هفتمین جلسه رای اعتماد مجلس به دولت سیزدهم

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: برخی از سرفصل‌های برنامه فاطمی امین برای وزارت صمت دارای ابهام است.

به گزارش مشرق، احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: برخی می پرسند آیا مجلسی که ۲۰۰ امضا در کاندیداتوری رئیسی جمع کرد می تواند به دولت وی نظارت کند؟ اما امروز همان نمایندگان در کمال استقلال و آزادگی به نقد وزرای پیشنهادی می پردازند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی می گویند امروز روز آزمون دولت و رأی اعتماد است اما باید گفت امروز روز اعتماد نمایندگان خانه ملت به وزرا و اطمینان مردم به مجلس است.

وی با بیان اینکه مردم اقدامات مجلس را دنبال می‌کنند، عنوان کرد: امروز مشخص می‌شود که شعارهای ایام انتخابات مجلس درباره پاسخگو کردن دولت، نظارت بر آن و تکمیل حلقه قوا صرفا برای دلخوشی بوده و یا اکنون مرد میدان عمل هستیم.

ارکانی در ادامه با بیان اینکه یک سال و نیم است که در صحبت با مردم حوزه های انتخابیه خود درباره صنعت، بورس و معیشت ادعا کرده ایم مشکل را برطرف می کنیم، یادآور شد: تاکنون می گفتیم مشکل از دولت دوازدهم بوده که مرد میدان عمل نیستند، برنامه ندارند، اهل بده و بستان بوده و پرادعا و کم مایه هستند؛ اکنون ورق برگشته و باید دید در دولت سیزدهم چگونه عمل می کنیم و اگر حجت شرعی و وجدان برای رأی اعتماد ندارید نباید به صرف رفاقت به وزرای پیشنهادی رأی دهید.

 نماینده مردم نیشابور در مجلس با تاکید بر اینکه در فشار اقتصادی و شیوع کرونا باید به مردم نشان دهیم انقلابی هستیم و مجلس در رأس امور است، گفت: مجلس، انقلابی و زنده است و مقتدرانه بر مواضع ملت ایستاده لذا بالاترین کمک به آقای رئیسی این است که ذره ای از وظایف و اختیارات خود کوتاهی نکنیم.

وی با اشاره به اظهارات اخیر علم الهدی امام جمعه مشهد، عنوان کرد: وی گفته اگر در آینده وزیری ناکارآمد شد، مردم تقصیر را بر مجلس می دانند.

ارکانی با اشاره به برخی زوایای وزارت صمت، عنوان کرد: این وزارتخانه موضوعاتی از قبیل تنظیم بازار، تامین شیر، گوشت و کالاهای اساسی و همچنین موضوعاتی مثل خودرو، فولاد، صادرات و واردات و حتی اشتغال را پوشش می دهد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: سال گذشته به وزیر پیشنهادی صمت به دلیل عدم توانمندی، رأی اعتماد ندادیم و روحانی گزینه دیگری را معرفی کرد لذا اکنون باید دید فاطمی امین توانایی مدیریت تمامی زیرمجموعه های وزارت صمت را دارد یا خیر.

وی در ادامه افزود: در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ها به ویژه در حوزه خودرو و لوازم خانگی بوده ایم این در حالی است که نمره برنامه های فاطمی امین، ۵۵.۵ از ۱۰۰ بوده است و برخی سرفصل های برنامه ها دارای ابهام است. همچنین برنامه هایی که درباره طرح ویژه تولید و عرضه خودرو و ایجاد کانال مالی و بانکی ارائه شد، پشتوانه قابل اجرا نداشته و صرفا یک ایده خام است.

ارکانی ادامه داد: همچنین ۳۰ سامانه مدیریتی در برنامه های وزیر پیشنهادی صمت تعریف شده که صرفا یک ابزار است اما کیفیت و کمیتی برای اجرای آن تبیین نشده چنانچه سال ها است اتصال سامانه اطلاعاتی گمرک به سایر مجموعه های وزارت صمت صورت نگرفته در حالی که قانون آن به تصویب رسیده است.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس  در ادامه خطاب به فاطمی امین، تصریح کرد: برنامه شما برای تامین نهاده های دامی چیست و چه برنامه ای برای احیای واحدهای تعطیل شده ناشی از بدهی ها و کرونا دارید؟ همچنین برای ادامه پروژه انتقال آب خلیج فارس برای صنایع استان ها برنامه ای ارائه نکرده اید.

وی افزود: در برنامه های شما آمده است که دولت کارت اعتباری ۳۰۰ تومانی به ایرانی ها بدهد که باید گفت طرح مشابهی در گذشته داشته ایم که بارها بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود و در نهایت تصویب شد اما دولت نتوانست آن را اجرا کند لذا ضمانت اجرایی شما برای چنین طرحی چیست؟

ارکانی ادامه داد: فارغ از فشارهای سیاسی و هم خطی های جناحی اگر به رأی خود بالیدیم، به فاطمی امین رأی دهید و قرار نیست تکلیف شرعی مجلس فدای رفاقت و مصلحت های آینده نگرانه شود؛ ببینید اگر روحانی هم این گزینه ها را پیشنهاد می داد به آن ها رأی اعتماد می دادید؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: اگر می گوییم مجلس انقلابی هستیم باید ببینیم کجای انقلاب گفته شده به فلانی رأی مثبت دهید که از ما چیزی به دل نگیرد، توجه داشته باشید که نباید وکیل الدوله شویم که قبلی ها را نیز مشمول این صفت دانسته ایم.

وی ادامه داد: کجای انقلابی گری به ما مجوز می دهد تا در شرایط پیچیده کرونا، معیشت مردم را به دست افرادی بسپاریم که حتی آن ها را برای استانداری استان خود قبول نداریم از این رو، روز رأی اعتماد روز آزمون ملت درباره مجلس است و علیرغم اینکه افراد باسابقه و قوی برای برخی موارد معرفی شده اند باید با دقت و وسواس تصمیم گیری کنیم.

ارکانی اضافه کرد: به وزرای پیشنهادی باید به عنوان حافظان رأی ملت رأی دهیم و کسی نباید به داوطلب فاقد شرایط نمره قبولی دهد؛ وزرای پیشنهادی چه رأی بیاورند و چه نیاورند مأجور هستند و مردم سالاری دینی را به رخ جهانیان کشیده چرا که مخالف و موافق توانسته اند نظرات خود را بیان کنند که همین باعث اجر و ثواب است.

 نماینده مردم نیشابور در مجلس با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب مجلس یازدهم را مجلس امید و انتظار نامیده اند، عنوان کرد: ما هم به نوکری مردم عزیز و بزرگوار مفتخریم و اعلام می کنیم که هیچ یک از نمایندگان با کسی عقد اخوت نبسته است و برای انتخاب ۱۹ وزیر نهایت دقت، حساسیت و وسواس را به خرج می دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما فقط پای یک چیز هستیم و آن سربازی نظام، رهبر معظم انقلاب و نوکری بیشتر برای مردم عزیز است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس