کد خبر 1275041
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۱
چالش‌های جهانِ چندقطبیِ پساآمریکا

فعال سیاسی استرالیا گفت: قطعاً زمان آن رسیده که از جهان پسا آمریکا سخن به میان آوریم. خود آمریکا نیز بر این امر واقف است. به دنبال جهان چندقطبی با چند بلوک قدرت هستیم که با یکدیگر در ارتباط باشند.

به گزارش مشرق، در راستای برگزاری دومین کنفرانس بین المللی جهان پسا آمریکا، روز سه شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام مصاحبه ای با دکتر تیم اندرسون اقتصاددان و فعال سیاسی از کشور استرالیا انجام داد. این مصاحبه درباره افول آمریکا و جهان پساآمریکا می باشد.

در این مصاحبه، دکتر اندرسون اظهار داشت: «قطعاً زمان آن رسیده است که از جهان پسا آمریکا سخن به میان آوریم. خود آمریکا نیز بر این امر واقف است. ما به دنبال جهان چندقطبی هستیم، جهانی با چند بلوک قدرت که با یکدیگر در ارتباط باشند. چالش پیش رو این است که ما باید یک زبان مشترک داشته باشیم تا گروه هایی که در آسیا و جنوب آسیا، آمریکای لاتین و حتی اروپا هستند بتوانند با هم صحبت کنند، ما باید یک زبان مشترک پیدا و سپس شبکه های همکاری ایجاد کنیم و مکانیزم های استعمار را از بین ببریم.

دکتر اندرسون بیان داشت: «ما معمولاً شبکه های منطقه ای و فرهنگی داریم. ما جنبش هایی در آمریکای لاتین، یک جمعیت اسلامی بزرگتر در بخش هایی از خاور میانه، جنبش پان آفریقایی ها و عرب ها را داریم. و شاهد همکاری های بین قاره ای نیز بوده ایم مانند همکاری های ایران و ونزوئلا، و ایران و کوبا. این نوع ارتباطات بسیار مهم هستند و ارزش های مشترکِ شناخته شده و زبانی مشترک در این اشکال جدید همکاری دیده می شود».

دکتر اندرسون افزود: «همکاری های مهمی بین ونزوئلا و ایران وجود داشته است، و مشخصاً تاریخ فرهنگی ونزوئلا و ایران متفاوت است. اما مانعی برای همکاری و شناسایی ارزش های مشترک بین این دو کشور به وجود است. بنابراین من فکر می کنم این مطلب، زمینه مهمی است که باید بر آن تمرکز کنیم».

وی خاطر نشان ساخت: «در غرب آسیا، جنگ های سختی وجود داشته که در واقع پیامد تلاش آمریکا به منظور سلطه بر چندین منطقه جهان در قاره اوراسیا بوده است، هر چند که آمریکا در آن منطقه ها با شکست مواجه شده است. بنابراین برای از بین بردن آن، جایگزین ساختن آن، من فکر می کنم که باید پیوندهای مستحکمی وجود داشته باشد، باید همکاری هایی ابتدا در سطح منطقه ای در غرب آسیا و سپس ارتباطاتی با جنبش های مستقل  در سراسر جهان برقرار گردد. در این میان، برخی از اشکال جدید همکاری های مالی نیز حائز اهمیت می باشد».

دکتر اندرسون در خصوص پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای بیان نمود این سازمان یک بلوک بزرگ و بسیار مهمی است که قادر به فعال ساختن روابط تجاری می باشد و امیدواریم که ارتباطات مالی را نیز تسهیل بخشد. همچنین از همکاری راهبردی و حتی نظامی در این بلوک نیز سخن به میان آمده است.

وی ضمن اشاره به گروه بریکس و سلاک بیان داشت که این گروه ها مکانیزم هایی هستند که به وسیله آن ها دنیا می تواند کم کم خود را از زیر سلطه تک قطبی نظام واشنگتن بیرون بکشد. بلوک هایی مانند سازمان همکاری شانگهای و سِلاک در آمریکای لاتین آغاز یک  شبکه بین المللی هستند که قادر به ایجاد  قطب های قدرت جدیدی می باشند که می توانند نظام واشنگتن را تضعیف سازند و جایگزین آن گردند. مکانیزم های سلطه آمریکا را باید در هم شکست. همچنین می بایست مکانیزم های جدید و همکاری های پررنگ تری و پیوندهای قوی تری در غرب آسیا وجود داشته باشد.

در ادامه دکتر اندرسون افزود: «البته کشورهای بزرگی وجود دارد که نقش مهمی را ایفا خواهند نمود. ایران نیز یکی از این کشورهاست. ایران بزرگترین کشور مستقل در غرب آسیا است. اما این بدان معنی نیست که بگوییم ایران می خواهد یک قدرت استعماری باشد. بنابراین باید بین قدرت های بزرگ و قدرت های استعماری تفاوت قائل شویم».

دکتر اندرسون ابراز داشت: «چندین دهه است که افول آمریکا در حال وقوع است، لااقل از اواسط دهه هشتاد و به احتمال قوی قبل از آن این افول شروع شده است. افول، بخشی از کاهش ظرفیت آمریکا در انجام عملیات سلطه، جنگ ها، مداخله ها، جنگ های تبلیغاتی و غیره می باشد».

جنگ های تبلیغاتی و شبکه های رسانه ای آمریکایی نیز بیسیار حائز اهمیت هستند. این شبکه ها بخشی از هژمونی هستند، و در واقع ابزار سلطه هژمونی برای غلبه و سلطه بر افکار مردم، منبع اطلاعاتی آن ها، ایده ها و نظرات آن ها و غیره می باشند. آمریکا همچنان در این حوزه های قدرتمند است اما به لحاظ سیاسی چندی است که دچار افول شده است.

بنابراین، کاهش ظرفیت آن نشان دهنده این است که فرصت هایی برای قدرت های جدید مانند چین، روسیه و ایران پیش آمده است به منظور آن که به پیش بروند و در ایجاد بلوک های قدرت جدید به ایفای نقش بپردازند؛ بلوک های قدرتی که می خواهند تاثیر منحوس و شومی را که واشنگتن بر روابط بین الملل داشته است را تضعیف نموده و کاهش دهند.

در پایان، دکتر اندرسون بیان داشت: «ایده جوامع بزرگتر و فراگیری که در آن، افراد بتوانند در جامعه خود نقش داشته باشند بسیار مهم است. بنابراین، مشارکت و همکاری ویژگی های بسیار مهم جهان جدیدی می باشد که ما خواهان آن هستیم».

دومین همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ جهان پساآمریکا به همت دانشگاه جامع امام حسین (ع) و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، و با همکاری دانشگاه و موسسات پژوهشی در تاریخ ۱۱ آبان ماه برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، به تارنمای همایش به نشانی www.usdecline.ir  و صفحات مجازی دبیرخانه همایش در رسانه‌های اجتماعی به آدرس usdecline@ مراجعه نمایند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس