کد خبر 1285795
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۹
وقتی وزیر خارجه اسرائیل از سفر به آمریکا دست خالی بر می‌گردد؟

با آنکه رسانه‌های غربی هنگام حضور وزیر خارجه صهیونیست‌ها در آمریکا تلاش می‌کردند از تغییر مواضع «بایدن» و حرکت او به سمت رویکرد سخت با ایران خبر دهند، اما رسانه‌های صهیونیستی آن را یک شکست خواندند.

به گزارش مشرق، حضور دموکرات‌ها در رأس قدرت در ایالات متحده برای رژیم صهیونیستی چندان خوشایند نبود. صهیونیست‌ها براساس طرح‌هایی که ترامپ در 4 سال ریاست جمهوری خود به نفع آنها ارائه کرد، خود را برای یک دوره توسعه در فلسطین، اخراج فلسطینی‌ها و ضربه زدن به محور مقاومت در منطقه غرب آسیا آماده می‌کردند. اما با روی کار آمدن «بایدن» تمام آنچه آنها رشته بودند پنبه شد. هرچند بین دولت‌های ایالات متحده از حیث اهداف استعماری آنها تفاوتی وجود ندارد اما در انطباق سیاست‌های ایالات متحده با رژیم صهیونیستی این بار اختلاف شدیدی وجود داشت و نتیجه این شده است که مقامات رژیم اسرائیل هر روز با دست خالی از واشنگتن به فلسطین اشغالی باز می‌گردند.

سفر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به واشنگتن

هفته گذشته «یائیر لاپید»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به ایالات متحده سفر کرد. گفته اکثر کارشناسان منطقه‌ای نقطه مرکزی این سفر، پرونده ایران بود. پیش از آنکه دیدارهای رسمی «لاپید» آغاز شود رسانه‌های رژیم صهیونیستی و غربی تحلیل‌هایی را مطرح می‌کردند که مدعی بودند پرونده ایران در ایالات متحده متحول خواهد شد.

در دیدار «لاپید» و «بلینکن» هنگامی که وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد اگر ایران مسیر مذاکره را نپذیرد ما گزینه‌های دیگر را خواهیم آزمود، تمام رسانه‌های غربی با بزرگنمایی این اظهار نظر «بلینکن» آن را آمادگی ایالات متحده برای ورود به گزینه‌های سخت توصیف کردند. اما همین اظهار نظر پایان تمام آن ادعاها بود و در ایالات متحده هیچ سخنی فراتر از آن شنیده نشد.

«بایدن» دیدار با «لاپید» را نپذیرفت

آنچه نشان داد تفسیر رسانه‌های غربی از اظهارات «بلینکن» کاملاً نادرست بوده است، خبر مخالفت مطلق «بایدن» برای دیدار با وزیر خارجه رژیم اسرائیل بود. «بایدن» حتی حاضر نشد برای دقایقی کوتاه با «یائیر لاپید» دیدار کند و این به معنای آن بود که «بایدن» مسیر خود را دنبال می‌کند و هیچ نگاهی به رویکرد صهیونیست‌ها ندارد.

اعتراف رسانه‌های رژیم صهیونیستی به شکست سفر «لاپید»

پس از پایان سفر «لاپید» به ایالات متحده، رسانه‌های صهیونیستی به نقل از کارشناسان سیاسی این رژیم نوشتند: سفر وزیر خارجه اسرائیل به واشنگتن یک شکست تمام عیار بود. این رسانه‌ها اذعان کردند واشنکتن درخواست «لاپید» از ایالات متحده، مبنی بر مخالفت با تعیین آخرین مهلت برای ایران به منظور بازگشت به توافقنامه هسته‌ای را رد کرده است و به صهیونیست‌ها گفته است حاضر نیست هیچ سخنی در خصوص گزینه‌های نظامی علیه ایران بشنود. این رسانه‌ها نوشتند دولت ایالات متحده رسماً اعلام کرد «جوبایدن» هیچ اعتباری برای «لاپید» قائل نیست و حتی حاضر نشد وی را برای چند دقیقه ملاقات کند.

سابقه دیدارهای مقامات رژیم صهیونیستی از واشنگتن در دوره بایدن

طی یکسال اخیر که بایدن به ریاست جمهوری آمریکا رسید مقامات متعددی از رژیم صهیونیستی به ایالات متحده سفر کرده‌اند و محور اصلی سخنان همه آنها پرونده ایران بوده است.

یوسی کوهن، رئیس سابق موساد

نخستین مقام رژیم اسرائیل که به ایالات متحده سفر کرد، یوسی کوهن، رئیس سابق موساد بود. او زمانی که هنوز «بایدن» رسماً قدرت را در دست نگرفته بود قریب یک ماه در ایالات متحده به سر می‌برد اما تنها نتیجه‌ای که از این دیدارها حاصل شد ایجاد نوعی ارتباط غیرخصمانه بین نتانیاهو و بایدن بود که بعدها در جریان جنگ 12 روزه مشخص شد چندان هم نتیجه بخش نبوده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل

دومین مقام رژیم صهیونیستی، آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم بود. وی برای برخی هماهنگی‌های نظامی و امنیتی به ایالات متحده سفر کرد. خروجی سفر «کوخاوی» به واشنگتن در خصوص ایران نیز جز چند اظهار نظر ابهام آمیز نبود.

بنی گانتس، وزیر جنگ

بنی گانتس سومین مقام صهیونیستی بود که به ایالات متحده رفت تا پروژه‌های نظامی و پرونده ایران را بررسی کند. بنی‌گانتس هم همچون دیگر مقامات رژیم اسرائیل، نتیجه‌ای علنی را اعلام نکرد و تنها به این نکته اکتفا کرد که سفر او قابل توجه بوده است. در حالی که اگر نتایج قابل توجهی به دست آورده بود، قطعاً در رسانه‌های در حوزه جنگ روانی روی آن مانور شدیدی ارائه می‌شد.

رئیس سابق رژیم صهیونیستی

پنجمین مقام رژیم صهیونیستی که با «بایدن» دیدار کرد، «رئووین ریولین» رئیس سابق این رژیم بود که در آخرین روزهای حضورش در پست ریاست رژیم صهیونیستی با بایدن دیدار کرد. بایدن در این دیدار تأکید کرد دیپلماسی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است و اگر ایران در عرصه دیپلماتیک همراهی نکند به گزینه‌های دیگر خواهد اندیشید.

نفتالی بنت، نخست وزیر جدید

ششمین مقام رژیم صهیونیستی که به واشنگتن رفت، نفتالی بنت بود. او کمتر از یک ماه قبل به ایالات متحده رفت و با «بایدن» دیدار کرد. رویکرد «بایدن» در قبال ایران در دیدار با «بنت» همان رویکردی بود که به «ریولین» گفته بود اینکه ایالات متحده دیپلماسی را در اولویت اقدامات خود قرارداده است.

حالا سفر «لاپید» به واشنگتن از همه دیدارهای گذشته کم نتیجه‌تر و ضعیف‌تر است و با عدم استقبال آمریکایی‌ها روبه رو شده است. بایدن حتی حاضر به دیدار با او نشد و حالا رسانه های رژیم صهیونیستی از این سفر با عنوان «شکست تمام عیار» یاد می‌کنند.

این مسئله تأکید بر وجود اختلاف و شکاف شدید بین ایالات متحده و رژیم صهیونیستی است که به طور مستمر در حال عمیق شدن است. به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها پس از این روزهای سخت تری را در پیش داشته باشند و باید برای آینده روابط خود با ایالات متحده، منتظر روزهای سخت تر از این باشند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس