پیام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز جهانی سالمند

اخیرا اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی طی سوالی از بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان، نسبت به برخی انتصابات در این وزاتخانه‌ انتقاد کردند.

به گزارش مشرق، اخیرا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی طی سوالی از بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان، نسبت به برخی انتصابات در این وزاتخانه‌ انتقاد کرد؛در این سوال که امروز در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح خواهد شد، نسبت به برخی تعارض منافع‌ها در وزارت بهداشت هشدار و تذکر جدی شده است.

در همین رابطه مسعود پزشکیان عضو کیمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: علت اصلی طرح سوال ما، انتخاب و انتصاب‌های است که در حال حاضر توسط وزیر بهداشت و درمان صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

ادعای واکسیناسیون ۷۰ درصدی و بیخیالی جامعه

وی افزود: به هرحال کسانی که مدیر می‌شوند باید افرادی باشند که تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند و در بیرون منافعی نداشته باشد، اما متاسفانه کسانی که وزیر انتخاب می‌کند، افرادی هستند که بیرون کار و مرکز دارند و طبیعی است که این افراد نمی‌توانند در دانشگاه به هیئت علمی‌ها و افراد بگویند بمانید، وقتی خودشان بیرون می‌روند چطور می توانند بگویند بمانید و کار کنید؟ حتی اگر این افراد خوب و کارشناس هم باشند اما در بیرون کار می‌کنند و منافع دارند؛ لذا در دانشگاه باید کسانی در مسند قرار بگیرند که دلشان می‌سوزد و برای دانشگاه کار می‌کنند نه کسانی بیرون کار می‌کنند و نتوانند در دانشگاه حضور پیدا کنند.

پزشکیان در ادامه خاطر نشان کرد: قبل از این که به وزیر بهداشت و درمان رای اعتماد بدهیم با ایشان صحبت شد، همه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان با وی صحبت کردند و حتی خود ایشان در آن زمان کار عمل پزشکی انجام می‌داد، که با ایشان صحبت شد و وی قول داد که به هیچ وجه نمی روم و قول داد که چارچوب قانون برنامه را رعایت کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: قرار بود کسانی که مدیر می‌شوند و حتی همه اعضای که در دانشگاه کار می‌کنند، فقط در دانشگاه کار کنند، وزیر هم قول داد که این اتفاق بیفتد اما در عمل متاسفانه این اتفاق نیفتاده است حال ما از ایشان دعوت کردیم که در مجلس حضور پیدا کند که پاسخ دهد علت آن چیست.

وی ادامه داد: البته من در کمیسیون بهداشت و درمان هم به وزیر بهداشت گفتم، اما ایشان جواب سر بالا به ما داد؛ لذا ما آنچه که از نظر قانونی باید آنها به آن پایبند باشند را از آنها توقع داریم و اگر قرار باشد که در ابتدای کار قوانین را خودمان تعریف کنیم و پایبندی به قانون نداشته باشیم، پس برای چه قانون می‌نویسیم؟ اگر اینطور باشد هر کسی هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد و لزومی ندارد که از این قانون نوشته شود!

پزشکیان در همین راستا اضافه کرد: اصلاً بحث ما این نیست که اینها افراد خوبی و بدی هستند اصلا همه اینها خوب و درست اما کسانی که می‌خواهند در دانشگاه کار کنند باید افرادی باشند که دلشان برای دانشگاه و سیستم بسوزد و منافعی در بیرون نداشته باشند که تضاد منافعی به وجود بیاید؛ در این رابطه و در زمان آقای هاشمی هم همین اتفاق افتاد و با ایشان هم همین مشکل را داشتیم و ایشان هم قول داد که همین اتفاق می‌افتد اما ایشان هم به حرف خود عمل نکرد.

*انتقاد جدی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به انتصابات عین‌اللهی

وی در پاسخ به این سوال که برخی افراد با اینکه در بدنه وزارت بهداشت نیستند و یا دارای سمت و حکمی در وزارت بهداشت نیستند اما در انتصابات دخالت می‌کنند، گفت: ما دخالت هم نمی‌کنیم که این افراد چه کسانی را انتخاب کنند ما می گوییم که در قانون کسانی که تضاد منافع دارند و منافع شان با بیرون گره خورده، نمی‌توانند تصمیماتی بگیرند که برای توسعه کشور باشند و فقط کاری می‌کنند که منافعشان در خطر قرار نگیرد بنابراین چنین آدمی را نباید در مسئولیت‌های اساسی کشور قرار دهند و در سطح کلان کشور به اینها مسئولیت بسپارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: علت اینکه مشکل مملکت حل نمی‌شود این است که خودمان منافعمان را به منافع مملکت گره میزنیم، بنابراین برخلاف قانون است.

وی در پاسخ به اینکه سوال شما از وزیر بهداشت در مجلس چه زمانی مطرح می‌شود،‌گفت: ما سوال را طراحی کردیم و هر زمان که نوبت آن شود مطرح خواهد شد؛ البته در حال حاضر سوال از وزیری وجود ندارد و فقط من سوال کردم و قاعدتا باید در اسرع وقت در دستور قرار بگیرد.

*وضعیت انتصابات را از بعد نظارتی خود رصد می‌کنیم

همچنین زهرا شیخی سخنگوی این کمیسیون عنوان کرد: در حال حاضر و در شرایط کنونی کشور، ما به دنبال کمک به دولت هستیم لذا وضعیت کابینه و انتصابات را از سوی مجلس شورای اسلامی و از بعد نظارتی خود رصد می‌کنیم.

شیخی ادامه داد: بهترین نوع کمک به دولت دولت هم این است که بتوانیم با رصد درست و هشدارهای به موقع دولت را کمک کرده و در حوزه انتصابات نیز نظارت کنیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه علیرغم همه توافقاتی که با آقای عین‌اللهی وزیر بهداشت و درمان در زمان رای آوری و رای اعتماد مجلس داشتیم، مبنی بر اینکه تعارض منافع در جریان انتصابات و انتخاب افراد و مقامات وجود نداشته باشد و افرادی که امتحان پس داده اند در مناصب مدیریتی قرار نگیرند، اما متاسفانه می‌بینیم که برخی انتصابات در وزارت بهداشت حاکی از این است که وزیر بهداشت به قول خود عمل نکرده و انتصابات صورت گرفته باعث ایجاد حاشیه شده است.

وی همچنین اعلام کرد: بسیاری از نمایندگان نسبت به وضع موجود و عملکرد وزیر بهداشت در جریان انتصابات انتقاد جدی دارند.

وی همچنین یادآور شد: هر چند ما طبق وظیفه ذاتی مان تذکرات لازم را در ابتدا به آقای عین‌اللهی عرض کردیم، اما از آنجایی که این روند ادامه داشته و مورد نقد قاطبه نمایندگان است بنابراین ما هشدارهایمان را علنی می‌کنیم تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنیم.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: از آن جایی که وزارت بهداشت مجموعه‌ای است که با جان و سلامت مردم در ارتباط است، بنابراین ما در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از کادر درمان، پرستاران، پزشکان و کلیه نیروی بیمارستانها و زیر مجموعه وزارت بهداشت -که البته وظیفه ما هم هست که در شرایط سخت کنونی کشور از آنها حمایت کنیم- اما هشدار لازم را هم به وزیر بهداشت می‌دهیم که مراقب عملکرد خود و این انتصابات حاشیه ساز باشد چرا که می‌خواهیم از آسیب به مردم و جامعه درمانی جلوگیری کنیم.

*هر انتصابی که باعث ایجاد تعارض منافع باشد منجر به تخلف و فساد می‌شود

همایون سامه یح نیز دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: آنچه که آقای وزیر قبل از اینکه رای اعتماد بگیرد صحبت شد و قولی که به نمایندگان داد، مبنی بر این بود که تمام معاونان ایشان نباید کلینیک مرکز خصوصی و کار خصوصی داشته باشند و تمام وقت در اختیار وزارتخانه باشند؛ حال تعدادی از معاونتها را انتخاب کرده است که این مشخصات را ندارند لذا کمیسیون روی این موضوع حساس شده است.

سامه یح ادامه داد: قرار است این موضوع امروز با طرح سوال از وزیر در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مورد بررسی اعضا، قرار گیرد.

وی افزود: نمایندگان از این موضوع شاکی هستند و نسبت به آن نقد دارند چرا که به هر حال هر انتصابی که باعث ایجاد تعارض منافع باشد و در نهایت منجر به تخلف و فساد می شود. در حال حاضر فضای کمیسیون این است

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
  1 0
  وزارت فامیلی
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
  0 2
  پزشکیان می خواد انتقام افتضاح دولت روحانی در واکسن رو با به حاشیه کشاندن وزیر موفق بهداشت بگیره. ولی کور خونده.
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
  0 0
  راست میگن کسانی آمدند رییس دانشکده پزشکی شدند که حتی یک ماه سابقه مدیریت جز هم نداشتند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس