اصلاح طلبان

دولت سیزدهم تازه بر مسند نشسته است. اما اگر فرضا این دولت هم نتواند مشکلات اصلی را بهبود ببخشد؛ این رخداد هرگز به معنی صحت ادعای "ربط داشتن معیشت به مذاکره" نخواهد بود.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

اگر رئیسی موفق نشود، چه اتفاقی می‌افتد!؟

اصلاح‌طلبان در تمنّای "تکرار روحانی"

سهم قالیباف در مشکلات کشور چقدر است؟ / اخم "بانیان وضع موجود" به عقلانیت و پیشرفت ایران

روزنامه آرمان ملی در شماره چهارشنبه گذشته خود و در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با داریوش قنبری از فعالان اصلاح‌طلب، از وی پرسیده است:‌ دولت رئیسی در کوتاه‌مدت موفق به کنترل قیمت کالاهای اساسی و مهار تورم نشده است. این در حالی است که انتخاب افراد با مشی فکری متفاوت این شائــبه را ایجاد کرده که دولت آقا رئیسی فاقد یک استراتژی کاربــردی در زمینــه اقتصادی است. چرا دولت هنوز به یک استراتژی مشخص اقتصادی برای حل مشکلات کشور نرسیده است؟

آقای قنبری نیز در پاسخ می‌گوید:

"واقعیت این است که هرگونه تحول و تغییر در وضعیت اقتصادی کشور منــوط به تغییر در وضعیت پرونده هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌هاست. اقتصاد ایران مدت‌هاست که گروگان پرونده هسته‌ای و تحریم‌های بین‌المللی است و فشارهایی که به زندگی مردم وارد می‌شود به این دلیل است. به همین دلیل اگر قرار است تغییری در وضعیت اقتصاد کشور و مردم ایجاد شود باید با تغییر در سیاست خارجی و برداشته شدن تحریم‌ها شکل بگیرد. شرایط به شکلی است که نمی‌توان وضعیت اقتصادی کشور را جدا از وضعیت سیاست خارجی و موضوع پرونده هسته‌ای در نظر گرفت."[۱]

*دیدگاهی که قنبری در بحث ارتباط معیشت با تحریم‌ها مدعی آنست طی ۸ سال دولت مشترک اعتدالیون و اصلاح‌طلبان بالتمامه در دولت استیلا یافت و البته کوچکترین دستاوردی هم نداشت. (اشاره به ماجرای چرخ سانتریفیوژها و چرخ زندگی مردم!)

جدای از اینکه کارنامه آقای روحانی به روشنی غلط بودن این مدعا را نشان می‌دهد.

در بحث نقاط قوت و ضعف دولت جدید نیز باید دانست که که اولا این دولت تازه کار را تحویل گرفته است. ثانیا فرض بر اینکه حتی دولت آقای رئیسی هم نتواند مشکلات اصلی را بهبود ببخشد؛ این مسئله هرگز به معنی "شرایط بن‌بست" و یا درست بودن ادعای امثال قنبری نیست!

بلکه به این معنیست که مردم باید در انتخابات‌های آتی در رأی خود تجدید نظر کنند به گفتمانی دیگر که منطقا مدعی استشفای وضع موجود است رأی بدهند.

قاعده پیش‌گفته اما متأسفانه قربانی شهوات برخی رجال سیاسی در ایران شده و آنها برای اینکه درست بودن ادعاهای غلط خود را به هر قیمتی اثبات کنند و ایضا اجازه ندهند جریانات دیگری غیر از آنها هم عرض اندام کنند؛ همواره اصرار دارند تا مردم نفهمند کسان زیادی در کشور هستند که راه حل مشکلات را در کیسه آنان باید جست.

البته تا این لحظه دولت سیزدهم داعیه‌دار داشتن چنین راه‌حل‌هایی است و فعلا هم برای قضاوت درباره کارنامه آقای رئیسی زود است!

اما همانطور که بیان کردیم؛ فرض بر اینکه حتی دولت جدید نیز نتواند مشکلات را حل کند؛ این مسئله هرگز به معنی "شرایط بن‌بست" و یا درست بودن ادعاهای اقتصادی اصلاح‌طلبان نیست! بلکه به معنی شیفت گفتمانی مردم در انتخابات‌های بعدی و عبور از راه‌حل‌های امتحان پس داده و البته شکست‌خورده است.

مردم ایران نباید فراموش کنند که دستاورد برجام برای معیشت آنها "تقریبا هیچ" بود.

***

جریانی که جز فتنه و تحریم انتخابات هنر دیگری ندارد!

اخم "بانیان وضع موجود" به عقلانیت و پیشرفت ایران

سهم قالیباف در مشکلات کشور چقدر است؟ / اخم "بانیان وضع موجود" به عقلانیت و پیشرفت ایران

خانم آذر منصوری، سخنگوی حزب اتحاد ملت و از حامیان تحریم انتخابات، به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه بین حاکمیت و اصلاح‌طلبان تعاملی وجود ندارد، گفته است: اگر تعاملی –بین ما و حاکمیت- وجود داشت، انتخابات ۱۴۰۰ به این شکل برگزار نمی‌شد!

او در اظهارات خود همچنین تصریح می‌کند: هر نظامی بدون توجه به ضرورت اصلاح شیوه حکمرانی و توجه به اقتضائات زمان، ممکن است حلقه خودی‌هایش روز به روز محدودتر شود. در حالی که توجه به تغییرات جهانی و منطقه‌ای و اقتضائات زمان و اعمال اصلاحات، نظام حکمرانی را روزآمدتر، پویاتر و کارآمدتر می‌کند، متأسفانه در کشور ما به خصوص از جانب طیف افراطی، در برابر آن مقاومت می‌شود و نتیجه این رویکرد تعمیق شکاف‌ها و گسست‌های قبلی بین نظام و جامعه و حاکمیت و نخبگان و نیز پیدایش گسست‌های جدید است. متأسفانه این رویه باعث شده قطار انقلاب در هر مرحله بخشی از نیروهای خود را پیاده کند و روز به روز حلقه خودی‌ها تنگ‌تر و محدودتر شود.[۲]

*بله! بین حاکمیت و اصلاح‌طلبان عملا تعامل جدی وجود ندارد... اما خانم منصوری توضیح نمی‌دهد که قاطعان این تعامل اصلاح‌طلبان ستادی هستند نه حاکمیت دلسوز و امین کشور.

ایشان همچنین بیان نمی کند که انتخابات ۱۴۰۰ از سوی اصلاح‌طلبان مورد تحریم قرار گرفت و مردم ایران به تماشای دشمنانه‌ترین رفتار سیاسی ممکن در دموکراسی یعنی تحریم انتخابات از سوی چپ‌ها نشستند.

خانم منصوری حاضر نیست، بگوید که اصلاح‌طلبان طی سال‌های اخیر به نانجیبی روی آورده‌اند و حتی چهره تعاملی آنها با حاکمیت یعنی "اسحاق جهانگیری" نیز با فروافتادن به دامن همین نانجیبی در ایام انتخابات ۹۶، از صلاحیت تعامل با نظام خارج شد.

ولذا اساسا این سؤال منطقی وجود دارد که چرا حکومت یک کشور باید با طیفی سیاسی تعامل کند که بانی وضع موجود است و جز نانجیبی، فتنه و تحریم انتخابات کارویژه دیگری ندارد؟

اصلاح‌طلبان طی ۱۰ سال اخیر چه خدمتی به ایران و ایرانی کرده‌اند جز گذاشتن یک گزینه ناکارآمد در دامن رأی مردم، جز سیاه‌نمایی مدام، جز بد کردن حال مردم، جز دادن آدرس خیابان و خشونت به مردم و جز تحریم انتخابات؟

جالب است که به زعم برخی محافل تحلیلی؛ اینان امروز بایستی به جای انتقاد، سپاسگذار نظام اسلامی باشند که از مجازات جریانی که حامی اصلی اغتشاشات خیابانی است و انتخابات را هم تحریم می‌کند، گذشته و از موضع سماحت با آنان رفتار می‌کند. زیرا خانم منصوری و همفکران ایشان به وضوح هرچه ‌تمامتر می‌دانند که اگر در کشوری دیگر و حاکمیتی دیگر مرتکب چنین رفتارهایی می‌شدند؛ سرنوشتشان چه بود!؟

در بحث ادعاهای خانم منصوری پیرامون انقطاع حاکمیت از جامعه و یا نامطلوب بودن شیوه حکمرانی هم بد نیست ایشان در حزب اتحاد ملت به جای برنامه‌ریزی هر روزه برای خروج از دموکراسی و حرکات خیابانی! به مطالعه علت تشییع میلیونی پیکر شهید سلیمانی توسط مردم ایران و ایضا آمارهای جهانی و مقایسه‌ای پیرامون شاخص‌های اقتصاد کلان ایران که نکات مثبت فراوانی دارد، بپردازند. (اینجا)

سیاست و حکومت در ایران، بر عکس آنچه که حزب اتحاد ملت می‌بیند و القا می‌کند، تاریک و مضیّق و سیاه و منتهی به تباهی نیست...

***

قالیبافِ مجلس همان قالیبافِ سپاه و شهرداری است

سهم قالیباف در مشکلات کشور چقدر است؟

سهم قالیباف در مشکلات کشور چقدر است؟ / اخم "بانیان وضع موجود" به عقلانیت و پیشرفت ایران

خبرگزاری ایسنا به تازگی در یادداشتی تحلیلی که با عنوان "آقای قالیباف مسئول مشکلات کیست!؟ " منتشر کرد، به سخنان قالیباف پیرامون روش‌های مطلوب مدیریت و کشورداری پرداخته و از این گفته است که چرا قالیباف با اینکه دولت به جناح سیاسی او نزدیک است اما همچنان انتقاد می‌کند!؟

ایسنا در ادامه با مقصرسازی تلویحی از قالیباف در اوضاع کشور؛ ۹ سؤال را از قالیباف پرسیده است.

در پرسش سوم این یادداشت سیاسی می‌خوانیم:

"آیا رئیس مجلس که سال‌ها خودش در مناصب بالای مدیریتی کشور بوده فکر نمی‌کند خود او هم یکی از مسئولان وضع موجود است؟ "[۳]

*در این باره بیان چند نکته ضروریست:

۱_ از جمله تفاوت‌های جریان اصولگرا با طیف اصلاحات، همین کلمه طیبه "خودانتقادی" است.

جریان انقلابی کشور همچون اصلاح‌طلبان نیستند که از گل نازکتر به هم نگویند، اشتباه یکدیگر را ندید بگیرند و مثلا خود را "فدائیان روحانی" بنامند.

بلکه خودانتقادی و بیان نقد در عین همکاری، یک مزیّت جریانات ارزشی و انقلابی کشور است که جوان‌ترهای چپ‌گرای محافل سیاسی و رسانه‌ای اصلاح‌طلبان بایستی متوجه آن باشند.

۲_ یکدست شدن حاکمیت و یکی بودن قوای کشور! داعیه‌ای است که اصلاح‌طلبان در ادامه پروژه تحریم انتخابات ۱۴۰۰ مطرح کرده‌اند و هرگز نبایستی در دام آن گرفتار شد.

قوای کشور به هیچ وجه یکدست نیست و آقایان رؤسای قوا علیرغم تعلقی که به جریانات اصولگرا دارند اما صاحب سلایق مختلفی هستند.

ضمن اینکه این حقیقت بزرگ سیاسی را هم ندیده نگریم که رئیس‌جمهور رئیسی در بیانیه پیشاانتخاباتی‌اش خود را "مستقل" نامید.

۳_ یک حقیقت مهم درباره حکومت‌داری و کیفیت سیاست‌ورزی در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و آن اشراف به این مقوله است که زمامدار اصلی امور "دولت" است و هیچیک از ارکان دیگر تقنینی یا قضایی از حدی از اختیار برخوردار نیستند که در زمینه‌های مختلف بدون ورود دولت صاحب موفقیت شوند.

اشراف به این مسئله به روشنی میزان عقلانیت معنا، در انتقاد عمومی از مسئولان غیر دولتی را مشخص می‌کند.

۴_ روش انتقادی "یک انتقاد از همه"! یک روش غلط و غیر عقلانی است.

چه اینکه هرکس را بایستی مرتبط با کارنامه و جایگاهش دید و قضاوت کرد.

آقای قالیباف هرگز رئیس‌جمهور نبوده اما در جایگاه‌هایی مثل شهرداری تهران، فرماندهی ناجا و فرماندهی هوافضای سپاه؛ کارنامه مشخص و البته مطلوبی دارد.

قالیبافِ مجلس نیز همان قالیبافِ شهرداری تهران است!

مع‌الوصف باید دانست که مجلس حتی اگر بهترین قوانین تاریخ را هم تصویب کند اما این قوانین بایستی توسط دولت اجرا شوند و مجلس هیچگونه اختیارات اجرایی ندارد.

مثل قانون مطلوب "اخذ مالیات از خانه‌های خالی" که در مجلس یازدهم و با مدیریت قالیباف تصویب شد اما هم‌اکنون ماه‌هاست که یک ریال هم در این رابطه به حساب خزانه نرفته است. [۴] و پر واضح است که بخش اعظمی از ماه‌های مسکوت ماندن این قانون نیز در دولت ناکارآمد آقای روحانی و اصلاح‌طلبان گذشته است.

فهم اینکه مسئولیت مجلس در قبال این قوانین و اجرای آنها و نیز در قبال وضع موجود تاکجاست!؟ کار سختی نیست...

مردم و افکار عمومی باید بدانند که انتقادات بیجا و از سر حب و بغض نسبت به رجال مدیریتی و سیاسی یک کشور می‌تواند به روز حادثه کشور را دچار کمبود راه حل‌ها و کمبود رجال دارای استعداد برای رفع مشکلات کند.

***

1_ https://www.armanmeli.ir/fa/main/print/324043

2_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-1139229

3_ https://www.isna.ir/news/1400072215780/

4_ mshrgh.ir/1274177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سید IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  4 0
  چه اندازه ریاست آقای رئیسی بر قوه مجریه برای اصلاح طلبان ت.....ع آور سخت آمده است که آرزوی خود برای ناکامی دولتش را نمی توانند مخفی نگاه دارند و علنی ابراز می کنند!!!!
 • سعید MD ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  5 0
  برای فهمیدن بعضی 8 سال هم کم است
 • ناشناس IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  4 5
  یک مدیر کار آمد میشناسم اون هم آقای قالیبافه
 • مرادی IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  3 1
  بابا بیایید خرابکاریهای اصلاح طلبان را اصلاح کنید قیمت مواد غذایی سر به فلک کشیده روزهای اخر دولت روحانی قیمت ها رها شد و تولید کنندگان بی رحمانه افزایش دادند فعلا تنها راه افزایش یارانه نقدی و کنترل شدید قیمت هاست
  • بهنام IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   5 1
   سلام در این دو ماه هم کم افزایش نداشتیم
 • ناشناس IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  6 1
  در سکوت خواص عوام زده جامعه پایداری ها و اصلاح طلبان با املاک نجومی به قالیباف حمله میکنند مدیریت جهادی قربانی میشود تخریب‌کنندگان قالیباف در دوره شهرداری تاکنون حتی یک میخ هم بر دیوار تهران نکوبیده‌اند، چون نمی‌توانند. هنر آن‌ها در تخریب رقیب است و مقصر جلوه دادن دیگران در ناکارآمدی خودشان
 • حجت MD ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  2 0
  از خصوصیات اصلی اصلاحطلبان این است که انچه شایسته انهاست به دیگران نسبت می دهند مثلا اگر از انها به نظام و حکومت و مردم پشت می کنند می گویند نظام و حکومت به ما پشت کردند و ما را کنار گذاشتند همین امر نشان از جدائی انها از مردم و نظام است
 • سعید MD ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  1 0
  چرا اینها رای مردم را اینگونه تحلیل می کنند که نظام انها را گنار گذاشته مردم شما را کنار گذاشتند و هم در مجلس هم در دولت به شما نه گفتند
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 0
  ما تشنگان خدمتیم نه شیفتگان قدرت
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   0 0
   مشرق سانسورچی چرا بقیه متن را سانسور کردی
 • DE ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  3 1
  " قالیبافِ مجلس همان قالیبافِ سپاه و شهرداری است "
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 0
  آمریکا باید تمام تحریم ها را با هر بچسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کرده و هزینه ی خسارت هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتش داده بپردازد و منتظر راستی آزمایی ایران برای انجام این موارد بماند تا ادب شود.
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 0
  از اصلاحاتچی وقیح تر پیدا نمی شود.
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  1 0
  در دنیای امروز هیچ کشوری بدون مساعدت کشورهای دیگر نمی تواند .پیشرفت کند .
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 0
  اگر فرضا این دولت هم نتواند مشکلات اصلی را بهبود ببخشد؛ این رخداد هرگز به معنی صحت ادعای "ربط داشتن معیشت به مذاکره" نخواهد بود.....جواب ....مرغ یک پا دارد .
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  1 0
  یک روزی فرزندان ما از مافیا های ایران و مقامات راس این مافیا ها فیلم ها تهیه خواهند. افسوس
 • حسین حسین زاده فومنی IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 1
  انشاءالله به کوری همه دشمنان و بد خواهان داخلی این دولت با موفقیت و نگاه انقلابی تمام موانع اهریمنی و مشکلات عمیق اقتصادی و سیاسی و بین المللی به جای مانده از دولت فرتوت و بی انگیزه و غیر انقلابی قبل را پشت سر خواهد گذاشت . ولیکن نبایستی انتظار بیش از اندازه و توقع بالاتر داشت . همه مردم فعالیت مضاعف دولت مردمی و انقلابی دکتر رئیسی را شاهد و نظاره گر هستند که چطور و بدون وقفه در حال رسیدگی به امور و رفع مشکلات و مسائل بین المللی هست . همه دلسوزان بایستی با اهتمام جدی و اعتناء به داشته های داخلی و ظرفیتهای بیرونی به هر نحو ممکن به یاری دولت دلسوز و تلاشگر بیایند و انشاءالله با اتکال به خدا و اعتماد به نفس و فعالیت مضاعف مجاهدانه روزنه امید در مردم ایجاد و مدد الهی متوجه کشور خواهد شد . اما امورکشور را دیگر نبایستی به اصلاح طلبان نااهل و دنیا طلب و دشمن شاد کن سپرد اگر چه اوضاع مطبوعاتی و بخش زیادی از رسانه در دست شان هست و تخم بد بینی و نا آرامی اجتماعی را دامن می زنند و مردم را به سمت یاس و نومیدی می خوانند . لیکن نبایستی در مصادر حکومتی قرار بگیرند.
 • DE ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  0 0
  هیچ مقامی تا امروز حتی یک قدم برای خیر و صلاح مردم برنداشته ..افزایش فلاکتهای مادی و روحی ، گواه این ادعاست ..
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  1 0
  چه کسی تضمین داده جریان نفوذ ققط در میان اصلاح طلبان است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس