فرهاد مجیدی رضایی را در این دیدار به میدان بفرستد.

بیشتر بخوانید:

پارسال دستم شکست امسال خدا دستم را گرفت/ حالا می‌فهمم استقلال کجاست

اوضاع و احوال استقلال در پایان هفته پنجم را چطور تحلیل می‌کنید؟ حتما می‌دانید که استقلال این فصل با ۱۱ بازیکن تازه وارد و 6 بازیکن خروجی لیگ را شروع کرد. با این همه تغییرات، استقلال خوب بازی می‌کند؟

تغییرات برای تیمی‌مثل استقلال همیشه باعث می‌شود تا هماهنگی کمی‌دیرتر ایجاد شود. اما در واقع باید گفت مهمترین یا بهترین یارگیری استقلال تغییر مدیرعاملی بود. مدیر عاملی به استقلال آمد که همه او را قبول دارند. رزومه قوی دارد و تا همین چند وقت پیش نیز کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال بود. همیشه در این سالها همه ما می‌گفتیم استقلال مدیری می‌خواهد که تنش‌ها را کم کند در حالی که مدیران قبلی نه‌تنها تنش را از بین نمی‌بردند بلکه آن را بیشتر می‌کردند اما الان آقای آجرلو آمده و در مهمترین اقداماتش کمپ ناصر حجازی و زمین تمرین استقلال را سر و سامان بخشیده. اینها یعنی کار مدیریتی و گرنه پول همیشه در این باشگاه آمده و از جای دیگر خارج شده. اگر قرار بر پول خرج کردن است باشگاه حسابدار دارد ولی اینکه چطور پول هزینه شود خیلی مهم است. شنیدم که پیشکسوتان استقلال به تازگی دور هم جمع شده بودند. این ایجاد اتحاد قطعاً یکی از مهمترین کارهاست. دومین اتفاق مهم در استقلال این فصل عدم تغییر در کادر فنی و ثبات در نیمکت بود. به هرحال مجیدی در سه سال گذشته به صورت موقتی روی نیمکت می‌نشست اما همین که این بار خودش استارت کار را زد خیلی خوب بود. درباره بازیکنان هم باید بگویم استقلال نفرات خوبی را از دست داد ولی در عوض نفرات خوبی را هم گرفت. در واقع یک ترکیب با تجربه و جوان همیشه برای یک تیم فوتبالی ترکیب ایده آل تر است.

چطور؟

جوانان انگیزه دارند که خودی نشان بدهند و یاد بگیرند، با تجربه‌ها هزم که تکلیفشان روشن است. دو بازیکن خارجی هم جذب استقلال شدند که با رزومه خوبی آمدند ولی به هر حال هنوز اوایل حضورشان در استقلال است و البته نمایش بدی هم نداشتند، ولی قطعاً با گذشت زمان روز به روز بهتر هم می‌شوند.

استقلال در دو بازی اخیر ۴ امتیاز از دست. این مشکلی برای تیم ایجاد نمی‌کند؟

بله و چه وقت بدی! واقعا حیف شد که این چهار امتیاز در دو بازی قبل از دست رفت آن هم در روزهایی که بقیه نتیجه نگرفتند. اوایل لیگ امتیازات خیلی حیاتی و مهم هستند و در پایان مسابقات ارزش آنها مشخص می‌شود. کادر فنی استقلال باید تفکر قهرمانی را بین نفرات تیم جا بیندازد.

در آمریکا استقلالی‌تر شدم/ ۶ بامداد بلند می‌شوم بازی استقلال را می‌بینم/ کی‌روش یا اسکوچیچ فرقی ندارد!

منظورتان از تفکر حرفه ای چیست؟

به یاد دارم زمانی که در استقلال بودم هر زمان قرار بود در تورنمنتی شرکت کنیم حالا چه لیگ برتر بود، چه جام حذفی و یا حتی یک تورنمنت چهارجانبه دوستانه ما فقط می‌رفتیم که اول شویم. برای نباختن وارد تورنمنت نمی‌شدیم. شاید هم می‌رفتیم و می‌باختیم ولی تفکرمان "نباختن" نبود بلکه برای اولی وارد می‌شدیم. کادر فنی استقلال باید این موضوع را برای جوانان تیم جا بیاندازند تا در نهایت کارنامه قابل قبولی از خودشان برجای بگذارند. مربیان استقلال باید تفکر حرفه‌ای را برای جوان‌ترها شرح بدهند. باید از نظر اخلاقی مراقبشان باشند تا رفتار حرفه‌ای با هوادار، رفتار حرفه‌ای با داور و رفتار حرفه‌ای با بازیکنان حریف را یاد بگیرند. اینها ذاتی نیستند بلکه باید به آنها آموخت.

بازی با گل گهر سیرجان و تیم امیر قلعه نویی را چطور پیش بینی می‌کنید؟

همواره بازی مقابل تیم‌هایی که امیر قلعه‌نویی سرمربی آن است سخت بوده و هست. گل گهر سال گذشته تازه به لیگ برتر آمده بود و هنوز آن شخصیت که تلاش می‌کرد تا به لیگ دسته پایین‌تر نیافتد را با خودش همراه داشت. تنها در اواخر فصل شخصیت برنده بودن و لیگ حرفه‌ای را متوجه شده بودند. اما حالا مشخص است که تفکرات امیر قلعه‌نویی کاملا در این تیم وارد شده و توانسته بازیکنان گل گهر را به شکل دیگری به لیگ برتر بیست و یکم بیاورد. حالا آن‌ها نه تنها به نیفتادن فکر نمی‌کنند بلکه دنبال کسب رتبه و مقام در خور توجهی هستند. گرچه این تیم در سه بازی اخیر مساوی کرده ولی فکر می‌کنم گل گهر تیمی‌نیست که به سادگی به کسی امتیاز می‌دهد. آن هم استقلال. البته استقلال هم خیلی خوب بازی می‌کند.

ولی مجیدی از بازی آخر تیمش رضایت نداشت؟

شاید فرهادمجیدی به لحاظ نتیجه‌ ای این حرف را زده باشد. من هم شنیدم که گفت از بازی تیم راضی نبودم. اتفاقاً بازی استقلال و نساجی فوق‌العاده جذاب بود و تا لحظه آخر شما احساس می‌کردید که هر لحظه ممکن است گلی بین دو تیم رد و بدل شود. به نظرم بازی خوبی بود ولی به لحاظ نتیجه چیزی نبود که مجیدی انتظارش را داشت. طبیعی است چون هنوز بازیکنان استقلال شناخت لازم را از هم ندارند اما رفته رفته این آگاهی و شناخت بیشتر می‌شود و مطمئن هستم مقابل گل گهر یک بازی زیبا را از این تیم شاهد خواهیم بود.

در آمریکا استقلالی‌تر شدم/ ۶ بامداد بلند می‌شوم بازی استقلال را می‌بینم/ کی‌روش یا اسکوچیچ فرقی ندارد!

اوضاع تیم ملی پس از برد مقابل سوریه را چطور می‌بینید؟ خبر دارید که همچنان عده ای معتقدند این تیم ملی به واسطه بازیکنان که شاگرد کی روش بودند نتیجه می‌گیرد و همان گروه، اسکوچیچ را در حد تیم ملی ایران نمی‌دانند؟

من خیلی وارد این قضایا نمی‌شوم. کی‌روش یا اسکوچیچ فرقی ندارد، ما طرفدار تیم ملی هستیم و هر کسی در رأس باشد برای ما قابل احترام است. فعلاً که از نظر نتیجه گیری تیم ملی خوب کار کرده است. از طرفی اسکوچیچ در تیم ملی تنها نیست. وحیدهاشمیان هم او را همراهی می‌کند که تمام مدارج مربیگری را در آلمان سپری کرده و خودش از ملی پوشان با سابقه ایران است. کنار او کریم باقری هم حضور دارد که قطعاً می‌تواند کمک حال اسکوچیچ باشد. شنیدم این اواخر اصغر قربانعلی‎پور هم به عنوان بدنساز به مجموعه اضافه شده که مشخص می‎کند کادر فعلی، کادر بدی نیست. ولی باید دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و برای جام جهانی چه تصمیماتی در نظر گرفته خواهد شد و این خیلی مهم است. در رابطه با صعود به جام جهانی، من هم فکر می‌کنم ما ۹۹ درصد راه را رفته ایم و انشاالله با یک برد دیگر صعودمان قطعی می‎شود. فارغ از همه این مسائل شخصاً خوشحالم در این روزهایی که خبر خوب در کشورمان کم است لااقل تیم ملی هرازگاهی دل مردم را شاد می‎کند.

منبع: خبر ورزشی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • رضا IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  3 0
  وحید طالبلو را دوست داریم.
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  4 1
  هیچ وقت برنگرد ایران، اینجا هیچ چیزی سرجای خودش نیست و تا اوضاع بخواد درست بشه، عمر منو شما تموم شده، دست ما رو هم بگیر بیاییم پیشت
  • IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
   1 0
   امیدوارم حتما تو یکی بری ببینی هیچ جا همه چیز تموم نیست اونجوری که تو فکر میکنی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس