کد خبر 1288987
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۵
پیش‌بینی «آبان» بسیار خشک و کم‌بارش/ دمای هوا در پاییز گرم‌تر است

کارشناس هواشناسی  ضمن اشاره به اینکه میانگین بارش‌ها در کل کشور طی مهرماه سال جاری نسبت به میانگین بلند مدت کمتر بود، از مواجهه با پاییزی خشک و کم بارش به‌ویژه در آبان ماه خبر داد.

به گزارش مشرق، احد وظیفه با اشاره به اینکه از ابتدای مهرماه تاکنون به‌جز در نوار شمالی و منتهی‌الیه جنوب شرق کشور تقریباً در سایر نقاط کشور بارندگی نداشتیم، اظهارکرد: از ابتدای مهر ماه تاکنون به‌طور متوسط ۲.۴ میلیمتر بارندگی در کشور رخ داد که این میزان در دوره بلند مدت ۵.۳ میلیمتر است بنابراین میانگین بارندگی‌ها در کل کشور کاهش قابل ملاحظه‌ای نسبت به بلند مدت داشته و تقریباً در غالب مناطق کشور از جنوب البرز تا مناطق مرکزی و شرق کشور به‌جز خراسان شمالی و نوار شمالی کشور بارندگی رخ نداده یا بسیار ناچیز بوده است.

بیشتر بخوانید:

کاهش دما به زیر صفر درجه در برخی استان‌ها

وی با بیان اینکه نوار شمالی کشور بیشترین بارندگی‌ها را طی نخستین ماه پاییز دریافت کرد، خاطرنشان کرد: هرچند مقدار بارندگی‌ها در استان‌های واقع در نیمه شمالی و نوار شمالی کشور بیشتر از سایر مناطق بوده اما خطه شمال نیز شرایط مطلوبی نداشت و مقدار بارندگی‌ها در استان‌های گیلان و مازندران نیز کمتر از حد نرمال بود. استان مازندران طی یک ماه گذشته تقریباً نصف بارش بلندمدت را دریافت کرد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی یادآور شد: با توجه به شرایط اقلیم کشور، بارندگی‌ها طی مهرماه عمدتاً محدود به نوار شمالی کشور بود و در بخش‌های مرکزی کشور مورد انتظار نیست، با این حال بارندگی در استان‌های حاشیه البرز از جمله تهران، زنجان و سمنان نیز کمتر از حد نرمال بود. میزان بارندگی در استان تهران از ابتدای پاییز تاکنون ۰.۷ میلیمتر بود در حالی‌که این استان در بلندمدت ۷.۳ میلیمتر بارش دریافت می‌کرد.

وظیفه درباره وضعیت بارش‌ها در آبان و آذرماه گفت: الگوهای پیش‌بینی حاکی از این است که آبان ماه بسیار خشک و کم بارشی پیش رو داریم و این وضعیت حداقل تا آذرماه نیز تداوم خواهد یافت. بارندگی‌ها در آبان ماه به‌شدت کمتر از نرمال خواهد بود و وضعیت بارندگی در آذرماه نیز امیدوارکننده به‌نظر نمی‌رسد. هرچند امیدواریم که با عبور از آذر ماه و با آغاز فصل زمستان شرایط متحول شود و بارش‌ها به حد نرمال برسد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌ها به‌نظر می‌رسد که امسال زمستان نرمالی را طی کنیم البته این زمستان نرمال، زمستان پربارشی نخواهد بود و بیشتر به کم بارشی گرایش دارد.

وی افزود: حدود ۴۵ درصد بارندگی فلات ایران مربوط به بارش‌های سه ماه زمستان است بنابراین اگر بارندگی‌ها طی زمستان امسال در حد نرمال باشد می‌توان امیدوار بود که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد بارندگی سالانه را دریافت خواهیم کرد و خشکسالی امسال به‌شدت سال گذشته نخواهد بود.

وظیفه در پایان با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود دمای کشور طی پاییز حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد بالاتر از حد نرمال باشد، گفت: میانگین دمای کل کشور از ابتدای مهر ماه تاکنون ۰.۹ درجه سلسیوس بیش از نرمال بوده اما پیش‌بینی می‌شود که تا اواسط هفته آینده دما در تمام نقاط کشور به استثنای نوار جنوبی و جنوب شرق حدود ۱ تا ۴ درجه کمتر از بلند مدت باشد همچنین هفته آینده نیز دما به‌ویژه در نیمه شرقی کمتر از حد نرمال خواهد بود و در نیمه غربی در شرایط تقریباً نرمالی قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود که طی چهار تا پنج هفته آینده کشور به‌لحاظ دمایی در شرایط نرمالی قرار بگیرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • SE ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  14 0
  سازمان ابراز امیدواری. بیچاره ها، سریال شاهد عینی را تلویزیون پخش کرد که یک مشت سکولار آمریکایی ساخته بود. یک قسمتش در مورد باران بود. گفت در چین دهه 196 خشکسالی شدیدی شد و مردم که به دستور مائو بتخانه ها را بسته بود دوباره به پرستش خدای باران پرداختند و باران آمد. این جای تعجب ندارد. چون دنیا صاحب دارد و آن بت پرست ولو نداند وقتی صاحب جهان را خدای آورنده باران نامیده و او را به کمک خود می خواند، صاحب جهان برایش باران می فرستد. مردم ایران نمی خواهند دیگر بپذیرند عذاب جدی است و تا در خانه خدا نروند و توبه نکنند و تضرع نکنند خبری نیست.
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
   0 5
   دود از مواد درجه یک
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  1 4
  در زمانی که هواشناسی پیش بینی بارندگی برای یک هفته بعد دارد، از همان روز، مطلقا همه و تمام، وسایلی که سوخت فسیلی می سوزانند را به مدت ده روز خاموش نگه داریم،،، حسابی باران خواهد آمد. این خشکسالی نتیجه آفتی به نام سوخت فسیلی است. وقتی دما بالا باشد رطوبت هوا نمی‌تواند به قطرات آب باران تبدیل شود. این به این معناست که ما با مصرف سوخت های فسیلی، دشمن شاد می شویم. ده سال به همین رویه پیش بره، ایران مرکزی مضمحل میشه.
 • DE ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  0 0
  نمیخواهند تضرع کنند ..همگی ب یکلمه اعتقاد داشته باشیم و اون انسانیت ...ک وقتی در ذات آدمها باشه ..دروغ نمیگه ..تهمت تنیزنه ..غیبت نمیکنه ..حرام نمیخوره ..قضاوت ناحق نمیگوید ..‌پس انسانیت ..انسانیت ..انسانیت ..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس