روزشمار وقایع آبان 98 ؛ از اعتراضات مردمی تا حملات تروریستی

عضو حزب منحله مشارکت ضمن یک تحریف آشکار و برای فرار از مسئولیت سوء تدبیر بنزینی دولت روحانی در سال ۹۸ مدعی شد این ماجرا زیر سر تصمیم مجلس چهار دوره قبل بود!

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: خلاف گویی و فرافکنی از مسئولیت پذیری، در میان برخی مقامات دولت سابق و حامیان آن مسبوق به سابقه است. در همین زمینه عباس عبدی درباره سه برابر کردن قیمت بنزین در آبان ۹۸ ادعا کرده؛ «این همان عیدی نحس و فاجعه‌باری است که مجلس هفتم در دی ماه ۱۳۸۳ به مردم داد. سپس اقتصاد را قفل کرد و آثار این قفل در آبان ۹۸ خود را نشان داد».

این ادعا در حالی است که آن قانون با وجود فروش آزادانه نفت و درآمدهای معتنابه آن، دو سال بیشتر دوام نیاورد و پس از آن، قیمت حامل‌های انرژی سالانه افزایش پیدا می‌کرد. به عنوان مثال پس از تصمیم دولت نهم برای «هدفمندسازی یارانه‌ها» و همچنین سهمیه‌بندی بنزین و اجرای کارت سوخت، قیمت بنزین از ۸۰ تومان در سال ۸۴، به ۷۰۰ تومان در سال ۹۲ رسید؛ اما آثار تورمی آن به واسطه پرداخت یارانه‌ها مهار گردید و ضمنا راه قاچاق انبوه و چند ده میلیارد دلاری بنزین بسته شد.

سهمیه‌بندی سوخت تیر ماه ۱۳۸۶ انجام شد؛ بنزین سهمیه‌ای ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان. مرحله بعدی افزایش قیمت بنزین، ۲۸ آذر ۱۳۸۹ با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها بود؛ بنزین سهمیه‌ای ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد ۷۰۰ تومان. نوبت بعدی افزایش قیمت بنزین هم در سال ۱۳۹۳ در دولت روحانی انجام شد؛ بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ تومان و بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومان.

یعنی بر خلاف ادعای سیاسی عباس عبدی، قیمت بنزین افزایش‌های متناوب داشت تا از قیمت منطقه‌ای باز نماند و منتهی به قاچاق انبوه و هدر رفت ده‌ها میلیارد دلار نشود.

اما با تک نرخی شدن بنزین در سال ۱۳۹۴ به قیمت ۱۰۰۰ تومان، پرونده بنزین سهمیه‌ای بسته شد. هدف دولت از این رویکرد مسرفانه (اجازه دریافت سوخت بدون سقف و محدودیت)، القای گشایش پسا برجامی بود.

به روایت سال۹۸ روزنامه دولتی ایران، خروجی این روند در طول چهار سال، ۱۴۴ هزار میلیارد تومان قاچاق، و بالغ بر ۱۵ میلیون مصرف بیشتر در سال بود. و این در حالی بود که بر اساس ماده ۳۹ قانون برنامه ششم، به دولت اجازه داده شده بود تا سال ۱۴۰۰، قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین را به ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج‌فارس برساند. در سال ۱۳۹۶ هم مجلس اجازه داد دولت قیمت بنزین را به ۱۵۰۰ تومان افزایش دهد، اما دولت این مصوبه را اجرا نکرد تا اینکه در سال ۹۸ همزمان با تشدید مضیقه‌های درآمدی و قاچاق گسترده سوخت، تصمیم گرفت قیمت را در یک شب، سه برابر کند. این البته دلایل اقتصادی آن تصمیم گیری بدون تدارک و تدبیر، و شوک حاصل از آن است. اما محمد جواد روح سردبیر نشریه صدا (ارگان حزب اتحاد ملت)، ۱۶ آذر ۱۳۹۸ درباره عامل سیاسی آن شوک‌دهی به مردم، به سایت انصاف‌نیوز گفت:

«چرا روحانی چهار روز قبل از گرانی بنزین آنگونه سخنرانی می‌کند؟ کدام رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که فلان ‌قدر کسری بودجه داریم؟ آقای روحانی در یزد از کسری بودجه گفت و یکسری حملات هم به رئیسی انجام داد. همین روش را در کرمان به شکلی دیگر ادامه داد. مهم‌تر از همه اینها اعلام کرد به توافقات پشت‌ پرده هم‌ پایبند است؛ همه اینها، یعنی روحانی می‌خواهد به هر قیمتی شده، دوباره با آمریکا مذاکره کند. اینجا بود که قمار کرد. وقتی دید چیزی دستش ندارد، بنزین را گران کرد تا جامعه به شرایط اقتصادی واکنش نشان دهد؛ فشار از پایین اتفاق بیفتد تا در بالا چانه‌زنی کنند که مذاکره انجام شود. می‌گویند وزیر اطلاعات در جلسه دولت هشدار داده اگر بنزین را گران کنید، ‌جامعه به‌هم می‌ریزد و روحانی خندیده است. اینکه می‌ گویند گران کردن بنزین تصمیم غیر کارشناسی و اطلاع‌ رسانی آن هم غلط بوده؛ اتفاقاً از نظر روحانی، تصمیم هم کارشناسی بوده و هم نحوه اطلاع‌رسانی- در واقع اطلاع‌ نرسانی- درست بوده تا جامعه بیشتر عصبانی شود»!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • فرزاد IR ۰۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  5 0
  .... منافقه شک نکنید آدم خیلی خیلی خطرناکیه
 • IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  3 0
  اگراین حرفها درسته پس چراآقایون آزادن؟اگرآزادی آقایون درسته پس چرااین حرفهازده میشه؟
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
   4 1
   واسه اینکه کارش و نحوه اجرای ان منافقانه و دشمنی بوده اما غیر قانونی نبوده در ضمن اینا پایگاه اجتماعی دارند که از سال 88 مسیرشان را از ایران عزیز جدا کردند مثلا اگر موسوی امریکایی محاکمه شود چند میلیون غربگرای ایرانی بریزن تو خیابان و جنگ داخلی ایجاد بشه هرچند انها اهل دنیایند و شکست میخورند اما خسارتش برا ایران زیاده
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
   0 0
   فقط شماها اهل آخرت هستید
 • IR ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  2 0
  البته بی تدبیری تثبیت قیمتهای انرژی در مسایل مصرف افسار گسیخته انرژی بی تاثیر نبوده و طراحان آن طرح باید جوابگوی ملت باشند و قطعا در لایه های تصمیم ساز آن طرح جاسوس و عمله دشمن وجود داشته شک نکنید
 • IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  4 0
  خدا نگذره از این موجود عجیب
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  7 0
  روحانی باید بازخواست شود کشور رابه سمت غرب گرایی و اشراف گری سوق داده و در بورس در بحث عقب نشینی از دشمن اسلام‌ ووو
 • سامان IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  3 0
  عبدی کیه دیگه
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  1 4
  فتنه شماها هستین خجالتم خوب چیزیه
  • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
   2 0
   افرین حقا که نمک شناس خوبی برا سالی 18 میلیارد دلار جهانگیری هستی نوش جانت
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  4 0
  با این همه خسارت در دولت های یازدهم و دوازدهم ، دلیل بی توجهی به محاکمه ی بانیان این همه خسارت چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • مختار IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  1 0
  خیلی تعجب هست آقای عبدی و همه اصلاح طلبان معلوم نیست بعد از این همه نیرنک و فریبکاری غرب در بحث برجام و اینکه بر همه روشن است که آمریکا هدفش تحقیر و تسلیم محض و عدم استقلال و نفوذ منطقه ای و نابودی موشکی ایران است بازم این جماعت بی فکر به آمریکا اعتماد دارند و دم از مذاکره با محوریت اعتماد به امریکا می زنند! قبل مذاکره اصلاح طلبان که وضع معیشت مردم بهتر بود دلار ده برابر نشد و طلاح و تورم اینهمه مردم را اذیت نکرد ولی پس از مذاکرات دولت روحانی مردم روز به روز فقیر تر و سفره خاشون خالی تر شده است ننگ و شرم به اصلاح طلبان باد که دوران ننگ شاهان نالایق را برای مردم زنده کردند شرم بر شما باد که هم احمقید و هم خائن به منافع ملت و کشور
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  2 1
  بنزین ارزون بود پول ملی ارزش داشت همه خوشحال بودن قیمتها با درآمدها همخونی داشت کاری نداره یک غلطی کردن به اسم هدف مندی یارانه ها اشتباه بود الان وقت اصلاحشه وگرنه نسل ایرانی نابود میشه و جامعه روز به روز به طرف زوال پیش میره عده ای که ثروتمند هستن سرمایهخود رو به هر شکلی خارج میکنن امنیت از بین میره همه این کارها فتنه بود
 • علی اکبر IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  0 0
  عباس عبدی که اتهام سابقه جاسوسی برای بیگانگان را در کارنامه خود دارد و تبدیل به پای ثابت چرت وپرت نویسی در ورق پاره زنجیره ای اعتماد شده است اینروز ها با جدیت مضاعف تبدیل به حنجره اعضای دولت سابق ( بخوانید) رحم اجاره‌ای تدبیر و امید ! شده است تا از این رهگذار جیره اش قطع نشود .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس