آمریکا: همچنان آماده بازگشت به مذاکرات برجام هستیم

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگویی با یکی از خبرنگاران درباره بازگشت به میز مذاکره احیای برجام گفته است: ایالات متحده همچنان برای بازگشت مذاکرات آماده است.

به گزارش مشرق به نقل از رادیو آمریکا، در حالی که آمریکا همچنان نتوانسته به تعهدات خود در برجام عمل کند و با خروج یکجانبه خود از این توافق زمینه تضعیف آن را ایجاد کرده است، حال یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگویی با یکی از خبرنگاران درباره بازگشت به میز مذاکره احیای برجام گفته است: ایالات متحده همچنان برای بازگشت مذاکرات و پایان سریع آن، قبل از بسته‌شدن پنجره فرصت بازگشت به برجام، آماده است.

به ادعای این مقام وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، واشنگتن به دنبال بازگشت متقابل به پیروی از برجام است، اما در صورت درخواست بیشتر یا ارائه چیز کمتری از سوی ایران، این مذاکرات با موفقیت همراه نخواهند بود.

بیشتر بخوانید:

دردسرهای چین برای سیاست آمریکا در برجام

به گفته این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، همه اعضای گروه ١ + ۵ درباره ضرورت ازسرگیری مذاکرات در اسرع وقت و ادامه آخرین دور آن در ماه ژوئن (خرداد ماه) توافق دارند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین در ادامه ادعاهای خود گفته است: دولت بایدن در پیگیری مسیر دیپلماسی معنادار برای تحقق بازگشت متقابل به پیروی از برجام و رسیدگی به طیف کامل نگرانی‌های ما نسبت به ایران، صادق و ثابت قدم بوده است و بازگشت دو طرف به برجام، همسو با منافع ملی آمریکا است. این بهترین گزینه برای برنامه هسته‌ای ایران و فراهم کردن بستری برای رسیدگی به اقدامات ایران است.

ایران در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته، اما غرب در برابر رژیم صهیونیستی سکوت کرده است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • شیراز IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  2 0
  زاررررت.. فکرکرده هنوز باندتسلیم وخاری سرکاره هنوزمتوجه نشدن بانداصلاحات وعاشقان غرب همگی ریخته شدن سطل زباله توسط ملت انقلابی. ایران چیزی کمتر ازبرد برد نمیخواهد وحتی سر سوزنی ازبردوامتیازخودش کوتاه نخواهدامد. این منه ساده یاعادی هیچ فرقی بادولت مردمیم نداره. چون دقیقادولت داره حرف دل ماملت رامیزنه ومثل دولت قبل پشت پرده نداره همچیزشفافه وتصمیم وحرفاش مشخصه وتمام ملت میدونن کمترازبرد بردورفع تمام تحریمها قانع نمیشه دولت مقتدربه دوتابه به وچهچه ولبخند دل نمیبنده شماهم وعده سرخرمن بدید.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  2 0
  زاررررت.. فکرکرده هنوز باندتسلیم وخاری سرکاره هنوزمتوجه نشدن بانداصلاحات وعاشقان غرب همگی ریخته شدن سطل زباله توسط ملت انقلابی. ایران چیزی کمتر ازبرد برد نمیخواهد وحتی سر سوزنی ازبردوامتیازخودش کوتاه نخواهدامد. اینحرف منه ساده یاعادی هیچ فرقی بادولت مردمیم نداره. چون دقیقادولت داره حرف دل ماملت رامیزنه ومثل دولت قبل پشت پرده نداره همچیزشفافه وتصمیم وحرفاش مشخصه وتمام ملت میدونن کمترازبرد بردورفع تمام تحریمها قانع نمیشه دولت مقتدربه دوتابه به وچهچه ولبخند دل نمیبنده شماهم وعده سرخرمن بدید.
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  1 0
  آمریکا باید فعلا منتظر بماند تا ایران تصمیم بگیرد ادامه مذاکره را صورت دهد یا آن را متوقف کند چون برجام برای ایران دیگر نه صرف اقتصادی دارد نه از نظر سیاسی ایران را در موقعیت برتر در معادلات منطقه ای و جهانی قرار می دهد توافق نامه هسته ای فقط دست غرب را برای همیشه در محدودیت و فشار دائمی به ایران باز نگه می دارد مسلما ایران به دنبال آن نیست که هم امتیاز بدهد هم محدود شود
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  1 0
  هر وقت تمام تحریم ها را در عمل برای همیشه لغو کردند، آن وقت آمادگی آن ها را می پذیریم؛ البته از نظر ما آمریکا شیطان بزرگ است و وعده اش جز فریبی بیش نیست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس